Hello There, Guest! Login Register


Graef CM702 sau CM800?

#1
Buna ziua,
vreau pe aceasta cale sa va salut pe toti si sa va multumesc ca m-ati primit in frumoasa dvs. comunitate.
Am nevoie sa ajutorul dvs. in alegerea uneia dintre cele doua modele de Graef, daca ati putea sa ma ajutati.
Graef CM702, sau Graef CM800. Care este mai fiabila, dupa parerea dvs.
O folosesc acasa deocamdata, dar sunt sanse sa o pun si intr-o cafeanea, la un moment dat.
Deci vreau doar dintre aceste doua modele sa aleg, nu vreau alte marci / modele.
Va multumesc,
Mihai
Eureka Mignon Libra / Lelit Mara X
 
Reply
#2
Daca o folosesti pentru french press/chemex/drip e ok si CM702.
Daca vrei pentru espresso iti recomand CM800 pentru ca are mai multe trepte pentru reglaj. Nu e ideala dar e un punct de plecare acceptabil, daca esti dispus la unele compromisuri.
Intr-o cafenea cred ca niciuna nu ar supravietui prea mult, fiind mai degraba un produs casnic pt cateva cafele pe zi..
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL
 
Reply
#3
Aceleasi motoare de 128W, aceleasi cutite conice de 38... probabil aceasi fiabilitate.
Carcasa exterioara de aluminiu la CM800 nu vad de ce ar face-o mai rezistenta.
Diferenta de pret considerabila 109 vs 169 Euro, ca si de greutate 1.8 vs 2.6 kg, ar putea sugera ca si in interior CM800 sa aiba mai mult metal, as pune o intrebare la un service specializat, mai multe sanse sa fi reparat vreuna vreodata, decat sa cumpere cineva de aici asa ceva Big Grin

24 trepte de reglaj la 702, 40 la 800... depinde in ce parte ai mai multe trepte, spre espresso sau spre french press...  Confused

La Graef pe site ambele sunt la categoria de uz casnic... intr-o cafenea, probabil vor deveni "casnice disperate" Big Grin
 
Reply
#4
Dar am gasit un site unde diferenta de pret intre ele este de numai 82 de lei. Banuiesc ca nu merita sa iau 702-ul, daca 800-le este doar cu 82 de lei mai scump, nu?
https://euroshop.eu/ro/catalogsearch/result/?q=GRAEF+CM
I-am intrebat pe e-mail unde este fabricat 800-le si mi-au raspuns ca in Italia.
Ma gandeam ca poate modelul mai vechi sa nu fie mai bun ca modelul nou...
Eureka Mignon Libra / Lelit Mara X
 
Reply
#5
este fabricata in China...

mai ieftin si cu 2 ani garantie mai bine iei un Lelit care are si ajustare micrometrica
https://www.olx.ro/oferta/rasnita-microm...b10a3d673a
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL
 
Reply
#6
Am eu un graef 802 negru, cumparat anul trecut in august, a trecut prin ea maxim 3-4kg de cafea, daca te interesez Smile[Image: uHafGAd.jpg]
Bugster / Lelit Bianca / EK43S(ssp hu,carrier) / 
 
Reply
#7
Acum cativa ani, ma tenta si pe mine un Graef, ca alternativa pentru birou, ceea ce m-a facut sa ma interesez despre toate modele lor.
Iti spun cu mana pe inima, ca absolut orice model al lor este o alegere foarte proasta, indiferent de scopul sau volumul pentru care vrei sa o folosesti. Mecanismul de sustinere si reglare a cutitelor este o chinezarie din plastic, total instabil si foarte fragil, de o calitate oribila. Dupa doar cateva rasniri incep sa apara problemele. Oricum, nici macar de noua, indiferent de model, nu o poti folosi pentru espresso, pentru ca nu sunt suficient de apropiate cutitele. Ca sa poti rasni pentru espresso trebuie facuta o adaptare cu introducerea unor saibe, dar care conduce inevitabil, destul de repede, la ruperea sau uzarea excesiva a angrenajului de sustine / reglare a cutitelor. Probabil de aceea au si pus un motor atat de mic si au ales sa lase cutitele asa departate, pentru ca orice fortare, cat de mica, asa cum se intampla pentru o rasnire mai fina pt espresso, duce la stricarea angrenajului port-cutite. De vreo cafea prajita mai light (poate chiar si mediu) nici nu poate fi vorba, mai ales pentru espresso...
Gasesti multe informatii despre Graef la colegii de breasla de pe https://www.kaffee-netz.de/
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#8
Noi, ai Kinu Phienix la 700 de lei (cea mai recomandata pe aici in aceasta plaja), Ascaso I-mini la 500, Lelit PL43MMI la 700 lei... Rasnite cu o gramada de review-uri, cu bune si rele. Plus resursa de SH daca vrei asa ceva, bursa, olx etc. Chiar nu are rost sa te complici cu rasnite de calitatea Graef. Nu stiu cum ai ajuns la ideea acestor rasnite...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Ascasso i-mini i2 parcă mai aveau doar pe aluminiu, cel puțin așa mi s-a spus, sper să nu dezinformez, preț 620 lei, ceea ce e super decent.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#10
Am cumparat si eu una, CM 800 si a doua zi am dus-o inapoi. Nu putea fi reglata pentru espresso. Chiar si pe rasnirea cea mai fina nu corespundea.
Vibiemme Domobar Piccolo, Eureka Mignon, Kinu M47 Phoenix, Reneka 16 g, VST 18 g, Bodum Frenchpress, Aeropress, Pour over
 
