Hello There, Guest! Login Register


Flair Espresso

(20-05-2019, 17:30)Dianette Wrote:
(16-05-2019, 18:08)zmolk Wrote: Am reusit si eu in sfarsit sa fac unboxing si primul test cu aparatul (am fost eu plecat, el a venit saracul lunea trecuta, la fel ca in cazul majoritatii).
Au iesit 2 shoturi neasteptat de bune.
Ai rasnit cumva cu Xeoleo 50?

Inca nu. Sper sa am timp sa incerc zilele astea si revin.
V60, April Brewer, AeroPress, M47 Phoenix brew, 1Zpresso Q, Xeoleo 50
 
Reply
Si daca nu v-am innebunit deja cu intrebarile... am alta intrebare  Big Grin :
folositi ceva pentru dispersia macinaturii in portafiltru? Sper ca m-am exprimat corect, cu termenii potriviti. 
Eu doar bat cu portafiltrul intr-un prosop ca sa se aseze mai bine cafeaua si apoi tampez, dar nu ae aseaza chiar cum trebuie. 
Ce s-ar potrivi? Am comandat second shot kit pe barshaker si daca e sa mai adaug la comanda...
multumesc anticipat!
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
Eu invart in portafiltru cu o tepusa de lemn pentru frigaruie Smile ca sa omogenizez macinatura si sa mai sparg din bulgarasii pe care ii face kinu.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Mai trebuie sa lucrez putin la tehnica Smile

https://youtu.be/TMj_913nVGk
Expobar Brewtus IV, Sette 270w, Kinu M47, tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm
 
Reply
Se ridica si la voi pistonul de pe portafiltru sau fac eu ceva gresit? Nu imi pare ca pun presiune prea mare pe lever, s-a ridicat si cand am stat cu presiunea in 5 bar. Ciudat e ca se ridica doar in partea din fata a pistonului, ca si cum mai degraba l-ar impinge manometrul inspre spate.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Da, se ridica, dar spre sfarsitul extractiei, cand oricum slabesc forta de apasare, nu inteleg de ce, dar se intampla. Pt mine nu e o problema.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Parcă era vorba că se întâmplă de la aer? Nu umpleți cilindrul până sus cu apă?
Verificați link-ul de la finalului postului meu aici: #71

Sau se întâmplă și cu rezervorul plin? Poate n-am observat eu.
LE: Sau spuneți se mișcă tot corpul cilindrului/grupului?
 
Reply
Eu merg cu cilindrul plin mereu si se ridica de fiecare data. Nu ca ar fi vreo problema, dar eram curios daca fac eu ceva gresit sau asa "face toate" Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Azi am preparat doua espresso cu o cafea comerciala prajita medium (pana imi vine comanda de la Hedone - Tiger Skin Blue). A iesit ceva ok (mai bun decat am baut din acea cafea la cafenea), complex si cu note de nuci, experienta gustativa placuta, dar doar cand am strans rasnita si cand am mers spre ristretto. Tind sa cred ca aceasta este solutia pentru a maximiza experienta gustativa cu Flair (un brew ratio intre 1:1 si 1:2), dar mai trebuie sa testez. Cu o Guatemala de la Sloane, cand am rasnit prea fin si am avut un shot de peste un minut, nu am avut mare echilibru, dar am avut o dulceata speciala.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
De câteva zile mă confrunt cu o problemă: pe langă curgerea normală, mai țâșneste un jet exact cât o găurică de sită, mai spre marginea sitei. Am modificat cantitatea, râșnirea, dar tot nu scap de acest lucru. În plus, se ridica corpul pistonului (bănui că de la presiune). Iar gustul nu mai e ce era. Singurul lucru pe care l-am făcut diferit a fost să fierb pistonul (în loc să pun apă fierbinte în el, așa cum făceam la început). E posibil să fi afectat garniturile alea de cauciuc prin fierbere? A mai pățit cineva așa?
Azi nu am mai fiert pistonul, dar tot la fel pățesc.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Pai daca tasneste spre marginea sitei, nu vad de ce sa fie cauza vreo garnitura. Cel mai probabil e channeling sau poate a cafea blocata in gaura aia din sita? Desi e putin probabil. Cate grame pui in pf? Din ce ziceau colegii, sub 15-16 e cam greu de tampat, de aici channeling. 

