Hello There, Guest! Login Register


Curs espresso basics (incheiat)

#1
Salutare, espressomani!

Pentru ca primesc frecvent mesaje cu intrebari despre diverse retete de preparare espresso, bauturi cu lapte, tipuri de macinaturi, etc, ne-am gandit sa venim in ajutorul vostru cu o idee inedita Smile
Organizam "ziua dedicata home-barista" la F190 Coffee Store, pe Mihai Eminescu nr. 36.
Regulamentul va fi urmatorul:  Se vor inscrie cate doua persoane (mai mult nu e posibil tehnic, iar spatiul e limitat) printr-un  PM  catre subsemnatul Smile.  Se vine cu echipamentul din dotare (espressor+rasnita, doar rasnita - manuala/electrica, etc...) iar noi va vom ajuta sa va imbunatatiti extractiile espresso, frotarea, sau sa faceti corect un cappuccino. Nu include latte art!!! Nu exista taxe de participare!!! Singura cerinta este ca respectivii participanti sa isi cumpere cafeaua de la noi (cat considera fiecare ca are nevoie) pentru a o folosi la calibrarile din timpul exercitiilor. Vom avea cafele de la mai multi prajitori (momentan locali sau din afara Bucurestiului). Ziua desfasurarii va fi in general vineri, intre orele 15-17. Inscrierile le vom onora in ordinea primirii mesajelor. "Primii veniti, primii serviti Smile)"
Mentionez ca de aproximativ o saptamana, colaborarea mea cu echipa @Claro s-a incheiat. Evenimentele sunt marca F190 Coffee Store. Succes si asteptam primii inscrisi!
 
#2
O super initiativa, Florin. O sustin si o recomand colegilor espressomani, mai ales celor la inceput de drum!

O sesiune asemenatoare am facut si eu acum 2 ani si, Cursul de incepatori, unde am venit din proprie initiativa cu PL41TEM si Ascaso-up din dotare.

Faptul ca sunt doar 2 participanti il vad ca pe un beneficiu: more time and focus pt fiecare.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
#3
ca participant la cursul de incepatori, dar si la cursul de latte art recomand si eu participarea
e o experienta foarte placuta si utila care poate face aduce diferente semnificative in calitatea espresso/cappuccino preparate acasa
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#4
Super initiativa, va rog sa ma treceti pe lista  Big Grin
Brewtus IV | Niche Zero
 
#5
Partikip ca sa zic asa.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
#6
N-a castigat Raducanu campionatul de latte art dar castiga inimile espressomanilor Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#7
(20-05-2019, 14:15)Lyvyoo Wrote: N-a castigat Raducanu campionatul de latte art dar castiga inimile espressomanilor Smile

... A castigat inainte de a ajunge acolo , ptr. ca el este mai intai un artist si mai apoi barist ... nu mai vorbesc de faptul ca este " la sufletul nostru " ... Heart Heart Heart ... ( si lumea striga ... Raducanu , Raducanu ... Raducanu ... Linux Linux Linux )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
#8
Big up! Si eu ma inscriu
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
#9
Suna foarte bine, particip si eu.
Isomac Tea II, ECM S64
 
#10
Salutare si multumesc pentru aprecieri!  Bye
Am facut lista cu participantii primelor intalniri, dupa cum urmeaza:
Vineri 24 mai: 1) @Inna
                          2) @Mesmer

Vineri 31 mai: 1) @Dimitriyus
                          2) @marst

Va rog sa confirmati prezența printr-un PM daca este ok. Daca nu puteti ajunge, va rog anuntati pentru a putea face modificari si a lasa loc celorlalti colegi in asteptare. Multumesc! Spor la cafele!!!
 
#11
particip si eu
Lelit PL41TEM + baratza sette 270 + kinu M47 phoenix
 
#12
Salutare! Am reactualizat:

Vineri 24 mai: 1) @Inna
                          2) @Mesmer

Vineri 31 mai: 1) @Dimitriyus
                          2) @marst

Vineri 7 iun: 1) @alina_coman
                      2) @aurel

Vineri 14 iun 1) @bogdan_c87
                       2) @MANU
                      
Daca nu puteti ajunge, va rog sa anuntati printr-un PM pentru a putea face modificari si a lasa loc celorlalti colegi in asteptare. Multumesc! Spor la cafele!!!
 