Reply
#11
(11-09-2019, 17:12)daniel Wrote: Am cumparat si eu una, CM 800 si a doua zi am dus-o inapoi. Nu putea fi reglata pentru espresso. Chiar si pe rasnirea cea mai fina nu corespundea.

Daca il desface, la cutitul static mai ai niste reglaj. poti duce chiar aproape de turkish  Tongue , adevarul e asa cum spune colegi, totul din plastic, flimsy, dar isi face treaba pentru inceput. am folosit si pentru brew si pentru espresso. si bineinteles ca nu merita sa dai 600+ pentru ea
Bugster / Lelit Bianca / EK43S(ssp hu,carrier) / 
 
Reply
#12
Aici ai instructiunile despre cum se apropie cutitele pentru granulatie mai fina (espresso).
https://www.youtube.com/watch?v=zwerODgnbew
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL
 
Reply
#13
M-ati convins, renunt la Graef Smile.
Si merg pe mana @cataony ,  cu Lelit PL43 MMI de la Silmar2000. Am vazut ca sunt importatorii.
Mai ales ca si voi ati laudat aceasta rasnita.
Va multumesc mult. 06
Eureka Mignon Libra / Lelit Mara X
 
Reply
#14
Niciun model discutat nu este pentru uz comercial, cafenea sau ceva de genul, si in bugetul acesta nu exista rasnita "buna la toate". 

Pentru metode alternative, filtru, aeropress, chemex sau french press, erau mai potrivite ceva de genul Wilfa sau Baratza Encore. 

Pentru espresso comercial trebuie o rasnita dedicata espresso comercial, adica cu motor puternic si cutite de la 64mm in sus.
 
Reply
#15
Aaaa, pardon! Imi pare rau dar nu am citit pana la capat, bine ca a observat dev...
Rasnitele de care vorbeam, inclusiv cea pe care ai ales-o tu, de Graef nu mai spun, au destinatie casnica. In cafenea ai nevoie de alta categorie de rasnite, cu alte motoare, la alte preturi mult mai mari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Lyvyoo,  la Sibiu, Misu, folosea elicopterul, nu? Acum, este informat, are mingea.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
Sunt de apreciat unele pasiuni dar nu trebuie generalizat... Cat s-a cantat pe aici pe forum de doi-trei pasionati Strega, strega...si cand ne-am întâlnit amandoi, impreuna cu nickso, la Pascalau acasa, dintr-o cafea foarte buna de la Guido, n-am baut macar un shot mai bun față de ce scoatea DB-ul. 
Totusi, legat de experimentul cu Misu, daca il mai fac odată , blind , sunt sigur ca lucrurile vor sta altfel. Am evoluat cu totii de atunci. Poate si tu prajeai la felinar atunci, vorba unui clasic in viață Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
M-am lamurit. In cazul asta nu poti face o struto-camila. Imi iau acum o rasnita decenta strict pentru uz casnic, dupa care, cand va fi cazul pentru o cafenea, revin cu intrebare atunci.
Imi iau acum Lelit-ul PL043MMI, pare cel mai potrivit pret/calitate din aprecierile voastre.
Eureka Mignon Libra / Lelit Mara X
 
Reply
#19
Te deranjeaza manualitatea? 40 de secunde de invartit si ai avea flexibilitate si fiabilitate mai mare cu Kinu Phoenix, plus retentie zero.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
se vinde un Lelit si pe forum la 450. https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid121309
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL
 
Reply
#21
(13-09-2019, 09:30)Lyvyoo Wrote: Te deranjeaza manualitatea? 40 de secunde de invartit si ai avea flexibilitate si fiabilitate mai mare cu Kinu Phoenix, plus retentie zero.

