Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic PRO ( incepand cu 2019 )

#31
Am zis că singurul avantaj la cel cilindric e faptul că poți încolăci mai eficient o țeavă de cupru.

Grupul de alama de pe modelul pre2015 in combinație cu plăcuța de alamă fac o treabă extrem de buna.

LE: prefer oricând soluția Gaggia, grup in contact direct cu boilerul, fata de Silvia unde grupul e separat și bineînțeles că nu are nici masivitatea nici circulația apei ca la E61.
 
Reply
#32
ei hai. 

ai avut Silvia si Gaggia sa faci comparatie directa? eu - da.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#33
Suferă Silvia de stabilitate termică exemplară și nu am aflat eu?

Sau ai impresia că măsurând exteriorul boilerului, care nu e in contact direct total cu grupul, poți estima corect temperatura apei care ajunge pe cafea?

Gaggia e mult mai aproape de conceptul de grup săturat decât Silvia.
 
Reply
#34
Adevarul este ca in exploatere am fost foarte multumit de Gaggia.Nu degeaba se vinde de atat de mult timp.A convins.E un fel de broscuta Volkswagen a expresoarelor de cafea. Smile
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#35
Am vorbit cu distribuitorul si mi-a zis ca v fi in magazine la sfarsitul lunii octombrie. Are boiler mai mare decat precedentul si etse din otel, garnitura de la bloc nu mai este din plastic si nu se va mai putea umbla in apart.
Astept cu interes intrucat intentionez sa cumpar un espressor mai low cost si o rasnita.

Seara buna1
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#36
Carcasa de otel (inox) , boilerul din  aluminiu. Așteptăm totusi specificatiile oficiale.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
Au lansat-o atat de discret incat au uitat sa o anunte pe site-ul oficial..... Blush
 
Reply
#38
De fapt a fost lansare pentru reprezentanții din toata Europa, ceva intern mai mult. Cică urmează pana la final de luna sa intre oficial in retail.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#39
A aparut la emag, vandut de silmar. E urias pretul ...1800.
Specificatii putine: valva solenoida, boiler 220 ml.
Si deja spun ei ca e stoc epuizat....marketing..
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#40
Se pregatesc pt BF Big Grin
 
Reply
#41
(19-10-2018, 22:23)BogdanDN Wrote: A aparut la emag, vandut de silmar. E urias pretul ...1800.
Specificatii putine: valva solenoida, boiler 220 ml.
Si deja spun ei ca e stoc epuizat....marketing..

Cel mai bine suni direct la importator, dar ce observ ca pe emag l-au pus gresit, nici macar nu este gaggia 2018. Asa arata Gaggia classic ( https://www.gaggiadirect.com/gaggia-classic-2018.html ) si pe emag la pretul de 1800 gasesti primul Gaggia ... atat de bine stiu sa puna la vanzare un produs nou.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#42
La 1800 RON, de ce nu ai mai pune încă 350 RON și ți-ai lua un lelit 41tem tot de pe emag dacă nu ești espressoman. Probabil, Gaggia suna mai bine decât Lelit pentru un necunoscător..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
#43
(20-10-2018, 18:29)claudiur Wrote: La 1800 RON, de ce nu ai mai pune încă 350 RON și ți-ai lua un lelit 41tem tot de pe emag dacă nu ești espressoman. Probabil, Gaggia suna mai bine decât Lelit pentru un necunoscător..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Smile) Sa stii ca ai dreptate. Suna mai bine! Mai ales alaturat cuvantului "noul".
Pana voi cumpara sper sa mai scada pretul lui plusT sau chiar al lui pl91. Au grup de 58 si boiler de 300.
Dar acum e si de inspiratie si de gustul fiecaruia si talentul fiecaruia. Am citit mult, dar despre oricare espressor sunt pareri si pareri. Unii f multumiti de Gaggia, altii nemultumiti de orice nu e DB, etc. Am uitat sa precizez, nu sunt interesat de capuccino. In rarele cazuri cand fac, bat laptele in presa franceza si iese relativ ok.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#44
daca nu frotezi laptele aproape orice SBDU e okay. mai putin Gaggia Classic cu boiler de 120ml daca nu ai de gand sa ii pui preincalzire de cupru.

oricum primordial la astfel de aparate e PID, sa ai startul intotdeauna acelasi. fie iai instalat din fabrica, fie pui singur aftermarket - dar e un must have.

oh, si o rasnita pe masura, normal ca. altfel...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#45
(21-10-2018, 10:21)maki Wrote: daca nu frotezi laptele aproape orice SBDU e okay. mai putin Gaggia Classic cu boiler de 120ml daca nu ai de gand sa ii pui preincalzire de cupru.

oricum primordial la astfel de aparate e PID, sa ai startul intotdeauna acelasi. fie iai instalat din fabrica, fie pui singur aftermarket - dar e un must have.

oh, si o rasnita pe masura, normal ca. altfel...

