Hello There, Guest! Login Register

Fierbător Fellow Stagg EKG - negru mat

Salutări,

vînd fierbător apă „Fellow Stagg EKG” - negru mat (https://barshaker.ro/Fellow-Stagg-EKG-Po...t-Black-1L) cu 600 RON. Cumpărat în octombrie 2020.

L-am luat pentru ceai (kung-fu), dar curgerea lină-controlată (ideală pentru pour-over/cafea) nu mă ajută la ceaiurile oolong rulate, unde e nevoie de un jet energic, rapid de apă fierbinte.

Cele bune,
Matei Pleșu

Reply
Interesat. Ai pm
Bianca, Mignon XL, KINU, Comandante

Reply
Salut, mă așez și eu la rând dacă mai e cazul...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bianca + Niche

Reply
Daca prezinta interes, pot oferi la schimb (plus diferenta din partea mea, desigur) un Klarstein Garcon, care ofera un debit mult mai mare (cel mai mare din ce am testat eu) si un jet energic, asa cum cred ca iti trebuie tie. Daca se doreste utilizarea alternativa cafea / ceai, controlul debitului se poate face fie "la mana", prin unghiul de inclinare / turnare, fie printr-un restrictor de debit din silicon, pe care eu l-am cumparat din Anglia de la Hasebean si il ofer impreuna cu kettle-ul.
Daca esti interesat, iti dau un pm cu nr de telefon si putem stabili o intalnire dupa-amiaza / seara, pentru a putea testa daca Klarstein este ceea ce iti trebuie. Chiar daca nu se intampla schimbul, tot ne putem intalni cand ajung prin Bucuresti, pentru teste (se poate testa debitul si cu apa rece daca nu avem o locatie cu priza), avand in vedere ca nu prea ai unde sa il testezi, nemaifiind pe stoc mai nicaieri.
Klarsteinul la care fac referire este achizionat in august 2020, dar mai am unul cumparat acum vreo 2 ani, deci a trecut si proba timpului.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press

Reply
Salutări, fierbătorului s-a vîndut deja (primului venit).
Mulțumesc pentru interes!
Toate cele bune,
Matei

(04-01-2021, 10:39)KrisssKros Wrote: Daca prezinta interes, pot oferi la schimb (plus diferenta din partea mea, desigur) un Klarstein Garcon, care ofera un debit mult mai mare (cel mai mare din ce am testat eu) si un jet energic, asa cum cred ca iti trebuie tie. Daca se doreste utilizarea alternativa cafea / ceai, controlul debitului se poate face fie "la mana", prin unghiul de inclinare / turnare, fie printr-un restrictor de debit din silicon, pe care eu l-am cumparat din Anglia de la Hasebean si il ofer impreuna cu kettle-ul.
Daca esti interesat, iti dau un pm cu nr de telefon si putem stabili o intalnire dupa-amiaza / seara, pentru a putea testa daca Klarstein este ceea ce iti trebuie. Chiar daca nu se intampla schimbul, tot ne putem intalni cand ajung prin Bucuresti, pentru teste (se poate testa debitul si cu apa rece daca nu avem o locatie cu priza), avand in vedere ca nu prea ai unde sa il testezi, nemaifiind pe stoc mai nicaieri.
Klarsteinul la care fac referire este achizionat in august 2020, dar mai am unul cumparat acum vreo 2 ani, deci a trecut si proba timpului.

Salut!

Mulțumesc pentru informație/ofertă! Dar am ochit/comandat deja Fellow-ul „Corvo EKG”, cel cu cioc de turnare banal-scurt (https://fellowproducts.com/products/corvo-ekg).

În toate filmulețele chinezești despre ceai „kung-fu” (un fel de espresso de ceai, apropo, în care se obține un ceai minuscul, din multe frunze și puțină apă, cu un timp de infuzare foarte scurt!) se folosesc ceainice gen „bunica”, cu gît scurt și relativ gros, care inundă ceainicul cu apă clocotită în 2-3 secunde. Nu arată nici pe departe atît de elegant ca Fellow, Klarstein, dar sînt „the real thing”. O „problemă” a gîtului lung/goose neck e, pe lîngă debitul restrîns, pierderea de temperatură, prin disipare, pe parcursul traseului lung al gîtului. O problemă la ceai, repet, nu la cafea.

Cele bune,
Matei

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)