Hello There, Guest! Login Register


Imprumuta accesorii: Kribli Grabli 58mm

#1
Pentru ca au fost intrebari si curiozitati am decis impreuna cu @MyR de la Barshaker sa punem in circulatie un exemplar de Kribli Grabli potrivit diametrului de 58mm, care va putea fi imprumutat 5-10 zile de catre orice espressoman interesat. Doar sa va anuntati aici ca sa stim pe unde se afla. Ar fi bine sa va grupati pe orase, ca sa iasa transportul mai ieftin la primire sau eventual puteti ruga un coleg din orasul respectiv sa lase accesoriul la o prajitorie de unde luati cafea, pentru a veni odata cu aceasta.

In acest moment, colegul Slavic a lasat Grabli-ul la Claro, pe Eminescu. Cine este interesat il rog sa anunte si vom confirma cu barista de acolo ca sa stie despre cine este vorba. Mai departe puteti sa va anuntati aici pe topic ordinea de testare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Salut, as vrea eu sa il incerc, pot trece chiar mâine sa il iau
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#3
Ok deci momentan ramane in Bucuresti, asteptam si alti colegi de pe aici ca sa stie Dragos mai departe cui i-l preda.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
L-as lua si eu.

Il contactez pe Dragos pentru predare. Bineinteles dupa ce termina el de testat, nu e graba.

Mersi pentru initiativa!
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#5
Și eu as vrea sa îl testez, mulțumesc!

Trimis de pe al meu SM-N986B folosind Tapatalk
Lelit Bianca/ XLVI Steamhammer/ La Marzocco GS3av
Mahlkonig GBW, Arco
Bravo tools
 
Reply
#6
Salut, sigur.
Multumesc si eu pt ocazia de a-l testa
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#7
As dori si eu sa ma inscriu pe lista, pentru cand ajunge in Cluj, bineinteles. Multumesc anticipat!
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#8
Salut, ma inscriu si eu pe lista.
Mersi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Now: #Elizabeth V3, #Compak e6
Traveling: #Flair PRO, #Kinu Phoenix
Past: #Gaggia Classic 2012, #Ascaso i1
 
Reply
#9
Salutare! Si eu pe lista!
Multumim pentru ocazie.
Dalla Corte Studio + Eureka Atom Specialty 75
 
 
Reply
#10
Gata, l-am ridicat eu de la Claro
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#11
Deci cand o fi sa fie, din Bucuresti va pleca spre CLuj
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Dupa ce se termina testarea in Cluj as dori sa-l testez si eu in Timisoara.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#13
(05-01-2021, 15:18)Lyvyoo Wrote: Deci cand o fi sa fie, din Bucuresti va pleca spre CLuj

Multumesc, @Lyvyoo!
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#14
@dragos.stoian, il poti lasa tot la Claro cand termini.

Asta daca ti-e mai usor. Eu stau in zona.
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#15
(05-01-2021, 15:48)danMarius Wrote: @dragos.stoian, il poti lasa tot la Claro cand termini.

Asta daca ti-e mai usor. Eu stau in zona.

Sigur, e perfect, il las sapt viitoare si te anunț

Cum se foloseste, se învârte de cateva ori doar intr-un sens?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#16
Pai asta presupune testarea, incercarea mai multor moduri.

Din ce am observat in timp, instrumentele de tipul lui Kribli se invart de 2-3 ori intr-un sens si atat. Dar sunt ‘pasionati’ care il invart de 7 ori in fiecare sens. 

Numai bine putem pune aici sau pe alt thread, cel despre instrumente WDT, opinii despre folosirea lui optima
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#17
(05-01-2021, 15:48)danMarius Wrote: @dragos.stoian, il poti lasa tot la Claro cand termini.

Asta daca ti-e mai usor. Eu stau in zona.
Și pentru mine va fi ok sa îl ridic și returnez la Claro , mulțumesc!

Trimis de pe al meu SM-N986B folosind Tapatalk
Lelit Bianca/ XLVI Steamhammer/ La Marzocco GS3av
Mahlkonig GBW, Arco
Bravo tools
 
Reply
#18
(05-01-2021, 16:55)danMarius Wrote: Pai asta presupune testarea, incercarea mai multor moduri.

Numai bine putem pune aici sau pe alt thread, cel despre instrumente WDT, opinii despre folosirea lui optima

Daca ar exista si alti amatori din Arad mi-ar placea si mie sa il incerc.
Daca nu, ma multumesc cu parerile colegilor. Ma intereseaza daca folosirea acestui dispozitiv usureaza pregatirea pucului de cafea? Rezultatul obtinut in ceasca este mai bun?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#19
Am uitat sa va spun, vedeti ca in suportul sau are cateva ace de rezerva. Va rog sa nu le pierdeti.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
(05-01-2021, 23:09)Lyvyoo Wrote: Am uitat sa va spun, vedeti ca in suportul sau are cateva ace de rezerva. Va rog sa nu le pierdeti.

