Hello There, Guest! Login Register


Flair Espresso

#61
@kum Ai sărit postul meu. Este la maxicoffee 269€ + 15€ transport.
 
(29-03-2019, 12:40)sochaux_ Wrote: @andreibrad În Europa în acest moment cel mai ieftin pe care l-am găsit este la cei de la maxicoffee, 269€ + 15€ transport, deci puțin peste 1350 RON.
 
Reply
#62
Am dat exemplu de preturi US tocmai ca sa evidentiez ce afacere este.
Unii chiar pot cumpara din US fara probleme, si un Flair se poate aduce in valiza.
 
Reply
#63
Daca nu era o comanda de grup aș înțelege discuția, dar din respect pentru cel care a inițiat discuția și care a muncit să aducă la preturi competitive acest dispozitiv eu consider că nu are rost sa continuam așa. Unii dintre domniile voastre au espresoare de câteva mii de euro iar noi discutam despre 50-100 Ron. Eu prefer, atâta timp cât se poate, sa cumpăr din Romania de la un roman.
 
Reply
#64
Reciteste cu atentie postarile, nimeni nu a zis ca nu ar merita sau nu ar fi o afacere.
Mai curand cred ca esti dumneata nesigur daca faci bine sa te bagi sau nu... si de aici postari de autoconvingere... se cheama disonanta cognitiva Wink
Tocmai ca sa nu ai dileme si mai mari dupa ce vei lua aparatul, informeaza-te cat mai ai timp si incearca sa iti raspunzi la intrebarea daca este ceeace iti doresti, daca alegerea este facuta chibzuit sau emotional.
De exemplu, pana sa apara oferta asta, era in lista de achizitii ?
 
Reply
#65
Că să răspund totuși..... Da, era în lista de cumpărături. La restul prefer sa nu mai răspund pentru a nu continua o discuție ce nu are treabă cu grup buy.. Fiecare are părerea lui și asta este. Sanatate
 
Reply
#66
(29-03-2019, 21:21)sochaux_ Wrote: @kum Ai sărit postul meu. Este la maxicoffee 269€ + 15€ transport.
 
(29-03-2019, 12:40)sochaux_ Wrote: @andreibrad În Europa în acest moment cel mai ieftin pe care l-am găsit este la cei de la maxicoffee, 269€ + 15€ transport, deci puțin peste 1350 RON.

Imi cer scuze, nu l-am observat. Intr-adevar, e doar cu putin mai scump decat oferta de grup, dar parca e mai convenabil sa-l iei (chiar daca cu numai 200 de lei mai ieftin) de aici pentru a beneficia si de garantie. Ca pentru produsele cumparate de afara e mai complicat din acest punct de vedere. Si 200 de ron sunt totusi 200 de ron... iti ie un set 2 2 site, inca un grup si cred ca mai ramane si de un tamper.

Ca tot veni vorba: daca am inteles bine dintr-o postare anterioara, tamperul este inclus in pachetul Signature Pro?


L.E. Am citit mai cu atentie ce zic cei de la maxicoffe despre tariful de expediere (cel de 14,99€ [sup](1)[/sup]) si am gasit:
" (1) : dans le cas particulier de produits fragiles commandés (selon la quantité) ou de certaines références de machines espresso, la livraison sera effectuée sur palette afin d'assurer l'intégrité des produits à l'arrivée. Cette prestation est facturée 50€. "
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#67
(30-03-2019, 14:00)kum Wrote: Ca tot veni vorba: daca am inteles bine dintr-o postare anterioara, tamperul este inclus in pachetul Signature Pro?

Vedeți aici informații complete: https://www.flairespresso.com/product-pa...nature-pro
Conținut pachet:
 
Flair Espresso Wrote:Base
Post & Lever with Copper Portafilter Base
Stainless Steel Portafilter with Screen
Stainless Steel Brew Cylinder with Plunger
Preheat and Tamping Cap
Stem with Pressure Gauge
Dosing Cup
Funnel
Two-Piece Stainless Steel Drip Tray and Branded Polishing Pouch
Stainless Steel Tamper
Carrying Case
Screw for Affixing Post to Base Permanently
Brewing Guide
 
(30-03-2019, 14:00)kum Wrote: L.E. Am citit mai cu atentie ce zic cei de la maxicoffe despre tariful de expediere (cel de 14,99€ [sup](1)[/sup]) si am gasit:
" (1) : dans le cas particulier de produits fragiles commandés (selon la quantité) ou de certaines références de machines espresso, la livraison sera effectuée sur palette afin d'assurer l'intégrité des produits à l'arrivée. Cette prestation est facturée 50€.

