Hello There, Guest! Login Register


Frank One- extracție cafea prin vacuum.

#1
Salut, am văzut acest device și sunt curios sa l testez sa vad ce poate. Mi ar fi bun in vacanta sau vara pt coldbrew

Ce părere aveți?

https://www.kickstarter.com/projects/edu...ew?lang=de
 
Reply
#2
Smile  - interesant.

Unii stiu sa faca bishnitz - o pompitza de vacuum de la chinezi cu baterie si incarcator(tot de la chinezi) + 1 set de plastice = 80Euro...

Oricum idea merge testata in regim "brico" - poate un V60 modificat?
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#3
Turnand cafea fierbinte peste cuburi de gheata nu se cheama ca faci cold brew... cu asta s-a descalificat.
 
Reply
#4
http://www.bubblelab.com
S-a umplut lumea de pisatoare care pretind ca fac cafea...

Si Hario s-a prostit... 1400$ pentru un v60 internetizat
https://papapalheta.com/products/hiroia-samantha
 
Reply
#5
Eu n am inteles partea de filtrare, ce filtru folosesc? Hartie, metal? E cam in aer un subiect destul de important,  mi ar placea sa aflu mai multe. Altfel, pare o idee buna, usor de folosit, daca ulterior va putea si programat "release" ul, si mai interesant si practic.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#6
Cred ca e plastic, la secunda 52, fantele acelea...
 
Reply
#7
Cred ca e plastic cu ceva mesh exact cum e la cafetierele tip filtru.  Eu am nevoie de un aparat care sa prepare cafea lunga/brew pe care sa-l iau in vacante, la munte, la mare, in weekend.  Pana acum foloseam cafea rasnita acasa si un ibric pus pe primus, insa imi surade mai mult ideea de mai sus. 

O alternativa ar fi aeropress, dar parca trebuie sa depui un pic mai mult efort si la munte/camping nu ma vad apasand cu 50-100kg pe aeropress. Unde sa apas? pe jos? ca masa pliabila de campat se rupe daca apas cu forta aia.  Cu asta poate si nevasta mea sa prepare cafea.
 
Reply
#8
Aeropress-ul se poate folosi si pe post de V60 (pseudo).
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...4#pid93704
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#9
(30-09-2018, 10:53)Zwanger Wrote: Cred ca e plastic cu ceva mesh exact cum e la cafetierele tip filtru.  Eu am nevoie de un aparat care sa prepare cafea lunga/brew pe care sa-l iau in vacante, la munte, la mare, in weekend.  Pana acum foloseam cafea rasnita acasa si un ibric pus pe primus, insa imi surade mai mult ideea de mai sus. 

O alternativa ar fi aeropress, dar parca trebuie sa depui un pic mai mult efort si la munte/camping nu ma vad apasand cu 50-100kg pe aeropress. Unde sa apas? pe jos? ca masa pliabila de campat se rupe daca apas cu forta aia.  Cu asta poate si nevasta mea sa prepare cafea.

De unde ati scos-o pe asta cu 50 kgf la aeropress... Confused Huh e doar cand faci "true espresso", este o utilizare mai speciala aeropress, si trebuie mai multe, nu numai forta.

Sau aveti impresia ca vacuumul ala facut cu o pompa de acvarii va scoate ceva diferit de un filtru ?

Daca vreti espresso in excursii Cafflano Kompresso este solutia castigatoare.
 
Reply
#10
Da, nici eu nu sunt fan apasare exagerata, nici macar pe Kompresso, darmite pe Aeropress...chiar au fost accidente cu Aeropress cand lumea era mai mult cu gandul la apasare decat la extractie, rezultand niste grozavii..semi amuzante Smile 

Nu vad Frank One de travel, e prea voluminos pentru gustul meu. Eu am renuntat si la Kinu pe travel, din acelasi motiv. Astept inca o rasnita pe la 100 de euro, usoara si buna de imperecheat cu Kompresso si am semnale ca la anul chiar Cafflano va oferi ceva. Acasa Kinu, e altceva.

