Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic Pro - portafiltru cu manometru Cluj-Napoca

#1
Stimați colegi, ma poate ajuta cineva cu un portafiltru cu manometru pentru un Gaggia Classic Pro, în Cluj-Napoca? As dori sa masor la cati bari funcționează aparatul. Mulțumesc anticipat!
Gaggia Classic Pro, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#2
si eu unul in Bucuresti daca se poate....
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#3
Nu cred ca exista asa ceva in forum. A fost un manometru donat de Fane care inteleg ca s-a cam decalibrat dar posibil ca inca sa fie ok, verificati aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Eu am comandat așa ceva:
https://a.aliexpress.com/_mKqRSb6
Sunt foarte curios dacă o să îl pot utiliza pe GCP împreună cu :
https://a.aliexpress.com/_mKb41Z2
Dacă reușesc vă anunț când ajunge și cel puțin pentru București îl pot imprumuta.
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#5
Daca functioneaza totul ok sa ne spui si o sa iau si eu unul sa ramana la dispozitia forumistilor pentru imprumut.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(02-03-2022, 11:48)Agizol Wrote: Stimați colegi, ma poate ajuta cineva cu un portafiltru cu manometru pentru un Gaggia Classic Pro, în Cluj-Napoca? As dori sa masor la cati bari funcționează aparatul. Mulțumesc anticipat!

Daca crezi ca ti-e de folos am eu un manometru care se poate infileta pe picuratorul de la portafiltru. Singura chestie e ca eu l-am folosit cu portafiltru de grup E61, nu stiu daca picuratorul de PF de Gaggia Classic are acelasi diametru/pas filet. Ti-l pot imprumuta, daca vrei sa incerci scrie-mi pe privat.
 
Reply
#7
Si eu pot sa imprumut manometru ce se infileteaza la portafiltru Gaggia in Bucuresti.
Din pacate al meu masoara doar pana la 12 bar, este cu filet 3/8, insa l-am folosit cu success pe al meu Gaggia Classic pentru ajustare la 10 bar.

Poza
[Image: V99BoNA.jpg]
Gaggiuino Lego GCP, Gaggia Classic (PID, preheat box, dimmer), Flair Neo, Staresso Mirage Pro, Hario V60 set, DF83 SSP MP, Kinu m47 Phoenix.
Ex: DeLonghi Dedica, Eureka Mignon Manuale.
 
Reply
#8
Salut, daca mai ai nevoie, te pot ajuta eu.
 
Reply
#9
(03-03-2022, 01:42)Lyvyoo Wrote: Daca functioneaza totul ok sa ne spui si o sa iau si eu unul sa ramana la dispozitia forumistilor pentru imprumut.
Merge drăcia, dar trebuie scoasa tava.
Am comandat un cot L sa il scot in față, sper sa meargă.
https://a.aliexpress.com/_mNMEx30
14 bar scoate gcp 30years
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#10
La Hornbach gasesti pe loc si manometru de apa si reductoare si cot etc, totul pana in 30 lei sa iti pui manometru pe portafiltru
da, GCP 30 Year vine cu 14 15 bari, trebuie sa ii scazi presiunea.
Desurubezi OPV scoti nebunia de arc, tai 2 spire pui la loc si testezi cu manomentrul.
Daca nu sunt suficiente cele 2 spire taiate, mai taie una.
Poti jongla din filetul valvei vreo 1.5 - 2 bari, atat timp cat nu ai scurgeri pe langa filet.
succes
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#11
De 1 luna de zile cred că a rezolvat cumva colegul situația dar nu vrea să oprească avalanșa de oferte care curg din partea colegilor faini.

daca nu ajung ofertele, am și eu de imprumut pf. cu manometru.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#12
(01-04-2022, 15:50)staicueduard Wrote: La Hornbach gasesti pe loc si manometru de apa si reductoare si cot etc, totul pana in 30 lei sa iti pui manometru pe portafiltru
da, GCP 30 Year vine cu 14 15 bari, trebuie sa ii scazi presiunea.
Desurubezi OPV scoti nebunia de arc, tai 2 spire pui la loc si testezi cu manomentrul.
Daca nu sunt suficiente cele 2 spire taiate, mai taie una.
Poti jongla din filetul valvei vreo 1.5 - 2 bari, atat timp cat nu ai scurgeri pe langa filet.
succes
Ai idee ce diametru are arcul?
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#13
(01-04-2022, 21:36)comarc Wrote:
(01-04-2022, 15:50)staicueduard Wrote:  
Ai idee ce diametru are arcul?
vrei sa ai unul de rezerva? nu stiu de cat este ca nu am masurat. nu inteleg la ce iti trebuie diametrul decat daca vrei sa cumperi altul..
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#14
(02-04-2022, 09:22)staicueduard Wrote:
(01-04-2022, 21:36)comarc Wrote:
(01-04-2022, 15:50)staicueduard Wrote:  
Ai idee ce diametru are arcul?
vrei sa ai unul de rezerva? nu stiu de cat este ca nu am masurat. nu inteleg la ce iti trebuie diametrul decat daca vrei sa cumperi altul..
Păi asta as vrea să fac. Să nu îl tai pe cel original.
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#15
(01-04-2022, 17:32)umarianos Wrote: De 1 luna de zile cred că a rezolvat cumva colegul situația dar nu vrea să oprească avalanșa de oferte care curg din partea colegilor faini.

daca nu ajung ofertele, am și eu de imprumut pf. cu manometru.

