Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic 2015 vs Lelit PL41 vs alte variante

#31
Care sunt acele un sir major de probleme nu foarte usor de remediat?
Nu de alta, dar eu am aparatul in cauza de 2 ani si nu am avut nici o problema majora cu el. Si ca sa-ti raspund si la intrebare: DA, merita.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#32
(15-10-2015, 00:14)kum Wrote: Care sunt acele un sir major de probleme nu foarte usor de remediat?
Nu de alta, dar eu am aparatul in cauza de 2 ani si nu am avut nici o problema majora cu el. Si ca sa-ti raspund si la intrebare: DA, merita.

ok. multumesc
 
Reply
#33
(14-10-2015, 23:33)manu86 Wrote: ....insa am remarcat din nenumarate scrieri ca acest aparat detine un sir major de probleme nu foarte usor de remediat.
........
Intrebare?.
merita pretul pl41tem pid?
multumesc.

La mine in birou functioneaza unul din 2012 fara nicio problema.
Dupa atata timp eu zic ca merita !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#34
(15-10-2015, 13:14)RaduCarutasu Wrote:
(14-10-2015, 23:33)manu86 Wrote: ....insa am remarcat din nenumarate scrieri ca acest aparat detine un sir major de probleme nu foarte usor de remediat.
........
Intrebare?.
merita pretul pl41tem pid?
multumesc.

La mine in birou functioneaza unul din 2012 fara nicio problema.
Dupa atata timp eu zic ca merita !

Eu am ales Gaggia Classic 2015 si nu regret alegerea facuta. Am avut aceeasi dilema vs. Lelit ...
Kinu M47 ,Hario V 60 ,Kafflano Kompresso ,Bonavita kettle ,ocazional cafea la ibric...
 
Reply
#35
Bun venit pe forum Manu86!

Randurile oricarui forum trebuie citite printr-un anumit filtru, mai ales cand esti la inceput si prea multa informatie primita deodata te poate bulversa. Nu trebuie confundata situatia in care foarte multi oameni au un anume tip de espressor sau rasnita, si din sute de exemplare ies la lumina 5-10-20 cu diverse tipuri de probleme remediabile in garantie, cu situatia in care nu s-a scris mai nimic despre un espressor si atunci ar trebui sa credem ca e mai fiabil. E mult mai bine sa cunosti un aparat sub toate aspectele sale, cu bune si cu rele, decat sa nu stii nimic de el. Spre exemplu, despre DeLonghi Esam 6620, aflat la emag intr-o superpromotie la doar 8990.99 lei, nu s-a scris nimic niciodata pe forum. Asta inseamna ca e cel mai bun espressor pentru ca nu exista info despre el?

Plus ca mai exista si forumurile internationale, populate cu destula informatie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#36
Da, dar garantez ca acel espressor Delonghi daca folosesti o cafea proaspat prajita face o cafea mai buna de zeci de ori fata de ce se bea in multe cafenele unde platesti 15-20 lei pe o pishoarca de zile mari....daca este superautomat nu inseamna ca este prost ci se adreseaza unui anume tip de persoana care nu are timp sa-si faca o cafea la un semi automat sau chiar nu stie sau nu vrea sa invete sau e comoda
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#37
Bun revenit :Smile

Cred ca iese ceva, oricum nimic diferit fata de un automat de 300E. Imi zicea cineva cunoscator de Philips ca interioarele automatelor lor de top (in genul celui prezentat de barista Cristi Coman mai demult) sunt cam aceleasi cu cele mai ieftine Philips, diferenta constand de fapt in functii software, interfata, design. Aceeasi strategie cred ca domneste si in curtea celorlalti producatori de automate. 

Automatul e pentru cine nu este interesat sa bea o cafea cu adevarat buna, in parametrii normali si vrea ceva rapid, fara bataie de cap, fara pretentii. Doar ca e greu sa numesti espresso orice trecere a apei prin niste plastice robotizate. Si oricum, asemenea gusteri ca sa dea 9000 de lei pe cutia aia, rar gasesti si sunt de pus in vitrina. Probabil diversi horecari care viseaza la fiabilitate si prosperitate pentru afacerea lor  :Smile

Si da, daca este superautomat (indiferent de pret), este mai slab cu siguranta fata de un setup espressor cat de cat ok de 1000+ lei si o rasnita manuala. Dar nu pe asta se bat producatorii cand creeaza un automat ci pe interfata, design, comoditate etc.

