Hello There, Guest! Login Register


Imprumuta accesorii: nivelator pretampare (57,5 si 58,5) + sita IMS Lelit 57mm

#1
Am zis sa fac un topic separat pentru a fi mai vizibila aceasta initiativa foarte buna. 

@MyR de la Barshaker a propus pe topicul lor de reduceri din forum ca 3 accesorii sa ramana la dispozitia espressomanilor si sa mearga din casa in casa, la fel cum s-a intamplat in trecut cu acel manometru al lui Fane.

Asadar, au ajuns la mine:



1. Nivelator pretampare Motta 58.5mm (util pentru majoritatea sitelor de 58mm, mai ales cele IMS / VST)

2. Nivelator pretampare Motta 57.5mm (util pentru cei care au Lelit-uri cu diametrul de 57mm la sita

3. Sita IMS 57mm pentru Lelit

Propun ca fiecare sa tina accesoriul aprox. 5 zile sau pana cand va exista o noua cerere aici pe topic, astfel incat sa ajunga la cat mai multi doritori.

Daca nu aveti minim 10 postari in forum si nici nu "garanteaza" un coleg pentru voi, ar fi ok sa lasati in privat expeditorului un telefon valabil, nume complet si o adresa de email.

De preferat ar fi sa ramana in aceleasi orase un timp, pentru a evita costurile de curier, costuri pe care le va suporta destinatarul.

In acest moment, nivelatorul de 58.5mm a ajuns ieri la @Vladdoo , iar celelalte accesorii sunt la mine (deci in Bucuresti) si pot pleca spre espressomani.

Lista o facem aici pe topic, astept inscrierile...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Ma inscriu pentru nivelatorul mare dupa ce termina Vladdoo. Multumesc!
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#3
Ok, deci tineti voi legatura pe PM..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
As vrea si eu nivelatorul de 57,5.

Sunt tare curios care e diferenta fata de cel de la Lelit (care tot Motta este), care pe sita mare de la Ascaso imi lasa "urme" de cafea pe margine".

Multumesc.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#5
Din pacate nu am alte date de contact, Liviu (tel sau mail personal), sa ca iti scriu aici: cum pot intra in posesia nivelatorului de 57,5?
Sau nu pot pentru ca nu are cine sa garanteze pentru mine??? Confused
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#6
Aaaa, ma asteptam sa imi dai PM Smile Vb acolo..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Nivelatorul de 58.5 mm este in continuare la mine.
Daca il vrea cineva poate sa vina luni-marti dupa el
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#8
Sita ims 57 la cine este si din ce zona se poate ridica?
VBM Domobar Super Electronic, Bentwood Vertical, Matrix Shower, 18g VST, Normcore Tamper, Felicita Arc
 
Reply
#9
E la mine.
Se poate ridica din Berceni (zona Selgros) dupa ora 18:00 sau din centru (zona Kogalniceanu) luni-vineri intre orele 8:30 - 17:00.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#10
Sita a ajuns la Ratonul.
Chiar sunt curios ce rezultate va obtine el...
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#11
asta-i o initiativa cu substrat comercial, fata de initiativa mea care era pro bono. da' oricum nu-i o chestie rea, multi dintre noi vrem sa testam produse inainte de a da banii pe ele, sa vedem daca se potrivesc nevoilor noastre sau nu. as spune ca poate e o ideie si pt alti comercianti. chestia e ca un manometru de al meu a disparut la un moment dat, aveam altul pe acasa asa ca am mai pus unul in circulatie. manometrul e ieftin, nu cred ca e motivatia materiala, mai degraba comoditatea.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#12
Ratonule, ia zii...cum e cu sita de la IMS?
Rezultate?
Asteptari?
Dezamagiri?
Comentarii...pro...contra...neutre...
Something...anything!!!???
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#13
Salutare,
Nu am avut ocazia sa o testez decat in weekend-uri.
Pana acum am incercat-o cu 3 cafele si de fiecare data mi-a placum mai mult IMS (fata de Ascaso), desi cu 17 g esti la limita.

