Hello There, Guest! Login Register

Good morning my neighborhood

Salutare oameni buni iubitori de cafea!

Ma prezint si eu aici, Narcis Virgiliu, iubitor de cafea de la prima pana la ultima celula, ma culc cu cafeaua in gand ma trezesc cu ea :-)

Setup-ul meu facut recent: Rasnita DIP-DKS-65; Espressor Lelit PL41EM, Tamper, Distribuitor (nivelator)

Pe lista de cumparaturi un portafiltru fara fund si va rog sa mai adaugati voi aici de ce as mai avea nevoie!!

Va multumesc!

Reply
Salut Narcis.
Cel mai urgent ai nevoie de un cântar (ideal cu timer), unul pe care când pui o monedă de 50bani(2008) sa indice 6,1gr (nu cântarul nevestei cu care măsoara plăcinta cu mere)

NPF-ul, poți să îl transformi pe cel actual daca nu ai nevoie de el in formatul classic.

WTD tool ți-ar prinde bine, cel cu ace de acupunctura este foarte ok.

In rest, rămâi simplu pentru început. Nu te complica cu tot felul de accesorii.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, Brewtus, Gaggia Mini extra spring+Pid, La Pavoni Professional, Gaggia Evo PID, Cafflano Kompresso, Kinu Phoenix, 1Zpresso JE-PLUS, Niche Zero, Mahlkonig K30 & Vario, ARCO-duo

Reply
Salutare om bun si multumesc pt sfaturi! Caut un cantar bun de ceva timp si cand ma uit la reviewuri de fiecare data ma razgandesc pt ca toate au erori....acuma stiu ca nu exista lucru perfect dar daca 3-4 din 10 cumparatori spun ca au cantarit de 2x acelasi lucru si nu au avut aceleasi rezultate bat in retragere si deci pasul pe loc ;-) 

Referitor la WTD tool il recomanzi pe cel cu acele drepte sau cel cu ele facute bucla?

Mii de multumiri inca o data!!

Reply
Narcis, cel mai fain wdt de care am dat este cel de la colegul ce printeaza 3d de pe Market, împreună cu suportul pentru tamper arata foarte bine si este chiar util si varianta cu aspect mat arată chiar neașteptat de bine.

Cat despre cântar, la recomandarile oamenilor de aici am luat un model de pe ali, a fost vreo 45lei cu reduceri etc, dpmdv este ok la cântărit iar pana ma hotărăsc sa dau banii pe un acaia, e numai bun.

Reply
Pentru tem e cam mare cel negru (asa îmi pare din poze, am avut unul asemănător și era complicat cu el). Eu am folosit cu succes cantarele argintii, fie cele de 200g/0.01 precizie, fie cel de 500g/precizie parca la fel.

Sunt cantare ieftine și na, se pot strica mai ușor. Acum am Felicita (mai mult de moft). E clar mai stabil dar, totuși, cel ieftin e de 12x mai ieftin și nu e de 12x mai prost.

https://www.shopu.ro/cantar-digital-pent...cd-2-x-aaa

https://www.shopu.ro/cantar-pentru-bijut...nctie-tara
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply
(02-08-2022, 11:18)Narcis Virgiliu Wrote: Salutare om bun si multumesc pt sfaturi! Caut un cantar bun de ceva timp si cand ma uit la reviewuri de fiecare data ma razgandesc pt ca toate au erori....acuma stiu ca nu exista lucru perfect dar daca 3-4 din 10 cumparatori spun ca au cantarit de 2x acelasi lucru si nu au avut aceleasi rezultate bat in retragere si deci pasul pe loc ;-) 

Referitor la WTD tool il recomanzi pe cel cu acele drepte sau cel cu ele facute bucla?

Mii de multumiri inca o data!!

Legat de cântar, eu folosesc de 2 ani un chinezesc dintrăsta ieftin și sunt foarte mulțumit de el.

WDT tool folosesc cu acele drepte nu cu buclă.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, Brewtus, Gaggia Mini extra spring+Pid, La Pavoni Professional, Gaggia Evo PID, Cafflano Kompresso, Kinu Phoenix, 1Zpresso JE-PLUS, Niche Zero, Mahlkonig K30 & Vario, ARCO-duo

Reply
(02-08-2022, 11:41)Entertainer Wrote: Narcis, cel mai fain wdt de care am dat este cel de la colegul ce printeaza 3d de pe Market, împreună cu suportul pentru tamper arata foarte bine si este chiar util si varianta cu aspect mat arată chiar neașteptat de bine.

Cat despre cântar, la recomandarile oamenilor de aici am luat un model de pe ali, a fost vreo 45lei cu reduceri etc, dpmdv este ok la cântărit iar pana ma hotărăsc sa dau banii pe un acaia, e numai bun.

Multumesc, il voi cauta sa vad si eu ce minuni face!!

Reply
Râșnița are hopper-ul original sau e scurtat?
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Kinu M47

Reply
Din ce am văzut în ultima vreme review-uri de cantare ieftine modelul de mai jos e destul de apreciat. Este si o varianta care se vinde pe amazon cu BT și are aplicatie pe tel.

