Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic 2015 - problema furtun aburi

#1
Buna seara,

Cum imi place mie sa zic, am facut cacatul praf.


Acum o saptamana m-am chinuit sa fac upgrade pe espressor cu un Rancilio v2.
Dupa multe ore am reusit si surpriza, scapa abur...

Cred ca atat am frecat furtunul de abur ca sa lasat colierul de metal. (presupun)

Din incercarile mele de a vedea de unde tot scapa (totul se potrivea foarte fest si nu avea noima de ce scapa), am observat ca tasneste dinspre furtun spre ball-ul de plastic in zona incercuita in poza. (este de pe net poza, de nervi ca iar i-am facut ceva l-am asamblat la loc fara sa ii fac poza).
Scapa intre colier si unde incepe plasticul, este cam 0.5-1 cm de furtun neacoperit cum se vede la pompa de apa. (nu se vede bine in poza)

[Image: HtfE97Q.jpg]

Aveti vre-o sugestie ce as putea sa ii fac sau sa il duc la cineva ca sa nu mai stric ceva.

Alte detalii :

La apa calda de 90 de grade nu scapa dar la peste 100 cand devine abur, scapa.
Am incercat sa pun teava originala inapoi si pentru un motiv anume are joc inauntru si scapa si in ball-ul de plastic. (nu am pierdut garnitura si nici nu am deformat ball-ul de plastic in interior) Cu asta ajungand la concluzia ca ma costa mult sa revin la cum era inainte in loc sa ii fac ceva sa nu scape pe Rancilio. (o posibila schimbare a ball-ului de plastic, numai clipsul de plastic e 55 de lei)

Sunt un caz special, la toti pe toate forumurile si video-urile de pe net le iese si nu au probleme. Mie in schimb, nu imi iese nimic. Dupa experienta asta o sa renunt in a face orice fel de upgrade sau modificare.

Sunt deschis la sugestii  [Image: huh.gif] [Image: huh.gif] [Image: huh.gif]
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#2
Cauta pe la depozitele de bricolaj coliere cu surub genul...

http://www.fixare.ro/images/colier2.jpg

sau...

http://www.wrt-parts.ro/termekkepek/7835...aph4_1.jpg
 
Reply
#3
Scapă la zona de îmbinare dintre furtun si ștutul de plastic?

Eu la al meu Color am dat jos colierul si am reușit sa il pun la loc fara sa scape, l-am deformat prin alungire dupa care cu un sfic l-am strâns si a fost totul Ok


Gaggia Evolution | K6
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#4
Alex! De ce nu ai citit review-ul lui Liviu? Gaggia 2015 NU mai are nevoie de schimbare. Face crema mult mai repede si bine decât Gaggia vechi si nu mai se simte nevoia de a schimba steam-wandul. Mai bine bagi banii intr-o râșnița buna decât să toci banii pe reparații. Uite ce crema a scos Liviu cu Gaggia 2015. Si cred ca nici a mea nu a fost prea gravă. Mergi pe exercițiu. Ustensilele nu fac singure treaba. Eu pe Expobar nu scot o cremă mai buna decât scoteam pe Gaggia. Așadar ai mult lapte de strcat până reușești, nu țevi rancilio sau alte bălării.

Suna-l pe Nickso.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#5
Teava aia nu e balarie ci o schimbare inspre mai bine vis a vis de forma si lungimea ei, insa pe noul model e foarte ok si cea originala, neavand nicio treaba cu cea de pe vechiul model. In acel clip, mana era a lui Radu Carutasu nu a mea, eu fiind total afon pe latte art.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(26-11-2016, 15:49)Lyvyoo Wrote: Teava aia nu e balarie ci o schimbare inspre mai bine vis a vis de forma si lungimea ei, insa pe noul model e foarte ok si cea originala, neavand nicio treaba cu cea de pe vechiul model. In acel clip, mana era a lui Radu Carutasu nu a mea, eu fiind total afon pe latte art.
Ok. Reacție emoțională distorsionată poate si pentru că eu sunt fostul proprietar. Ideea în schimb e cam aceeași.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#7
Sunt posesorul unui Gaggia classic 2015 made in Romania.S-a intalni cineva cu aceasta problema?Daca, da , va rog sa ma ajutati!!!![video=youtube]www.youtube.com/watch?v=ZOFvSSJIkME[/video]......[video=youtube]www.youtube.com/watch?v=BFOSW90ruHo[/video] sau.......www.youtube.com/watch?v=dLpH8EdPYsU. Va multumesc!
 
Reply
#8
(07-09-2017, 09:41)Petrini Wrote: Sunt posesorul unui Gaggia classic 2015 made in Romania.S-a intalni cineva cu aceasta problema?Daca, da , va rog sa ma ajutati!!!![video=youtube]www.youtube.com/watch?v=ZOFvSSJIkME[/video]......[video=youtube]www.youtube.com/watch?v=BFOSW90ruHo[/video] sau.......www.youtube.com/watch?v=dLpH8EdPYsU. Va multumesc!

Da, toate cele de mai sus.
Vreau sa deschid un topic separat si cu aceste probleme, pt ca sunt incepator, iar discutiile complicate cu schimbat piese din aparat, ma depasesc.
Nu doresc decat un espresso cremos si o spuma de lapte decenta si inca nu am reusit cu acest espressor. Sunt convins ca este vorba de lipsa mea de experienta.
 
Reply
#9
Cum stai cu râșnita?
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#10
Din nou, se posteaza la ani distanta, parca ar mai avea vreo relevanta continuarea discutiei...
Sau poate e o tactica a unui nou venit de a aduna postari Wink
 
Reply
#11
(25-11-2019, 14:59)renatoa Wrote: Din nou, se posteaza la ani distanta, parca ar mai avea vreo relevanta continuarea discutiei...
Sau poate e o tactica a unui nou venit de a aduna postari Wink

Am inceput sa caut postarile referitoare la Gaggia Classic, ca sa nu apuc sa pun intrebari la care poate erau date raspunsuri la un moment-dat.
Si da, sunt mai vechi postarile, inseamna ca sunt inchise? Foarte bine, o sa deschid un topic nou, pentru ca am niste probleme reale (as fi dorit sa nu fie nevoie). 
Nu stiu la ce m-ar ajuta sa "adun postari" - se da vreun premiu? Ca sa stiu si eu...
Gaggia Classic 2015, Lelit PL43MMI, tamper Lelit 58 MM PLA481R
 
Reply
#12
E ok aici, nu conteaza vechimea thread-ului. De fapt eu asta nu o inteleg pe Softpedia cu "dezgroparea topicului". Devreme ce se vorbeste de acelasi model, nu conteaza vechimea. 

Ca sa fiu ontopic, filmeaza problema si trimite aparatul la garantie cu mail cu film atasat. Daca nu e in garantie atunci poti apela si la Nickso colegul nostru sau la alt service. Trebuie sa fie o garnitura prin grup pe acolo, probabil.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)