Stanga Ascaso, dreapta IMS
   

Stanga IMS 17g, dreapta Ascaso 18g
   

   
VBM Domobar Super Electronic, Bentwood Vertical, Matrix Shower, 18g VST, Normcore Tamper, Felicita Arc
 
Reply
#14
Hai sa mai facem o strigare ca sa ne localizam - nivelatorul de 57.5 este la mine. Unde sunt sita IMS si nivelatorul de 58.5 ?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Cel de 58.5 a ajuns la Beowulf de la mine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#16
Sita IMS e la mine.
VBM Domobar Super Electronic, Bentwood Vertical, Matrix Shower, 18g VST, Normcore Tamper, Felicita Arc
 
Reply
#17
Eu sunt curat!  Angel

Big Grin
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#18
(06-06-2018, 19:31)vladdooo Wrote: Cel de 58.5 a ajuns la Beowulf de la mine

Confirm Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#19
Sunt in cautarea unui nivelator, voi care deja ati testat ce recomandati pentru un aparat cu sita de 57 de mm, tin sa mentionez ca am sitele originale, dar intentionez pe viitor sa fac trecerea la Ascaso.Asadar as avea 2 optiuni in opinia mea, nivelatorul motta 57.5 mm, sau cel lelit 57mm.Ceva sfaturi inainte de cumparare ? Multumesc.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#20
salut,
ma inscriu si eu pentru nivelatorul 58.5;
dupa ce termina Beowulf, fireste.
mersi
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#21
Sigur! Da-mi numarul de telefon pe PM si ne organizam pentru saptamana asta Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#22
@Cosmin92 cu sitele originale merg nivelatoarele 57 si 57,5 insa in sita ascaso doar cel de 57mm intra.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#23
(24-06-2018, 19:49)MyR Wrote: @Cosmin92 cu sitele originale merg nivelatoarele 57 si 57,5 insa in sita ascaso doar cel de 57mm intra.

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#24
Beowulf -> salut, ti-am trimis de ieri datele; da un semn cand poti si ne sincronizam Smile
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#25
(24-06-2018, 12:40)Cosmin92 Wrote: Sunt in cautarea unui nivelator, voi care deja ati testat ce recomandati pentru un aparat cu sita de 57 de mm, tin sa mentionez ca am sitele originale, dar intentionez pe viitor sa fac trecerea la Ascaso.Asadar as avea 2 optiuni in opinia mea, nivelatorul motta 57.5 mm, sau cel lelit 57mm.Ceva sfaturi inainte de cumparare ? Multumesc.

Am scris mai sus patania mea. Daca vrei sa treci pe Ascaso de 14 g cel de 57.5 nu va incapea in sita.
Pe originala incape fara griji.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#26
Nivelatorul de 58.5 a ajuns la mine

1.Am o problema cu el in sensul ca nu pot sa-l ajustez de nici un fel.
   Se misca foarte greu si pare ca nu se infileteaza/desfileteaza deloc, sau aproape deloc.
   
   nu am observat nici o piulita sau un alt mecanism si stiu ca ar fi necesara o simpla rotire
   cu o mana pe partea neagra de plastic si una pe cea metalica.

   poate mai are cineva si ma lumineaza si pe mine...
   

2. nu se potriveste pe sitele ridged (eu am una astoria de 58 si nu merge, se opreste in inelul interior)
    dar pe ridgeless intra perfect

   in rest e f misto construit produsul, multumesc pt ocazia de a-l testa
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#27
Nivelatorul meu merge pe sita ridged VST de 17g, n-am probleme. 

De reglat intr-adevar se regleaza foarte greu, trebuie doar rotit, dar faci 'priza' mai greu pe material Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#28
Tocmai mi-am cumparat un nivelator Motta de 57.5 
Nu pot misca absolut nimic la el, nu se ajusteaza. E defect sau asa e el, fix?
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#29
Probabil pentru ca e nou. Al meu este Lelit (dar facut de Motta) si daca tii cu stanga strans de partea neagra si invarti cu putere de partea metalica, il poti da la minim, unde recomand personal sa stea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Am reusit pana la urma, cu ceva forta bruta Smile
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)