Hello There, Guest! Login Register

Flair Espresso

@andreibrad În Europa în acest moment cel mai ieftin pe care l-am găsit este la cei de la maxicoffee, 269€ + 15€ transport, deci puțin peste 1350 RON.

Referitor la piston, tot comparam zilele trecute, sunt multe piese și garnituri la Flair. Îl comparam cu Cafelat Robot, ce soluție bună și simplă au găsit cu sita înaltă și pistonul care intră direct în sită. Practic este un singur loc cu garnitură.
La Flair Signature PRO e îmbinare/garnitură între sită și grup, apoi între piston și grup(2 garnituri aici), încă una între partea de sus și cea de jos a pistonului și încă una mică între manometru și partea de sus a pistonului.

https://www.flairespresso.com/proaccessories

Pentru mine ar fi interesantă încă o sită, nu prea văd necesar tot kit-ul pentru o a doua extracție. Cu sita/cafeaua e mai mult de lucru. Partea de sus a grupului ar fi deja preîncălzită de la extracția anterioară, o scoți repede și o instalezi pe următoarea sită deja pregătită și ești gata de o a doua extracție. Dar nu cred că aș da aproape 200 RON în plus pe încă o sită. Confused

Nu vrea lumea să păstreze lista? Tongue

1. anonim, în privat cu MyR
2. anonim demascat: andreibrad - Flair Signature PRO Black + accesorii
3. RaduCarutasu - Flair Signature PRO Black
4. Laddu - Flair Signature PRO Black
5. Torin - Flair Signature PRO Black
6. bogdan_geor - Flair Signature PRO Black
7. zmolk - Flair Signature PRO Black
8. sochaux_ - Flair Signature PRO Black
9. 3drocco - Flair Signature PRO Black
10. dinu - Flair Signature PRO Black
11. NicuBog - Flair Signature PRO Black

Reply
(29-03-2019, 12:40)sochaux_ Wrote: Pentru mine ar fi interesantă încă o sită, nu prea văd necesar tot kit-ul pentru o a doua extracție. Cu sita/cafeaua e mai mult de lucru. Partea de sus a grupului ar fi deja preîncălzită de la extracția anterioară, o scoți repede și o instalezi pe următoarea sită deja pregătită și ești gata de o a doua extracție. Dar nu cred că aș da aproape 200 RON în plus pe încă o sită.

Exact aceeasi logica o am si eu Smile De asta speram la un pret cat mai mic pentru sita.

Inca putin si ne strangem de 15 bucati. Smile
Kinu M47 | Hario V60 | Flair PRO | Popcorn Popper

Reply
Ai perfect dreptate referitor la garnituri și la sita. Din acest motiv cred că o să cumpăr și un set de garnituri. Eu am și varianta clasic care 2 garnituri. ?. Mulțumim de update lista?

Reply
sochaux_ Wrote:... Îl comparam cu Cafelat Robot, ce soluție bună și simplă au găsit cu sita înaltă și pistonul care intră direct în sită.

daca tot ai amintit... cafelat robot nu e o solutie gasita/inventata de... ei, e o solutie adaptata/modernizata!
ok, e si ceva patent in el...
Paul Pratt (UK) este un cunoscut restaurator de vintage-uri; in cazul de fata, originalul e hat inapoi, prin anii '50 - Faema Baby, apoi Gaggia Gilda - exponate de muzeu...
a, si la 'robotul' respectiv (de fapt, o chestie 100% manuala, ca si Flair), sita - camera de extractie - cilindru - etc. e de 58mm... si peretii subtiri (inox) elimina necesitatea preincalzirii...

Reply
Rectific atunci: soluție adoptată sau adaptată. Smile
Vream să scot în evidență doar faptul că au folosit un mecanism mult mai simplu, eficient și mai trainic după părerea mea. De exemplu dacă pierde presiune, ori s-a dus garnitura, ori ai îndoit sita, alte variabile nu prea sunt. Dar la Flair sunt mult mai multe garnituri și îmbinări, nu pare la fel de eficient și dacă apare o problemă... sunt multe variabile.

Reply
sochaux_ Wrote:... au folosit un mecanism mult mai simplu ... la Flair ... sunt multe variabile.

asta e si parerea mea!
dar am profitat de usoara nuanta critica din postarea ta - sa-i zicem mai bine, observatie - pentru a introduce vag sper, si parerea mea...
de fapt, Flair e foarte elegant, foarte bine facut, usor de actionat levierul si de obtinut extractii, cred mult superioare altor solutii mai de plastic... Flair ramane -zic eu - cea mai convenabila solutie pret/performanta pentru un espresso on-the-move, disponibila noua!
doar ca Flair nu e pentru oameni comozi (!), e cam laborioasa operarea (incluzand si prepararea urmatorului shot, sau incheierea sesiunii - si ma gandesc la curatire, nu numai la preincalzire sau imbinare/...dezbinare componente fierbinti); asta vorbind comparativ...
am lucrat si eu cu Flair si am desigur parerile mele despre asta, dar e important de observat si ca aici suntem intr-un thread de achizitie in desfasurare - participantii au luat deja o decizie!

