Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic vs. Gastroback (Breville) Advanced Pro G

#1
Salut,

Ce parere aveti despre urmatoarele variante de achizitie:

A. Gaggia Classic (model 2015, pret 1160 RON)

+

A1) rasnita Lelit PL43MMI la 808 RON
sau
A2) rasnita Gastroback 42639 (la 200 EUR)

Gastroback se vinde si sub brandul Breville, link aici ->
http://www.amazon.de/Gastroback-42639-Ma...005KOJW0A/


vs.


B. Gastroback 42612 Design Espressomaschine Advanced Pro G (aprox 500 EUR)

Este un expressor din inox care include si rasnita, are PID si include tamper si recipient lapte.
In review-uri se prezinta bine insa in Romania nu pare sa fie popular...

Link:
http://www.amazon.de/Gastroback-42612-De...002WNC69Q/

Ambele variante par sa duca la un pret similar dar am insa emotii la Gaggia Classic 2015 si faptul ca trebuie sa am mai multe aparate, in schimb la Gastroback este all in 1 destul de potent.

Utilizarea este strict pentru expresso, 2/3 cafele pe zi la nivel amator/consumator de placere.

Mersi si astept feedback.
Gaggia Classic 2015 + MAHLKÖNIG Vario
 
Reply
#2
(21-01-2015, 11:13)shmekeros Wrote: Salut
Daca nu ai citit, poate te intereseaza asta . Multi nu o considera o alternativa fericita la Classic pe aici.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Primul meu expresor a fost acel Gastroback 42612 mentionat de tine, dar sub marca Breville. M-a tinut sub o saptamana si i s-a dus pompa Big Grin . L-am returnat si mi-am cerut banii inapoi. Eu nu il recomand.
Gaggia Classic are reputatie buna si sunt membri pe acest forum care te pot ajuta in caz ca ai probleme / intrebari ulterior.
 
Reply
#4
Breville / Gastroback / Catler au adus si multa electronica pe espressoare si rasnite. De aceea vad ca Breville nu are cea mai buna reputatie pe forumurile de afara, avand parte de multe raportari pe teme de fiabilitate. Si daca nu ai garantia in Romania e si mai greu. Uite cat ne invartim in jurul cozii pentru o simpla supapa a lui Adrian T, pe topicul unui HX aparent simplu ca si constructie, PL62. Dar sa  ne puna cineva sa cautam acul in carul cu fan sau sa alergi dupa service-mani capabili sa dezlege puzzle-uri  Smile

[Image: IMAG0102.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(21-01-2015, 12:04)Lyvyoo Wrote: Breville / Gastroback / Catler au adus si multa electronica pe espressoare si rasnite. De aceea vad ca Breville nu are cea mai buna reputatie pe forumurile de afara, avand parte de multe raportari pe teme de fiabilitate. Si daca nu ai garantia in Romania e si mai greu. Uite cat ne invartim in jurul cozii pentru o simpla supapa a lui Adrian T, pe topicul unui HX aparent simplu ca si constructie, PL62. Dar sa  ne puna cineva sa cautam acul in carul cu fan sau sa alergi dupa service-mani capabili sa dezlege puzzle-uri  Smile

Mersi Lyvyoo pentru raspunul detaliat.

Este pacat pentru ca Breville (modelul prezentat de mine) oferea un raport bun pret/performanta, avea totul inclus si arata chiar foarte bine (functionalitati si materiale ofertie la aparate dublu ca pret).

Ramane sa vedem ce e cu Gaggia Classic 2015 si hotaram Smile
Gaggia Classic 2015 + MAHLKÖNIG Vario
 
Reply
#6
tehnic e mai slab Classic, nu se pune problema, dar e de vazut ca si fiabilitate..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(21-01-2015, 18:55)Lyvyoo Wrote: tehnic e mai slab Classic, nu se pune problema, dar e de vazut ca si fiabilitate..

Daca legat de aparat inclin spre Gaggia Classic nu sunt lamurit cu rasnita aferenta:

1. Breville Smart Grinder -> inteleg ca sunt probleme de fiabilitate dar are trepte destul de fine pentru un espresso reusit? Foloseste cineva produsul?

