Hello There, Guest! Login Register


Garage sale! Donez/vand diverse accesorii si componente pentru espressoare

#1
Star 
Am ramas fara cutii goale iar rafturile din camera partial transformata in atelier parca au devenit neincapatoare Confused .

Componentele si accesoriile de care vreau sa scap, sunt compatibile cu Elektra Microcasa, La Pavoni Lever(europiccola, pro, romantica inc Gaggia Factory), Philips Poemia, Delonghi ECxxx, LaPavoni, Gaggia Classic si provin in mare parte de la espressoarele care din varii motive si-au gasit sfarsitul sau sunt in curs de upgrade.

Multe din ele precum contoarele volumetrice Gicar, presostatul Sirai, robineti, teava abur, rezistentele 800W-3kW sau pompele sunt standard si se potrivesc la majoritatea aparatelor, inclusiv comerciale si prosumer.

Asadar se dau urmatoarele:
Gaggia Classic pre-2015 - orice piesa(inclusiv electrica) cu exceptia carcaselor si grupurilor - cate 2 buc din fiecare. Daca si @slavic1983 doreste sa scape de ale lui, atunci plusam cu cate o componenta Smile.

Poemia si Delonghi ECxxx - cu cateva exceptii, orice componenta (inclusiv electrica). Sunt disponibile si unele upgrade-uri pentru Poemia.

Elektra MIcrocasa - arc compresie 37x94mm nou

La Pavoni europiccola, Pro, romantica, Gaggia Factory - tija din inox si piston cu garnituri EPDM, toate noi.

Altele: portafiltru La Spaziale si cosuri compatibile cu grupuri de 53mm, tamper Motta 53.7mm+suport lemn, contoare volumetrice Gicar, rezistente, teava abur inox si duza cu 4 gauri, pompe ULKA EPx(EXx nu sunt de vanzare) si Defond, presostat Sirai, portafiltre LaPavoni, furtunuri inox pentru pompa Procon/Fluid-o-tech + multe altele.

Nu am specificat preturile pentru ca prefer sa donez maruntisuri precum OPV-uri, garnituri, tevi abur, site dus, plastice si expediez atunci cand exista mai multi doritori din aceeasi localitate.

Pentru celelalte, preturile variaza in functie de valoarea comenzii si numarul de cutii eliberate Smile .

Dupa o sortare rapida, am adunat si listat doar o parte din componentele motiv pentru care va rog sa intrebati daca aveti nevoie de ceva ce nu apare mai sus sau in poze.

[Image: sRfS8xBm.jpg] [Image: YuSF6RXm.jpg] [Image: jbHXFC6m.jpg] [Image: fRZprjkm.jpg] [Image: QFX8qvBm.jpg]
 
Reply
#2
Pff, ai adunat ceva! Ai vreo țeavă de abur care ochiometric ar merge pe Gaggia classic varianta boiler inox? La aia parca prinderea era și mai banala, într-un tub de cauciuc.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#3
Un tub de cauciuc cu oring si locas pentru inel de siguranta? Am o teava cu umar care s-ar putea sa se potriveasca.
[Image: wVXxlZtm.jpg]
 
Reply
#4
(25-01-2021, 18:28)vdub Wrote: Gaggia Classic pre-2015 -
as avea nevoie de  grupul de intrerupatoare daca se poate
Gaggia classic,mazzer-super-jolly, Jura ena 7
 
Reply
#5
(25-01-2021, 18:48)soze Wrote: as avea nevoie de  grupul de intrerupatoare daca se poate

Am doua bucati. 80lei crezi ca e un pret rezonabil?
https://www.mag-pro.ro/romanian/996530054724.html
 
Reply
#6
(25-01-2021, 18:48)vdub Wrote: Un tub de cauciuc cu oring si locas pentru inel de siguranta? Am o teava cu umar care s-ar putea sa se potriveasca.
[Image: wVXxlZtm.jpg]

Multumesc, cautam ceva mai mare, cea stock e asemanatoare cu cea din dreapta jos (mai putin piulita as zice). Ma descurc cu ea dar una asemanatoare cu cea de rancilio pentru celalalt model ar fi fost mai potrivita.
Multumesc oricum.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#7
(25-01-2021, 19:22)vlaicu Wrote: una asemanatoare cu cea de rancilio pentru celalalt model ar fi fost mai potrivita

Cam asa arata pe langa teava de Silvia Smile
[Image: dWY0Zc0m.jpg]

Prima daca nu ma insel este compatibila cu Delonghi, a doua cu poemia si urmatoare doua cu GC (difera doar prinderea pannarelo).
 
