Hello There, Guest! Login Register


Feldbrind by knock, bye

#1
Detin aceasta rasnita de ceva vreme, si voiam sa pregatesc in tihna un review versus Kinu M38, dar un anunt aparut azi mi-a dat planul peste cap, pentru ca un ceas a inceput sa ticaie undeva, si ma gandesc sa ofer si altora posibilitatea de a detine un exemplar din aceast rasnita care va deveni in curand obiect de colectie.

Pe scurt, Feldgrind va fi scoasa din productie, si acum e ultima posibilitatea de a mai cumpara unul din cele 100 exemplare din ultima serie.
Ea va fi inlocuita cu un model care acum e pe KS, si care va fi lansat in octombrie, numit AerGrind, ati ghicit, facuta pentru Aeropress, dar testele initiale confirma ca este capabila espresso, lucru care nu are de ce sa ne mire, fiind bazata pe acelasi set de cutite.
AerGrind este asa de mica incat incape in pistonul de Aeropress, lucru care pe unii ii va incanta, altii poate vor zice pass.
La dimensiunea asta evident ca prima sacrificata a fost capacitatea, nu este capabila decat de 25 grame la o incarcare, dar capacitatea pare ok pentru un Aeropress sau un espresso, oricum operatiile se desfasoara secvential, pentru fiecare shot in parte.

Pentru cei care totusi doresc o capacitatea mai mare, si nu au Aeropress, deci nici astfel de visuri erotice cu depozitarea rasnitei in interiorul pistonului Smile, mai exista inca ocazia aceasta de a isi lua un Feldgrind.

De ce l-as recomanda, cand avem Kinu...
Pentru ca bifeaza "mai buna" aproape la toate punctele intr-o comparatie umar la umar...
Totul la un pret intre M38 si M47, mai exact 600 lei cu transport cu tot, atat ajunge un Feldgrind comandat azi.
Ceeace ne aduce la observatiile mele din trecut asupra pretului Che... daca un scotian care nu produce in China scoate la un asemenea pret de raft, fara sa fie reducere pentru comunitate, si mai realizeaza si profit, inseamna ca se poate... Wink
AerGrind insa, cu componente facute in China, si doar asamblata/QC in Scotia, va duce piata atat de jos, la 45 lire (sau 55 "gentlemen edition" care include husa si filtru metalic Aeropress) incat Kinu L38 ar trebui regandita serios din temelii daca vrea sa fie competitiva.

Si cu asta inchei, sper sa am review-ul macar schitzat in acest weekend, dar pot raspunde pe parcurs la intrebari punctuale, pentru cei carora le-am starnit interesul si vor sa ia o decizie rapida.

Un ultim detaliu, care poate influenta major din cate am vazut o astfel de decizie de cumparare... Feldgrind ar trebui sa fie cu siguranta preferata doamnelor ! Nu stiu ce cutite au folosit la ea, cica tot Italmill, ca restul lumii, dar fata de tot ce am testat pana acum Feldgrind macina incredibil de usor, chiar si cele mai "nordic" light boabe de le-am avut !
Prima oara cand am pus mana pe ea m-am intrebat daca nu cumva am uitat sa pun boabele ! atat de ciudata a fost senzatia...
Cu majorarea corespunzatoare a timpului insa, 20 grame necesita spre un minut, fara de 40 secunde la M38/Dienes.
Dar la cat de usor se invarte, cine e grabit poate baga o turatie mult superioara si ajunge la acelasi timp.

89 unitati in stoc, dupa postarea topicului Smile
 
Reply
#2
Asta cu ușurința macinarii e extrem de relativa. Nevasta mea e genul "no upper body strength" și a măcinat ieri vreo 20g pe M47 la setarea de espresso. Nu s-a plâns ca ar fi depus eforturi supranaturale.
 
Reply
#3
Cand pui cantarul pe bratul rasnitei nu mai e relativa, se vede exact... si diferenta e imensa, crede-ma.
 
