Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic Pro Portafiltru greu de miscat

#1
Salutare,

am cumparat recent (2 zile) pachetul Gaggia classic pro + rasnita lelit din oferta.
Problema sta in felul urmator, de cand a ajuns pachetul, ma chinui sa invart portafiltrul in el. Fara sita dubla(sau oricare alta sita) merge foarte usor.

Nu vad motive sa am deja depuneri de cafea pe urechile grupului dar totusi se vede ceva negru.

Aseara am scos sita si am strans portafiltru in espressor la maxim cat am putut fara sa il fortez prea tare. A doua zi dimineata, am reusit sa-mi fac shoturile linistit. 4 ore mai tarziu, iar nu pot sa introduc portafiltrul.

Ce imi recomandati sa fac?

Multumesc.
Gaggia Classic Pro, Lelit PL43MMI, Sage Barista Express
 
Reply
#2
Aparat rece, portafiltru cu sita in el reci, montezi portafiltrul in espressor si lași sa se încălzească impreuna. Ar trebuii sa se desfacă mai usor si sa poti extrage. Dupa 10-14 zile de utilizare ar trebuii sa se lase si sa meargă mult mai ușor. Nu strica sa cauți și site mai bine finisate. Eu pe Lelit Grace cu sita dubla originala si aparat nou la chinuiam sa montez portafiltru. Cu sita Ascaso merge mult mai ușor.
La Pavoni Europicola, Kinu m47, DF64 HB,  Staresso Mirage Pro SP 300, 1Z Presso Q2, Moka Pot, V60. 
 
Reply
#3
Multumesc mult!
Gaggia Classic Pro, Lelit PL43MMI, Sage Barista Express
 
Reply
#4
Eu ung partea inferioara a aripioarelor portafiltrului și buza sitei din când în când cu vaselina alimentară sau ulei de cocos.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#5
@oerlellijk, fă așa:

1) Cum ți-a recomandat și DanCo, lasă aparatul la încălzit cu PF-ul în grup, dar nu strâns ci "în buze";
2) După ce s-a încins aparatul și ai pus măcinătura în sită + tampat, "unge" buza sitei cu niște apă pe care ai luat-o pe deget. În felul ăsta va aluneca mai lesne pe garnitura de cauciuc.

Așa cum au zis și colegii, până la urmă se va lăsa aparatul.

Vezi însă că NU ESTE MUSAI să ai coada PF-ului la ora 6... Strânge-l și tu cu bun simț, altfel or să-i sară ochii garniturii ăleia. Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)