Hello There, Guest! Login Register


Fiorenzato F5 sau F64 E

#1
Salut,

Pana de curand eram aproape sa cumpar un Quamar M80E de pe baresta.
Am gasit insa Fiorenzato F5 noua in Romania cu 248 eur.
Am gasit insa si modelul F64 E care cu transport din Italia ma ajunge un pic peste 600 euro.
Ce ziceti chiar e nevoie de dozare temporizata, tinand cont ca in general sunt cam la fel cele doua modele iar diferenta de pret de aproape 300 euro?
Merci!!
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#2
Sau mai investesc 100$ si o fac automataSmile
http://www.auberins.com/index.php?main_p...cts_id=298
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#3
(20-10-2014, 15:49)iuli78 Wrote: Salut,

Ce ziceti chiar e nevoie de dozare temporizata, tinand cont ca in general sunt cam la fel cele doua modele iar diferenta de pret de aproape 300 euro?
Merci!!

Daca folosesti rasnita doar in regim casnic nu ai nevoie de temporizator .
Vei cantari cafeaua pe care o folosesti in fiecare shot si atunci va rebui sa tii rasnita in functiune mai mult timp decat atunci cand ai rezervorul plin .
Va trebui sa rasnesti pana curge toata cafeaua , ceea ce inseamna cateva secunde in plus si , mai mereu acestea vor diferi ca numar .

Daca vei tine rezervorul cu o cantitate mai mare decat necesarul zilnic , atunci vei putea rasni dupa timer dar nu vei sti exact ce cantitate de macinatura vei avea .
Vei vedea ca , functie de umiditatea atmosferica , timpul scurs de la prajire etc , cantitatea de macinatura se modifica de la o zi la alta chiar daca timpul de rasnire se mentine acelasi .

Eu am si temporizator la rasnita , insa o folosesc in regim " barista " , adica cu timer-ul anulat .
In concluzie , parerea mea este ca , la modul in care folosim noi rasnitele , timer-ul este un accesoriu inutil .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#4
La firma pt. 7-10 cafele una dupa alta, timerul e deja un "must" pt. mine. (cafea proaspat prajita la fiecare 2-3 zile).
Acasa pt. 1-2 cafele si eu folosesc doar cantarul, timer dezactivat.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#5
Se poate inchide acesta discutie!
In cele din urma a iesit castigator Fiorenzato Doge Conico.
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#6
Nu se inchid astfel de topicuri caci in viitor s-ar putea sa le fie folositoare si altora.

Parca aveai un Macap electronic daca nu ma insel, l-ai dat?

Sa revii cu noutati despre retentia lui Doge Conico...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Pana acum am folosit un Vario.
Acesta e primul upgrade.
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#8
ce spuneti de aceasta rasnita,merita investita,se poate modifica usor etc.






Rasnita cafea profesionala FIORENZATO ' F 5
Roman, judet Neamt Adaugat La 09:01, 9 martie 2016, Numar anunt: 85801366
[Image: layer-rounded-print-top.jpg] [Image: 96337738_1_644x461_rasnita-cafea-profesi...-roman.jpg]
[Image: layer-rounded-print-bottom.jpg]
Vand rasnita cafea profesionala Fiorenzato F5
DIMENSIUNI EXTERIOR:23 x 27 x 62 cm
PUTERE:350 watt / 220 volt
ROTATIE: 1400rpm/min
GREUTATE: 14kg
CAPACITATE VASE DE BOABE :1500 gr
DOZA REGLABILA : min. 5,5gr – max.8gr
DIAMETRU CUTIT:64mm
COLUARE: ARGENTIU
CONTOR DE INREGISTRARE A DOZELOR DE CAFEA
Este folosita foarte putin, e ca si NOUA
Pretul de lista se poate gasi pe internet si costa 445 euro, fara T, V,A
Trimit oriunde in tara prin curier, cu VERIFICAREA COLETULUI.
PRETUL ESTE FIX, NU NEGOCIEZ
TEL; 0745.503.595
Marca
Altele
Pret
190 €
Stare
Utilizat
[Image: layer-rounded-print-top.jpg]
[Image: layer-rounded-print-top.jpg] [Image: 96337738_2_644x461_rasnita-cafea-profesi...grafii.jpg]
[Image: 96337738_3_644x461_rasnita-cafea-profesi...e-mici.jpg]
[Image: 96337738_4_644x461_rasnita-cafea-profesi...asnice.jpg]
[Image: 96337738_5_644x461_rasnita-cafea-profesi...-neamt.jpg]
[Image: 96337738_6_644x461_rasnita-cafea-profesi...o-f-5-.jpg]
[url=http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Lelit-PL41-TEM]Lelit PL41 TEM|Rasnita CEADO E5P|tamper Lelit|Latiera Joe Frex 350ml.[/url]
 
Reply
#9
E o rasnita decenta daca e in stare buna, cutitele nu sunt tocite si esti constient ca are retentie. E in clasa Mazzer SJ, etc.
 
Reply
#10
Liviu,
Avem cumva "intrare" la importatorul rasnitelor Fiorenzato vandute prin CafeMagia.ro?
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#11
Nu, toate discount-urile sunt in sectiunea dedicata din forum
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)