Hello There, Guest! Login Register


Garage sale! Donez/vand diverse accesorii si componente pentru espressoare

#31
Salut. M ar interesa o sita nepresurizata de 52.5, pt delonghi dedica și un tamper tot la fel. Dacă nu ai, ma poți îndruma undeva sa cumpăr?
 
Reply
#32
Salut,
Daca @Adrian@ a rezolvat intre timp sau nu mai este interesat, ti-o pot expedia maine. Doar sita dubla sau si cea single?

Tamper atat de mic nu am dar gasesti la barshaker.ro unul de 52mm si ii reduci diametrul la 51... sau ti-l pot da pe al meu de 53.7mm + suport din lemn la jumatate de pret si iesi mai ieftin Smile.
 
Reply
#33
(27-01-2021, 19:42)vdub Wrote: Am o sita dubla si putin conica de 52.5mm compatibila cu DeLonghi. https://i.imgur.com/dH4kITl.jpg

Este prea mare, am nevoie de 51 mm
Multumesc
 
Reply
#34
Pana acum s-au vandut urmatoarele:
- contor volumetric Gicar+priza
- robinet abur GC+garnitura si buton
- manometru 16bar cu tub capilar Vibiemme
- OPV Pavoni
- cos single, garnituri grup si capac palnie pentru GC

Coletele vor pleca astazi spre Pitesti, respectiv Bucuresti - Sector 5 asa ca ii rog pe cei care pot ajunge in localitatile mentionate sa ma anunte pana la ora 13:00 daca sunt interesati de ceva anume.
Transportul celor doua colete este gratuit prin Publi24.

Au ramas urmatoarele:

- doua portafiltre Pavoni 58mm functionale dar cu urme de uzura: 70 lei
- portafiltru cu doua cosuri single si duble ca noi pentru DeLonghi 100 lei
- portafiltru LaSpaziale + 2 cosuri 21g respectiv 7g + sita dus Astoria + inel grup, toate adaptate pentru Poemia si alte masini cu grupuri de 53mm: 120 lei
- contor volumetric Gicar + priza: 130 lei
- ansamblu grup-boiler-pompa-garnituri + electrica pentru GC: 230 lei
- grup butoane frontale pt GC: 80 lei
- OPV Gaggia Classic: 80 lei

... plus inca vreo cateva care imi vin acum in minte:
- piston + tija inox Pavoni Europiccola
- arc compresie Elektra Microcasa
- pompe ULKA si Defond
- teava abur inox + duza cu 4 gauri
- rezistente 800W-3KW cu unul sau doua circuite
- presostat Sirai
- furtunuri inox pentru pompa Procon/Fluid-o-tech
- comutator trifazic + buton (https://www.mag-pro.ro/romanian/348174.html).

[Image: k9LZq40m.jpg] [Image: y3AQsKtm.jpg]
 
Reply
#35
Salut. Ma interesează ansamblul grup/boiler. Am înțeles bine, vine și cu robinetul de abur modificat pentru manometru?
As mai avea nevoie de un cos single pt portafiltru GC original
 
Reply
#36
Salut,
Imi pare rau dar tocmai am impachetat combo-ul grup/boiler/robinet/opv/pompa pentru a-l expedia maine, iar cosul single nu mai este disponibil.

Daca te intereseaza in mod special robinetul si adaptarea pentru manometru, te pot ajuta cu modificarile.
Spre deosebire de solutia domnului de pe eBay , a mea presupune realizarea a doua locasuri cu o freza disc si asigurarea surubului/acului cu o agrafa.
Filetul pentru manometru este 1/8" conic si arata cam asa:
[Image: IPuARIIt.jpg] [Image: GOu7IHEt.jpg] [Image: KIWYKm3t.jpg]
 
Reply
#37
+1, eleganta solutia.

(01-02-2021, 01:16)vdub Wrote: Salut,
Imi pare rau dar tocmai am impachetat combo-ul grup/boiler/robinet/opv/pompa pentru a-l expedia maine, iar cosul single nu mai este disponibil.

