Hello There, Guest! Login Register

Identificare sita VST

Buna ziua,

Am 2 site din care una, teoretic, ar trebui sa fie VST. Asa mi s-a spus cand am achizitionat pachetul de espressor si accesorii de la alt utilizator de pe forum. Totusi, eu nu vad nicio diferenta intre ele si, din ce am cautat pe net, cea VST ar trebui sa aiba scris ceva pe lateral.

Asadar, imi poate spune cineva daca sunt diferite si care ar fi VST?

Multumesc,

Attached Files Thumbnail(s)

Gaggia Classic pre 2015 + PID Espressuino + steam rancillio V3 + preaheating coil + sita dus IMS + manometru + OPV Bezzerra / Ascaso I-mini i1 / tamper ESPRO 58,4 mm

Reply
(18-01-2019, 14:15)kimi_ro Wrote: Asadar, imi poate spune cineva daca sunt diferite si care ar fi VST?

... Sitele VST au acel patrat QR pe lateral si cateva coduri / seriale ... dar , in afara de sita de 25 g , toate sitele VST au inscriptionat pe " buza " superioara - la vedere , dar scris mic - gramajul ( indiferent daca sunt ridged sau ridgeless ).

Din poze nu-mi pot da seama , daca scrie sau nu ceva pe marginea / buza , ce se rasfrange peste PF... sorry.

P.S. - sitele de 25 g care sunt facute cu dedicatie pentru La Cimbali / Synesso / Rancillio si unele modele de La Marzocco  , precum si sitele rebranduite ( ... sau fara nume / inscrisuri )  pot fi tot VST originale ... Smile ... dar , nu mai apare acel marcaj pe buza / marginea exterioara , ce iese din PF. - de regula , se livreaza impreuna cu espressorul sau PF-ul original ...
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0092/7...3216565055
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Cum zicea Levo, nu vad QR codul.

Ca sa ne dam seama, masoara inaltimea sitei.
Ca observatie personala, VSTurile au peretii drepti si nu conici, si nu au acele scarite/trepte.

Uite niste poze reale cu site VST.

[Image: HX1HRgV.jpg][Image: gppNexR.jpg]
[Image: bmDkw3X.jpg]

Cea din dreapta a ta, nu este VST - are acele praguri
Lelit PL162T Bianca + Honne Slim; Kinu M47 + AeroPress.
(ex. Lelit PL41TEM, Ascaso i1 Steel, Gaggia Prestige, Porlex Mini)

Reply
Sitele VST sunt polishate/lucioase, asa le recunosti usor.

Aici ai VST vs sita dubla de GC:

[Image: 5NhDGRn.jpg]

Reply
(18-01-2019, 16:03)Levo Wrote: ... Sitele VST au acel patrat QR pe lateral si cateva coduri / seriale ... dar , in afara de sita de 25 g , toate sitele VST au inscriptionat pe " buza " superioara - la vedere , dar scris mic - gramajul ( indiferent daca sunt ridged sau ridgeless ).

Eu am site VST originale care nu au inscriptionat pe buza gramajul. Una de 20 si una de 15. Singura care are e cea de 7. In schimb, toate au QR codul acela pe lateral si corespunde nr. inscriptionat cu cel de pe certificatul din cutie.
ECM Classika PID & Eureka Mignon Specialita / Gaggia Classic 2015 & MDF

Reply
(20-01-2019, 19:45)Cip Wrote: Eu am site VST originale care nu au inscriptionat pe buza gramajul.

... Se mai intampla ... am mai intalnit cazuri , mai ales cand sitele vin k dotare standard din fabrica , la cate un espressor ...

Nush'  ce sa zic , incercam doar sa-i raspund omului la intrebare ... iar, in afara elementelor exterioare distinctive , trebuie efectuate investigatii mai delicate ( ... masuratori , nr. de perforatii , finisaj / comp. egal . intre gauri ... etc. )
   O sita ( ... oricat de bine ar arata ) in lipsa inscriptionarii normale ... e k un tablou nesemnat ... Cool ...
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
Sitele VST au gaurile perfect perforate! Pe fundul sitei, privita din exterior nu se vor observa alte urme de la procesul de stantare!

Prima ta poza, comparativ cu poza din dreapta, post #4 sunt, pune in evidenta cel mai bine ceea ce am incercat sa explic mai sus.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101

Reply
Bun, deci nu e niciuna VST. Am fost...pacalit Sad
Gaggia Classic pre 2015 + PID Espressuino + steam rancillio V3 + preaheating coil + sita dus IMS + manometru + OPV Bezzerra / Ascaso I-mini i1 / tamper ESPRO 58,4 mm

Reply
Pai nu ne spui si noua cine e vanzatorul?
Gaggia Espresso; Macap M2D; Quamar T80e; Feld2.

Reply
Probabil ca nici el nu a stiut. Si oricum au trecut cateva luni de cand am achizitionat espressorul si accesoriile de la el.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)