Hello There, Guest! Login Register

Gaggia Classic 2015 PID

Vand Gaggia Classic 2015 cumparat in august 2017 prin oferta forumului direct de la importator. I-am montat un PID (cu ajutorul lui nickso) si i-am facut o imbunatatire la butonul de extractie - l-am inlocuit cu unul de tip interupator mult mai fiabil si "responsive".
Am folosit doar apa filtrata printr-un sistem de osmoza si nu va necesita decalcifiere. Prezinta urme normale de uzura.
Se manifesta dupa 2 ani de utilizare "boala" acestui model datorita grupului cu garnituri de plastic - pentru a obtine o etanseitate buna,  acum portafiltrul trebuie strans intr-o pozitie oblica spre dreapta, in loc sa stea centrat. Nu e o problema, extractiile sunt in continuare reusite, trebuie doar un pic mai multa atentie.
De vreo cateva luni tot ii sun pe cei de la service-ul Gaggia sa imi aduca piesa...dar n-am avut succes. Pot sa o comand in Italia insa cu tot cu transport costurile sunt undeva la 250RON (aici)

Pret:
800 RON (as-is) - include si o sita IMS de 18-20gr
800 + 250 RON (cu grupul inlocuit) - practic va fi aparatul ca nou, insa va mai dura un pic pana comand si soseste piesa

*rasnitele nu sunt de vanzare

Lelit PL41TEM 2015 PID / Ascaso I-1 mini iSteel / Kinu M47 / Cafflano Kompresso

up!
750 RON (as-is) - include si o sita IMS de 18-20gr
750+ 250 RON (cu grupul inlocuit)

Up!
Acum are grup si garnitura de grup noi. Se comporta ca un espressor nou, nout.
Pret nou - 950 RON

Sus cu el la 900 RON! (grupul si garnitura sunt noi)

Hai sus cu el la 850 RON! (grupul si garnitura sunt noi)

up!

800 RON - ultimul pret (extra: PID, sita IMS)

(26-11-2019, 09:49)hwal Wrote: 800 RON - ultimul pret (extra: PID, sita IMS)

Salut!
Sunt interesata de oferta, insa imi trebuie niste lamuriri.
Sunt mega incepatoare. Dar papilele mele ma implora sa le salvez. Smile
Folosesc cafea macinata, Illy in principiu, dar pot sa trec si pe cafea proaspat prajita si macinata (daca ma prind ce granulatie sa cer) de la una din coffee shop-urile din Brasov.
Ziceai ceva de utilizare cu atentie cu fixare oblica, nu centrala?
Sunt din Brasov, poti trimite prin curier sau poti sa il duci la sora mea, pe Campia Libertatii?
Are bebe, nu o pot ruga sa se plimbe in Bucuresti sa imi faca comisioane. 
Multumesc!

(28-11-2019, 09:55)espressowoman Wrote: ...
Folosesc cafea macinata, Illy in principiu, dar pot sa trec si pe cafea proaspat prajita si macinata (daca ma prind ce granulatie sa cer) de la una din coffee shop-urile din Brasov.
...

Pana nu te lamuresti ce e in neregula cu cele de mai sus, degeaba iei espressor.
Evita niste megafrustrari clarificand importanta prospetimii si macinaturii corecte a cafelei.
Nu e pe prinselea...

(28-11-2019, 09:55)espressowoman Wrote:
(26-11-2019, 09:49)hwal Wrote: 800 RON - ultimul pret (extra: PID, sita IMS)

Salut!
Sunt interesata de oferta, insa imi trebuie niste lamuriri.
Sunt mega incepatoare. Dar papilele mele ma implora sa le salvez. Smile
Cu o cafea proaspat prajita cu siguranta vei obtine rezultate mult mai bune decat Illy. Poti cere sa macine pentru espresso. Ulterior daca vrei sa treci la nivelul urmator, poti lua si o rasnita.
Am oricum si toate accesoriile originale (sita presurizata) daca vrei sa folosesti si cafea din comert.

(28-11-2019, 09:55)espressowoman Wrote: Ziceai ceva de utilizare cu atentie cu fixare oblica, nu centrala?
E vorba de pozitia portafiltrului. Datorita constructiei grupului in timp va trebui sa il duci din ce in ce mai mult spre dreapta ca sa se stranga bine. E un non-issue...sincer si la espressor-ul nou pe care l-am luat (un Lelit) in acest moment portafiltrul sta spre stanga Smile.
Acum ca am schimbat grupul si garnitura de grup de o luna...problema e chiar neglijabila.

(28-11-2019, 09:55)espressowoman Wrote: Sunt din Brasov, poti trimite prin curier sau poti sa il duci la sora mea, pe Campia Libertatii?
Are bebe, nu o pot ruga sa se plimbe in Bucuresti sa imi faca comisioane. 
Multumesc!
Il pot trimite prin curier, inca mai am cutia originala insa trebuie sa suporti costurile de livrare (aprox 25 RON).
Pana la Campia Libertatii e mai greu sa ajung, locuiesc in afara Bucurestiului si aia e o zona in care nu ajung aproape niciodata.
Iti trimit un PM cu numarul de telefon si putem discuta direct daca vrei.

Mai este valabil sau s-a dat?

(29-11-2019, 09:49)benlungu Wrote: Mai este valabil sau s-a dat?

Mai este valabil. PM pentru detalii.

Vandut la ultimul pret cerut -  800RON.

pret final si inchidem
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)