Daca te intereseaza in mod special robinetul si adaptarea pentru manometru, te pot ajuta cu modificarile.
Spre deosebire de solutia domnului de pe eBay , a mea presupune realizarea a doua locasuri cu o freza disc si asigurarea surubului/acului cu o agrafa.
Filetul pentru manometru este 1/8" conic si arata cam asa:
[Image: IPuARIIt.jpg] [Image: GOu7IHEt.jpg] [Image: KIWYKm3t.jpg]
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#38
M-am trezit prea târziu Big Grin
M-ar fi interesat tot ansamblul. E o ideea foarte bună cu robinetul, probabil ca voi încerca și eu aceeași soluție. Mulțumesc
 
Reply
#39
Bonjur, mă interesează acel portafiltru LaSpaziale blablabla Poemia blablabla 53mm 120 lei.
Dacă mai este disponibil, cu tot acel set de chestii. Să încerc acum să dau un mesaj privat, că nu prea știu cum funkează setările astea. Mersi.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#40
Salut,
Toate blabla-urile pe 53mm inca sunt disponibile si pot fi expediate gratuit prin Publi24.
Am incercat sa-ti raspund prin PM dar ai mesageria dezactivata.

https://www.espressoman.ro/forum/usercp....on=options
 
Reply
#41
Sorry, sunt nou aici, nu știu cum procedez ca să activez mesageriaprivată. (am ajuns la opțiunile din CP, dar n
habar n-am unde anume trebuie umblat.

Cred că am rezolvat, scuze pentru poticnelile astea
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#42
As fi interesat de garnitura de cauciuc pentru portfiltru si un sita dus pentru o Gaggia Classic 2015
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#43
Au ramas urmatoarele:

Gaggia Classic
- OPV: 80 lei
- bloc butoane frontale: 80 lei
- instalatie electrica completa: donez
- pompe ULKA si Defond: 25 lei/buc (comanda minima de 2 buc)
- cup warmer + palnie refill + capac: 50 lei

Europiccola, Professional, Stradivari, Romantica, Gaggia G105, G106
- piston + garnituri si tija din inox, toate noi: 150 lei

Elektra Microcasa
- arc compresie: 80 lei

Altele
- doua portafiltre LaPavoni 58mm functionale dar cu urme de uzura: 70 lei
- portafiltru cu doua cosuri single si duble ca noi pentru DeLonghi: 100 lei
- contor volumetric Gicar ( https://www.mag-pro.ro/romanian/400255.html )
- teava abur inox + duza cu 4 gauri
- rezistente 800W-3KW cu unul sau doua circuite
- presostat Sirai
- furtunuri inox pentru pompa Procon/Fluid-o-tech
- comutator trifazic + buton (https://www.mag-pro.ro/romanian/348174.html)

[Image: lgr49Yll.jpg]
 
Reply
#44
Salut, am primit coletul de la dl Vdub cu cele solicitate aici. Totul a funcționat fff bine.
Mulțumiri.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#45
Salut @Neuzeitlich,
Ma bucur ca au ajuns cu bine totul e-n regula. Spor la modat Smile

La ultima actualizare am uitat sa listez tamperul Motta de 53.7mm si suportul din lemn, ambele disponibile.
Pret 80 lei
 
Reply
#46
Lista actualizata cu maruntisurile ramase prin cutii:

Gaggia Classic
- OPV: 80 lei (furtunuri alimentare si refulare optionale)
- instalatie electrica completa: donez
- pompe ULKA si Defond: 25 lei/buc (comanda minima de 2 buc)
- cup warmer + palnie refill + capac: 50 lei

Europiccola, Professional, Stradivari, Romantica, Gaggia G105, G106
- piston + garnituri si tija din inox, toate noi: 150 lei

Elektra Microcasa
- arc compresie: 80 lei

Altele
- doua portafiltre LaPavoni 58mm functionale dar cu urme de uzura: 70 lei
- portafiltru cu doua cosuri single si duble ca noi pentru DeLonghi: 100 lei
- contor volumetric Gicar ( https://www.mag-pro.ro/romanian/400255.html )
- robinet + teava abur inox, duza cu 4 gauri si knob - 280 lei
- rezistente 800W-3KW cu unul sau doua circuite
- presostat Sirai
- furtunuri inox pentru pompa Procon/Fluid-o-tech
- comutator trifazic + buton (https://www.mag-pro.ro/romanian/348174.html)

[Image: kcCfvBSt.jpg] [Image: bHZGFz0t.jpg] [Image: qQbB7rNt.jpg]

Teava de abur si robinetul sunt rezervate de catre colegul rusalexro.
 