Frank One, dimineata, zi de zi, pentru un brew, pare solutia comoda pentru multi oameni care nu fac din cafea o pasiune deosebita insa isi bat un pic capul cu ideea de extractie corecta.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#11
Eu circul cu masina, cort, masa scaune pliabile, umbrar, echipament de munte etc. Ce îmi e că mai iau un borcan de 2 litri cu mine.
 
Reply
#12
borcan, adica de sticla Wink de evitat in mobilis

Razvan, rasnite mai mici capabile espresso face Knock, madebyknock.com.
Exista un topic despre feldgrind si aergrind.
 
Reply
#13
Nu-i problema, am sa-mi iau 3 bucati, sa am de rezerva.
 
Reply
#14
(30-09-2018, 20:34)renatoa Wrote: Razvan, rasnite mai mici capabile espresso face Knock, madebyknock.com.
Exista un topic despre feldgrind si aergrind.

O sa incerc sa testez in real life una daca apuc pe la cineva. Pana una alta la capitolul rasnite am constat diferente usor sesizabile intre Kinu si Comandante, sunt curios Knock cum se comporta. Le am dat acum mai mult de 1 an mail si stiu ca n au rasp atunci..
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#15
E destul de saturat internetul de clienti nemultumiti de calitatea knock.

As fi curios cat de mult se imbunatateste Comandante cu Red Clix, care dubleaza numarul de pozitii de la 28 la 56:

http://barshaker.ro/Comandante-Red-Clix?...egory_id=0
 
Reply
#16
Degraba cresc o asa zisa rezolutie la reglaj, daca jocurile au ramas aceleasi...
Nu ai cum sa faci sa culiseze intre ele doua hexagoane, intre care mai intra si praf si ulei, fara sa ai un joc inacceptabil.
 
Reply
#17
Nu stiu ce sa zic fiindca multi considera Comandante mai "unimodala" decat Kinu.
 
Reply
#18
Eu vad aici la Commandante cea mai flat distributie...  Confused

[Image: a86e9c62b0ada118b21b60d20552aaa770b473d1.jpg]

... ori asta este semnul cel mai clar de descentrare sau joc, cand ai particule de toate marimile intre doua dimensiuni corespunzatoare deschiderii minime si maxime.
 
Reply
#19
E posibil sa se mai fi schimbat unele lucruri de la testul ala...

https://europeancoffeetrip.com/testing-c...tro-blade/

Teste socracticcoffee sunt destul de discutabile:

[Image: 22657_screenshot_2016-01-17_17.png]
 
Reply
#20
Puneti un grafic comparativ de distributie a particulelor in care sa se vada HG one, ca aia sigur nu are abateri. Si o sa vedeti ca nu din cauza jocurilor apare acea alura a curbei ci din cauza ca asta e specific rasnitelor manuale, si cred ca este din cauza vitezei de rasnire/viteza de taiere. Cutitele sunt diferite la comandante, kinu, helor, hg one si cu toate astea in mare distributia particulelor este similara si poate fi un trademark

[Image: NPRNJ7D.png]
 
Reply
#21
Sau sa cumpere toata lumea Breville din moment ce e cea mai "unimodala".

Metoda cu strecuratul macinaturii, folosita de socraticcoffee, e departe de a fi perfecta.
 
Reply
#22
Au inceput sa il laude... 

https://dailycoffeenews.com/2018/10/08/p...ne-brewer/

Timpul de "extractie" de 30 de secunde, de care acum aflu, schimba datele probleme substantial... asta cere macinatura aproape espresso !
Si nu vreau sa imi inchipui ce iese de acolo... am experimentat la aeropress, aceasi macinatura, de espresso, cu tampare si fara tampare dar cu amestcare, si presare aproximativ aceeasi in ambele cazuri.
Prepararea fara tampare urmata de presare practic imita extractia dispozitivului asta, si a fost un dezastru... Confused
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)