Reply
#4
La o cafea prăjită de ibric, mai cinnamon, sigur se mulează cămașa pe biceps.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Interesant Feldgrind-ul , nsa nu stiu ce greutate ar avea comparativ cu Kinu , care ...cam atarna la bagaje si pe care l-am folosit cca. 1 luna zilnic vara asta ( cu tot cu tarat peste tot) , daca varianta AerGrind incape in pistonul Aero este excelent , satisfacand cu usurinta si cele mai exotice visuri de vacanta , ce este trist ...e treaba cu China si  mai conteaza si din ce material este facut angrenajul. ( vezi antimoniul / stibiu ! ) . Insa daca se aplica un manson de neopren sau cauciuc pe partea din inox a lui Kinu , facand o priza de prindere ferma , nu cred sa mai fie probleme de biceps - triceps la doamne , mai ales daca saervesc si un intaritor inainte... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#6
Greutatea pot raspunde acum rapid, trebuia sa fie parte din review, dar asta este... Smile

M38 - 843g
Feldgrind - 594g

Cutitele la AerGrind vor fi produse tot de Italmill, doar corpul CNC va fi facut in China.
 
Reply
#7
...Oleee...aproape jumatate la greutate , e chiar extrem de atractiva pentru concedii si daca numai corpul rasnitei ar fi in fabricat in China , e si mai bine....multumesc Renato , good job... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#8
Feldgrind nu are nimic facut in China, de asta este si asa de rar intalnita, este facuta pe CNC acasa in Edinburg la omul ochestra care inseamna Knock, toata firma este un om.
Mestereste 50 pe luna, si scoate un lot odata la 3 luni.
De asta a luat decizia radicala cu "alianta imorala" cu galbenii pentru AerGrind, si-a dat seama ca nu poti produce mult fara brate ieftine... pacat ca nu a aflat ca exista si in RO asa ceva, si mai la indemana decat aiurea...
 
Reply
#9
Am comandat si eu, nu aveam nici una manuala(m-ai influentat ) dar nu stiu cand o voi primi. Am citit ca poate sa dureze si luni de zile. Nu stiu al catelea am fost. Cum afli ? Sti in cat timp o primesti ?
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#10
Nu, astea 100 vin acum repede, scrie acolo clar:

"We have set aside parts for 100 grinders for customers to reserve at the reduced price below. your grinder will be despatched from stock in strict order during the first 3 weeks of September after which we will list what remains for open sale in the last week of the month at full price. "

Mai sunt 80, deci ai comandat al 20'lea, o sa iti vina repede.
 
Reply
#11
ok. Multam.
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#12
Pana sa apuc eu sa misc ceva la M38 vs Feldgrind, au inceput sa curga beta review-urile la AerGrind, care pare clar ca va decima piata Hario/Porlex...

https://www.home-barista.com/grinders/ae...ml#p547619
 
Reply
#13
S-a lansat si pagina de preorder AerGrind... mare greseala de marketing, la 20 lire sub Feldgrind cine le mai lichideaza stocul acum...

http://www.madebyknock.com/store/p39/aer...order.html

Ajunge la 440 lei livrata in RO, 88 lire.

Dar daca nu as fi luat Feldgrind, sincer eram intr-o mare dilema acum, care din ele sa o iau... Smile
Una mai mica si mai ieftina, dar netestata, sau...

Nici prea mic nu este intotdeauna ok... am avut Zass Panama, la fel de mica, pentru ca incapea in pistonul de Aeropress, dar era prea mica pentru mana subsemnatului, nu puteam sa o strang suficient, imi atingeau degetele palma.
 
Reply
#14
Ok, un inceput de review versus... mai completez pe parcurs in functie de ce mai doriti sa aflati.

Cateva imagini comparative.

De greutate am vorbit deja, M38 - 843g, Feldgrind - 594g

Ca impresie "artistica" per total, Kinu este mai industriala, pe inoxul acela o zgarietura sau amprentele nu se vad asa usor ca pe negru.
Feldgrind mai ingrijit finisata, dar trebuie si manipulata mai grijuliu, eloxarea aia dand impresia ca se poate zgaria mult mai usor.
Chiar sunt tentat sa o bag la o masina care sa ii ia colturile, pana apare culoarea natur de aluminiu, as avea griji mai putine la manipulare si parca sa zic ca i-ar da si in aspect mai placut.