De ridicat, se ridica si la mine si la altii, dupa cum poti citi mai sus.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
18 grame de cafea
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Ok, atunci vezi poate e sita blocata cumva in zona aia. Eu fierb pistonul in fiecare dimineata de cand l-am luat si nu are nicio problema.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Am gasit problema: rasnita. Acum ceva timp am facut putina ordine si curatenie pe la coltul de cafea, ocazie cu care am strans Flair-ul si Kinu. Cateva zile dupa, am scos din nou Flair-ul, dar fara Kinu, in ideea ca voi folosi Mazzer-ul si la Flair si la Lelit. Tot atunci am inceput sa si fierb grupul la Flair. Vorbind azi cu amicul Esk, ne-am dat seama ca poate fi si rasnita cauza, asa ca am scos Kinu din cutie si l-am pus la treaba. Prima oara am reusit sa blochez Flair-ul (dara fara jetul ala subtire), iar a doua oara am redescoperit placerea gustului.
Concluzie: rasnita a fost cauza.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Adică mazzer nu e potrivita pentru Flair? Hmmm...
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Nu asta am vrut sa spun. Mazzer-ul e reglat pentru Lelit, iar pentru Flair modificarea gradului de rasnire ar fi trebuit sa fie mai mare decat cele 1-2 gradatii cu care am incercat eu sa ma joc.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Flair+rasnita+temperatura+cafeaua folosita sunt variabilele care duc la reusita obtinerii unui espresso perfect.

Flair am, rasnita capabila espresso am, temperatura... D-zo cu mila, reusesc cam 85-90 C, preinfuzare pret de cateva secunde.
Voi cu ce cafea obtineti rezultate bune?
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
Pentru inceput, incercati cafele prajite medium, gen Sarkis, blendurile Maison du Cafe, blend-urile de la Hedone sau comercialele precum Kimbo. Si la barshaker au adus (in sfarsit) cafea, Arcaffe, care cred ca e buna (nu o aduceau daca nu era) si o sa o incerc. Cu aceste cafele am obtinut rezultate foarte foarte bune cu Flair si cu Macap-ul. O sa testez pe aceste cafele si pe Flair si pe Lido sa vad diferenta.

Cu cafelele mai pretentioase, prajite mai light, fructate si florale e putin mai greu de obtinut rezultate foarte bune cu Flair, parerea mea, pentru ca diametrul mic al portafiltrului forteaza o granulatie ceva mai mare, ceea ce pentru aceste cafele nu e chiar oportun. O solutie ar fi ceva gen ristretto si un timp de extractie ceva mai mare, dar solutia aceasta este in studiu. Situatia mea personala e ca, pentru ca sunt norocos sa lucrez relativ aproape de Romana, adica de F190, unde baristeaza @Raducanu, pentru cafele mai pretentioase prefer sa merg acolo sa le incerc - de exemplu, azi am baut o Etiopia de la Sloane foarte faina, mai degraba decat sa ma chinuiesc cu Flair-ul sa scot ceva din ele, de aceea raman cu Flair-ul in zona de confort a cafelei prajite medium.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Alta chestie pe care am observat-o de curand (nu stiu de cand e asa):

[Image: IMG-4652.jpg]

A mai patit cineva? Am scos inelul si geamul care vin peste cadran si am incercat sa duc acul la 0, dar revine in acea pozitie (e actionat de un arc).

Am vorbit cu cineva de la Barshaker, i-am explicat ca e posibil sa fi apasat peste plaja espresso (6-9 bari) cand incercam sa gasesc gradul optim de rasnire si i-am intrebat daca asta ar fi cauza, dar mi-au zis ca nu cred. Dar ca vor incerca sa schimbe piesa pe garantie.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Poate a ajuns vreun fir de cafea pe teava pana la mecanismul manometrului si l-a blocat? Incearca sa desfaci ceasul si sa cureti eventual cu aer comprimat (sau la spray), poate isi da drumu. 

