Hello There, Guest! Login Register

Flair Espresso

Wow, face espresso Smile

Nu am avut timp sa ma joc cu el prea mult, dar am incercat 3 shot-uri.

Primul, rasnit prea fin, cand am vazut ca nu trece nimic la 3 bar, am renuntat, am scos totul si am rasnit mai grosier.

Al doilea, cu Tiger Skin Black de la Hedone, presiune in jur de 7 bar, am recunoscut gustul de espresso, ma refer la caracteristica principala a blend-ului.

Al treilea, cu Uganda de la Claro, au iesit in evidenta fructele (putin), gustul poate fi imbunatatit, mai e de lucru, dar clar e espresso Smile

Impresia la inceput a fost ca am doua maini stangi, imi cadeau toate partile din maini, am uitat la un moment dat sa pun sita de dus, iar garniturile de la piston scartaie - vrea cineva Molykote? Smile Dar, per total, primul contact a fost foarte placut!

Reply
Kinu M47
Prima extracție: 18g in, nimic out. Setată la 4

A doua: 16g in, 10ml out. Aceeași setare

A treia: 14g in, 30ml out, 30 sec, presiunea varia 5-10 bari. Curgerea corectă, coadă de șoricel. A ieșit espresso!!! Kinu la 5

Cafea: Guatemala prăjită viena style, în VienaSmile
Rocket Classic, Profitec T64, Mahlkonig Vario, Kinu M47, aeropress, sita VST 18g ridgeless

Reply
4, 5 ...  Confused Huh
Ce unitati sunt astea ? Vrei sa zici o tura si 4-5 diviziuni ?

Reply
(06-05-2019, 13:07)dev Wrote: E o lege care spune ca trebuie sa extragi la 9 bar?

Am rasnit prea fin din pacate si am fost prea nerabdator sa vad rezultatele. Asa ca m-am dus prea sus cu presiunea. Acum totul este perfect, am sa las Lelit-ul pe bara o perioada.

Reply
Cate sfaturi din experienta mea cu flair pro:
Cele mai bune rezultate le am cu 18 g si incalzire de 2 ori a grupului
Daca nu aveti nevoie de multa apa recomand sa nu duceti pistonul pana sus.. urcatil pt fix cata apa aveti nevoie.. daca lasati spatiu gol intre pisto si apa devine instabil in timpu extractiei si din cauza presiunei create se desprinde grupu de sita si curge pe langa la final
strietman CT1 + Honne;   Flair Signature Pro, Kinu m68

Reply
Ce tare, dozare volumetrica implicita Smile

O sa incerc 18 grame, am incercat cu 15 pana acum.

Reply
(06-05-2019, 20:21)Neuromancer Wrote: Cate sfaturi din experienta mea cu flair pro:
Daca nu aveti nevoie de multa apa recomand sa nu duceti pistonul pana sus.. urcatil pt fix cata apa aveti nevoie.. daca lasati spatiu gol intre pisto si apa devine instabil in timpu extractiei si din cauza presiunei create se desprinde grupu de sita si curge pe langa la final

Nu ar fi mai puțin complicat sa umpli pistonul și sa extragi cât vrei? Propunerea ta înseamnă să stabilești în prealabil nivelul la care trebuie sa fie pistonul pentru o anume cantitate de apa, fapt care îmi pare un pic cam complicat.
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
(06-05-2019, 20:21)Neuromancer Wrote: Cate sfaturi din experienta mea cu flair pro:
Confirm acest aspect (se desprinde grupu de sita si curge pe langa la final). Maine voi incerca sa vad care ar fi inaltimea optima la care ar trebui ridicat pistonul.
In rest, si eu merg tot pe 18 grame. Ai putea detalia ce inseamna sa incalzesti de 2 ori grupul? Eu procedez in felul urmator: cand incepe apa sa fiarba in ibric, torn in grup. Apoi macin si pun cafeaua, tampez, rastorn apa din grup, montez grupul, adaug apa (tot acest timp ibricul a ramas pe foc cu apa fierband), montez manometrul si incep extractia. Deci, in acest context, cum ar trebui sa procedez ca sa incalzesc grupul de 2 ori?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Kribli-Grabli/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply
(06-05-2019, 17:38)Maddox Wrote:
(06-05-2019, 13:07)dev Wrote: E o lege care spune ca trebuie sa extragi la 9 bar?

Am rasnit prea fin din pacate si am fost prea nerabdator sa vad rezultatele. Asa ca m-am dus prea sus cu presiunea. Acum totul este perfect, am sa las Lelit-ul pe bara o perioada.
Cum faci sa te duci cu presiunea mai sus? Eu la prima cafea facuta cu flair nu am reusit sa urc acul in zona “espresso”, a ramas pe undeva aproape de fara un sfert...
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Ai o rasnita capabila espresso?
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
@dev Probabil nu are râșniță încă. A făcut trecerea de la automat și e în căutare de râșniță din ce se înțelege din ultimele postări.

