Hello There, Guest! Login Register


Gaggia sau lelit?

#1
Salutare.

Am citit forumul vostru cat am putut( felicitari!), dar as vrea sa ma ajutati cu un sfat: am un buget de 3000-3500 lei si as dori sa achizitionez un espressor si o rasnitaSmile Ce imi recomandati? Gaggia sau Lelit?

Idei de rasnita?

Nu sunt un expert, am un Saeco Nina Capuccino acum, dar cred ca isi da duhulSmile

Va multumesc mult de tot anticipat.
 
Reply
#2
La 3000-3500 RON exista mai multe opțiuni.

Întrebări:

1) Nou sau si second hand?

2) rasnita doar electrica sau ești deschis și pentru o manuala?

3) ce cafea folosești acum?

4) ce bei deobicei? Espresso sau cappuccino?

Asa putem sa îți dam un sfat mai potrivit.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
(18-11-2018, 18:08)micrenda Wrote: La 3000-3500 RON exista mai multe opțiuni.

Întrebări:

1) Nou sau si second hand?

2) rasnita doar electrica sau ești deschis și pentru o manuala?

3) ce cafea folosești acum?

4) ce bei deobicei? Espresso sau cappuccino?

Asa putem sa îți dam un sfat mai potrivit.

1)produse noi
2) rasnita electrica
3)illy si ce mai cumpar de pe net, gata macinata. Stiu de SarkisSmile
4)espresso si ristretto

Multumesc frumos.
 
Reply
#4
2) despre rasnita electrica nu prea pot sa îți dau sfaturi doarece nu prea sunt expert.

3) Cand vei avea o rasnita electrica vei putea sa cumperi cafea boabe, care se păstrează mult mai bine. Îți sfătuiesc, după ca vei cumpăra espressorul, sa cumperi cafea prăjită recent de la prăjitori locali: in afara de sarkis, mai sunt Guido, Claro, Yume, Hotspot, Buimac, Sloane, etc. (vezi secțiunea cu partenariate pentru o lista completa).

4) faptul ca bei espresso te ajuta destul de mult doarece poti sa cumperi un aparat SBDU (single boiler dual use) care costa mult mai puține decât un espressor mai potrivit pentru lapte (HX sau DB). O mașină bună pt începătorilor (dar de calitate) este Lelit PL41TEM, care noua costa, cu reducere de pe forum, în jur de 2100 RON. In acest mod îți rămân bani pentru o rasnita electrica decenta, cred.

Exista si pachete rasnita + espressoare Lelit care sunt destul de interesante.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#5
(18-11-2018, 18:37)micrenda Wrote: 2) despre rasnita electrica nu prea pot sa îți dau sfaturi doarece nu prea sunt expert.

3) Cand vei avea o rasnita electrica vei putea sa cumperi cafea boabe, care se păstrează mult mai bine. Îți sfătuiesc, după ca vei cumpăra espressorul, sa cumperi cafea prăjită recent de la prăjitori locali: in afara de sarkis, mai sunt Guido, Claro, Yume, Hotspot, Buimac, Sloane, etc. (vezi secțiunea cu partenariate pentru o lista completa).

4) faptul ca bei espresso te ajuta destul de mult doarece poti sa cumperi un aparat SBDU (single boiler dual use) care costa mult mai puține decât un espressor mai potrivit pentru lapte (HX sau DB). O mașină bună pt începătorilor (dar de calitate) este Lelit PL41TEM, care noua costa, cu reducere de pe forum, în jur de 2100 RON. In acest mod îți rămân bani pentru o rasnita electrica decenta, cred.

Exista si pachete rasnita + espressoare Lelit care sunt destul de interesante.

Multumesc mult. Despre rasnitele Macap ce imi puteti spune?
 
Reply
#6
Cel mai bine folosesti functia search pentru ca asa vei descoperi mult mai multe opinii.
Exemplu, despre Macap - https://www.espressoman.ro/forum/search....on=results&sid=1c227d1e875f8cb4aea6941f8d418927&sortby=views&order=desc
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Wink 
(19-11-2018, 01:12)Lyvyoo Wrote: Cel mai bine folosesti functia search pentru ca asa vei descoperi mult mai multe opinii.
Exemplu, despre Macap - https://www.espressoman.ro/forum/search....on=results&sid=1c227d1e875f8cb4aea6941f8d418927&sortby=views&order=desc



Multumesc mult, Liviu. Inca ma familiarizez. Si incerc sa invat.Wink
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)