2. Ce parere aveti despre Lelit PL43MMI cum se comporta vs. BSG ?

3. Alte variante in gama asta de pret mai recomandati ? (eg. Ascaso I Mini I2 Aluminiu Polish)

Mersi si spor!
Gaggia Classic 2015 + MAHLKÖNIG Vario
 
Reply
#8
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Catler
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(22-01-2015, 14:14)Lyvyoo Wrote: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Catler

citesc acum, mersi de sugestie. De Gaggia Classic 2015 ai aflat ceva? Tongue
Gaggia Classic 2015 + MAHLKÖNIG Vario
 
Reply
#10
La 17.30 sunt la service Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Cum sta treaba? Ramanem pe GC sau ne reprofilam? Big Grin
Gaggia Classic 2015 + MAHLKÖNIG Vario
 
Reply
#12
Clar ne reprofilam. Noul entry-level e astaExclamation
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#13
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-G...assic-2015
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Vad ca Breville ar fi si prin Romania. Asta am aflat cand o "incercat" skin-ul sa ma "convinga" sa vand si din astea...  Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#15
Ce au pe site acolo sunt jucarii tip Delonghi dar la pret de Breville. Thermoblock de aluminiu la 900 de lei Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Inca nu m-am hotarat ce espressor sa iau si nici rasnita...cred ca mai stau 1-2 luni si iau ceva nou...ma incanta si pe mine acest gastroback cu garantie germania-austria....spunea cineva mai sus ca i s-a dus pompa si l-a returnat...pai daca iti cade turbina la un audi nou 1500km ce faci?...nu mai cumpara nimeni audi ca e prost?

Asa poti sa patesti si cu un lelit sau gaggia...ok ai garantie...pai nu mai comandam nimic niciodata de pe site-uri de afara

Chiar atat de prost este acest breville(gastroback)?
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#17
Nu e prost ci e construit mai complex, iar pe forumurile de afara (poti da un search pe google caci oricum aici nu ai sa gasesti raspunsuri avandu-l foarte putini) nu are o fiabilitate de invidiat, mai ales raportat la suma platita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Ok, poate unii dintre voi aveti experienta dar nu se ppate din 10-15 review-uri pt un produs sa-l catalogati ca fiind slab sau nu e fiabil....ok, va dati cu parerea ca are f multa electronica dar de aici si pana la faptul ca nu are o fiabilitate de invidiat ca si lelit sau gaggia sau bezzera e drum lung...

Adica mai dati o sansa si espressoarelor de 600 euro Wink))
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#19
Pentru o parere mai clara, citeste mai multe pagini din acest search. Eventual revino cu niste concluzii asupra celor citite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Ok, eu inteleg dar si daciile se vand in draci iar daca te uiti pe forumul dedicat nu-ti vei mai lua in veci dacie....si este valabil pt orice marca de masina
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#21
Liviu, ai impresia ca nu exista forumuri in care se discuta despre lelit sau gaggia si unde oamenii sunt nemultumiti?...dar nu as descalifica din start un produs
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#22
Cel putin acum 3 ani, cand eram interesat, nu gaseam macar un clip cu Lelit care sa fie de bine. Dar Lelit-uri si mai ales Gaggia sunt multe comparativ cu Gastroback, asa ca e mai de asteptat sa citim de probleme. Nu te va certa nimeni daca iti vei lua G, dar suport pe aici nu vei gasi, nu din rautate, dar nu au fost curiosi care sa le experimenteze. Eu doar ce le-am vazut prin Carrefour si mi-a trecut dragul de ele.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#23
Carrefour?...mixere si cani de incalzit apa?...pe bune

Se topea plasticul din care erau facute sau ce?Smile
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#24
Catler ii zice in Carrefour. Plasticul mult si nu de mare calitate m-a facut sa uit de el.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
Si samsung face televizoare incepand cu 400lei pana la 40.000lei....la ala de 40.000lei o sa stai sa salivezi iar la ala de 400lei nu vei sta nici macar o secunda
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#26
Putin offtopic

Acum un an, inainte sa-mi achizitionez telefonul pe care il am si acum am tot citit experientele utilizatorilor si majoritatea spunea ca este un tel praf ca nu tine bateria, ca display-ul 2k se ingalbeneste si trebuie dus in service....de un an nu am nicio problema si il folosesc intens

Asa si cu espressoarele si cu forumistiiSmile
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#27
Nu este intotdeauna relevant faptul ca la tine e OK... Depinde si cu ce compari: o Dacie noua va parea parfum fata de o masina veche de 25 ani si alergata sute de mii de km, cu reparatii de mantuiala.
Prin urmare, unuia care a folosit o masina buna, mai recenta si in buna stare, probabil ii va parea varza acea Dacie, chiar daca e noua.

Si ca sa revenim ontopic, nici Tchibo nu are multe review-uri proaste la noi pe forum.... Pentru ca nu exista pentru noi. 
Asta nu inseamna ca e o cafea buna...  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#28
#Mibai L, nu am spus nici o clipa ca vreau espressorul sh ci nou cu garantie...si nu spuneam de review-urile de pe acest forum, ma refeream la cele de afara

Nu prea ai fost atent
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#29
Hai sa facem o diferenta intre "nou cu garantie" si fiabil. Nu este acelasi lucru...
Nu stiu daca te intereseaza un utilaj care din cand in cand poate lipsi 2-4 saptamani, fiind in service. Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#30
2 saptamani/an nu e o problema...nu m-a facut mama cu espressorul in mana...pot bea o cafea la ibric si totul este ok
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)