Revenind la subiect, chiar vream să zic că nu e agitație mare pe aici după primirea aparatului. Smile

Trecând de la Cafflano Kompresso la care m-am obișnuit cu 13g de cafea, vreau să păstrez o cantitate apropiată, deocamdată, și am încercat cu 14-14,5g. Dar e posibil să fie cam puțină pentru sita de la Flair Signature Pro. Dacă ați observat sita nu are același diametru peste tot, în partea inferioară fiind mai mică și nu intră tamperul mai jos de secțiunea respectivă. Cu ~14g ajunge destul de ușor tamperul la acea zonă, nu are prea mult de "tampat" și de aici am considerat că 14g e cam puțin pentru el.
Însă extracția pare ok și așa. De dimineață am făcut a doua încercare și am fost destul de aproape(l-am ținut lejer în zona 8 bari, dar a curs prea greu, a durat destul de mult extracția). Am ales din prima o măcinătură mai grosieră pentru că știam acest detaliu, dar se pare că trebuie mai mult. Mai mult decât m-am așteptat, făcând comparația cu Kompresso.

Ce mă bucură la Signature Pro e că au rezolvat problema cu rata de extracție...(problemă pe care eu o vedeam oarecum la alte aparate, precum Kompresso, La Pavoni, celelalte Flair anterioare, atunci când m-am documentat pentru fiecare). Aici cred că este suficientă apă din care să faci extracția după cum dorești.

Este un aparat fain, cu materiale de calitate, pachet bun. Așa pentru prima impresie.
Face ceva zgomot, pistonul prin cilindru în special. Ajunge metal pe metal fiindcă este destul de fix și nu poate culisa  perfect să fie contact doar între garnituri și cilindru. Mă obișnuiesc eu sau el, vedem. Big Grin

Referitor la mențiunea făcută de cei doi colegi mai sus, în acest video a lui Andrew Pernicano (Head of Brand, Flair Espresso) puteți găsi aceeași explicație - de ce nu se recomandă să fie lăsat aer în cilindru: https://www.facebook.com/groups/19777087...079069277/ sau https://www.facebook.com/SunSurf/videos/351301079069277
Este un grup privat(Brew with Flair), trebuie să intrați în grup pentru a putea vedea video-ul.

Referitor la varianta de a nu împinge pistonul sus, la maxim, poate fi opțiune interesantă, dar cu o canttiate mai mare de apă eu consider că stabilitatea termică este mai bună și voi merge în continuare pe varianta normală cu pistonul împins sus la maxim, așa având cea mai mare cantitate posibilă de apă în piston. Apoi mă opresc unde doresc eu cu extracția.

Reply
(07-05-2019, 22:55)dev Wrote: Ai o rasnita capabila espresso?

Nu sunt sigura ca pe mine ma intrebi, dar nu, nu am. Am cumparat de la un magazin de cafea o cafea rasnita pt espresso.
Aseara, la prima cafea doar nu a crescut presiunea. Azi am presat mai bine cafeaua si am reusit s-o duc pana la 5, insa lichidul a sarit peste tot in jur, nu doar in cana. Help!
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Asa patesc si eu cand rasnesc prea grosier. Poti incerca sa dozezi mai mult, sa pui mai multa cafea in "portafiltru", dar nu cred ca e suficient pt a extrage in aprox 30 de sec la o presiune mai mare. Trebuie rasnit mai fin. Granulatia "pentru espresso" nu e unica, e diferita pentru fiecare cafea, de aceea e nevoie de o rasnita capabila espresso, ca sa poti sa potrivesti granulatia pentru fiecare cafea.

Reply
Este normal. Oricat de priceput ar fi cel care rasneste, este foarte greu sa nimeresti gradul de rasnire fara a avea echipamentul in fata.

Si eu am facut la fel la început. Din acest motiv este extrem de importanta o rasnita cu reglare micrometrica (stepless).

O sa fie (mult) mai bine cand vei avea rasnita: diferenta intre o cafea buna si una acra sau amar este in cateva micron!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Deci diagnosticul ar fi cafeaua nerasnita corespunzator? Aseara, totusi, cand am facut prima cafea, a curs doar in ceasca. Apoi am folosit o cafea rasnita ca pentru presa franceza si a fost dezastru. Nu doar in cana, ci si pe langa. Dimineata am folosit din nou prima cafea rasnita espresso, insa a curs de la inceput in toate directiile. ?
Teama mea mare e ca am stricat aparatul...
Flair Pro | Niche Zero

Reply
Nu, este 100% cafea rasnita ne-corespunzătoare. Pentru prima mea rasnita am asteptat cam 2 luni si aveam acelasi rezultate ca tine (cu un alt aparat).