Daca e adevarat ce mi-au zis cei de la reprezentanta, atunci cu noul Gaggia va fi o problema pentru ca nu se poate umbla in el.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#46
Se poate umbla in orice. Doar ca pierzi garantia.  In orice caz, la aparatele de genul asta, piesele de schimb se gasesc si sunt foarte ieftine de ordinul XX lei.
 
Reply
#47
Am mutat discutiile despre cat de bun poate deveni un Classic modificat pe topicul special dedicat acestei dileme.

Acel pret de 1800 lei pe emag este practic noul pret international pt Classic 2019 (asa se va chema), adica in jur de 400E. Bineinteles, espressomanii vor avea acces la cu totul si cu totul alte preturi, ca de obicei, deci nu trebuie luat de bun tot ce vedeti pe emag, unde de multe ori sunt umflate preturile fata de price.ro sa spunem.

Despre sosirea noului Classic tot nu sunt vesti concrete. Era planificat finalul lui octombrie am informatii ca se vor mai intinde...  Am mai aflat ca au marit standby-ul de la 9 min in prezent la 20min. si sper sa aflam din sursa oficiala cifrele legate de rezistenta(e), putere, capacitatea boilerului. Nefiind lansat in retail, nu sunt publice momentan.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#48
Salut.

Am urmarit discutia si m-ar interesa un model Classic. Astept totusi mai multe informatii, oscilez intre modelul 2015 si cel nou 2019. Pana acum, care este parerea voastra? Merita cel nou? Multumesc.
 
Reply
#49
Din moment ce nu e lansat, e destul de greu de spus ce e in interiorul modelului 2019. Pe de alta parte, mai rau decat 2015 nu are cum sa fie.
 
Reply
#50
Cred ca vorbim de primul hands on din lume pt Gaggia Classic 2019 Smile

 Aparatul pare sa fie mult mai solid si mai atent construit fata de generatia 2015, parand ca s-a revenit la principiile Gaggia de dinaintea implementarii schimbarilor binecunoscute. Acum aparatul se face in Italia si nu sunt excluse viitoare variatiuni pe aceeasi tema. Daca ar intelege sa puna si un PID din fabrica ar da lovitura... Duza de aburi este cu doua gauri si chiar sunt curios cum performeaza pe un single boiler mic.

Pana la viitoare teste si demontari, va pun cateva imagini de azi. Espressorul a ramas la mine la birou in asteptarea lui Nickso si daca mai ramane la mine, il iau la intalnirea senzoriala Claro caci se va desfasura probabil in aceeasi cladire.

[Image: rYiitZZ.jpg]
[Image: BHK9yJV.jpg]
[Image: uWuvw3U.jpg]
[Image: 5Ae8wWI.jpg]
[Image: x7NuBgK.jpg]
[Image: L1IE7Zz.jpg]
[Image: AYEP4Qb.jpg]
[Image: mOvI2t5.jpg]
[Image: Ls6X0Vv.jpg]
[Image: tcKg2Zx.jpg]
[Image: A7cxk61.jpg]
[Image: duEfvo6.jpg]
[Image: NR1Uzee.jpg]
[Image: naStVn6.jpg]
[Image: K7ZYZFD.jpg]
[Image: HdBwipo.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#51
Nu te-ai aventurat sa-i dai jos capacul superior. Rolleyes

S-ar parea ca e  grupul si placuta de dispersie, de aluminiu, de pe modelul pre 2015.
 
Reply
#52
Placuta de dus de culoare gri mat pare a fi din aluminiu ca la primul G.Classic. Presupun ca boilerul va la fel cel din aluminiu cu 2 rezistente de incalzire exterioare (P=1200W), dar va confirma asta Nickso. Prin urmare G.Classic2019 va fi Classicul vechi cu mici retusuri Smile
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#53
interesant boilerul cum e!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#54
La telefon, acum vreo 10 zile, mi-au zis ca din otel.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#55
Brosura oficiala:

http://www.satoma.ch/download/Pr%C3%A4se...c_engl.pdf
 
Reply
#56
"Traditional boiler" ...deci aluminiu!
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#57
Te-au mințit ca la tv.
 
Reply
#58
Ca la meteo... Smile

Poate au confundat modelele sau ati vorbit de carcasa, dar nu prea aveau cum sa spuna ca acest model are boiler din otel caci se stia ca e din aluminiu, desi datele oficiale abia de putin timp apar si inca nu sunt toate (ex. Volumul boilerului). Deci de acum înainte se pot cere date cu caracter oficial, nonspeculativ.

Boilerul de aluminiu a fost cerut de catre dealerii internationali, de care forumistii de pe grupul international de catre pasionati, modificatori etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#59
Nu cred! Probabil nu stia inca.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#60
Noul model pare mai bine finisat iar inlocuirea blocului de butoane greu de depanat, curatat si scump ca piesa de schimb, cu unele standard reprezinta un avantaj.

Liviu, esti la 2 suruburi distanta de elucidarea misterului boilerului de 220ml si nu stiu cum reusesti sa te abtii de la demontarea capacului.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)