Am vazut, le-am pus bine
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#21
Salutare tuturor și la mulți ani!
Ma interesează și pe mine să-l încerc. În altă ordine de idei poate ne ajuta cineva, eventual MyR, cu diametrul acelor de la Barista Black Needle. 
Mulțumesc anticipat.
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#22
Am eu jucaria de la Barista Space si par sensibil mai groase acele. Cred ca sunt de 0.6, fata de cele ale lui Kribli, care cred ca le are de 0.4.

Pot sa-l pun in circulatie, dupa ce incerc Kribli, si sa se plimbe eventual in tandem. 

Singura nota este ca instrumentului meu (Barista Space) ii lipstese un ac, are 7. Asa l-am cumparat de pe forum.

Asadar, daca exista doritori, cand predau Kribli (deocamdata e la dragos.stoian), pot pune in pachet si Barista Space Black Needle. Let me know.
Gaggia Classic Pro PID | Kinu M47 | Sette 270 | Arco
 
Reply
#23
(08-01-2021, 10:46)danMarius Wrote: Am eu jucaria de la Barista Space si par sensibil mai groase acele. Cred ca sunt de 0.6, fata de cele ale lui Kribli, care cred ca le are de 0.4.

Pot sa-l pun in circulatie, dupa ce incerc Kribli, si sa se plimbe eventual in tandem. 

Singura nota este ca instrumentului meu (Barista Space) ii lipstese un ac, are 7. Asa l-am cumparat de pe forum.

Asadar, daca exista doritori, cand predau Kribli (deocamdata e la dragos.stoian), pot pune in pachet si Barista Space Black Needle. Let me know.
Un gest foarte frumos, personal fix între aceste doua produse oscilez cu achiziția deci îmi va fi de real ajutor sa vad diferența între ele în tandem!
La mine vor sta maxim 2-3 zile, voi comanda unul dintre ele în momentul când m-am lămurit care mă încântă mai tare!
Mulțumesc

Trimis de pe al meu SM-N986B folosind Tapatalk
Lelit Bianca/ XLVI Steamhammer/ La Marzocco GS3av
Mahlkonig GBW, Arco
Bravo tools
 
Reply
#24
As dori sa testez si eu Kribli, banuiesc ca merge si pe 57, odata ce sta deasupra sitei si nu trebuie sa incapa in ea...
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
#25
(08-01-2021, 13:44)razvandumitru1 Wrote: As dori sa testez si eu Kribli, banuiesc ca merge si pe 57, odata ce sta deasupra sitei si nu trebuie sa incapa in ea...

Da, merge, eu asa il testez acum, pe un Lelit de 57, sta f ok peste sita, doar ca joaca un pic. E utilizabil si chiar da rezultate bune
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#26
@dragos.stoian l-ai dus cumva inapoi la Claro? Nu de alta, dar maine e ziua de aprovizionare  Banan
Dalla Corte Studio + Eureka Atom Specialty 75
 
 
Reply
#27
(08-01-2021, 20:09)dal3x Wrote: @dragos.stoian l-ai dus cumva inapoi la Claro? Nu de alta, dar maine e ziua de aprovizionare  Banan

Încă nu, il duc sapt viit, o sa anunț aici
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#28
(08-01-2021, 11:07)gabrieldima Wrote: La mine vor sta maxim 2-3 zile, voi comanda unul dintre ele în momentul când m-am lămurit care mă încântă mai tare!
Mulțumesc

Salut,
Il preiau eu in combinatia asta dupa ce il folosesti. Da-mi pm si  ne vedem oriunde in Bucuresti.
Multumesc anticipat!
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#29
Eu ma retrag de la testare, am achiziționat unul și nu mai am nevoie, verificați însă ordinea de înscriere, normal este sa se respecte preluarea în funcție de anunțarea intenției!
Lelit Bianca/ XLVI Steamhammer/ La Marzocco GS3av
Mahlkonig GBW, Arco
Bravo tools
 
Reply
#30
(11-01-2021, 12:30)gabrieldima Wrote: Eu ma retrag de la testare, am achiziționat unul și nu mai am nevoie, verificați însă ordinea de înscriere, normal este sa se respecte preluarea în funcție de anunțarea intenției!

Poti sa ne impartasesti ceva despre folosirea ambelor?
Ai reusit sa compari rezultatele?
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: AlexZ, 1 Guest(s)