Reply
Pentru cei care comenteaza de pret: nu mai dati exemple de preturi din USA. Referiti-va la preturile din Europa.
Ca sa va ajut:
- link1: 319 euro plus transport
- link2: 319 euro plus transport
- varianta simpla de pe amazon.de: 472 euro plus transport

Transport mai ieftin de 15 euro nu cred ca gasim, deci ar iesi undeva la 335 de euro cel mai ieftin in Europa. Asta ar insemna pe la 1600 de ron. Cam asta ar fi reducerea.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply
Economia e minim 150 de lei la modelele mai ieftine.

Iar Cafelat Robot, fara manometru, e 369 de euro:

https://www.brewcompany.de/CAFELAT-Robot-poliert
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
@kum Ai sărit postul meu. Este la maxicoffee 269€ + 15€ transport.

(29-03-2019, 12:40)sochaux_ Wrote: @andreibrad În Europa în acest moment cel mai ieftin pe care l-am găsit este la cei de la maxicoffee, 269€ + 15€ transport, deci puțin peste 1350 RON.

Reply
Am dat exemplu de preturi US tocmai ca sa evidentiez ce afacere este.
Unii chiar pot cumpara din US fara probleme, si un Flair se poate aduce in valiza.

Reply
Daca nu era o comanda de grup aș înțelege discuția, dar din respect pentru cel care a inițiat discuția și care a muncit să aducă la preturi competitive acest dispozitiv eu consider că nu are rost sa continuam așa. Unii dintre domniile voastre au espresoare de câteva mii de euro iar noi discutam despre 50-100 Ron. Eu prefer, atâta timp cât se poate, sa cumpăr din Romania de la un roman.

Reply
Reciteste cu atentie postarile, nimeni nu a zis ca nu ar merita sau nu ar fi o afacere.
Mai curand cred ca esti dumneata nesigur daca faci bine sa te bagi sau nu... si de aici postari de autoconvingere... se cheama disonanta cognitiva Wink
Tocmai ca sa nu ai dileme si mai mari dupa ce vei lua aparatul, informeaza-te cat mai ai timp si incearca sa iti raspunzi la intrebarea daca este ceeace iti doresti, daca alegerea este facuta chibzuit sau emotional.
De exemplu, pana sa apara oferta asta, era in lista de achizitii ?

Reply
Că să răspund totuși..... Da, era în lista de cumpărături. La restul prefer sa nu mai răspund pentru a nu continua o discuție ce nu are treabă cu grup buy.. Fiecare are părerea lui și asta este. Sanatate

Reply
(29-03-2019, 21:21)sochaux_ Wrote: @kum Ai sărit postul meu. Este la maxicoffee 269€ + 15€ transport.

(29-03-2019, 12:40)sochaux_ Wrote: @andreibrad În Europa în acest moment cel mai ieftin pe care l-am găsit este la cei de la maxicoffee, 269€ + 15€ transport, deci puțin peste 1350 RON.

Imi cer scuze, nu l-am observat. Intr-adevar, e doar cu putin mai scump decat oferta de grup, dar parca e mai convenabil sa-l iei (chiar daca cu numai 200 de lei mai ieftin) de aici pentru a beneficia si de garantie. Ca pentru produsele cumparate de afara e mai complicat din acest punct de vedere. Si 200 de ron sunt totusi 200 de ron... iti ie un set 2 2 site, inca un grup si cred ca mai ramane si de un tamper.

Ca tot veni vorba: daca am inteles bine dintr-o postare anterioara, tamperul este inclus in pachetul Signature Pro?

L.E. Am citit mai cu atentie ce zic cei de la maxicoffe despre tariful de expediere (cel de 14,99€ [sup](1)[/sup]) si am gasit:
" (1) : dans le cas particulier de produits fragiles commandés (selon la quantité) ou de certaines références de machines espresso, la livraison sera effectuée sur palette afin d'assurer l'intégrité des produits à l'arrivée. Cette prestation est facturée 50€. "
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Stand Lelit PL105

Reply
(30-03-2019, 14:00)kum Wrote: Ca tot veni vorba: daca am inteles bine dintr-o postare anterioara, tamperul este inclus in pachetul Signature Pro?