Ca diferente conceptuala/de dotare, Feldgrind are in plus capac la compartimentul superior, de alimentare cu boabe, iar M38 are suport opritor pentru deget.

       



Cutitele la Feldgrind sunt aproape aceleasi cu tot ce e pe piata la 38 mm, produse de Italmill.
Aveti atasata o imagine luata de pe HB, din topicul Helor 101.

   

A - Helor "contemporary" aka "Italmill"
B - Feldgrind original
C - Anonymous 2 "Italmill"
D - Feldgrind "Nerost"
E - Hausgrind mid-2014
F - Rosco
G - Lido 1
H - Hausgrind original

Cutitele de Feldgrind sunt acoperite la versiunea actuala, V1.2, care se vinde de peste un an cu un "ceva" gen teflon, numit "Nerost", si care probabil este raspunsul la intrebarea de ce antrenarea este asa de usoara si incarcarea statica asa mica.



Executia mecanica pare la paritate ca precizie cu Kinu, nu ii gasesc nici un cusur, jocuri nemasurabile fara aparatura, nici o bataie a cutitului mobil, vine din fabrica cu reglajul de zero facut cum trebuie, iar la diviziunea 2, notata 0.2 pe forumurile Knock, deja se invarte liber fara nici o atingere.

Ca usurinta in utilizare, din motive inca neidentificate cu precizie, efortul depus pentru operarea Feldgrind este incomparabil mai mic decat la M38, la exemplarele aflate in test.

Am utilizat manivela de M38 la gaura din mijloc, ca sa am brate aproximativ egale, si la aceasta lungime a bratului, de 11 cm, utilizand aceeasi cafea, prajita light-medium, mai curand light, am masurat eforturi de actionare de aprox 4 kg la Feldgrind si 11 kg la M38 !

   

Paharelele de colectat cafeaua sunt fixate prin frecare cu ajutorul unui O-ring la ambele modele, nu am avut nici o problema sa mi se desfaca in utilizarea curenta.
Fundul paharelelui la Feldgrind este tot metalic, nu plastic, si fixat in cilindru prin presare la cald.

Desi recipientul de la Feldgrind pare mult mai mare, si chiar este, ar putea sa cuprinda 65 grame fata de 45 la M38, aceasta diferenta de volum nu poate fi exploatata deoarece magazia de boabe la Feldgrind nu permite incarcarea decat cu ... exact 45 grame, ca la M38 Smile

Setul de garnituri de la Feldgrind este ceva mai generos ca cel de la M38, 4 o-ring-uri in loc de 2.
Cele 4 o-ring-uri, din care 3 sunt identice, au urmatoarele locatii:
- capacul magaziei de boabe
- limitator cursa si protectie la zgariere intre cele doua jumatati rasnita
- fixare recipient colector

O-ring-ul mic este similar functional cu garnitura de blocare reglaj de la M38, ingreuneaza deplasarea pe ax a reglajului macinaturii. Nici o problema de deplasare a reglajului nu a aparu pana in acest moment.

       

Retentia... si aici avem comportamente diferite intre cele doua rasnite.
Feldgrind are retentie zero pe cutite, in schimb retentii de mai multe tipuri in paharel
M38 are retentie masiva pe cutite si aproape deloc in paharel.
Voi explica in imagine ce reprezinta fiecare gramajoara.
Dar intai procedura de test:
- am macinat 16g in fiecare, apoi am aplicat 2-3 lovituri asupra paharelului colector in podul palmei, perpendicular si lateral.
- am desfacut paharelul si am lovit de 2-3 ori rasnita de foaia de hartie, asezata pe un suport de lemn
- in final am rasturnat paharelul si am lovit o singura data

   

- dreapta jos, gramajoara cea mai masiva este cazuta de pe cutitele lui M38 la lovirea de blatul de lemn. Deci nu a fost suficienta lovirea cu palma pentru desprinderea lor. Cu siguranta M38 necesita RDT...
- la polul opus, stanga jos, acele cateva firicele ratacite pe foaie sunt ceeace s-a desprins de pe cutitele de la Feldgrind... efectul acoperirii Nerost probabil...
- in partea de sus avem retentia in paharele.
- dreapta sus M38, o singura lovitura dupa care paharul a ramas curat
- stanga sus Feldgrind, paharul ramanand in continuare murdar si necesitand pensulare, iar ce s-a eliminat vedeti in centru sus.