Trrbuie doar sa ai rabdare pana cand vei avea si o rasnita.

Reply
Am facut mai multe incercari pana am ajuns la varianta optima (din punctul meu de vedere). Am inceput cu 14 grame, am mers apoi cu 15, 16, 18, si 20.
20 e prea mult, 18 e perfect.
Curgerea se intinde cam 30-40 de secunde, curge mai greu la inceput si apoi se stabilizeaza.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Kribli-Grabli/Stand Lelit PL105

Reply
Din cafeaua ceva mai prajita pe care o am acum pt Flair (Hedone Tiger Skin Black) incap maxim 16.6 grame (probabil pt ca e ceva mai prajita). Rezultatele sunt foarte bune pe aceasta cafea, rasnit cu Comandante si cu Lido 3, deocamdata. Am mai incercat Kenya AA de la Hedone unde a iesit bine, dar mai am de lucru. Cam 30 de secunde dureaza si la mine apasarea pe levier, plus cam 15-20 de secunde cat dureaza umplerea cilindrului.

Reply
Astăzi am tras și eu primul shot cu flair-ul. Am procedat un pic mai brut, dacă ma pot exprima asa. 

Într-un ibric pe jumătate umplut cu apa am pus pistonul și am dat la fiert. Între timp am pus în kettle apa programata la 92 de grade C și am pregătit portafiltrul. 

18 grame, rasnite la 2 ture pe kinu m47 (varianta 2018 cu 11 magneți) în condițiile în care minimul de strângere la rasnita mea este la -0.92 iar cuțitele nu se ating. 

Dupa ce a clocotit bine pistonul, l-am pescuit de mânerul de cauciuc, l-am pus peste pf și umplut cu apa la 92, manometrul peste si presat in zona de espresso pentru ~30 de secunde. 

Rezultatul ceva cam acru pentru gustul meu, dar similar cu alte espresso acre pe care le-am băut prin cafenele Smile bănuiesc ca e aciditatea vibranta pe care o cauta toată lumea în ceașcă. 

Mai am de exersat, dar pentru prima tura, sunt mulțumit de rezultat.

Reply
E posibil ca diametrul mic al "portafiltrului" lui Flair si gaurile mari ale sitei (care cer o rasnire mai grosiera) sa nu faca Flair potrivit pentru cafele prajite light (am citit asta in thread-ul de user experience cu Flair de pe HB). Totusi, pt cafele prajite medium, pt ce am incercat eu acum, este foarte ok.

Reply
Momentan nu am decat o singura cafea sa testez, si anume Yume BURUNDI Akeza Karigura, prajire "foarte usoara" , 22/04/2019. Nici vorba de "acreala" sau aciditate, chiar astept cu nerabadare sa folosesc alta cafea, pentru ca mie imi place aciditatea vibranta. Big Grin

Reply
Bine de stiut! @Torin, ce rasnita folosesti? Te intreb pt a imi da seama daca Flair potenteaza importanta rasnitei.

Reply
Daca Flair este asemănătoare cu Pavoni, atunci cred ca da. Si cred ca este nevoie si de un termometru sau un Kettle cu control la 1C.

Reply
Intrucat eu sunt initiatorul acestui topic, ma simt cumva obligat sa-mi expun parerea acum, dupa ce l-am testat cateva zile. Dar mai intai niste background info... Eu fac parte din acea categorie de espressomani care au baut toata viata zeama chioara si cumva au intrat in contact cu acest tip de cafea (excursii prin Italia, vizita la vreun prieten care stie ce face,... - in cazul meu delegatiile din Italia). Moment in care s-a produs revelatia; VREAU SI IO!!! Am inceput bineiniteles cu un aparat primit cadou de pe la neamuri din Spania si o rasnita Gaggia dar cafeaua era tot din comert. Nu era ce trebuia, asa ca m-am apucat de citit, de intrebat. Bineinteles ca acest forum a fost ce a trebuit cand a trebuit, asa ca mi-am luat agregatul pe care il folosesc si in ziua de azi (Lelit PL41TEM) plus rasnita aferenta (tot Lelit). Cu rasnita nu am avut noroc (s-a ars rotorul exact la cateva zile dupa ce a iesit din garantie) asa ca m-am orientat la ceva mai profi si am cumparat tancul pe care il folosesc in prezent (Mazzer SJ).
Pentru mine acest set-up mi-a satisfacut nevoile in ale espresso-ului... nu am simtit nevoia de mai mult deoarece diferenta intre ce beau acum si ce am baut pana la Lelit PL41TEM & cafeaua proaspat prajita e ca de la cer la pamant. Daca ar fi sa-mi upgradez echipamentele, nu cred ca diferenta in ceasca ar fi asa de mare incat sa justifice cheltuiala. E ca la muzica: daca ti-ai luat un aplicficator bun si niste boxe capabile, ti-ai aranjat putin si camera, ai calitate. O crestere cu 5% in calitate ar insemna o crestere cu 500% in buget, si nu toti sunt dispusi s-o faca.