Reply
#8
Gaggia Classic pre-2015 - "robinetul" de abur?
 
Reply
#9
(25-01-2021, 22:42)junioru11 Wrote: Gaggia Classic pre-2015 - "robinetul" de abur?

Am o singura bucata. Cel de-al doilea avea prostul obicei sa picure.
 
Reply
#10
As fi interesat de un portafiltru de 53 mm compatibil cu saeco poemia si site.
 
Reply
#11
O sita conica Gaggia double, sa intre in ea in jur de 16g ?
 
Reply
#12
(25-01-2021, 23:23)Chiordiacul Wrote: As fi interesat de un portafiltru de 53 mm compatibil cu saeco poemia si site.

Sunt doua versiuni de poemia, cu boiler din inox si inel separat pentru asigurarea portafiltrului, respectiv aluminiu dar cu partea inferioara dintr-o singura bucata.
De jos, arata cam asa:
[Image: reSLdrrm.jpg]
Portafiltrul meu a fost adaptat pentru inelul din stanga, pe care il voi oferi bonus la achizitia PF si sitelor.
[Image: gz9WP4Qm.jpg]

@renatoa daca nu ma insel, portafiltrul lui slavic1983 are sita de 16g, usor conica. Discuta cu el si daca vrea sa renunte la ea, ti-o expediez.
 
Reply
#13
De fapt mie imi trebe pentru nuova simonelli mia nu gasesc dar se potriveste portafiltru de la saeco poemia, dimensiunile diametrul ext cu urechi 67mm diametrul ext fara urechi 60mm si interiorul sitei 53 -54 mm. Care este pretul?
 
Reply
#14
120lei cu ambele site incluse, 60lei tamper-ul Motta de 53.7mm modificat pentru acest PF si 20lei suportul din lemn.
 
Reply
#15
Daca corespunde cu marimile care le am scris eu mai sus , sa negociem putin

*admin edit: fara date personale in public cf. GDPR
 
Reply
#16
(25-01-2021, 18:28)vdub Wrote: Gaggia Classic pre-2015 - orice piesa(inclusiv electrica) cu exceptia carcaselor si grupurilor - cate 2 buc din fiecare. Daca si @slavic1983 doreste sa scape de ale lui, atunci plusam cu cate o componenta Smile.

Doresc, de ce nu. Mai putin parca valva solenoida, care mai era buna pt proiectul de upgrade. si desigur tamperul naked Smile))

Dar zic, ca sa nu ne incurcam, face un topic separat pt compenentele mele, mai tarziu.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#17
(26-01-2021, 12:25)slavic1983 Wrote: Mai putin parca valva solenoida, care mai era buna pt proiectul de upgrade. si desigur tamperul naked

Portafiltrele naked oricum le pastram pentru ca nu exista alternative mai bune iar de electrovalve am uitat, le adaug acum in lista celor exceptate, alaturi de grupuri si carcase.

PF de 53mm, cosurile, tamper-ul si suportul Motta sunt rezervate momentan pana stabilim daca sunt compatibile sau nu cu Nuova Simonellli Mia.
 
Reply
#18
Pret pentru contoar volumetric Gicar expediat prin curier, platesc transportul. Multumesc
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#19
Salutare!

Pentru un Delonghi EC 685 ai cumva vre-o sita nepresurizata mai calitativa? Eu folosesc momentan una chinezeasca, dar am inteles ca s-ar putea potrivi de la LaPavoni. Diametrul este 51 mm.
Multumesc, zi faina!
 