Bataia de joc din cafenele cred ca poate fi intrecuta si de un espressor chinezesc de 300 lei si o rasnita manuala, plus cafea proaspat prajita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#38
Asa este...in sfarsit de acord cu tine ca de la saeco xsmall pana la cel mai scump care nu stiu cum se numeste interioarele sunt cam la fel

Cunosc persoane de succes care isi permit sa-si cumpere cam orice espressor semiautomat dar prefera automat pt ca nu au timp si nici rabdare sa-si prepare o cafea si isi cumpara un superautomat poate nu chiar de 9000lei dar undeva pe la jumatate cred ca da...iar o cafea buna pot bea si in drumul lor la o intalnire de afaceri sau relaxanta iar seara cand ajung acasa nu mai beau cafea...mai sunt si un alt tip de persoane atehnice care nu se pricep la nimic si apasa pe un buton al unui aparat de 9000lei....putine dar sunt
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#39
va mutumesc pentru toate scrierile. in sf. se leaga ceva informatie in capul meu de necunascator al espresoarelor si rasnitelor. am decis sa achizitionez in prima etapa o rasnita ascaso i-mini i1 carcasa aluminiu polisat cu timer. astept un raspuns detailat pe mail de la liviu
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
#40
Pai iti pot raspunde si aici Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
ok. nu stiam.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
#42
Diferentele nu sunt asa de mari,sunt neglijabile.Ceea ce poate conta ,este poate aspectul exterior,sau alt aspect subiectiv.Pana la urma importanta e media dotarilor.Adica sa ai un expressor dintr-o clasa ca aceasta  e bine sa fie insotit de o rasnita serioasa si obligatoriu ,de o cafea de calitate proaspat prajita si rasnita.Altfel patesti ce patesc fotografii amatori.Acestia(printre ei ma numar si eu Sleepy  Smile) tot schimba aparate midrange bunicele( pentru ca cele din gama profi sunt prea scumpe pentru ei) ,ignorand faptul ca fara obiectivele de top niciodata nu vor obtine ceea ce vor.Chiar zilele trecute intrebam un profesionist daca in locul aparatului midrange pe care il am(foarte bun si pe foto si pe film),e bine sa trec pe un model  full frame renumit.Raspunsul a fost sec.Adica mi-a zis ca mult mai bine ar fi sa  imi iau un obiectiv sau doua din gama L,fiind eu pe Canon,pentru ca aparatele se schimba iar nu sticla de calitate(aceasta fiind decisiva in obtinerea acelui contrast si acelor culori innebunitoare).Adica daca ai o dotare decenta ,revenind la subiectul nostru,important este sa alegi cafeaua care iti place cel mai mult si sa o prepari corect.Eu m-am lamurit ,daca o prepar corect,ceea ce conteaza pana la urma este calitatea cafelei.In fond prepar cafea nu altceva.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#43
Daca ai numai obiective kit de f/5.6, are dreptate, dar nu trebuie sa te arunci la L-uri pentru a vedea o schimbare semnificativa, ajunge un fix standard de 1.7-1.8.
Zoom-ul cu picioarele iti va schimba un pic tabieturile, dar te va face sa gandesti mai mult compozitia Wink
1.4 deja e tichie de margaritar, nu merita triplarea volumului si al pretului.
 
Reply
#44
Desi este off topic,ce am observat eu tot tragand cadre peste cadre,este ca ea lumina , in mod paradoxal nu in exces, ci in momentele ei mai ferite ,mai umbroase ,te ajuta cromatic si din punct de vedere al contrastului .Ma feresc ca de foc sa folosesc aparatul in periaoada de lumina maxima,iar daca sunt nevoit sa o fac ,folosesc locurile umbroase la maxim.Oricum ,un obiectiv de top daca iti permiti unul,ajuta enorm.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#45
(17-10-2015, 11:15)renatoa Wrote: Daca ai numai obiective kit de f/5.6, are dreptate, dar nu trebuie sa te arunci la L-uri pentru a vedea o schimbare semnificativa, ajunge un fix standard de 1.7-1.8.
Zoom-ul cu picioarele iti va schimba un pic tabieturile, dar te va face sa gandesti mai mult compozitia Wink
1.4 deja e tichie de margaritar, nu merita triplarea volumului si al pretului.

Ba da , e diferență . Eu am înlocuit o zi Tamron-ul meu cu un L (cam pe aceeași plaja focală ) și era să-l arunc a doua zi când l-am pus înapoi . Și nu e vorba de un Tamron ordinar , ci din seria SP , care a costat mai mult decât body -ul Canon.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#46
Smile  Big Grin  Rolleyes  57 Cam asta intuiesc si eu ca sunt diferentele.Deci full frame si L.E reteta a fericirii. Angel .Revenind la cafea ,Geisha pentru mine este din gama L.La mai mare Ecuator!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#47
organon - vreau si eu Geisha, aveau acum ceva timp in Origo, dar nu am mai gasit de atunci. Unde pot gasi?
 
Reply
#48
Așa cum spune, la Ecuator .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#49
Potrivit moment sa il intrebi... cu siguranta si-o aminteste ca pe sfintele moashte... Big Grin
 
Reply
#50
Geisha vesus moaste, nu prea se potriveste, Smile ,dar raman incurabil in privinta alegerii .Desi raman un crestin ortodox cat pot eu de smerit Angel .
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#51
versusul era contra carbuni Smile tot niste moashte... vegetale
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)