Hello There, Guest! Login Register


Gust apa dupa BWT Bestmax premium

#1
Salutare.

Am schimbat cartusul BWT BestMax Premium S cu unul nou in ideia ca as putea nu doar sa folosesc apa pt espressor si gatit ci si pt baut.

Problema este ca gustul apei nu este unul foarte stralucit. Uneori imi vine un retrogust putin chimic, care imi aduce aminte de gustul apei de robinet.

Bypass-ul este setat pe 3. Initial am crezut ca e pe 1 sau 2 si ca lasa sa treaca prea multa apa fara a o filtra.

Comparatia de gust o fac cu apele imbuteliate aqua carpatica, bucovina, aquatique.

Sugestiile sau explicatiile sunt bine venite.

-

O ideie trasnita

-
Daca iau o cana filtranta doar pt apa care o beau, am sanse sa imbunatatesc gustul?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#2
Categoric. Am filtru bwt, niciodată nu am putut sa beau din el. Cana chiar face o treabă bună, surprinzător.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#3
(02-06-2020, 20:29)vlaicu Wrote: Cana chiar face o treabă bună, surprinzător.

Cana tot bwt?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#4
Ah, nu. AquAPHOR. Am luat-o cu intentia de a mai filtra apa pe care o pun in espressor dar rezultatul a fost neașteptat de bun. Facusem un test dupa 3 săptămâni si ~55L de apa.

Dacă ajungi sa cumperi sa ai grijă de faptul ca volumul de apa filtrat = volumul canii - volumul palniei de filtrat, cel putin.
Asa ca o cana de 2.8 are un volum util de aprox 1.5 L. Eu am luat de 4.2L pana la urmă. Cu cartuse de 200L (au unele si de 300L). Ideea a fost ca oricum o sa ajunga la limita zilelor decat a cantității de apă.

Vezi aici ce discutam. Sunt tot felul de oferte acum: https://www.espressoman.ro/forum/showthr...#pid136050
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#5
vlaicu multumesc.

Voi incerca si Aquaphor asta, sa vedem.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#6
Eu folosesc brita si e ok gasesti oferta cana si 3filtre la 100 lei, cana e aproape gratis
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#7
Eu folosesc filtrul in-line pentru frigidere - scoate gustul de clor de Apanova si ramane o apa placuta la gust din care iese o cafea super(brew).
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#8
Probabil o conta gustul apei din zona în care locuiești. Eu am tot un Bestmax Premium (bypass 2) și mi se pare f ok la gust. Și cănile Britta mi s-au părut că-s bune (chiar un pic dulceagă apa), dar frecvența cu care ajungeam să o folosesc mă făcea să schimb cartușul după 10 litri de apă. Așa că am rămas cu filtrul BWT. 

Am pus o baterie cu 3 căi și iau apa filtrată tot de la "chiuvetă" Smile
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#9
Hello , old post digging here.
Si eu vreau sa pun un BWT, la ciuveta, dar si pentru apa de baut (asta find de fapt scopul 1)... 

Consultanti mi-au sfatuit sa iau un Woda-Pure, ca este chiar pt apa de baut in mod direct, si varianta care aduce magnezium face o apa chiar optima pt cafeaua... Si parca Bestmax este prevazut sa fie connectat direct la espressor, deci se preupune ca este incalzita inainte de a fi bauta, acum ca vad postul asta, poate chiar este adevarul?

Pretul la cartus este cam 30% mai mult decat Bestmax Premium, si capete sunt diferite...

Foloseste cineva BWT, dar varianta Woda-pure Clear mineralizer? Oare merita diferenta de pret ca sa fie "gustoasa" ca apa rece?
Lelit Mara-X / Niche Zero
 
Reply
#10
Nervermind, went the BestTaste way...
Lelit Mara-X / Niche Zero
 
Reply
#11
(21-09-2023, 12:16)Sgallian Wrote: Hello , old post digging here.
Si eu vreau sa pun un BWT, la ciuveta, dar si pentru apa de baut (asta find de fapt scopul 1)... 

Consultanti mi-au sfatuit sa iau un Woda-Pure, ca este chiar pt apa de baut in mod direct, si varianta care aduce magnezium face o apa chiar optima pt cafeaua... Si parca Bestmax este prevazut sa fie connectat direct la espressor, deci se preupune ca este incalzita inainte de a fi bauta, acum ca vad postul asta, poate chiar este adevarul?

Pretul la cartus este cam 30% mai mult decat Bestmax Premium, si capete sunt diferite...

Foloseste cineva BWT, dar varianta Woda-pure Clear mineralizer? Oare merita diferenta de pret ca sa fie "gustoasa" ca apa rece?
Pentru apa de baut, cea mai buna e apa minerala, orice alte sisteme de filtrare lasa apa fara minerale, iar cele care se lauda ca adauga, adauga doar cat pt marketing.

https://www.youtube.com/watch?v=8zUZWeAqfYQ
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#12
Eu folosesc de aprox 6 ani doar BWT atat pentru baut cat si pentru espressoare. Am dus la revizie vechiul Expobar cand il aveam si n-au gasit urme exagerate de calcar in el dupa niste ani, iar prima Bianca pe care am avut-o la fel a fost la revizie si mi-au confirmat ca statea foarte bine pe calcarul depus. 

In ce priveste gustul apei (am robinet separat tras din filtru din care incarc rezervorul si beau apa) doar o singura persoana s-a plans de gust dar venea din Constanta de pe filtru tip cana Brita, oras unde si mie mi se pare ca apa are un gust specific. Altfel, am ramas pe Premium pana la urma, poate si dintr-o anumita comoditate, caci am vazut cum se inmultesc solutiile pentru crearea propriei ape.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)