Daca nu, pe garantie Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Exact, vezi si ultima Q&A de pe site (in caz ca nu ai facut inca)

https://www.flairespresso.com/profaq
Q: The needle on my pressure gauge is stuck or appears to not be responding correctly to the force applied to lever.
A: The port is blocked and you will need to back-out/unscrew the gauge ¼ to 1 full turn but no more, until you find a good viewing angle. For best, most accurate results, make sure that no more than one thread is visible before brewing.
V60, April Brewer, AeroPress, M47 Phoenix brew, 1Zpresso Q, Xeoleo 50
 
Reply
Pai ce scrie in acea QA e cu totul altceva fata de ce am descris eu. Acolo iti explica sa intorci cadranul (cu totul) pana obtii o pozitie in care il poti vedea in timpul extractiei, iar eu am probleme cu indicatorul de presiune (acel ac) care s-a decalibrat cumva (adica pozitia 0 s-a mutat la 2,5). Sunt doua chestii total diferite.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Parerea mea e ca Flair face espresso mai bine decat Pavoni, nu ne adunam sa sustinem noi posesorii de Flair ca acesta sa fie trecut de la "(Alte) Moduri de preparare a cafelei" la "Espressoare"?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Poti detalia de ce crezi/simti asta? Pentru ca ai experienta destul de mare cu Pavoni, ar fi utila si interesanta o comparatie intre cele doua (desi nu detii Flair de foarte multa vreme, deci poate nu ti-ai format inca o parere bine definita).
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Mie mi se pare ca totusi nu se refera doar la setat pozitia cadranului, ci chiar la acul blocat in alta pozitie decat 0.
Si voiam sa subliniez ce a zis si Laddu, ca poate e blocat cumva canalul...

Q: The needle on my pressure gauge is stuck...
A: The port is blocked....
V60, April Brewer, AeroPress, M47 Phoenix brew, 1Zpresso Q, Xeoleo 50
 
Reply
(30-05-2019, 15:17)cradun Wrote: Parerea mea e ca Flair face espresso mai bine decat Pavoni, nu ne adunam sa sustinem noi posesorii de Flair ca acesta sa fie trecut de la "(Alte) Moduri de preparare a cafelei" la "Espressoare"?

 eee.. ... cam exagerat acest comment... 

da Flair face espresso.. deci poate fi mutat la espressoare ... dar nu mai bun ca pavoni... oricat ai incalzi grupu tot pierzi temperatura pana termini shotul.. iar stabilitatea termica este extrem de importanta pentru gustul final al cafelei..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
Asta e partea cea mai simpla, sa ii adaugi un incalzitor prin inductie... sub 10$.
Sau incalzitor cu folie kapton, folosesc motociclistii iarna aplicat pe ghidoane, sa nu le inghetze labutzele...
Ambele incap ok sub mansonul de silicon.
Aveti ghinion ca din tot plutonul exact la mine s-a intamplat o problema de livrare, ca aveam deja gata lista de modari, dar nu am obiectul muncii... Sad
 
Reply
(30-05-2019, 15:33)Neuromancer Wrote:
(30-05-2019, 15:17)cradun Wrote: Parerea mea e ca Flair face espresso mai bine decat Pavoni, nu ne adunam sa sustinem noi posesorii de Flair ca acesta sa fie trecut de la "(Alte) Moduri de preparare a cafelei" la "Espressoare"?

 eee.. ... cam exagerat acest comment... 

da Flair face espresso.. deci poate fi mutat la espressoare ... dar nu mai bun ca pavoni... oricat ai incalzi grupu tot pierzi temperatura pana termini shotul.. iar stabilitatea termica este extrem de importanta pentru gustul final al cafelei..

Da, e destul de indrazneata afirmatia mea. Totusi, pt cafele prajite medium, personal prefer Flair.

(30-05-2019, 15:28)Laddu Wrote: Poti detalia de ce crezi/simti asta? Pentru ca ai experienta destul de mare cu Pavoni, ar fi utila si interesanta o comparatie intre cele doua (desi nu detii Flair de foarte multa vreme, deci poate nu ti-ai format inca o parere bine definita).

Da, sunt incepator cu Flair. Imi adun gandurile si detaliez.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
A aparut un distribuitor pt Flair, facut de cineva din Indonezia:
https://www.instagram.com/p/BwBJMsxB2DT/

Gasim pe cineva prin RO sa confectioneze asa ceva?
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
Eu as zice că e mai bun un Kribli pentru Pavoni urmat de o tampare normală. Nivelatoarele nu distribuie.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)