Nu cred că e cazul pentru Flair Espresso. Deși nu aș putea băga mâna-n foc. V-ați simți mai bine să-i întreb cum e? Tongue

@RaduCarutasu Era vorba de maxim 2 săptămâni începând de acum 2 zile:
 
(28-03-2019, 15:38)MyR Wrote: Nu avem un termen exact, dar ar fi ideal sa nu tragem mai mult timpul decat 2 saptamani ( calculat din ziua de azi )

Eu sper să se adune 15 mai repede și să fie toată lumea mulțumită. Smile
 
Reply
#68
All 15-lea s-ar putea face din accesorii, 5-6 grupuri fac cat o masina completa Wink
 
Reply
#69
(29-03-2019, 12:40)sochaux_ Wrote: Pentru mine ar fi interesantă încă o sită, nu prea văd necesar tot kit-ul pentru o a doua extracție. Cu sita/cafeaua e mai mult de lucru. Partea de sus a grupului ar fi deja preîncălzită de la extracția anterioară, o scoți repede și o instalezi pe următoarea sită deja pregătită și ești gata de o a doua extracție. Dar nu cred că aș da aproape 200 RON în plus pe încă o sită. Confused

Nu despre aceasta sita este vorba?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#70
Nu, nu. Aceea e doar sită duș să zicem așa, dar oricum nu e pentru PRO.
Prin sită mă refer la cea în care se pune cafeaua. Pentru PRO o poți vedea aici: PRO Second Shot Kit
 
Reply
#71
45$, se inscriu 7 fartati la cate unul din asta si deja ai pretul unei masini... 45 * 7 = 310... ce ziceam ca din accesorii se poate face al 15-lea in lista... doar sa accepte Flair
 
Reply
#72
Se pare ca Flair va lansa in curand si un modul bluetooth ce va putea fi montat in locul manometrului clasic. Principalul avantaj va consta in faptul ca, prin intermediul unei aplicatii, va putea fi salvat profilul extractiei, aspect destul de util in caz ca se va dori repetarea unui anumit profil de extractie pentru o anumita cafea.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#73
https://youtu.be/XZLPqboRATE?t=70
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#74
Motiv de group buy
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#75
Poti oricand mesteri ceva pe tema asta... si posibil sa iesi mai ieftin decat ce va scoate Flair, daca va apela la aceiasi senzori ca cei folositi la Pavoni, care sunt scumpi de la mama lor, peste 100$, si nu vad un motiv sa scada....

De exemplu, o jucarie din asta de monitorizat presiunea in anvelope auto, la 25$:
ebay "Car Tire Pressure Monitoring System"
... care merge pana la 8 bar, si facuta o adaptare pe sistemul manometrului actual.

Eu astept sa vina al meu, si sa desfac manometrul, daca pot monta un senzor de rotatie pe axul lui, atunci imi fac unul in casa.
 
Reply
#76
Cei care au primit jucaria si au inceput sa se joace cu extractiile si mai si kinu pe deasupra, pot sa ofere o setare a rasnitei? Stiu ca nu e foarte relevanta, dar e utila ca punct de reper/plecare.

Multumesc
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#77
Am primit si eu acum 20 minute acest espressor prin fan curier. Ma joc cu el, sunt la a doua extractie. Pare foarte simplu de folosit. Sita in schimb este cam firava, am mers pe 9 Bari la extractie si acum este indoita putin. Deci pe viitor trebuie sa achizitionez 1-2 site de rezerva. 

Multumesc MyR!
 
Reply
#78
E o lege care spune ca trebuie sa extragi la 9 bar?
 
Reply
#79
Chiar asa, presostatul arata gama de espresso de la 5 in sus... si stiu pro cu renume care si-a modificat masina de bar ca sa lucreze la 4 si ceva...
 
Reply
#80
Trebuie recunoscut că e destul de trist dacă se îndoaie la 9 bari, fără să aibă parte de vreun comportament "agresiv".
Sper să nu fie chiar așa "slabă". Undecided
Ați mai văzut astfel de reclamații altundeva?
 
Reply
#81
La kompresso Wink

Am un feeling ca sunt facute pe aceeasi idee cu filtrele metalice de aeropress, adica tabla de 0.1mm, ca cea de lama de ras, pe care eu am indoit-o la 2-3 bari, dar la diametru mai mare, e adevarat.
 
Reply
#82
Daca ajungi la 9 bar, e, in general, din doua cauze: macinatura mult prea fina si/sau nu ai asteptat sa se umezeasca pucul suficient de bine.
 