Reply
#20
(26-01-2021, 13:41)CristianS Wrote: Pret pentru contoar volumetric Gicar expediat prin curier, platesc transportul

Pret 130lei fara priza sau 150lei complet. Cod 9.0.96.50G.
Specificatii aici: https://www.mag-pro.ro/romanian/400255.html

@andrucz da, am doua site originale, una de 12-14g iar cealalta de 6-7g.
Pret: 40 lei ambele
 
Reply
#21
Il vazusem cu 200 lei aici (poza), ma gandeam ca poate l-ai da cu 100 lei + cheltuielile de transport, probabil la 125 sa iasa cu totul. Ce zici?


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#22
Daca nu ma insel, mai am o livrare gratuita prin Publi24.
130 lei contor+priza si transport gratuit ?
 
Reply
#23
Multumesc frumos, am trimis detaliile pentru livrare pe PM. 

O zi frumoasa!
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#24
pina la urma,ai scris donez/vand dar nu ai donat nimic Smile
Gaggia classic,mazzer-super-jolly, Jura ena 7
 
Reply
#25
Doneaza ce ramane  Angel
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#26
(26-01-2021, 20:26)soze Wrote: pina la urma,ai scris donez/vand dar nu ai donat nimic

Am oferit bonus o garnitura pentru grup pentru ca nu stiu exact care dintre ele fixeaza portafiltrul in pozitia corecta, la ora 6 Smile, iar la robinetul pentru abur am adaugat butonul din plastic si ornamentul/protectia din interior.

Prefer sa donez maruntisuri utile sau chiar necesare precum instalatiile electrice, prizele C14, butoane plastic, pompe, martori luminosi...etc.

De un hopper frumos are cineva nevoie? Poate pentru vreo rasnita custom sau atasat la una comerciala echipata cu hopper prea inalt sau prea voluminos.

[Image: ii5NOCTm.jpg] [Image: wGCV21Tm.jpg]
 
Reply
#27
@yohny ai mesageria dezactivata. Ti-am raspuns prin email.

@Lyvyoo, utilizatorii care si-au creat contul de pe mobil au mesageria dezactivata by default pentru ca in formularul de inregistrare nu exista optiunea "Receive private messages from other users".
 
Reply
#28
Mi-am adus aminte ca am un grup in plus cu care nu am niciun plan de viitor Smile asa ca am pregatit un wombo-combo pentru amatorii de "D-I-WHY" si utilizatorii de Gaggia/Philips Classic >2015, doritori de upgrade al circuitului hidraulic la unul cu 10 ani mai batran (paradoxul tehnologic huh?).

Oferta consta intr-un ansamblu grup-boiler aproape complet, compus din:
- grup (varianta veche cu masa mai mare cu ~200g decat cea noua)
- boiler cu depuneri minime de calcar.
- OPV
- pompa ULKA
- racord teflon
- placa dispersoare aluminiu putin modificata pentru a acomoda o sita foarte interesanta de Pavoni (am avut cateva brain farts matinale azi Big Grin ) . Voi adauga si o a doua placa dispersoare nemodificata in eventualitatea in care doriti sa folositi sita de dus IMS sau originala
- termostate bimetal originale
- garnituri noi, inclusiv cea de grup

Un robinet pentru abur s-a vandut separat ieri insa mai am unul pe care, initial cand am inceput curatenia am vrut sa-l arunc fara sa realizez la momentul respectiv ca poate fi restaurat relativ usor. I-am rectificat conul si montat un racord 1/8-1/8 pentru manometru.

La cerere pot adauga si instalatia electrica(bonus), robinet + buton(o suma modica), bloc butoane...etc.

Pret 230 lei (fara portafiltru Smile)

[Image: Tq7ElXUt.jpg] [Image: ymtkVd4t.jpg] [Image: XiHx40Vt.jpg] [Image: SAQHyf7t.jpg]

Mai multe poze in albumul creat aici: https://imgur.com/a/w38JxpK
 
Reply
#29
As fi interesat de o sita de 51 mm 14-18 gr, preferabil conica
 
Reply
#30
Am o sita dubla si putin conica de 52.5mm compatibila cu DeLonghi. https://i.imgur.com/dH4kITl.jpg
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)