Hello There, Guest! Login Register


Eureka Mignion Specialita rasnire espresso

#1
Salutare,

As vrea sa stiu la ce gradatie/pasi rasniti voi pentru espresso. Stiu ca difera in functie de cafea, prajire, vechimea cafelei, umiditatea si caldura din aer dsr trebuie sa existe o zona medie. Intreb pentru ca pana in weekend, rasneam undeva la numarul 2-3 pentru espresso pana cand am vazut un clip legat de alinierea cutitelor. M-am apucat de desfacut rasnita si 3 ore mai tarziu, cand a fost gata "aliniata" ca in clip, am inceput sa rasnesc, numai ca acum trebuie sa ma duc mai sus, in jur de 4-5.
Inainte daca depaseam 3 curgea ca la robinet, acum pana in 4 infund sita.

Sunt curios daca rasnita a venit nealiniata sau daca doar mi se pare. Acum shoturile pare ca sunt mai putin acide si au mai mult corp, dar poate e doar pe psihic.

Multumesc!
Lelit PL81T Grace | Eureka Mignon Specialita | Aeropress | Hario Mini Slim
 
Reply
#2
Cand am primit rasnita am avut si eu un impuls de a o desface si a incerca o aliniere, dar cum nu am vrut sa imi bat capul cu chestia asta, am lasat-o ca in fabrica. 
Norocul meu a fost ca am gasit relativ repede plaja pentru espresso, nu as stii sa zic cate rotatii sunt de la punctul de contact al cutitelor, dar la mine gradatia este intre 0 - 1 in functie de cafea. De ex pentru PapaJaques  sunt undeva la 0.4-0.5.
 
Reply
#3
(15-12-2021, 10:37)KingShine Wrote: Cand am primit rasnita am avut si eu un impuls de a o desface si a incerca o aliniere, dar cum nu am vrut sa imi bat capul cu chestia asta, am lasat-o ca in fabrica. 
Norocul meu a fost ca am gasit relativ repede plaja pentru espresso, nu as stii sa zic cate rotatii sunt de la punctul de contact al cutitelor, dar la mine gradatia este intre 0 - 1 in functie de cafea. De ex pentru PapaJaques  sunt undeva la 0.4-0.5.

Pai in principiu la 0 ar trebui sa se atinga cutitele. La mine la 0 agata intr-o parte, asa auzeam si mi s-a confirmat cand am desfacut-o si facut testul cu markerul. Ma gandesc, daca la 0-1 macini pentru espresso, daca vrei ibric? La ibric inteleg ca trebuie sa fie super fina (nu am experimentat, doar din ce am citit).
Lelit PL81T Grace | Eureka Mignon Specialita | Aeropress | Hario Mini Slim
 
Reply
#4
Ca fapt divers, iti mai amintesti, atingerea era undeva in partea opusa gurii de evacuare?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#5
(15-12-2021, 12:55)Dan_R Wrote: Ca fapt divers, iti mai amintesti, atingerea era undeva in partea opusa gurii de evacuare?

Era cumva in drapta gurii de evacuare.
Lelit PL81T Grace | Eureka Mignon Specialita | Aeropress | Hario Mini Slim
 
Reply
#6
Te-am intrebat, fiindca incercam sa-mi explic diferenta de gradatie dupa aliniere. Eu rasnesc pentru espresso undeva intre 0,5 si 2,5 functie de cafea si de modul de prajire. Avand in vedere ca a trecut aproape un an de cand am rasnita, o sa verific si eu alinierea.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#7
Sigur nu e aliniata, daca sunteti atat de aproape de zero. Chiar si cu cafea de filtru ar trebui sa aveti macar o gradatie peste punctul de atingere.
 
Reply
#8
La rasnita mea, punctul de atingere initial era pe la gradatia -3. Am dezlipit insa abtibildul cu marcajele si l-am lipit cu '0' la atingerea lor.
Acum, zona de espresso o am in plaja de '0-1'. Probabil ca nici la mine nu-s aliniate.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#9
Unde "se pot alinia" in Bucuresti si pentru ce pret?
 
Reply
#10
Daca faci alinierea cu foita sub cuțitul superior zona de espresso se poate muta in sus. Invers dacă pui foita sub portcutit (cutitele se departeaza).
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#11
Nu ar trebui sa vina aliniate din fabrica? La mine fara sa o desfac inca gradatia pentru espresso e intre 0.5 si 1.3.
 
Reply
#12
(15-12-2021, 14:51)dev Wrote: Sigur nu e aliniata, daca sunteti atat de aproape de zero. Chiar si cu cafea de filtru ar trebui sa aveti macar o gradatie peste punctul de atingere.

Punctul de atingere e la -0.5.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)