Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic - problema decalcifiere

#1
Salut! M-am hotarat sa purced la decalcifierea Gaggia Classic din dotare si m-am poticnit chiar la inceput. Problema e ca nu pot scoate surubul ce tine “dusul” si implicit placuta cu gauri (sita). M-am chinuit destul de mult si nu il pot desuruba.
Am vazut si filmuletul cu instructiuni https://www.youtube.com/watch?v=2oGwJuJ65Dk, am scos rezervorul de apa si tavita, am intors aparatul am gasit si surubelnita cu maner mai scurt si mai gros, si tot degeaba Angry.
In lipsa de alte idei, am sunat azi la Service sa ii intreb daca pot duce espressorul la ei sa imi rezolve problema si mi-au spus ca “pentru decalcifiere nu este necesara desfacerea niciunui surub!!!” Deci nicio solutie nici de acolo.

A mai intampinat cineva o astfel de problema? Cum as putea-o rezolva ca sa curat totusi espressorul?

Multumesc
Lelit PL162T Bianca / Vario
 
Reply
#2
nici eu n-am desfacut nimic cand am decalcifiat.
pentru curatare grup, este nevoie de doua tipuri de surubelnite, comune. sunt arhi-cunoscute, dar eu nu mai stiu cum se numesc.
cred ca sunt in top 100 mondial la nepricepere si neindemanare tehnica, dar am reusit, deci ai nevoie doar de acele doua surubelnite.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#3
(09-09-2014, 18:07)sms Wrote: nici eu n-am desfacut nimic cand am decalcifiat.
pentru curatare grup, este nevoie de doua tipuri de surubelnite, comune. sunt arhi-cunoscute, dar eu nu mai stiu cum se numesc.
cred ca sunt in top 100 mondial la nepricepere si neindemanare tehnica, dar am reusit, deci ai nevoie doar de acele doua surubelnite.

Ai vreo poza cu aceste surubelnite? M-ar ajuta tare mult Wink
Lelit PL162T Bianca / Vario
 
Reply
#4
le ai prezentate la 0:26 in linkul pus de tine
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#5
Ai idee de unde se pot cumpara?
Lelit PL162T Bianca / Vario
 
Reply
#6
Probabil la orice magazin de profil. In ordine sunt:
surubelnita dreapta
cheie imbus
subelnita in cruce (scurta).

Dar in mod normal si o decalcifiere simpla (fara a face bucati aparatul) e arhisuficienta (ca operatie de mentenanta nu de reparatie!).
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#7
(09-09-2014, 23:18)amarok Wrote: Dar in mod normal si o decalcifiere simpla (fara a face bucati aparatul) e arhisuficienta (ca operatie de mentenanta nu de reparatie!).
Eu cred ca dusul trebuie curatat mai des decat trebuie decalcifiat aparatul. Nu cred sa fie asa complicat de gasit surubelnita care desface acel surub.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
Revenind la scule:
Surubelnita (dreapta si cruce):
http://ro.elektromarket.eu/ro/product/2850.html
Set de imbusuri:
http://ro.elektromarket.eu/ro/product/2950.html
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)