Astea ar fi informatiile preliminare. Acum, intrucat in perioada concediilor simt nevoia de altceva in afara cafelei la ibric sau moka, am incercat sa gasesc o solutie. Initial am avut Cafflano, dar desi bautura se apropia la gust de espresso, tot nu e ce trebuie. Insa mi-am facut treaba cu el, asa cum s-a putut. Munca multa si zeama putina...

Cand in sfarsit m-am vazut cu acest device acasa, inca de la prima vedere am avut un sentiment placut. Dupa ce ne-am invatat unul cu celalalt (a se citi vreo 200 de grame de cafea risipita), am inceput sa beau ceva bun.
Acum vorbesc strict din punctul meu de vedere: acest device este capabil sa scoata ceva foarte asemanator cu Lelit-ul. Inca nu am facut un test comparativ direct (nu ma intrebati de ce ca nu stiu sa va spun, dar il voi face), insa ceea ce am ajuns sa obtin imi place foarte mult. Are gust de espresso, aspect de espresso, inclusiv retrogust.
Deci, conform proverbului
If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck
ceea ce beau chiar este espresso.

Acum, privind in urma, ar mai trebui sa raspund la intrebarea: daca ar fi sa pot alege din nou, l-as mai lua? Raspunsul este clar: DA.
Daca nu as fi apucat reducerea de grup, stiind acum ce stiu despre el, as fi dispus sa platesc pretul intreg pe acest device? DA.

Inca o data: acestea sunt parerile mele proprii si personale, care pot sa nu coincida cu ale altor colegi. In materie de espresso, gusturile pot diferi enorm de la persoana la persoana.

Extractii reusite sa avem!

L.E. Am uitat sa precizez: il folosesc in combinatie cu Kinu.

Reply
(08-05-2019, 15:12)cradun Wrote: Bine de stiut! @Torin, ce rasnita folosesti? Te intreb pt a imi da seama daca Flair potenteaza importanta rasnitei.

Folosesc Kinu m47.
Update: tocmai mi-am luat de la Bob o Bolivie naturala omniroast, lime/guanabana/mar/papaya.
Sper sa reusesc acreala mult dorita. Smile)

Reply
Revin cu o informație foarte utilă găsită într-un live de pe Facebook postat tot de Andrew Pernicano (Head of Brand, Flair Espresso), în ianuarie, pe grupul menționat mai sus.
Se pare că și cadrul aparatului este diferit la Signature Pro. Este mai gros, cel puțin partea superioară și în special este mai solidă zona în care este prins suportul pentru grup.
Partea foarte bună este că toate Flair-urile fabricate începând cu 2019, vor avea același cadru, inclusiv suportul pentru grup. În afară de Signature PRO, celelalte modele vor avea un adaptor pentru a suporta grupurile lor(mai mici în diametru).
Acest lucru e util în cazul în care cineva cumpără un Flair mai ieftin, "clasic", fabricat în 2019, iar ulterior dorește upgrade cu grupul de la Signature PRO. Va putea face acest upgrade. Smile

Tot de pe grupul respectiv, am observat că cineva a reușit recent să rupă suportul pentru grup. Să sperăm că nu sunt foarte mulți musculoși care utilizează Flair. Big Grin

Despre extracții, mai am de experimentat. Azi a fost mai bine, dar mai am de reglat măcinătura, cantitatea, tamparea.

Reply
Atentie la sita de dus, caci nu este bidirectionala. Are o singura pozitie de montaj, cu gaurile mai mari in sus, inspre piston.

Reply
Nu cred că  există o regulă în acest sens. Andrew Pernicano de la Flair spunea în același live menționat anterior că nu are importanță cum se așează sita respectivă, arată așa găurile de la fabricație, nu că s-ar fi dorit.
Unde ai găsit informația?
Și eu o utilizez la fel oricum. Smile

Reply
Poate nu exista o regula dar nici nu cred ca foloseste cineva o palnie invers...
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Nici eu nu cred ca are importanta pozitionarea sitei de dus, Pana la urma sunt doar niste gauri ce ajuta la dispersia mai uniforma a apei peste puc.
Ba mai mult, daca ar fi sa luam exemplul analog al unei site IMS, VST, etc, gaurile sunt pozitionate exact invers, in sensul ca apa circula dinspre suprafata neteda si iese prin suprafata mai putin finisata, prin varful conurilor formate ca urmare a procesului de fabricatie
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)