Hello There, Guest! Login Register

Flair Espresso

Parerea mea e ca Flair face espresso mai bine decat Pavoni, nu ne adunam sa sustinem noi posesorii de Flair ca acesta sa fie trecut de la "(Alte) Moduri de preparare a cafelei" la "Espressoare"?
Honne, Macap MX, Lido 3, Strega, Flair Pro, V60, Aeropress, Clever, Mokka, Brikka, Barista&Co Milk Frother
In trecut: La Pavoni (Europiccola, Pro, Romantica) - aprox 2 ani, Magica - aprox 1 an, Lelit PL81T - aprox 3 luni, Quamar Q13 - aprox 1 an, Kinu M47 - aprox 1 an, Comandante - aprox 1 an

Reply
Poti detalia de ce crezi/simti asta? Pentru ca ai experienta destul de mare cu Pavoni, ar fi utila si interesanta o comparatie intre cele doua (desi nu detii Flair de foarte multa vreme, deci poate nu ti-ai format inca o parere bine definita).
Kinu M47 | Hario V60 | Flair PRO | Popcorn Popper

Reply
Mie mi se pare ca totusi nu se refera doar la setat pozitia cadranului, ci chiar la acul blocat in alta pozitie decat 0.
Si voiam sa subliniez ce a zis si Laddu, ca poate e blocat cumva canalul...

Q: The needle on my pressure gauge is stuck...
A: The port is blocked....
Flair Pro, V60, AeroPress, 1Zpresso Mini Q, Xeoleo 50, Brewista SmartPour VT, Hario Buono, Bonavita Dual Voltage

Reply
(30-05-2019, 15:17)cradun Wrote: Parerea mea e ca Flair face espresso mai bine decat Pavoni, nu ne adunam sa sustinem noi posesorii de Flair ca acesta sa fie trecut de la "(Alte) Moduri de preparare a cafelei" la "Espressoare"?

eee.. ... cam exagerat acest comment... 

da Flair face espresso.. deci poate fi mutat la espressoare ... dar nu mai bun ca pavoni... oricat ai incalzi grupu tot pierzi temperatura pana termini shotul.. iar stabilitatea termica este extrem de importanta pentru gustul final al cafelei..
strietman CT1 + Honne;   Flair Signature Pro, Kinu m68

Reply
Asta e partea cea mai simpla, sa ii adaugi un incalzitor prin inductie... sub 10$.
Sau incalzitor cu folie kapton, folosesc motociclistii iarna aplicat pe ghidoane, sa nu le inghetze labutzele...
Ambele incap ok sub mansonul de silicon.
Aveti ghinion ca din tot plutonul exact la mine s-a intamplat o problema de livrare, ca aveam deja gata lista de modari, dar nu am obiectul muncii... Sad

Reply
(30-05-2019, 15:33)Neuromancer Wrote:
(30-05-2019, 15:17)cradun Wrote: Parerea mea e ca Flair face espresso mai bine decat Pavoni, nu ne adunam sa sustinem noi posesorii de Flair ca acesta sa fie trecut de la "(Alte) Moduri de preparare a cafelei" la "Espressoare"?

eee.. ... cam exagerat acest comment... 

da Flair face espresso.. deci poate fi mutat la espressoare ... dar nu mai bun ca pavoni... oricat ai incalzi grupu tot pierzi temperatura pana termini shotul.. iar stabilitatea termica este extrem de importanta pentru gustul final al cafelei..

Da, e destul de indrazneata afirmatia mea. Totusi, pt cafele prajite medium, personal prefer Flair.

(30-05-2019, 15:28)Laddu Wrote: Poti detalia de ce crezi/simti asta? Pentru ca ai experienta destul de mare cu Pavoni, ar fi utila si interesanta o comparatie intre cele doua (desi nu detii Flair de foarte multa vreme, deci poate nu ti-ai format inca o parere bine definita).