Nu contest ca-i buna, dar ~200 de eur pentru o rasnita manuala, oricat de fina ar fi ea, mi se pare absolut halucinant Smile))). Car despre efort, hai sa ne gandim, trecem de la a pune cu lingurita cafea deja macinata in cupa espressor-ului la o etapa intermediara, cum ar fi o rasnita electrica. Deci oricum un efort in plus. Daramite sa mai si macini manual la ea dimineata Smile. Multumesc mult pentru sfaturi.
Eureka Mignon Libra / Lelit Mara X
 
Reply
#22
Să vezi nebunie, unii cântăresc boabele pentru fiecare cafea și apoi cântăresc și lichidul care curge din aparat.... Halucinant....
 
Reply
#23
(18-09-2019, 08:06)dev Wrote: Să vezi nebunie, unii cântăresc boabele pentru fiecare cafea și apoi cântăresc și lichidul care curge din aparat.... Halucinant....
+ 1   Smile
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
#24
(17-09-2019, 21:57)mcostar Wrote:
(13-09-2019, 09:30)Lyvyoo Wrote: Te deranjeaza manualitatea? 40 de secunde de invartit si ai avea flexibilitate si fiabilitate mai mare cu Kinu Phoenix, plus retentie zero.

Nu contest ca-i buna, dar ~200 de eur pentru o rasnita manuala, oricat de fina ar fi ea, mi se pare absolut halucinant Smile))). Car despre efort, hai sa ne gandim, trecem de la a pune cu lingurita cafea deja macinata in cupa espressor-ului la o etapa intermediara, cum ar fi o rasnita electrica. Deci oricum un efort in plus. Daramite sa mai si macini manual la ea dimineata Smile. Multumesc mult pentru sfaturi.

Pai da... comparând cu graef e scumpă tare... dar și când vezi ce poate...

Eu am returnat ascaso I-1 in favoarea kinu și nu regret nici o secunda... ce regret e ca nu am cumpărat-o de la început. E genul de râșnița cu care mergi la sigur. Și contrar opiniei tale chiar la o suma decenta.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#25
700 lei nu înseamnă 200Euro Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
(17-09-2019, 21:57)mcostar Wrote: Car despre efort, hai sa ne gandim, trecem de la a pune cu lingurita cafea deja macinata in cupa espressor-ului la o etapa intermediara, cum ar fi o rasnita electrica. Deci oricum un efort in plus. Daramite sa mai si macini manual la ea dimineata Smile. Multumesc mult pentru sfaturi.

Cu linguritza? Chiar asa efecte dezastruoase a avut scoaterea lucrului manual din programa scolara? Nu mai stie lumea sa isi foloseasca degetele decat pe telefoane ?

Dar sa pui sita/cosul espresorului drept capac peste paharelul colector al rasnitei (manuale), sa aplici un pic de shake pentru omogenizare, pe post de wdt, apoi sa rastorni si sa treci direct la tampare, nu pare mai simplu ?
 
Reply
#27
Ironiile fine nu își au rostul. Nu toată lumea acceptă anumite lucruri, chiar posibil mai simple, dar atâta timp cât persoana în cauză se lovește de anumite bariere, ar fi frumos să îi respectăm deciziile. 

Forumul se presupune să fie un ajutor, nu un mijloc de; 'ți-am spus eu' !
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#28
Cand intri intr-o comunitate, aderi, in principiu, la regulile acesteia. 

Eu inteleg ca e mai simplu sa cauti "scurtaturi", de tipul "apas pe buton si curge lapte cu cafea", dar nici nu trebuie ironizati oamenii care au ales manualitatea si rutina espresso.
 
Reply
#29
(18-09-2019, 10:06)coffeemilk Wrote: Ironiile fine nu își au rostul. Nu toată lumea acceptă anumite lucruri, chiar posibil mai simple, dar atâta timp cât persoana în cauză se lovește de anumite bariere, ar fi frumos să îi respectăm deciziile. 

Forumul se presupune să fie un ajutor, nu un mijloc de; 'ți-am spus eu' !

+1
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#30
dev, despre de a naște vreo contră sau ceva de genul, plus că nu sunt avocatul nimănui, dar nu am găsit nici o ironie în postările colegului.

​​​​​​Pur și simplu colegul a spus că deja face un pas important de la simpla apăsare pe buton, la măcinare, tampare, etc.,dar să mai dea și la manivelă. 

Toți care suntem noi și intrăm în această comunitate, acceptăm regulile (cel puțin eu) și încercăm să învățăm, să ascultăm sfaturile, etc., nu cred că se pune problema de asta.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)