Buna, din păcate am avut niște probleme de sănătate, iar din aceasta cauza nu am reușit să ocup de problema din thread, respectiv sa raspund la mesaje. Să înțeleg că aveți un pf cu manometru și sunteți în CJ? Din păcate nu pot deșuruba picurătorul de pe portafiltrul meu, prin urmare ar fi binevenit un PF cu manometru.
Gaggia Classic Pro, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#16
(02-04-2022, 14:12)Agizol Wrote:
(01-04-2022, 17:32)umarianos Wrote: De 1 luna de zile cred că a rezolvat cumva colegul situația dar nu vrea să oprească avalanșa de oferte care curg din partea colegilor faini.

daca nu ajung ofertele, am și eu de imprumut pf. cu manometru.

Buna, din păcate am avut niște probleme de sănătate, iar din aceasta cauza nu am reușit să ocup de problema din thread, respectiv sa raspund la mesaje. Să înțeleg că aveți un pf cu manometru și sunteți în CJ? Din păcate nu pot deșuruba picurătorul de pe portafiltrul meu, prin urmare ar fi binevenit un PF cu manometru.
eu am reusit bagand o surubelnita groasa dintr-un capat in altul prin picurator si am desurubat asa, ai forta multa asa.
ai incercat?
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#17
(02-04-2022, 17:57)staicueduard Wrote:
(02-04-2022, 14:12)Agizol Wrote:
(01-04-2022, 17:32)umarianos Wrote: De 1 luna de zile cred că a rezolvat cumva colegul situația dar nu vrea să oprească avalanșa de oferte care curg din partea colegilor faini.

daca nu ajung ofertele, am și eu de imprumut pf. cu manometru.

Buna, din păcate am avut niște probleme de sănătate, iar din aceasta cauza nu am reușit să ocup de problema din thread, respectiv sa raspund la mesaje. Să înțeleg că aveți un pf cu manometru și sunteți în CJ? Din păcate nu pot deșuruba picurătorul de pe portafiltrul meu, prin urmare ar fi binevenit un PF cu manometru.
eu am reusit bagand o surubelnita groasa dintr-un capat in altul prin picurator si am desurubat asa, ai forta multa asa.
ai incercat?

Multumesc pentru sfat. O sa incerc!
Gaggia Classic Pro, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#18
(02-04-2022, 14:12)Agizol Wrote:
(01-04-2022, 17:32)umarianos Wrote: De 1 luna de zile cred că a rezolvat cumva colegul situația dar nu vrea să oprească avalanșa de oferte care curg din partea colegilor faini.

daca nu ajung ofertele, am și eu de imprumut pf. cu manometru.

Buna, din păcate am avut niște probleme de sănătate, iar din aceasta cauza nu am reușit să ocup de problema din thread, respectiv sa raspund la mesaje. Să înțeleg că aveți un pf cu manometru și sunteți în CJ? Din păcate nu pot deșuruba picurătorul de pe portafiltrul meu, prin urmare ar fi binevenit un PF cu manometru.
Bună.
Nu sunt din Cluj dar prin curier, marți este la tine daca dorești.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#19
(02-03-2022, 11:48)Agizol Wrote: Stimați colegi, ma poate ajuta cineva cu un portafiltru cu manometru pentru un Gaggia Classic Pro, în Cluj-Napoca? As dori sa masor la cati bari funcționează aparatul. Mulțumesc anticipat!
Am PF cu manometru pentru Gaggia Classic, in Cluj-Napoca. Trimite un PM daca il doresti.
 
Reply
#20
Mulțumesc tuturor colegilor pentru ajutor, am primit un manometru chiar din cartier. Espressorul era setat aproapele 15 bari. Am și modificat presiunea la 9 bari. Urmează să mai fac niște teste, shot - ul pe care l-am făcut mi-a plăcut mai mult, parcă nu era asa de amar. Rămâne sa mai fac niște teste! Numai bine!
Gaggia Classic Pro, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#21
Salut,

Scuze de reopen, sunt din Bucuresti, imi poate imprumuta cineva portafiltrul cu manometru? Sau ce sa caut exact in bricodepot.

Multumesc!
 
Reply
#22
Salut,
Și eu sunt din București și aș dori să masor presiunea aparatului
Gaggia classic, kinu m47, Eureka Mignon Specialita 
 
Reply
#23
Salut daniel_c, pot sa te ajut eu in București. Ti-am dat msg pe mail, continuăm în privat. Mulțumesc.
Gaggiuino Lego GCP, Gaggia Classic (PID, preheat box, dimmer), Flair Neo, Staresso Mirage Pro, Hario V60 set, DF83 SSP MP, Kinu m47 Phoenix.
Ex: DeLonghi Dedica, Eureka Mignon Manuale.
 
Reply
#24
Thumbs Up 
(18-08-2022, 19:13)IAmWeasel Wrote: Salut daniel_c, pot sa te ajut eu in București. Ti-am dat msg pe mail, continuăm în privat. Mulțumesc.



Multumesc @IAmWeasel, am redus presiunea, universe restored Smile
 
Reply
#25
(18-08-2022, 19:04)demo_man Wrote: Salut,
Și eu sunt din București și aș dori să masor presiunea aparatului

salut, ti-am scris PM, te pot ajuta si eu cu manometru
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#26
Salut, ma poate ajuta cineva cu un împrumut de manometru? Sunt din București, as vrea sa schimb opv la un Gaggia Classic. Mulțumesc!
 
Reply
#27
(14-12-2022, 19:36)robertoctavianm Wrote: Salut, ma poate ajuta cineva cu un împrumut de manometru? Sunt din București, as vrea sa schimb opv la un Gaggia Classic. Mulțumesc!
Salut.ti.am dat pm. Ai mesageria oprita ?
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)