Reply
#47
Teava de abur si robinetul revin la vanzare. 100 lei teava, respectiv 150 lei robinet + knob, arc si garniturile aferente.
 
Reply
#48
Salut, ai cumva sita single presurizată? Vreau sa o folosesc cu ese pods.
*De 58 pt Gaggia Classic 2019
 
Reply
#49
(20-03-2021, 22:45)macgyverx86 Wrote: Salut, ai cumva sita single presurizată? Vreau sa o folosesc cu ese pods.
*De 58 pt Gaggia Classic 2019
Salut, am un Gaggia Dose, cu portafiltru și site presurizate de 58mm. Cred că se potrivesc pe Classic. Aș schimba sita single presurizată pe una single sau double nepresurizată. Ansamblul este la un amic pe care vreau să-l virusez în ale cafelii și ar trebui să-l fac să treacă la cafea serioasă, măcinătură corectă și coșulețe accordingly. Aștept un semn dacă sună bine.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#50
O sita dubla de 51 mm ai ?
 
Reply
#51
(20-03-2021, 23:48)Adrian@ Wrote: O sita dubla de 51 mm ai ?

Ar fi o șansă la portafiltrul cu site pentru DeLonghi, căci deoarece fiindcă nu s-a precizat modelul sau dimensiunea.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#52
@macgyverx86 imi pare rau, nu am. Poate rezolvi cu colegul Neuzeitlich.
Intr-adevar, portafiltrul si sitele pentru DeLonghi au 51mm. Adrian@, Parca am mai discutat despre site si dimensiuni.
 
Reply
#53
(20-03-2021, 23:46)Neuzeitlich Wrote:
(20-03-2021, 22:45)macgyverx86 Wrote: Salut, ai cumva sita single presurizată? Vreau sa o folosesc cu ese pods.
*De 58 pt Gaggia Classic 2019
Salut, am un Gaggia Dose, cu portafiltru și site presurizate de 58mm. Cred că se potrivesc pe Classic. Aș schimba sita single presurizată pe una single sau double nepresurizată. Ansamblul este la un amic pe care vreau să-l virusez în ale cafelii și ar trebui să-l fac să treacă la cafea serioasă, măcinătură corectă și coșulețe accordingly. Aștept un semn dacă sună bine.
Nu am cu ce sa schimb și nu cred că merita pentru tine schimbul + complicația cu transportul. Filtrele presurizate se găsesc peste tot și încep de la 10 lei.
 
Reply
#54
(20-03-2021, 23:54)Neuzeitlich Wrote:
(20-03-2021, 23:48)Adrian@ Wrote: O sita dubla de 51 mm ai ?

Ar fi o șansă la portafiltrul cu site pentru DeLonghi, căci deoarece fiindcă nu s-a precizat modelul sau dimensiunea.
Imi poti preciza gramajul, inaltimea sitei si daca are forma usor conica ?
 
