Hello There, Guest! Login Register


Eureka Atom 65 sau Eureka Helios 65 ?

#1
Salutare,

As avea nevoie de sfatul celor de pe forum. Am tot studiat piata rasnitelor si expresoarelor si intr-un final m-am oprit la o  rasnita Eureka Atom 65. Insa zilele trecute am vazut si varianta de Eureka Helios 65.
Si in momentul acest nu stiu ce sa aleg...
 
Reply
#2
Sunt multe discuții asemănătoare pe firum. Și eu am o dilemă asemănătoare. Până una alta, o să încerc  kinu și apoi poate Niche.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#3
Am citit si eu mai multe articole si comentarii pe forum insa despre Helios nu gasesc prea multe detalii. Chiar si pe youtube am gasit doar 2-3 review-uri dar asa generale (mai mult prezentare de design).
Are cineva idee daca este la fel de silentioasa ca si Atom? In acelasi timp am observat ca partea de curatare pare acum mai facila...
 
Reply
#4
Helios se vrea o gama de rasnite orientate spre comercial, adica mai apropiate de Zenith si Olympus decat de Atom.

Atom sunt gandite preponderent pentru zona casnica, fiind mult mai silentioase, cu rentie mai mica dar si ceva mai putin robuste. Din acest motiv, nu as lua in considerare Helios sau Olympus pentru acasa.
 
Reply
#5
Totusi chiar si Atom este un tanc pe langa multe rasnite casnice (motor foarte puternic, silentios, materiale de calitate din care este facut, foarte usor de curatat fara dereglarea cutitelor). In regim casnic rezista mult si bine.
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)
 
Reply
#6
Cum a scris si dev, helios este gama comerciala, e mare mai ales fata de atom. Atom eu vad mai bine pe un blat de bucatarie insa daca iti plac chestii comerciale, atunci helios dintr-e aceste doua.

Daca permite bugetul, recomand atom 75, este diferenta semnificativa intre cele doua.
La Marzocco KB90 ABR, Eureka Atom Speciality, Ek43
La Marzocco GS3 AV, Lelit PL41TEM, Baratza Sette 270W, Honne Silm, Gina Smart, Tamper BH..si ce mai gasim in Showroom:)
 
Reply
#7
Multumesc pentru sfaturi. Din pacate bugetul nu permite atom 75, mai ales ca am plecat de la ideea unui mignon specialita si am ajuns la atom 65 (cu o diferenta considerabila de pret). Probabil ca voi opta pentru Atom in detrimentul lui Helios avand in vedere faptul ca va avea utilizare casnica, pe un blat de bucatarie iar zgomotul este un aspect foarte important (nu vreau sa trezesc dimineata copilul Smile)
Acum ramane de vazut daca voi astepta BF sau voi lua de pe acum in rate (e nevoie si de expressor suplimentar Smile )
 
Reply
#8
Cred ca știi despre oferta la Helios 65 de la Barshaker....
(detalii pe thread lui Barshaker).

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid140629
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#9
(24-08-2020, 11:03)micrenda Wrote: Cred ca știi despre oferta la Helios 65 de la Barshaker....
(detalii pe thread lui Barshaker).

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid140629

Da am aflat de oferta de la Helios...dar in urma sugestiilor primite m-am cam decis pe Atom 65....Smile
 
Reply
#10
(25-08-2020, 19:29)reo_rc Wrote:
(24-08-2020, 11:03)micrenda Wrote: Cred ca știi despre oferta la Helios 65 de la Barshaker....
(detalii pe thread lui Barshaker).

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid140629

Da am aflat de oferta de la Helios...dar in urma sugestiilor primite m-am cam decis pe Atom 65....Smile

Salut, vroiam sa te intreb daca ai cumparat Atom 65. Si daca da poti sa-mi spui si mie daca esti multumit de ea. Eu oscilez intre Atom si Macap M42M. Multumesc
 
Reply
#11
(13-09-2020, 07:24)Papy Wrote:
(25-08-2020, 19:29)reo_rc Wrote:
(24-08-2020, 11:03)micrenda Wrote: Cred ca știi despre oferta la Helios 65 de la Barshaker....
(detalii pe thread lui Barshaker).

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid140629

Da am aflat de oferta de la Helios...dar in urma sugestiilor primite m-am cam decis pe Atom 65....Smile

Salut, vroiam sa te intreb daca ai cumparat Atom 65. Si daca da poti sa-mi spui si mie daca esti multumit de ea. Eu oscilez intre Atom si Macap M42M. Multumesc

Inca sunt in perioada de strans bani pt ca va fi luata impreuna cu un Lelit Elisabeth 92T. Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)