Hello There, Guest! Login Register


Eureka Atom 75 sau Ascaso Dream PID

#1
As vrea sa va solicit o opinie in cunostinta de cauza.
Cu ce voi obtine un salt in calitate mai mare?
Cu o rasnita Eureka Atom 75 sau cu un Espressor Ascaso Dream PID, avand in vedere ca in prezent am un aparat Delonghi Dedica cu site presurizate si nepresurizate cat si o rasnita Eureka Specialita.
Asadar care e combinatia  mai buna: Delonghi Dedica cu Eureka Atom 75 sau Ascaso Dream PID cu Eureka Specialita?
 
Reply
#2
In cazul tau, update la espressor. Dedica are thermoblock asa ca nu ai deloc controlul la temperatura, lucru care este foarte important.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Daca ai deja Mignon Specialita nu prea are rost sa o schimbi cand espressorul necesita un upgrade.

Nu stiu de unde a aparut Ascaso in discutie cand exista variante precum Lelit PL92T, ECM Classika, Bezzera Unica, Quick Mill Silvano etc...
 
Reply
#4
Daca te atrage Ascaso, ai aici o oferta foarte buna: https://30.coffee/ascaso-steel-uno-pid , cu 1000 mai ieftin decat in Ro
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#5
Si ascaso are termobloc
 
Reply
#6
Ideea este ca umblu pe intuneric. Nu stiu cum scoate acest Ascaso. M-am orientat dupa caracteristicile pe care as vrea sa le aiba. Neaparat preinfuzie. Controlul temperaturii. Si un atuu este ca are si site presurizate. Mie imi plac si aceste site, in special dimineata. Plus ca il va folosi si familia iar ei nu stiu sa faca "dial-in". Alte plusuri sunt dozele volumetrice si sitele de 14 g in loc de 18 g. Nu prea tolerez 18 g la dublu. Plus ca mai are valva presiune reglabila. Plus flow rate mai scazut.
Am exclus Bezzera Unica PID deoarece are presiune mare si trebuie macinat mult mai fin.
Am exclus ECM Classika pentru ca nu are preinfuzie. Stiu ca are in grupul E 61 dar mi se pare ca nu pot sa o controlez asa exact. La acesta aburul e foarte umed si desi nu folosesc aburul as vrea sa-l am acolo in caz ca vine cineva si vrea un cappuccino. Si in plus se inclazeste greu in comparatie cu un termobloc.
Quick Mill Silviano nu are preinfuzie.
In Lelit eu personal nu am incredere. Am avut un Lelit Pl 41 LEM. Mult mai slab ca Delonghi Dedica la aroma cafelei. 
Am mai avut si un Gaggia Classic 2019. Imi place Dedica mai mult si ca acesta. Espresso este mai "moale" mai bland. Gaggia scoatea foarte amar, intens, netolerabil. Cei din casa nu l-au butut bea si au spus sa nu le mai fac decat la Delonghi.  In plus este foarte inconsistent. Mult mai inconsistent in temperatura ca Dedica.
 
Reply
#7
Mi se pare ca umbli pe intuneric, legat la ochi si cu dopuri in urechi...

Ai prea multe criterii de excludere bazate pe citit, fara o intelegere a ceea ce ai citit, sau presupus.

Fiecare aparat adus in discutie are cel putin un topic aici pe forum si zic eu, n-ar fi o idee rea sa le parcurgi inainte sa tragi o concluzie.

Sunt anumite idei care se bat cap in cap: "espresso" cu site presurizate, presiune "mare" versus presiunea "buna", grupul E61 si ce face el bine etc.
 
Reply
#8
(11-02-2022, 13:16)cristimvc Wrote: Ideea este ca umblu pe intuneric. Nu stiu cum scoate acest Ascaso. M-am orientat dupa caracteristicile pe care as vrea sa le aiba. Neaparat preinfuzie. Controlul temperaturii. Si un atuu este ca are si site presurizate. Mie imi plac si aceste site, in special dimineata. Plus ca il va folosi si familia iar ei nu stiu sa faca "dial-in". Alte plusuri sunt dozele volumetrice si sitele de 14 g in loc de 18 g. Nu prea tolerez 18 g la dublu. Plus ca mai are valva presiune reglabila. Plus flow rate mai scazut.
Am exclus Bezzera Unica PID deoarece are presiune mare si trebuie macinat mult mai fin.
Am exclus ECM Classika pentru ca nu are preinfuzie. Stiu ca are in grupul E 61 dar mi se pare ca nu pot sa o controlez asa exact. La acesta aburul e foarte umed si desi nu folosesc aburul as vrea sa-l am acolo in caz ca vine cineva si vrea un cappuccino. Si in plus se inclazeste greu in comparatie cu un termobloc.
Quick Mill Silviano nu are preinfuzie.
In Lelit eu personal nu am incredere. Am avut un Lelit Pl 41 LEM. Mult mai slab ca Delonghi Dedica la aroma cafelei. 
Am mai avut si un Gaggia Classic 2019. Imi place Dedica mai mult si ca acesta. Espresso este mai "moale" mai bland. Gaggia scoatea foarte amar, intens, netolerabil. Cei din casa nu l-au butut bea si au spus sa nu le mai fac decat la Delonghi.  In plus este foarte inconsistent. Mult mai inconsistent in temperatura ca Dedica.

La Bezzera Unica se poate reduce presiunea si e relativ usor. Pe aia cu rasnitul obligatoriu fin nu stiu de unde ai scos-o.
Bezzera Unica PID, Hone Slim 2020, Kinu M47
Ex. Lelit PL41E

 
 
Reply
#9
Singurul atu care ar avea importanta pentru mine la Ascaso este dat de timpul de incalzire scurt.

Restul, cu presiuni, cu site presurizate, gramaje etc nu cred ca sunt reale. Sincer, punem in discutie flow rate versus sita presurizata ?
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM
 
Reply
#10
Este evident ca orice sfat primesti, ai hotararea deja luata, si idei deja formate despre cum este in acceptiunea ta o cafea espresso buna. In general eu respect deciziile fiecarui coleg si nu comentez gusturile particulare ale fiecaruia. De aceea, daca doresti o imbunatatire, iti sugerez sa nu te mai gandesti si sa mergi pe cumpararea unui espressor Ascaso Dream PID. Este aparatul care raspunde cel mai bine dorintelor tale si ale familiei. Nu are rost sa schimbi rasnita. In felul asta poate cu timpul vei incepe sa apreciezi mai mult sitele nepresurizate.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#11
(11-02-2022, 18:09)Dan_R Wrote: Este evident ca orice sfat primesti, ai hotararea deja luata, si idei deja formate despre cum este in acceptiunea ta o cafea espresso buna. In general eu respect deciziile fiecarui coleg si nu comentez gusturile particulare ale fiecaruia. De aceea, daca doresti o imbunatatire, iti sugerez sa nu te mai gandesti si sa mergi pe cumpararea unui espressor Ascaso Dream PID. Este aparatul care raspunde cel mai bine dorintelor tale si ale familiei. Nu are rost sa schimbi rasnita. In felul asta poate cu timpul vei incepe sa apreciezi mai mult sitele nepresurizate.
Multumesc pentru raspuns.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)