Reply
#55
(21-03-2021, 10:44)macgyverx86 Wrote:
(20-03-2021, 23:46)Neuzeitlich Wrote:
(20-03-2021, 22:45)macgyverx86 Wrote: Salut, ai cumva sita single presurizată? Vreau sa o folosesc cu ese pods.
*De 58 pt Gaggia Classic 2019
Salut, am un Gaggia Dose, cu portafiltru și site presurizate de 58mm. Cred că se potrivesc pe Classic. Aș schimba sita single presurizată pe una single sau double nepresurizată. Ansamblul este la un amic pe care vreau să-l virusez în ale cafelii și ar trebui să-l fac să treacă la cafea serioasă, măcinătură corectă și coșulețe accordingly. Aștept un semn dacă sună bine.
Nu am cu ce sa schimb și nu cred că merita pentru tine schimbul + complicația cu transportul. Filtrele presurizate se găsesc peste tot și încep de la 10 lei.
OK, atunci îți fac cadou sita single presurizată după ce îl dotez pe amic cu site nepresurizate de 58mm. Întrebare de profan: Pe Gaggia Classic merge orice sită de 58? Din constatările mele pe ecosistemul 53mm, nu merge schimbatul de la Isomac Giada la Saeco Poemia sau DeLonghi EC146 sau La Spaziale. Fiecare cam cu sitele proprii (diferențe în special la buză).
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#56
Înclin sa cred ca da. Am testat ims, "stock lelit" și Nuova simonelli. Nu am avut probleme cu niciuna. Ce-i drept pe classic cu boiler de inox, poate e vreo diferența între ele..
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#57
(21-03-2021, 14:08)Neuzeitlich Wrote:
(21-03-2021, 10:44)macgyverx86 Wrote:
(20-03-2021, 23:46)Neuzeitlich Wrote:
(20-03-2021, 22:45)macgyverx86 Wrote: Salut, ai cumva sita single presurizată? Vreau sa o folosesc cu ese pods.
*De 58 pt Gaggia Classic 2019
Salut, am un Gaggia Dose, cu portafiltru și site presurizate de 58mm. Cred că se potrivesc pe Classic. Aș schimba sita single presurizată pe una single sau double nepresurizată. Ansamblul este la un amic pe care vreau să-l virusez în ale cafelii și ar trebui să-l fac să treacă la cafea serioasă, măcinătură corectă și coșulețe accordingly. Aștept un semn dacă sună bine.
Nu am cu ce sa schimb și nu cred că merita pentru tine schimbul + complicația cu transportul. Filtrele presurizate se găsesc peste tot și încep de la 10 lei.
OK, atunci îți fac cadou sita single presurizată după ce îl dotez pe amic cu site nepresurizate de 58mm. Întrebare de profan: Pe Gaggia Classic merge orice sită de 58? Din constatările mele pe ecosistemul 53mm, nu merge schimbatul de la Isomac Giada la Saeco Poemia sau DeLonghi EC146 sau La Spaziale. Fiecare cam cu sitele proprii (diferențe în special la buză).
Apreciez intenția dar as zice sa nu îi furi amicului posibilitatea de a folosi sita presurizată . Poate rămâne fără cafea de tot daca nu are râșnița lui sau voința necesara.

Eu incerc sa adaptez un portafiltru pentru este pods pentru comoditatea unor membrii ai familiei.

Nu cred că este sita de 58 care sa nu potrivească in portafiltru. Poate daca este prea înaltă.
 
Reply
#58
@Adriana@ da, sitele de 51mm sunt usor conice. Adancimea este de 18mm si daca nu ma insel, cea dubla poate acomoda 14g.
(21-03-2021, 14:08)Neuzeitlich Wrote: Întrebare de profan: Pe Gaggia Classic merge orice sită de 58? Din constatările mele pe ecosistemul 53mm, nu merge schimbatul de la Isomac Giada la Saeco Poemia sau DeLonghi EC146 sau La Spaziale. Fiecare cam cu sitele proprii (diferențe în special la buză).

Cred ca standardul 58mm nu se refera doar la diametru ci si la inaltime respectiv raza curburii buzei, adica 2.5mm conform lerei. De la 58 in jos fiecare producator a modificat sitele dupa bunul plac.
[Image: 5KY9ejKl.jpg]
 
Reply
#59
Tamper-ul Motta de 53.7mm revine la vanzare impreuna cu suportul din lemn.
Pret: 80 lei.
Toate celelalte articole din lista actualizata sunt in continuare disponibile, inclusiv portafiltrul si sitele pentru DeLonghi
[Image: ZapvCFHl.jpg]
 
Reply
#60
M-ar interesa o sita de 51 cu buza plata, exista asa ceva ?
Adica cat mai apropiat de asa ceva:

https://ae01.alicdn.com/kf/H9d2cbe067dd6....jpg_.webp
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)