Reply
#83
Wow, face espresso Smile

Nu am avut timp sa ma joc cu el prea mult, dar am incercat 3 shot-uri.

Primul, rasnit prea fin, cand am vazut ca nu trece nimic la 3 bar, am renuntat, am scos totul si am rasnit mai grosier.

Al doilea, cu Tiger Skin Black de la Hedone, presiune in jur de 7 bar, am recunoscut gustul de espresso, ma refer la caracteristica principala a blend-ului.

Al treilea, cu Uganda de la Claro, au iesit in evidenta fructele (putin), gustul poate fi imbunatatit, mai e de lucru, dar clar e espresso Smile

Impresia la inceput a fost ca am doua maini stangi, imi cadeau toate partile din maini, am uitat la un moment dat sa pun sita de dus, iar garniturile de la piston scartaie - vrea cineva Molykote? Smile Dar, per total, primul contact a fost foarte placut!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#84
Kinu M47
Prima extracție: 18g in, nimic out. Setată la 4

A doua: 16g in, 10ml out. Aceeași setare

A treia: 14g in, 30ml out, 30 sec, presiunea varia 5-10 bari. Curgerea corectă, coadă de șoricel. A ieșit espresso!!! Kinu la 5

Cafea: Guatemala prăjită viena style, în VienaSmile
Profitec Pro 700, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47
 
Reply
#85
4, 5 ...  Confused Huh
Ce unitati sunt astea ? Vrei sa zici o tura si 4-5 diviziuni ?
 
Reply
#86
(06-05-2019, 13:07)dev Wrote: E o lege care spune ca trebuie sa extragi la 9 bar?

Am rasnit prea fin din pacate si am fost prea nerabdator sa vad rezultatele. Asa ca m-am dus prea sus cu presiunea. Acum totul este perfect, am sa las Lelit-ul pe bara o perioada.
 
Reply
#87
Cate sfaturi din experienta mea cu flair pro:
Cele mai bune rezultate le am cu 18 g si incalzire de 2 ori a grupului
Daca nu aveti nevoie de multa apa recomand sa nu duceti pistonul pana sus.. urcatil pt fix cata apa aveti nevoie.. daca lasati spatiu gol intre pisto si apa devine instabil in timpu extractiei si din cauza presiunei create se desprinde grupu de sita si curge pe langa la final
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#88
Ce tare, dozare volumetrica implicita Smile

O sa incerc 18 grame, am incercat cu 15 pana acum.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#89
(06-05-2019, 20:21)Neuromancer Wrote: Cate sfaturi din experienta mea cu flair pro:
Cele mai bune rezultate le am cu 18 g si incalzire de 2 ori a grupului
Daca nu aveti nevoie de multa apa recomand sa nu duceti pistonul pana sus.. urcatil pt fix cata apa aveti nevoie.. daca lasati spatiu gol intre pisto si apa devine instabil in timpu extractiei si din cauza presiunei create se desprinde grupu de sita si curge pe langa la final

Nu ar fi mai puțin complicat sa umpli pistonul și sa extragi cât vrei? Propunerea ta înseamnă să stabilești în prealabil nivelul la care trebuie sa fie pistonul pentru o anume cantitate de apa, fapt care îmi pare un pic cam complicat.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#90
(06-05-2019, 20:21)Neuromancer Wrote: Cate sfaturi din experienta mea cu flair pro:
Cele mai bune rezultate le am cu 18 g si incalzire de 2 ori a grupului
Daca nu aveti nevoie de multa apa recomand sa nu duceti pistonul pana sus.. urcatil pt fix cata apa aveti nevoie.. daca lasati spatiu gol intre pisto si apa devine instabil in timpu extractiei si din cauza presiunei create se desprinde grupu de sita si curge pe langa la final
Confirm acest aspect (se desprinde grupu de sita si curge pe langa la final). Maine voi incerca sa vad care ar fi inaltimea optima la care ar trebui ridicat pistonul.
In rest, si eu merg tot pe 18 grame. Ai putea detalia ce inseamna sa incalzesti de 2 ori grupul? Eu procedez in felul urmator: cand incepe apa sa fiarba in ibric, torn in grup. Apoi macin si pun cafeaua, tampez, rastorn apa din grup, montez grupul, adaug apa (tot acest timp ibricul a ramas pe foc cu apa fierband), montez manometrul si incep extractia. Deci, in acest context, cum ar trebui sa procedez ca sa incalzesc grupul de 2 ori?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)