Da, sunt incepator cu Flair. Imi adun gandurile si detaliez.
Honne, Macap MX, Lido 3, Strega, Flair Pro, V60, Aeropress, Clever, Mokka, Brikka, Barista&Co Milk Frother
In trecut: La Pavoni (Europiccola, Pro, Romantica) - aprox 2 ani, Magica - aprox 1 an, Lelit PL81T - aprox 3 luni, Quamar Q13 - aprox 1 an, Kinu M47 - aprox 1 an, Comandante - aprox 1 an

Reply
A aparut un distribuitor pt Flair, facut de cineva din Indonezia:
https://www.instagram.com/p/BwBJMsxB2DT/

Gasim pe cineva prin RO sa confectioneze asa ceva?
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Eu as zice că e mai bun un Kribli pentru Pavoni urmat de o tampare normală. Nivelatoarele nu distribuie.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Kribli se potriveste diametrului de la Flair?
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Ce diametru interior-exterior are sita de Flair?
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
(31-05-2019, 19:47)dev Wrote: Ce diametru interior-exterior are sita de Flair?

Nu prea am cu ce sa masor acum, dar in specificatii vad scris "46mm".
Flair Pro | Niche Zero

Reply
46 o fi cilindrul/pistonul...  Confused
Tamperul e de 39, am masurat 39.6 unde sta sita de dus.

Reply
(30-05-2019, 13:41)kum Wrote: Alta chestie pe care am observat-o de curand (nu stiu de cand e asa):

[Image: IMG-4652.jpg]

A mai patit cineva? Am scos inelul si geamul care vin peste cadran si am incercat sa duc acul la 0, dar revine in acea pozitie (e actionat de un arc).

Am vorbit cu cineva de la Barshaker, i-am explicat ca e posibil sa fi apasat peste plaja espresso (6-9 bari) cand incercam sa gasesc gradul optim de rasnire si i-am intrebat daca asta ar fi cauza, dar mi-au zis ca nu cred. Dar ca vor incerca sa schimbe piesa pe garantie.

@kum Ai rezolvat problema ?

Reply
Da. Chiar ieri mi s-a intors piesa de la ei. Nu stiu daca e piesa mea reparata sau e una noua, cert e ca acum e OK.

[Image: IMG-20190612-095736.jpg]
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply
In alta ordine de idei, am o nelclaritate cu privire la functionarea dusului. Lasa acesta apa sa treaca dupa turnarea in piston sau nu? Adica in intervalul de la inceperea turnarii pana la actionarea levierului, are loc un blooming in pucul de cafea sau nu?

Reply
Nu prea cred... gaurile sitei sunt prea fine pentru a permite acelei cantitati mici de apa sa treaca prin ele.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply
Eu cred totuși că trece foarte puțină apă, dar blooming nu cred că se face, cafeaua fiind presată și acoperită de sită(nu poate trece multă apă și nici spațiu nu are).

Reply
Trece, dar nu multa. Se inchide putin culoarea apei la umplerea cilindrului.
Este ca o preinfuzie Smile
Expobar Brewtus IV, Sette 270w, Kinu M47, tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm

Reply
(12-06-2019, 13:37)Esk Wrote: Trece, dar nu multa. Se inchide putin culoarea apei la umplerea cilindrului.
Este ca o preinfuzie Smile

Am vazut si eu inchiderea la culoare a apei, dar o pun pe seama catorva particule care raman pe marginea portafilutrului, deasupra sitei de dus. E inevitabil sa nu ramana ceva agatat deasupra sitei. 

Ca sa intre apa in puc si sa coloreze restul apei din piston ar trebui sa nu ai sita pusa.

Reply
Nu ai de unde sa stii, e simplu de testat, toarna apa in cilindru, lasa 10 secunde, rastoarna, scoate sita si vezi daca s-a umezit cafeaua.

Intrebarea mai curand este... cat crezi ca patrunde apa doar prin gravitatie intr-un puc bine preparat ?
As zice ca nici 2-3 mm, si la cat de inalt este cel de Flair, nu as numi blooming ce se petrece acolo...
Zic asta avand deja experienta unor extractii pe doua masini similare, care nu au preinfuzie sub presiune, ceeace imi permit sa umblu la puc dupa inceperea extractiei fara sa imi sara apa fierbinte in fata.