RON 43.67 25%OFF | 3000g/0.1g Electronic digital display scale Platform scale 500g/0.1g Jewelry gram scales Precision scale LCD mini Kitchen Scale
https://a.aliexpress.com/_mP84K8s

https://youtu.be/j5dzuF2tXjQ

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Reply
(02-08-2022, 15:07)hcrisan Wrote: Râșnița are hopper-ul original sau e scurtat?

Il are pe cel original... Dar mai exista si o a doua varianta pentru cafenele cu un hopper mai inalt ;-)

(02-08-2022, 16:45)IndreiR Wrote: Din ce am văzut în ultima vreme review-uri de cantare ieftine modelul de mai jos e destul de apreciat. Este si o varianta care se vinde pe amazon cu BT și are aplicatie pe tel.

RON 43.67 25%OFF | 3000g/0.1g Electronic digital display scale Platform scale 500g/0.1g Jewelry gram scales Precision scale LCD mini Kitchen Scale
https://a.aliexpress.com/_mP84K8s

https://youtu.be/j5dzuF2tXjQ

Thx frate parca acum am mai mult curaj :-) L-am bagat in cos de pe emag (diferenta de pret fiind mica) pt ca din china vine in minim 50 zile :-)

(02-08-2022, 11:41)Entertainer Wrote: Narcis, cel mai fain wdt de care am dat este cel de la colegul ce printeaza 3d de pe Market, împreună cu suportul pentru tamper arata foarte bine si este chiar util si varianta cu aspect mat arată chiar neașteptat de bine.

Acum am vazut cat costa un cantar acaia :-) Jesus, tre' sa merg la psiholog inainte, nu e ca nu as da multi bani pe prostii dar pt asta chiar trebuie sa depasesc un prag psihologic si simt ca am nevoie de ajutor! Pana una alta mi-am luat argintiu cum ai zis :-) Thx again!

Reply
Cel argintiu este de vânzare la barshaker.ro și la testul adunării (2 cești cântărite separat, apoi ambele pe cântar) suma are o abatere de 0.6g. Cu bateriile incluse, acum că mă gândesc. Rhino Dosing Scale are abatere de 0.2g, doar că este mai înalt cu 5mm. Pe ambele le poți cumpăra din țară cu ~100 de lei.
DF64, Mazzer Mini 58mm | Lelit PL41TEM, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Este ceva video cu cel argintiu? Ii poți da share te rog?
Cel de la Barshaker cântărește max 3kg și nu cu 2 zecimale, doar cu una. Poate nu e la fel de precis ca cel cu 2 zecimale ei greutate max cantarita 500g.

Reply
Se pare ca pe telefon sunt neatent. Eu vorbesc despre o versiune non-smart si cu precizie de 0.1g in aceeasi carcasa argintie.
DF64, Mazzer Mini 58mm | Lelit PL41TEM, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
@Narcis Virgiliu
Salut Narcis!

Poți merge liniștit de tot pe mâna unui cântar ieftin recomandat de colegul vlaicu, în speță așa ceva https://www.shopu.ro/cantar-pentru-bijut...nctie-tara

Eu am unul exact ca ăsta de mai mulți ani și sunt fff mulțumit de el.
Recunosc că primul model ma ținut puțin..a fost de sacrificiu, să zicem, pt că a curs apă fierbinte pe el de mai multe ori,  etc, dar după aceea mi-am cumpărat două bucăți (le-am găsit atunci în jur de 20 de lei/ buc), însă dup ce am pus o bucată mare de folie alimentară pe el (și separat la ușița de la baterii) nu am mai avut nicio problemă și de mai bine de 3 ani merge ca în prima zi. Smile
Diferențele de gramaj sunt infime: 0,02 - 0,05...ceva de genul ăsta..dar cum nu lucrez cu substanțe mortale, nu mă deranjează abaterea.

Ca un sfat general, fă-ți mâna pe lucruri simple și nu f. scumpe. Mai târziu o să simți singur când tb să faci upgrade.
Spunea cineva că pe forum există 2 tipuri de expressomani: 1. cei care vor tot timpul mai mult, mai bun, mai „la zi” cu tehnica, și care astfel vor face upgrade destul de repede...și 2. cei care după ce își achizișionează ce doresc, se liniștesc și nu simt nevoia de altceva.
Eu aș adăuga și că mai există o categorie (din care fac și eu parte) cea a celor care sunt mulțumiți cu ce au, dar, după o vreme (depinde de fiecare), vor să îmbunătățească gustul din ceașcă, simt și știu că pot obține mai mult cu tehnica pe care au acumulat-o dar sunt limitați de echipament. Astfel vor (și unii reușesc, poate pe etape la început) să facă upgrade la ceva mai bun.

Îți urez „Bun venit” printre noi, răbdare, extracții reușite, timp să citești mai mult și sănătate ca să le faci pe toate.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton

Reply
Nu este necesar, dar un mesh puck screen mentine grupul curat dupa o extragere. Nu mai este nevoie sa mai vi cu perie/carpa sa cureti grupul si nici nu mai irosesti multa apa, bine un quick flush tot este necesar.
https://coffee-sensor.com/product/stainl...for-lelit/
- Kinu M38, Lelit PL41LEM [basket IMS B642TH22, showerhead IMS], nivelator Motta 57.5mm;
- Comandante C40 Mk3, Hario V60 01, AeroPress, Bialetti Fiammetta.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)