Vedeți aici informații complete: https://www.flairespresso.com/product-pa...nature-pro
Conținut pachet:

Flair Espresso Wrote:Base
Post & Lever with Copper Portafilter Base
Stainless Steel Portafilter with Screen
Stainless Steel Brew Cylinder with Plunger
Preheat and Tamping Cap
Stem with Pressure Gauge
Dosing Cup
Funnel
Two-Piece Stainless Steel Drip Tray and Branded Polishing Pouch
Stainless Steel Tamper
Carrying Case
Screw for Affixing Post to Base Permanently
Brewing Guide

(30-03-2019, 14:00)kum Wrote: L.E. Am citit mai cu atentie ce zic cei de la maxicoffe despre tariful de expediere (cel de 14,99€ [sup](1)[/sup]) si am gasit:
" (1) : dans le cas particulier de produits fragiles commandés (selon la quantité) ou de certaines références de machines espresso, la livraison sera effectuée sur palette afin d'assurer l'intégrité des produits à l'arrivée. Cette prestation est facturée 50€.

Nu cred că e cazul pentru Flair Espresso. Deși nu aș putea băga mâna-n foc. V-ați simți mai bine să-i întreb cum e? Tongue

@RaduCarutasu Era vorba de maxim 2 săptămâni începând de acum 2 zile:

(28-03-2019, 15:38)MyR Wrote: Nu avem un termen exact, dar ar fi ideal sa nu tragem mai mult timpul decat 2 saptamani ( calculat din ziua de azi )

Eu sper să se adune 15 mai repede și să fie toată lumea mulțumită. Smile

Reply
All 15-lea s-ar putea face din accesorii, 5-6 grupuri fac cat o masina completa Wink

Reply
(29-03-2019, 12:40)sochaux_ Wrote: Pentru mine ar fi interesantă încă o sită, nu prea văd necesar tot kit-ul pentru o a doua extracție. Cu sita/cafeaua e mai mult de lucru. Partea de sus a grupului ar fi deja preîncălzită de la extracția anterioară, o scoți repede și o instalezi pe următoarea sită deja pregătită și ești gata de o a doua extracție. Dar nu cred că aș da aproape 200 RON în plus pe încă o sită. Confused

Nu despre aceasta sita este vorba?

Reply
Nu, nu. Aceea e doar sită duș să zicem așa, dar oricum nu e pentru PRO.
Prin sită mă refer la cea în care se pune cafeaua. Pentru PRO o poți vedea aici: PRO Second Shot Kit

Reply
45$, se inscriu 7 fartati la cate unul din asta si deja ai pretul unei masini... 45 * 7 = 310... ce ziceam ca din accesorii se poate face al 15-lea in lista... doar sa accepte Flair

Reply
Se pare ca Flair va lansa in curand si un modul bluetooth ce va putea fi montat in locul manometrului clasic. Principalul avantaj va consta in faptul ca, prin intermediul unei aplicatii, va putea fi salvat profilul extractiei, aspect destul de util in caz ca se va dori repetarea unui anumit profil de extractie pentru o anumita cafea.
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
https://youtu.be/XZLPqboRATE?t=70
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
Motiv de group buy

Reply
Poti oricand mesteri ceva pe tema asta... si posibil sa iesi mai ieftin decat ce va scoate Flair, daca va apela la aceiasi senzori ca cei folositi la Pavoni, care sunt scumpi de la mama lor, peste 100$, si nu vad un motiv sa scada....

De exemplu, o jucarie din asta de monitorizat presiunea in anvelope auto, la 25$:
ebay "Car Tire Pressure Monitoring System"
... care merge pana la 8 bar, si facuta o adaptare pe sistemul manometrului actual.

Eu astept sa vina al meu, si sa desfac manometrul, daca pot monta un senzor de rotatie pe axul lui, atunci imi fac unul in casa.

Reply
Cei care au primit jucaria si au inceput sa se joace cu extractiile si mai si kinu pe deasupra, pot sa ofere o setare a rasnitei? Stiu ca nu e foarte relevanta, dar e utila ca punct de reper/plecare.

Multumesc

Reply
Am primit si eu acum 20 minute acest espressor prin fan curier. Ma joc cu el, sunt la a doua extractie. Pare foarte simplu de folosit. Sita in schimb este cam firava, am mers pe 9 Bari la extractie si acum este indoita putin. Deci pe viitor trebuie sa achizitionez 1-2 site de rezerva. 

Multumesc MyR!

Reply
E o lege care spune ca trebuie sa extragi la 9 bar?

Reply
Chiar asa, presostatul arata gama de espresso de la 5 in sus... si stiu pro cu renume care si-a modificat masina de bar ca sa lucreze la 4 si ceva...

Reply
Trebuie recunoscut că e destul de trist dacă se îndoaie la 9 bari, fără să aibă parte de vreun comportament "agresiv".
Sper să nu fie chiar așa "slabă". Undecided
Ați mai văzut astfel de reclamații altundeva?

Reply
La kompresso Wink

Am un feeling ca sunt facute pe aceeasi idee cu filtrele metalice de aeropress, adica tabla de 0.1mm, ca cea de lama de ras, pe care eu am indoit-o la 2-3 bari, dar la diametru mai mare, e adevarat.

Reply
Daca ajungi la 9 bar, e, in general, din doua cauze: macinatura mult prea fina si/sau nu ai asteptat sa se umezeasca pucul suficient de bine.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)