Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Clasic sau Lelit PL41EM?

#1
Gaggia Clasic sau Lelit PL41EM?

Am citit sfaturile de pe acest forum si documentarul despre expresoare de aici.

Sunt un bautor de cafea ocazional, dar sotia adora un expresso bun.

Un expreso pe zi si restrictiile bugetare imi indica un expressor de buget 1100 -1200 lei, aparent decizia fiind simpla.

==============

Dar ma intreb daca nu cumva merita un efort de 6-700 lei in plus pentru un aparat cu:
- mai multe posibilitati de reglare si (banuiesc)
- fiabilitate mai buna.


Am nevoie de ajutor pentru alegerea expresorului, din urmatoarele puncte de vedere:
a) Nivelul de zgomot - foarte important pentru mine, dar imposibil de gasit pe net
b) Intretinere - practice vorbind: de cate ori trebuie demontat pentru curatare, cam cat dureaza asta, cat e de complicat
c) Daca se poate reduce presiunea (am citit ca 9 bar ar fi ideal, dar ambele aparate par sa fie setate pe veci la 15 bar - daca am intele bine)
d) Daca nu cumva preturile accesoriilor aduc in final cele doua aparate la acelasi cost

============

In sfarsit, as prefera sa-mi pastrez rasnita mea manuala Porlex mini si pentru expresor, pentru ca nu am nici un buget mai mare si, mai ales, nici loc unde sa pun una electrica. Nu mai vorbesc de zgomotul la care sa ma astept.

Multumesc pentru orice experianta sau idee!
 
Reply
#2
(15-08-2014, 20:07)Stelaru Wrote: Gaggia Clasic sau Lelit PL41EM?

Am citit sfaturile de pe acest forum si documentarul despre expresoare de aici.

Sunt un bautor de cafea ocazional, dar sotia adora un expresso bun.

Un expreso pe zi si restrictiile bugetare imi indica un expressor de buget 1100 -1200 lei, aparent decizia fiind simpla.

==============

Dar ma intreb daca nu cumva merita un efort de 6-700 lei in plus pentru un aparat cu:
- mai multe posibilitati de reglare si (banuiesc)
- fiabilitate mai buna.


Am nevoie de ajutor pentru alegerea expresorului, din urmatoarele puncte de vedere:
a) Nivelul de zgomot - foarte important pentru mine, dar imposibil de gasit pe net
b) Intretinere - practice vorbind: de cate ori trebuie demontat pentru curatare, cam cat dureaza asta, cat e de complicat
c) Daca se poate reduce presiunea (am citit ca 9 bar ar fi ideal, dar ambele aparate par sa fie setate pe veci la 15 bar - daca am intele bine)
d) Daca nu cumva preturile accesoriilor aduc in final cele doua aparate la acelasi cost

============

In sfarsit, as prefera sa-mi pastrez rasnita mea manuala Porlex mini si pentru expresor, pentru ca nu am nici un buget mai mare si, mai ales, nici loc unde sa pun una electrica. Nu mai vorbesc de zgomotul la care sa ma astept.

Multumesc pentru orice experianta sau idee!

a) ambele au pompa vibratoare... Ar trebui sa aibă același nivel de zgomot
b) nu sunt diferențe, ambele fiind semiautomate
c) classic-ul se reglează ușor iar lelit-ul la fel
d) vei avea nevoie de același accesorii, indiferent de alegere

Eu as merge pe lelit, ținând cont de mărimea boilerului și de faptul ca este din alama. Diferența dintre mărimile boilerelor nu este absolută, lelit-ul având rezistenta în interior iar classic-ul în afara...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#3
(15-08-2014, 20:07)Stelaru Wrote: Gaggia Clasic sau Lelit PL41EM?


==============

Dar ma intreb daca nu cumva merita un efort de 6-700 lei in plus pentru un aparat cu:

Nu merita. Mai bine-i investesti in rasnita sau accesorii.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#4
cred ca Lelitul iti va face viata mai usoara, si mai placuta la gust sotiei Smile
+stabilitate termica mai ridicata decat classicul.(250ml fat de 100ml conteaza)
+site nepresurizate standard, cu potafiltru ceva mai frumos....fara beneficii in ceasca
+pe mine m-a ajutat mult manometru pentru a reusi o curgre buna si o macinare adecvata.
+ este mai aspectuos, si are mai mult inox, ....dac te intereseaza
- are site de 57, fat de clasic la care poti sa-i pui vst Sad
.....dar dupacum colegii mei au spus, nu uita de rasnita, morul unui bun espresso, un Lelit sau Ascao este un minim.
Stai, gandeste,chibzuieste,....caci in câțiva ani s-ar putea sa-ti doresti un upgrede, chiar dac acum o sa ne spui ca si asa este mult prea mult.
bafta Smile
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#5
Trebuie sa cantaresti bine importanta rasnitei electrice caci un Gaggia Baby de 1000 de lei cu o rasnita electrica de 700 de lei, vor insemna cu siguranta MULT mai multa calitate in ceasca si flexibilitate decat Porlex + Pl41EM.