#13
Salutare.
Doresc sa ma inscriu si eu.
Multumesc!
---------------------------------------------------------------------------------------
[b]Gaggia Classic 2015, Hario Skerton[/b], Sita dubla nepresurizata 58mm (primita impreuna cu espressorul), Tamper Motta inox 58,5mm, utilizare apa plata Devin
 
#14
(21-05-2019, 18:42)Raducanu Wrote: Salutare! Am reactualizat:

Vineri 24 mai: 1) @Inna
                          2) @Mesmer

Vineri 31 mai: 1) @Dimitriyus
                          2) @marst

Vineri 7 iun: 1) @alina_coman
                      2) @aurel

Vineri 14 iun 1) @bogdan_c87
                       2) @emi
                      
Vineri 21 iun 1)@esp

Daca nu puteti ajunge, va rog sa anuntati printr-un PM pentru a putea face modificari si a lasa loc celorlalti colegi in asteptare. Multumesc! Spor la cafele!!!
 
#15
(22-05-2019, 20:40)Raducanu Wrote:
(21-05-2019, 18:42)Raducanu Wrote: Salutare! Am reactualizat:

Vineri 24 mai: 1) @Inna
                          2) @Mesmer

Vineri 31 mai: 1) @Dimitriyus
                          2) @marst

Vineri 7 iun: 1) @alina_coman
                      2) @aurel

Vineri 14 iun 1) @bogdan_c87
                       2) @emi
                      
Vineri 21 iun 1) @esp
2) @danMarius

Daca nu puteti ajunge, va rog sa anuntati printr-un PM pentru a putea face modificari si a lasa loc celorlalti colegi in asteptare. Multumesc! Spor la cafele!!!

(23-05-2019, 11:57)Raducanu Wrote:
(22-05-2019, 20:40)Raducanu Wrote:
(21-05-2019, 18:42)Raducanu Wrote: Salutare! Am reactualizat:

Vineri 24 mai: 1) @Inna
                          2) @Mesmer

Vineri 31 mai: 1) @Dimitriyus
                          2) @marst

Vineri 7 iun: 1) @alina_coman
                      2) @aurel

Vineri 14 iun 1) @bogdan_c87
                       2) @emi
                      
Vineri 21 iun 1) @esp
2) @danMarius

Vineri 28 iun 1) @IoanaF

28 iunie va fi ultima vineri de "joaca", dupa care vom fi prinsi cu ceva festivaluri. A mai ramas un loc pe 28, daca mai doreste cineva.

Daca nu puteti ajunge, va rog sa anuntati printr-un PM pentru a putea face modificari si a lasa loc celorlalti colegi in asteptare. Multumesc! Spor la cafele!!!
 
#16
Salutare tuturor!

Va rog sa ma incrieti si pe mine.

Toate cele bune!
 
#17
(23-05-2019, 11:57)Raducanu Wrote:
(22-05-2019, 20:40)Raducanu Wrote:
(21-05-2019, 18:42)Raducanu Wrote: Salutare! Am reactualizat:

Vineri 24 mai: 1) @Inna
                          2) @Mesmer

Vineri 31 mai: 1) @Dimitriyus
                          2) @marst

Vineri 7 iun: 1) @alina_coman
                      2) @aurel

Vineri 14 iun 1) @bogdan_c87
                       2) @emi
                      
Vineri 21 iun 1) @esp
2) @danMarius

Daca nu puteti ajunge, va rog sa anuntati printr-un PM pentru a putea face modificari si a lasa loc celorlalti colegi in asteptare. Multumesc! Spor la cafele!!!