Reply
Ce cantar ar fi potrivit pentru Flair? Ceva sa incapa in tavita.
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Acesta 

Eu il folosesc in loc de tavita, peste chiar nu stiu daca are loc. Dar eu il folosesc cu mare placere de vreun an. Desi e limitat la 500 g, il folosesc si pt V60, cu un pahar usor si cu un con de plastic. Imi place ca e rapid. Se inchide automat dupa ceva timp (nu stiu exact cat, poate 45 de sec?), dar functia de auto-off se poate inchide, pt extractiile foarte lungi.

Reply
(19-06-2019, 13:48)cradun Wrote: Acesta 

Unul cu timer exista? Sau timerul n-ar fi necesar?
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Ba da, timerul este foarte important, iar la telefon e putin neconvenabil pt ca mereu uit sa dau drumul. Doar ca un cantar cu timer e mult mai mare si nu mai incape in spatiul acela de la Flair. Eu am un timer separat, tot de la barshaker, ceva gen 40 de lei, cel pe negru.

Reply
(19-06-2019, 14:01)cradun Wrote: Ba da, timerul este foarte important, iar la telefon e putin neconvenabil pt ca mereu uit sa dau drumul. 

Da, iar pentru blonde e chiar nasol. Eu intr-o zi am vrut sa fac un video ca sa vad apoi cum curge cafeaua prin portafiltru, si dupa ce m-am straduit sa fiu chiar artistica, am realizat ca nu am apasat Rec. Sad
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Este și mai mic și cu timer, dar e mai greu de găsit la noi.

@Dianette Te-ai arătat interesată luna trecută de modelul postat pe grupul Flair de pe Facebook. Nu mai e ok? Smile
Discuția aici: https://www.facebook.com/groups/19777087...514122200/

Pentru cei care nu au cont pe Facebook sau nu sunt în grup sau nu vor să vadă discuția și vor să vadă doar cântarele, erau acestea:
https://www.amazon.com/gp/product/B07MQ8Z1RL/ - MAXUS MATE1000 Portable Digital Scales 35oz x 0.01oz Red
https://www.amazon.com/gp/product/B07MC77VMJ/ - MAXUS MATE 200 Portable Pocket Scale 7oz x 0.001oz Red

Cred că găsești asemănător și în țară, la preț mai mare probabil.
De exemplu acesta s-a mai postat și pe alte subiecte aici pe forum: https://www.piese-espressor.ro/cantar-ca...cronometru
Poate are cineva cont pe piese-espressor.ro să ne spună prețul actual, era peste 100 lei parcă.

Eu aveam cumpărat înainte unul 10,5 x 12,7cm și cu el am rămas și acum, fără timer. Încape cât de cât bine și la Flair, cu ceașca mai înspre marginea platformei.

Cum sunteți mulțumiți cu Flair după această perioadă de utilizare? Smile
Eu mă așteptam la mai multă "cremă", raportat la Cafflano Kompresso. Parcă l-ar face de rușine aici. Big Grin Știu că ar trebui să încerc și cu cantitate mai mare de cafea, dar momentan m-am oprit la 15g... 15g care te încurcă de cele mai multe ori la tampare, este exact cât să ajungă tamperul la buza respectivă din sită despre care s-a mai discutat pe aici, lucru care poate duce foarte ușor la o tampare "strâmbă" fără să-ți dai seama până nu ridici tamperul. Pățesc de multe ori.
Cu 16g probabil aș rezolva problema, dar nu vreau încă.

Reply
@sochaux_ merci!  Big Grin
Uitasem complet de modelele astea mentionate in FB, poate si pt ca speram sa gasesc ceva prin tara sau cel putin prin Europa. La un grup buy din US, m-as baga.
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Cele doua de pe amazon.com nu sunt livrate in Romania (deci no group-buy), pe amazoanele din EU nu sunt disponibile; pacat, sunt interesante ambele variante.
§ Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► Aero Press / Cafflano Kompresso § Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 §

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)