Hello There, Guest! Login Register

Huky 500

@Liviu.Mihu: Nu cunosc deloc prajitorul, dar in general eu m-as cam feri de 100% la ventilatie. Acel 100% e de vazut ce reprezinta, de multe ori ventilatia e supradimensionata pentru un prajitor si e de preferat sa gasesti tu propriul "100%" pe care ulterior sa il ajustezi in functie de incarcare si cafea. As incerca testul clasic cu flacara de bricheta in zona gaurii de la trier.
Sunt curios, ce profil ai avut pe gaz si pe airflow?
Expobar Brewtus IV | Honne

Reply
(15-04-2016, 13:47)ovisod Wrote: @Liviu.Mihu: Nu cunosc deloc prajitorul, dar in general eu m-as cam feri de 100% la ventilatie. Acel 100% e de vazut ce reprezinta, de multe ori ventilatia e supradimensionata pentru un prajitor si e de preferat sa gasesti tu propriul "100%" pe care ulterior sa il ajustezi in functie de incarcare si cafea. As incerca testul clasic cu flacara de bricheta in zona gaurii de la trier.
Sunt curios, ce profil ai avut pe gaz si pe airflow?
el nu este gandit sa aibe ventilatorul "modulabil". Are o clapeta pe evacuare pentru reglarea air-flow. Doar ca toata lumea pare sa foloseasca dimmer sau "Variac", pentru ca e mai controlabil si mai repetabil. Nu am notat exact valorile, fiind primele prajiri am fost preocupat de temperatura/timp/aspect. Dar ca idee, am incercat sa merg cu gazul descrescator de la TP pana la final. Am facut uscarea fara airflow, iar dupa uscare am mers cu airflow cam la jumatate. Asta era cumva si recomandarea producatorului. Ideea e ca a rezultat o curba corecta - evident imbunatatibila.
PS: E extrem de larga dezbaterea legata de airflow pe forumul de huky, fara concluzii consensuale Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500

Reply
Am prajit aprox 12 sarje de cand am prajitorul. M-am jucat in diferite moduri, unele intentionat altele nu. Atasez vreo 3 prajiri care mi-au placut mai mult.

In momentul acesta caut diverse patternuri intre profil si gust, ce imi place si ce nu. In cele 3 atasate mi se pare interesant ca desi timpii de prajire si temperatura de final sunt extrem de diferiti, rezultatul este ok la toate. 
In reversul medaliei, am constat ca toate la care am oprit prajirea la 3,5-4 minute dupa inceputul FC, am obtinut un gust de prajeala care nu mi-a placut, indiferent de temperatura finala.
Mi se pare extrem de interesant "jocul" cu profilele si identificarea similitudinilor si diferentelor si a influentei lor asupra gustului [Image: smile.gif]
PS: Motivul pentru care la Tanzania a fost atat de lung profilul a fost ca am facut uscarea fara airflow cu acceasi setare initiala de gaz; pe cale de consecinta a trebuit sa o iau incet si mai departe ca sa mentin ROR-ul descrescator si tot ca si consecinta nu am mai avut inertie in FC sa o duc mai sus in temperatura fara sa lungesc si mai mult. Ma asteptam sa fie de nebaut, o acritura coapta,  dar m-a surprins (dupa o zi de degazare numai) foarte placut.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500

Reply
" The HUKY forum is closed.
Thank you to everyone who participated.
It was fun."

Asta apare din august, sa insemne oare ceva nasol... ? Confused Huh

Reply
Incep sa ma obisnuiesc cu prajitorul dupa ce am si stricat vreo doua sarje (n-au fost compromise complet, altii s-au bucurat de ele si chiar si asa erau mai bune decat ce beau ei curent). Am reusit sa nimeresc corect gradul de prajire la o prelucrata natural, ca aveam tendinta sa o cam ard. 

I-am facut cadou o tableta cu touch pt artisan. Smile

[Image: 7S2D2qq.jpg]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, prajitor DIY fluid bed cu TC4, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
E Windows tableta? Ca nu vad (inca) suport de Android...  Confused

Reply
Da, e windows.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, prajitor DIY fluid bed cu TC4, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
in sfarsit am reusit sa intrec ce scoteam prajing la lampa (dupa cum ii spunea renatoa). la fluid bed cam orice-i faceam aveam un gust usor de ars. ma obisnuisem cu el, imi si placea intr-o oarecare masura dar afecta in special aftertaste-ul. acu am aftertaste-ul care trebuie. prajesc cate 500gr/sarja, chestie care ma incanta la el. 

daca pe cineva intereseaza tableta pt artisan sau roastlogger aia din poza de mai sus e la ceva reducere la altex cu 500ron.

Reply
Daca nu ma insel, tu prajeai destul de sus pe fluid bed. Gustul de ars poate veni si din faptul ca temperatura aerului cald era in zona 250+ grade. Sunt curios daca ai incercat si sarje mai mici pe fluid bed.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)