...
 
Reply
#15
O astept, dar cine stie cat va dura !
Au trecut deocamdata 10 zile.
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#16
A fost expediata, ai primit tracking ?

Conform raportului userului Fanfan, ca s-ar suspenda productia M38 cel putin un an, Feldgrind si AerGrind raman singurele alternative in acest segment de preturi, cel putin pana cand piata locala reactioneaza.
Si va reactiona sigur, pentru ca initiativa de a oferi ceva mai abordabil deja a fost stopata acum un an, cand concurenta era gata sa scoata o alternativa sub M38, prin fumigena aruncata pe piata sub numele de L38... foarte urat din partea celor de la Reghin.
 
Reply
#17
Nu am primit decat confirmarea platii atunci in 1/9/2017.
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#18
Hmmm... la mine s-a miscat in aceeasi zi... dar nu se anuntase inca retragerea

10:18 - Thank you for your purchase! recipisa adica...
18:36 - Your items have been shipped ... Tracking RN322***588GB

Suna ca si cum ai fi intr-o coada cam lunga, sau poate nici nu le are... Confused Huh
 
Reply
#19
Eu am făcut comanda ieri și nu am primit încă tracking no. Dacă până mâine inclusiv nu primesc informații despre comandă probabil miercuri le voi scrie.
 
Reply
#20
Eu nu am primit de 11 zile. Deci poti sa le scrii, dar nu-ti va raspunde nimeni. Trebuie rabdare cu acest
producator, daca ai facut direct la el comanda . Daca ai cumparat printr-un furnizor e altceva.
Pe toate forumurile se cunoaste ca nu raspunde la mail, mai degraba pe instagram se ia legatura cu el.
Eu am cumparat intre primii 20, acum pe stoc nu mai sunt. Acolo scrie ca se vor livra in primele 3 saptamani ale lui septembrie in ordinea stricta a rezervarii. Mai e putin si desi am fost al 20-lea nu am primit tracking number.
Destul de curios.
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#21
Sper să nu vină de Crăciun totuși...
 
Reply
#22
Bucuria va fi cu atat mai mare ! Smile
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#23
(11-09-2017, 15:44)FlorinG Wrote: Sper să nu vină de Crăciun totuși...

Si de o veni de Craciun, sa fie de Craciunul asta, macar...  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#24
E ciudat, acum nu mai scrie out of stock la feldgrind. Si sunt tot la 83 Lire. Cred ca pe a mea o vinde iar Blush
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#25
S-ar putea sa fie o alegere inspirata... Smile ...


[Image: FPSU6vA.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#26
Asta fiind macinatura de espresso... care este...

De ce nu o dai si pe cea de brew, pentru unii conteaza Tongue

[Image: filtre10.png]

E importanta pentru ca ne arata ca Feldgrind are cam multe fines... cele mai multe din setul testat Wink
 
Reply
#27
Pentru ca e zavera mare in topicul de M38, pe tema excentricitatii axului unui exemplar, facui la repezeala in conditii casnice un filmuletz cu feldgrindul personal.
Parca e ceva bataie dar nu imi dau seama cat de mult e miscarea mesei sau excentricitate... Confused Huh oricum e departe de cazurile grave puse pe net.



O refacem in conditii mai bune daca e cazul.
 
Reply
#28
In sfarsit mi-a comunicat ca a trimis-o. Credeam ca am luat teapa de final de productie.
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#29
A vandut scotianul pielea ursului din padure timp de o luna.
 
Reply
#30
A avut nevoie de fonduri ca sa dea drumul la Aergrind... "scuzabil". Smile

"... you may have to wait a number of months. Facebook is full of complaints by European buyers of similar experience with Knock. 'Nice grinders but extremely inconsistent business manner."

Asa ca doar cu o luna de asteptare esti norocos Tongue
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)