(23-05-2019, 11:57)Raducanu Wrote:
(22-05-2019, 20:40)Raducanu Wrote:
(21-05-2019, 18:42)Raducanu Wrote: Salutare! Am reactualizat:

Vineri 24 mai: 1) @Inna
                          2) @Mesmer

Vineri 31 mai: 1) @Dimitriyus
                          2) @marst

Vineri 7 iun: 1) @alina_coman
                      2) @aurel

Vineri 14 iun 1) @bogdan_c87
                       2) @emi
                      
Vineri 21 iun 1) @esp
2) @danMarius

Vineri 28 iun 1) @IoanaF
2) @gateman007

Case closed Smile)
28 iunie va fi ultima vineri de "joaca", dupa care vom fi prinsi cu ceva festivaluri.

Daca nu puteti ajunge, va rog sa anuntati printr-un PM pentru a putea face modificari si a lasa loc celorlalti colegi in asteptare. Multumesc! Spor la cafele!!!
 
#18
Si eu as vrea, multumesc!
Expobar Brewtus IV, Sette 270w, Kinu M47, tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm
 
#19
(23-05-2019, 21:44)Esk Wrote: Si eu as vrea, multumesc!

Un pic cam tarziu. Daca mai organizam dupa data de 28 iunie, vom anunta. Sau poate ai noroc si renunta vreunul dintre colegi Smile.
 
#20
Multumesc Raducanu pentru disponibilitate si profesionalism.
A fost o experienta extrem de placuta si utila. Sper sa-mi iasa si acasa acea crema de lapte perfecta Smile
Isomac Tea II, ECM S64
 
#21
Multumesc @Raducanu si F190, cred ca este o experienta utila oricarui espressoman.
Introducerea ajuta mult espressomanii la inceput de drum, iar pe partea de lapte oricare din membrii forumului au ce invata de la @Raducanu  Smile
Brewtus IV | Niche Zero
 
#22
[Image: 4zJUdei.jpg]fragmente de azi Smile
 
#23
Si eu vreau, daca mai faceti. Am descoperit topicul abia acum.  Sad
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
#24
Vă rog să mă aveți și pe mine în vedere, pentru o eventială partidă de “la cererea publicului...”.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
#25
Foarte mișto experiența, mi s-a confirmat inca o data ca sculele pot mult mai mult.... Florin un om f prietenos si rabdator. Felicitari pt initiativa![Image: fa13e4a621f30864f4279948b9546dbe.jpg][Image: 222314c818e4a279b03668ab69600635.jpg]
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
#26
Dupa-amiaza de vineri petrecuta cu baietii de la F190 a fost nemaipomenita. M-am simtit ca acasa, doar ca aveam un spiridus in spate (@Raducanu) care imi tot spunea ce sa fac pentru a imbunatati extractia. Si bine a facut! Cand am plecat de acolo ziceai ca sunt Gerard Butler (King Leonidas) din "300"

Mi-a dat incredere. O incredere din aia, de acum ma cred chiar bun! Asa de bun ca ma gandesc sa organizez si eu la mine acasa niste sesiuni din astea Big Grin  Despre bere, consumul (i)responsabil de bere basics.

Va multumesc domnilor!
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
#27
Salutare! Aș fi și eu interesat dacă se mai organizează așa ceva. Mulțumesc!
Lelit Mara X | Niche Zero
 
#28
Salut, sunt si eu interesat. Puneti-ma si pe mine pe lista, va rog. Mulțumesc.
Expobar Brewtus IV + flow control, Eureka Mignon XL + Kinu Phoenix
EX - Gaggia Classic 2015, Fiorenzato F64E Red
 
#29
Salut, as dori si eu sa ma inscriu daca mai este loc, si bineinteles daca primiti cu aparatura mai de incepatori asa. Ideea este geniala, multumesc pentru oportunitate.
ECM Technika II  &  Niche Zero
 
#30
Inscriu si eu un prieten @dan.ciubotaru

Este o idea foarte buna doarece poti sa citesti mult dar, anumite lucruri, se inteleg doar cand lucrezi langa cineva mai experimentat!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)