Dar daca tii neaparat, atunci eu nu as vota pentru PL41EM. Este destul de incerta scaderea presiunii de extractie pe Lelit-uri, asadar, eu nu gasesc relevanta alegerea manometrului ca si instrument de control pe un espressor setat la 12 bar sa zicem. Fortarea unui grad de rasnire mai grosier pentru a cadea musai pe 9bar este o ...fortare, nu o chestie "naturala".

In cazul Lelit, merita foarte mult sa tii banii deoparte pana la un PL41TEM, caci pana la un HX/DB nu vei avea motive sa te gandesti la upgrade. Altfel nu as da un ban in plus fata de cei 1600 de lei ai variantei de baza PL41E. Si pana la urma, diferenta de la 1660 (PL41EM) la 2080 (PL41TEM) este sub 100E, deci nu e un prag imens, ca de la SBDU la DB. Iar in astia 400 de lei primesti si PID si teava de aburi profesionala.

Insa rasnita electrica ramane reperul principal. Fa-ti bugetul prezent sau viitor in functie de ea, ca sa vezi pana unde te poti intinde cu espressorul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Buna!

M-ar ajuta si pe mine niste detalii tehnice legate de zgomotul produs de aceste espressoare, deoarece as vrea sa-mi achizitionez unul in curand. Intrucat fac cafea doar dimineata, cand doarme juniorul, un zgomot mai mare de 45-48 dB cred ca o sa-l trezeasca (perete comun bucatarie cu dormitor). Sad

Orice ajutor vis-a-vis de zgomotul produs l-as aprecia mult.

Stima,
Raul.
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#7
(27-08-2014, 15:36)trl Wrote: Buna!

M-ar ajuta si pe mine niste detalii tehnice legate de zgomotul produs de aceste espressoare, deoarece as vrea sa-mi achizitionez unul in curand. Intrucat fac cafea doar dimineata, cand doarme juniorul, un zgomot mai mare de 45-48 dB cred ca o sa-l trezeasca (perete comun bucatarie cu dormitor). Sad

Orice ajutor vis-a-vis de zgomotul produs l-as aprecia mult.

Stima,
Raul.

Mai tare cred ca l-ar deranja zgomotul rasnitei Smile

Daca nu spumezi lapte pentru capucino, nu ai de ce sa iti faci probleme in legatura cu zgomotul.
Lelit Bianca PL 162T, Lelit William PL 72, Concept-Art knock-box, Motta tamper stand, Espro Toroid pitcher x2.
 
Reply
#8
(27-08-2014, 15:52)kosmocos Wrote: Mai tare cred ca l-ar deranja zgomotul rasnitei Smile

Daca nu spumezi lapte pentru capucino, nu ai de ce sa iti faci probleme in legatura cu zgomotul.

Eram sigur c-o sa se ajunga la rasnita si la capucinator...Smile

Rasnita este o Hario Skerton manuala, o pun in poale si o invelesc partial intr-un prosop dublu de bucatarie (zgomotul e oarecum acceptabil), iar capucinatorul este manual (il utilizez rar).
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#9
Hmmm...
- 63dB pt. Classic (http://www.gaggia-usa.com/machines/Gaggia-Classic/id/14948 -> specifications );
- 64dB pt. Evolution (http://www.gaggia-usa.com/machines/Gaggia-New-Baby/id/2720 -> specifications ), Pure (http://www.gaggia-usa.com/machines/Gaggia-Espresso-Pure/id/2932 -> specifications ) si BabyTwin (http://www.gaggia-usa.com/machines/Gaggia-Baby-Twin/id/2712 -> specifications );
- 71 dB pt. NewBaby (http://www.gaggia-usa.com/machines/Gaggia-New-Baby/id/2720 -> specifications );
- 78 dB pt. Color (http://www.gaggia-usa.com/machines/Gaggia-New-Baby/id/2720 -> specifications ).

Nu am gasit nimic despre Lelit, din pacate.

Cineva cu Gaggia Classic, Evolution, Pure sau BabyTwin (modele care par sa aiba "doar" 63/64dB zgomot) ne-ar putea impartasi cate ceva despre cat de suparator este zgomotul produs in timpul functionarii pompei, va rog? Dimineata la ora 5:00, intr-un bloc de locuinte, s-ar putea utiliza fara a deranaja familia sau vecinii?

Multumesc!
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)