Hello There, Guest! Login Register

Expobar Office ?!

Buna ziua,
Dragi colegi, de cateva luni citesc forumul vostru iar de cateva zile am devenit membru al acestuia.
Voiam sa va intreb daca se merita achizitia unui aparat de cafea Expobar Office, revizuit, de la o cunostinta care a avut grija de el.
Il voi folosi acasa, la 2 3 expresso pe zi.
Din ce am citit despre el are :
-1 boiler 1.5 l
-HX
-Grup 61
- 2500 W
Timp de incalzire 15 min.
Pret de achizitie in jur de 2500 Ron.
https://www.wholelattelove.com/expobar-o...so-machine
Multumesc

Reply
Salut,

Da, este o mașină bună, care poate face un espresso foarte bun. Dar depinde și de prețul cerut și starea lui.

Fiind un HX va trebui sa înveți modul de lucru, dar asta este adevărat pentru orice espressor.

Dar, lucrul cel mai important este: t-ai gândit la rasnita?

Am văzut acum pretul: este bun considerând și ca vine de la cineva de încredere.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Prima data vezi daca iti place espresso si cafea de specialitate. Probeaza la un coffee shop/cafenea.

Cateva specificatii foarte rapide iar mai departe cauti tu despre ele.

- aparatele HX din cauza principiului de functionare au nevoie de minim 45 minute ideal 60 minute pentru a ajunge la temperatura de lucru.

- aparatul hx de care vorbim nu are loc pentru montat termometru pe grup. Termometru de grup te invata cum sa folosesti aparatul sa nu ai o temperatura prea mare de extractie.

- pentru a face cafea, ai nevoie in primul rand de o rasnita. O rasnita incepe de la 1000ron, si poate sa coste mult mai mult.  Fa-ti niste calcule si vezi despre ce suma discutam, daca merita. Pentru ca asa estimativ la prima strigare se duc ~4000ron, sa faci cafea.

- Cafeaua folosita de tine va fi de la magazinele online unde 250 grame de cafea costa 35-55 ron. Un kg de cafea costa 120-140ron/kg.

-Pe langa rasnita, ai nevoie de un cantar mai precis, sa cantaresti si sa cronometrezi fiecare shot. Sa acorzi atentie la rasnit + distribuit si asezat cafeaua in portaifiltru. Mai ai nevoie de un tamper si un distribuitor. La inceput o sa ti se para multi pasi de urmat, daca esti genul care apasa pe buton si vine cafeaua, poate prepararea espresso te va scoate din sarite.

-Mai exista si alte metode de preparat cafea alternative si care nu costa asa mult (100-300ron). 

Succes.

Reply
Primeam la pachet o rasnita Cunill Tranquilo .
Acum nu stiu ce sa zic legat de termometrul de pe grup?
Sa inteleg ca, nu prea o sa-mi dau seama cat de mult flush trebuie sa-i fac inainte de espresso ?

Reply
2500, espressor + rasnita, este un pret bun in opinia mea.

se poate monta usor, un termometru pe grupl e61.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Gino Rossi CC45s, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 

Reply
Exact, am vazut din poze ca are surubul unde se poate monta termometrul

Reply
Si nu pune nimeni poza cu locul unde se poate monta termometru?

[Image: iBwqEvX.jpg]

Reply
Ai dreptate Zwanger.
Cand am citit Expobar Office HX cu E61 m-am gandit la Expobar Office Leva HX.
Despre acest model nu pot sa spun nimic, doarece nu il cunosc.

Reply
[Image: 2H64Zzz.jpg]
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Gino Rossi CC45s, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 

Reply
(15-01-2019, 19:16)myhaitza15 Wrote: Sa inteleg ca, nu prea o sa-mi dau seama cat de mult flush trebuie sa-i fac inainte de espresso ?

Merge si doar "audio" pentru inceput Smile - poti asculta cand s-a eliminat apa supraincalzita.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...

Reply
(15-01-2019, 19:05)Zwanger Wrote: - aparatele HX din cauza principiului de functionare au nevoie de minim 45 minute ideal 60 minute pentru a ajunge la temperatura de lucru.

la cimbali junior d/1, pe care-l am, ajunge grupul la 92 gd. C in cca. 25 - 30 min. fara flusuri. am montat senzor de temp. in grup. este incalzit de o rezistenta de 1300w la un boiler de 2,4L.

Reply
Sigur este Office Pulser si nu Office Leva?

Ii poti pune PID la colegul nickso (probabil pana in 300 lei costa, nu stiu exact) si il faci Single Boiler cu functie de HX cand cresti temperatura. La banii astia, din sursa sigura si cu rasnita inclusa, parca e pacat sa-l ratezi.

Pulser, daca despre el e vorba, e un aparat cu multe review-uri  pe forumurile de afara, dupa care ma uitam si eu la inceput de drum. Citisem atunci ca apa venea cam fierbinte si trebuia neaparat schimbat restrictorul de debit cu unul mai ingust.
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
(17-01-2019, 11:45)Lyvyoo Wrote: Sigur este Office Pulser si nu Office Leva?

Ii poti pune PID la colegul nickso (probabil pana in 300 lei costa, nu stiu exact) si il faci Single Boiler cu functie de HX cand cresti temperatura. La banii astia, din sursa sigura si cu rasnita inclusa, parca e pacat sa-l ratezi.

Pulser, daca despre el e vorba, e un aparat cu multe review-uri  pe forumurile de afara, dupa care ma uitam si eu la inceput de drum. Citisem atunci ca apa venea cam fierbinte si trebuia neaparat schimbat restrictorul de debit cu unul mai ingust.

Despre unul ca acesta este vorba :
https://www.wholelattelove.com/expobar-o...so-machine

So ?  Big Grin

Reply
So...ii schimbi restrictorul de debit si poate fi folosit cu succes pentru shot-uri foarte bune. Sau pune-i PID, care nu prea e folositor pe HX dar cum ziceam, il poti transforma in Single Boiler si il comuti apoi pe modul HX din PID. Asta in cazul in care nu esti multumit de comportamentul termic,
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
Va salut ,
Am decis sa mai astept totusi dupa un espressor de dimensiuni mai mici, astfel sa fac economie atat de spatiu cat si de curent.
Acum sunt in cautarea si a unei rasnite.
Voiam sa va intreb despre rasnita La Cimbali Junior

http://www.studiolx.com/lacimbali-grinders-junior.html

Momentan nu stiu exact starea rasnitei, probabil o sa aflu mai tarziu. Cum este aparatul, merita, chiar si pt o reconditionare (estetica+cutite) ?

Multumesc

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)