Hello There, Guest! Login Register

Hario V60 Dripper

Salutare,
Am si eu o intrebare, dar imi cer scuze in avans daca exista un alt thread pentru asa ceva (dace exista, va rog sa imi dati un link). Intrebarea mea e in contextul V60-ului si al tipului de prajire al cafelei. Ce tip de prajire folositi pentru v60: filter sau omni? (si daca ar fi sa recomandati ceva roasteries pt filter rosat care ar fi acestea?)
Intreb asta pentru ca in ultima vreme asa a fost contextul ca am folosit mai mult omni roast pentru prepararea V60-ului si am sesizat ca parca cafeaua e mai mult prajita pentru espresso poate si datorita faptului ca in RO se bea mai mult espresso sau cel putin asta e presupunerea mea. Poate atat ipoteza mea cat si concluzia sunt gresite. Nu exclud asta pentru ca nu sunt atat de vechi in 'breasla' asta, dar am observat ca atunci cand e un filter roast extractia pare mai usoara si parca aromele mai prezente.

Reply
Poți sa arunci o privire pe acest thread, mai ales la postarea lui @Razvan.yume si lui @bogdan_georg :

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...8#pid91408
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
(15-03-2020, 21:01)ludusanm Wrote: si daca ar fi sa recomandati ceva roasteries pt filter rosat care ar fi acestea?

Poti folosi orice tip de prajire pentru V60 (chiar acum am un El Salvador de la Fjord, prajit de espresso, pe care-l folosesc pt filtru din motive obiective), insa profilul de gust o sa fie diferit. Cafelele prajite mai light, special pentru filtru, o sa fie mai bright, cum mai multa aciditate (depinzand si de varietal), cu mai putin corp, mai delicate, cu mai multe arome florale/fructate. Cu cat prajirea este mai intensa (omniroast, espresso) aceste caracteristici se estompeaza si lasa loc dulcetii, corpului mai pronuntat, notelor de cacao/ciocolata, nuci, alune. 
Eu prefer prima varianta, dar din pacate, in Romania e greu sa gasesti prajiri speciale pentru filtru. Majoritatea prajesc omniroast ca o cale de compromis intre filtru si espresso (ceva gen prajire de espresso ce poate fi folosita si la filtru). Daca preferi prajirile foarte light, iti recomand sa incerci cafea de la nordici (Coffee Collective, April, Drop, TW, Koppi, La Cabra, DaMatteo, etc.), sunt de departe cei mai buni cand vine vorba de cafea pentru filtru.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
E greu sa găsești cafea prăjită pentru filtru, în Romania, din doua motive: la noi cafeaua "la filtru" e echivalată cu cea măcinată din comerț, uniformizata din prăjire și alte trucuri corporatiste și al doilea motiv ar fi că sunt colegi care încearcă prajirile de filtru în espresso și au fost multe discuții despre ce e prea "de filtru", subdezvoltare etc.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60

Reply
Azi am facut un v60 cu jacobs si soacramea a ramas uimita de ce buna este.... Big Grin
Pt ea jacobs este state of the art, altceva nu bea.. Big Grin
Mi a placut si mie.
Sper sa nu primesc ban pt ca am folosit cuvantul jacobs....
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
La Meron găsești cafea prăjită pentru filtru.
Gaggia Classic 2012 & Baratza Sette 270.

Reply
@micrenda multumesc pentru link. Am sa citesc thread-ul Smile

@bemihai Mersi de informatii. Voiam sa comand de la Koppi ceva filter coffee, dar sincer mii un pic cam groaza sa cumpar 4 pungi avand in vedere ca eu consum cam 20g/zi. (in fine, treaba cu mentinerea prospetimii cafelei e cu totul alt subiect). Am sa fiu mai pe faza la urmatoarea comanda de grup de la Drop.

(15-03-2020, 22:49)coffeemilk Wrote: La Meron găsești cafea prăjită pentru filtru.

Mersi de info. Nu am stiut.
Stiam de Origo ca au filter coffee, iar la Sloane am observat ca uneori au cafea prajita pentru filtru pe link-ul destinat forumului.

Reply
I Heart Koppi Smile
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
(15-03-2020, 22:23)d2florin Wrote: Azi am facut un v60 cu jacobs si soacramea a ramas uimita de ce buna este.... Big Grin
Pt ea jacobs este state of the art, altceva nu bea.. Big Grin
Mi a placut si mie.
Sper sa nu primesc ban pt ca am folosit cuvantul jacobs....

Stai linistit... nu primesti niciun ban. Cam asta e nivelul actual al forumului, virusat de ceva timp si lasat netratat, sperand ca poate se va auto-insanatosi. Din pacate insa...
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
Se va insanatosi. Smile.
Maine imi vine si un pf naked sa pot face debug la o cafea de la RSC, prin urmare e pe calea cea buna Smile.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
(15-03-2020, 22:49)coffeemilk Wrote: La Meron găsești cafea prăjită pentru filtru.

Ai incercat acasa? Poti sa ne spui si noua ce cafea ai luat si cum e la filtru? Eventual si ce reteta ai folosit ?
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
Am cumpărat Peru și Guatemala, ce trebuiau a fi prăjite espresso dar au ajuns prăjite pentru filtru, cea mai fericită a fost soția, feedback-ul fiind unul pozitiv.

Nu mă pot pronunța la rețete sau cât de bună e în comparație cu alte prăjitorii, nefiind un iubitor de filtru, cel puțin încă (deși de la cafea la filtru am trecut pe espresso) , ci era mai mult o informație de un prăjitor de filtru.

Reply
(16-03-2020, 01:02)coffeemilk Wrote: Nu mă pot pronunța la rețete sau cât de bună e în comparație cu alte prăjitorii, nefiind un iubitor de filtru

Ah, si eu credem ca ai de zis ceva relevat pentru topicul asta  Undecided

Reply
Păi eu zic că am zis; că cei de la Meron au prăjiri pentru filtru! Dacă nu e suficient de relevant, scuze pentru off topic.

Spor.

Reply
De la guido am luat anul trecut prajita profil filtru. A fost sensibil mai light ca si profilul esspreso.
Ibric email, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister.

Reply
Bialetti o coteste catre V60...

https://www.bialetti.us/coffee/pour-over...1_135.html

Reply
Știe cineva de unde se poate cumpăra oregami dripper și să aibă transport in țară?
Espresso: Lelit PL41TEM + Eureka Mignon Specialita
Brew: Comandante( Red Clix ), V60, Aeropress, Moka

Reply
Kurasu.kyoto sunt in Japonia dar trimit in ro. In câteva zile ajunge in ro. La mine când am comandat in 2-3 zile a fost in București. Acolo a stat 2 saptamani parca Sad
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
[Image: r6PdBNh.jpg]

Mie nu îmi apare că livrează în Ro
Espresso: Lelit PL41TEM + Eureka Mignon Specialita
Brew: Comandante( Red Clix ), V60, Aeropress, Moka

Reply
Da... se pare ca japan post nu livrează in perioada asta in foarte multe tari. My bad Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)