Hello There, Guest! Login Register

Flair Pro deteriorare suport grup

Salutare,
Am o problema cu Flair-ul
Atasez cateva poze. Poate imi dati un sfat cum sa rezolv elegant. Sunt prea indragostit de el .

Va multumesc!

[Image: 588070d4a562820336ae8095e94bf416.jpg]

[Image: 91c1a0a9a20b09565ea77db72fb73368.jpg]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gaggia Classic + Rancilio Silvia steam wand & Ascaso I-2 & VST & Motta
Flair Espresso Signature PRO + KINU M47 Phoenix

Reply
Pfff,  ce nasol. Sunt firme care nicheleaza sau aluminizeaza si cu siguranta fac si altfel de placari prin electroliza. Eventual in plachezi cu aur si il botezi ElvisSmile Din pacate nu stiu sa te indrum catre una serioasa care sa faca treaba buna si sa nu tina o vesnicie.

Reply
Și la al meu sunt 2 puncte foarte mici, doar pe marginea interioară. Dacă ajunge ca la tine... pff... nu știu ce să zic. Undecided  Sper să nu fie cazul. Nu mi se pare normal.

Ți-aș recomanda să întrebi pe grupul Flair de pe Facebook. Dacă nu ești deja în grup, vezi: https://www.facebook.com/groups/197770874422299

Chiar azi a postat cineva un caz asemănător pe grup aici: https://www.facebook.com/groups/19777087...5362062846 Am pus acolo link către acest topic să vadă și alții de pe grup. Dar cred că ar fi mai ok să postezi tu, cu poze.

LE: Nu știu dacă o să intri pe grup, așa că o să-ți mai scriu încă ceva aici. Mi-am dat seama după ce am postat.
Oare poate fi afectat stratul respectiv de faptul că portafiltrul/sita este fierbinte și după extracție rămâne montat/ă în suport?
Obișnuiești și tu, ca mine, să lași aparatul să se răcească înainte să-l demontezi și să-l cureți?
Doar la chestia asta mă gândesc că ar putea afecta, cel puțin în cazul meu, cum știu eu că utilizez aparatul. Nu-l lovesc, nu curge apă pe lângă.
Eu încălzesc foarte tare tot ansamblul respectiv, de ceva vreme, nu de la început.

Altfel doar dacă nu e lucrat cum trebuie... Undecided

Reply
de cand aveti  Flair-ul ?
Imi doresc si eu unul.
Inca oscilez intre Flair Espresso Signature PRO care va fi in stoc la Barshakesau sau Lelit Pl81T.
Inclin mai mult catre Flair Espresso Signature PRO black.
Rasnita Kinu M47 clasic; Brew V60 si Espro Travel Press; Kettle Barita Space cu termometru;
Pastrare cafea boabe Airscape; Cantar Brewista Brew Ratio

Reply
Majoritatea utilizatorilor de pe forum îl au de la începutul lui mai 2019 când s-a primit comanda de grup prin Barshaker.

Reply
In primul rand va multumesc pentru sfaturi

(29-05-2020, 20:41)sochaux_ Wrote: Și la al meu sunt 2 puncte foarte mici, doar pe marginea interioară. Dacă ajunge ca la tine... pff... nu știu ce să zic. Undecided  Sper să nu fie cazul. Nu mi se pare normal.

Ți-aș recomanda să întrebi pe grupul Flair de pe Facebook. Dacă nu ești deja în grup, vezi: https://www.facebook.com/groups/197770874422299

Chiar azi a postat cineva un caz asemănător pe grup aici: https://www.facebook.com/groups/19777087...5362062846 Am pus acolo link către acest topic să vadă și alții de pe grup. Dar cred că ar fi mai ok să postezi tu, cu poze.

LE: Nu știu dacă o să intri pe grup, așa că o să-ți mai scriu încă ceva aici. Mi-am dat seama după ce am postat.
Oare poate fi afectat stratul respectiv de faptul că portafiltrul/sita este fierbinte și după extracție rămâne montat/ă în suport?
Obișnuiești și tu, ca mine, să lași aparatul să se răcească înainte să-l demontezi și să-l cureți?
Doar la chestia asta mă gândesc că ar putea afecta, cel puțin în cazul meu, cum știu eu că utilizez aparatul. Nu-l lovesc, nu curge apă pe lângă.
Eu încălzesc foarte tare tot ansamblul respectiv, de ceva vreme, nu de la început.

Altfel doar dacă nu e lucrat cum trebuie... Undecided

Da, am facut chestia asta de la inceput: dupa extractie, curatare, portafiltrul il lasam montat in suport. Si bineinteles era umed...deci de aici a inceput...Probabil a fost suficienta o fisura in invelis sau un mic por neacoperit si de aici a fost doar un pas. Dupa ce am observat primele semne nu am mai lasat portafiltrul in suport si am incercat sa nu il mai las umed, dar a fost prea tarziu.

O sa intru si pe FB, pe linkul trimis. Ms mult.

(29-05-2020, 21:31)Kosti Wrote: de cand aveti  Flair-ul ?
Imi doresc si eu unul.
Inca oscilez intre Flair Espresso Signature PRO care va fi in stoc la Barshakesau sau Lelit Pl81T.
Inclin mai mult catre Flair Espresso Signature PRO black.

Eu il am de la achizitia de grup de la inceputul lui 2019. De atunci il folosesc zilnic
Si recunosc, sunt super multumit!

Singurul inconvenient este ca e mai “complicat” sa incalzesti grupul si “imposibil” sa controlezi apoi temperatura apei...insa dupa ce ai o rutina bine pusa la punct, rezultatul din ceasca meeeritaaa!

Dar uite ca a aparut o mica bubita la el. L-am curatat putin si nu pare afectat suportul, trebuie doar refacuta operatiunea de “nichelare”.
[Image: 5d97d32b065ba140c7d7c767fdb4152a.jpg]
Gaggia Classic + Rancilio Silvia steam wand & Ascaso I-2 & VST & Motta
Flair Espresso Signature PRO + KINU M47 Phoenix

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)