Hello There, Guest! Login Register


Espresspr sub 300lei

#1
Salut. Vreau sa-mi cumpar un espressor manual, nu este necesar sa functioneze si pe pastile. Bugetul ar fi sub 200 lei, dar daca imi recomandati ceva ce merita, urc bugetul la 300 lei.

Imi plac espresso-urile, dar nu sunt foarte pasionat de acest lucru. Nu am mai avut espressor si cred unul ieftin e tot ce imi trebuie.


Ce am gasit pana acum:
Am tot auzit lucruri bune de espressorul Star-Light EMD-776, dar nu prea am incredere in electronicele realizate de emag. 

ZASS ZEM 04

HEINNER HEM-250
Mai erau cateva.


Multumesc.
 
Reply
#2
De 2-300 lei iti poti achizitiona un V-60 si 1 kg de cafea proaspat prajita. Dupa ce ne-ai spus bugetul urma sa ne spui ca vrei cafea pana in 40 lei pe kg Smile Pe OLX gasesti la 350 lei Gaggia Pure sau Gaggia Baby cu site nepresurizate. Mai ai nevoie si de o rasnita.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#3
(09-06-2016, 23:45)red93pk Wrote: ....Imi plac espresso-urile, dar nu sunt foarte pasionat de acest lucru. Nu am mai avut espressor si cred unul ieftin e tot ce imi trebuie.
...Ce am gasit pana acum:
Star-Light EMD-776,
ZASS ZEM 04
HEINNER HEM-250
Mai erau cateva.

Parerea mea este ca nu o sa-ti mai placa espresso-ul deloc, dupa ce vei avea experiente cu oricare dintre aparatele la care te-ai gandit.
Ca sa poti bea ceea ce vor livra in ceasca va trebui sa achizitionezi si o rasnita, iar un buget minim ar fi de cca 150 de lei pentru una manuala (Hario) si, obligatoriu, cafea proaspat prajita.
Acest pachet va fi unul pentru utilizare de scurta durata deoarece fiabilitatea lui este  minima, la fel ca si satisfactia consumului a ceea ce poate livra.
Foarte probabil ca in scurt timp vei renunta sau, dimpotriva, vei considera banii aruncati si vei dori sa treci la next level si sa iti iei niste aparate cu care sa intri in liga celor care beau un espresso perfect .

Alfel, salveaza banii, cauta alta metoda de preparare, cum deja iti recomanda colegii de forum, sau mai economisesti si revii.
in orice caz o cafea buna, indiferent ca este preparata la ibric, filtru, V60, aeropres,  espresso, etc. va putea fi obtinuta numai daca se foloseste cafea proaspata prajita si rasnita corespunzator inainte de preparare ! Altceva este pacaleala, amagire sau doar impresia ca se bea cafea.

Inspiratie !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#4
cumpara un aeropress, o rasnita manuala si cafea proaspat prajita de banii aia si sadisfactia va fi de 10x mai mare. ca sa te apropii de ce servesti prin baruri iti trebuie un buget minim de vreo 1500 ron.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#5
Eram sigur ca o sa primesc astfel de reactii. Stiu ca bugetul nu-mi permite sa-mi iau ceva bun, dar oricum e mai bine decat cafeaua la ibric sau de la automat.
O sa folosesc cafea pentru espressor, nu am buget si pentru rasnita.

Poate pare ca va jignesc cand spun astfel de lucruri, dar sunt student si inca nu-mi permit espressoare serioase. O sa revin in 2-3 ani cand o sa am buget de 1000euro, dar pana atunci vreau sa cumpar un espressor care sa se incadreze in bugetul meu. Stiu ca n-o sa obtin niciodata rezultate bune, dar tot e mai bine decat cafeaua la ibric.
 
Reply
#6
(10-06-2016, 17:29)red93pk Wrote: Eram sigur ca o sa primesc astfel de reactii. Stiu ca bugetul nu-mi permite sa-mi iau ceva bun, dar oricum e mai bine decat cafeaua la ibric sau de la automat.
O sa folosesc cafea pentru espressor, nu am buget si pentru rasnita.

Poate pare ca va jignesc cand spun astfel de lucruri, dar sunt student si inca nu-mi permit espressoare serioase. O sa revin in 2-3 ani cand o sa am buget de 1000euro, dar pana atunci vreau sa cumpar un espressor care sa se incadreze in bugetul meu. Stiu ca n-o sa obtin niciodata rezultate bune, dar tot e mai bine decat cafeaua la ibric.
O cafea proaspat prajita si rasnita pe loc bate de departe ce incerci tu sa scoti cu aceste plastice chinezesti. O spunem doar ca sa nu arunci banii.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
Ibricul si Aeropress-ul sunt cele mai ieftine solutii. Iar daca folosesti ingredientele care trebuie si in modul de preparare recomandat, eu zic ca nu sunt deloc de lepadat. Si ti-o spun in conditiile in care le folosesc catre 90-95% din timp.
E falsa impresia ca in banii astia poti obtine ceva mai bun pe parte de espresso...  [Image: biggrin.gif]

Incearca sa te folosesti experienta de pe forum.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
nu te ia nimeni de sus. si multi dintre noi am inceput de la aparate ieftine, fiindca asa erau vremurile, nu se gaseau aparate mai bune, nu pre ne permiteam, asa ca departe de noi gandul asta. ce am scris e ce as face cu bugetul care l-ai dat, ca sa beau o cafea cat mai buna. uite, Mihai e utilizator de aeropress si poate sa-ti dea impresii.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#9
In niciun caz sa nu ti iei no name . Mai bine cumperi, pentru inceput, un Gaggia Gran Style la ...399,99 lei. O sa gasesti o astfel de oferta ( nou)
Quick Mill QM67, tamper Lelit PL100 plus, latiera 350 ml inox, rasnita electrica Fiorenzato F64E, 
 
Reply
#10
Multi am avut Saeco Poemia. Eu il consider OK. Cauta unul SH pe langa tine, eventual si un Hario SH si incepi sa faci espresso. Daca nu esti sigur ca preferi espresso altor metode de preparare, mai bine stai linistit.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#11
Si Gaggia ala de 399 nu ti se pare ca e no name?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Poate fi ”asimilat” unui no name dar, macar, este de la gaggia. Cred ca nu este chair ca cele ”veritabile”( gen star light si altele. Uite, pe un mare magazin on line  este un Espresso Ariete, Retro 1388 la doar 499 lei. Doar trebuie sa cauti si se poate gasi ceva ok( aici ma refer la o suma mica de bani, ca pentru inceput.
Quick Mill QM67, tamper Lelit PL100 plus, latiera 350 ml inox, rasnita electrica Fiorenzato F64E, 
 
Reply
#13
Draga red93pk, un ibric prreparat corect, este mult mai bun decat un "espresso" facut pe o masina proasta. Pune apa la incalzit, la 200ml apa pui 20gr de cafea praspat prajita si proaspat rasnita, amesteca si lasa sa se umfle. Nu mai amesteca pana la final oentru a nu scufunda caimacul. O plita de 500W costa 50 de lei, un ibric de 1 litru (pentru 5 cani in sesiune) costa poate 20 lei. O rasnita Hatio in jur de 100 lei sau o rasnita veche cilindrica de alama din piata de vechituri 50 lei. Daca as fi stiut trucurile astea cand eram student, as fi agatat mult mai multe colege cu cafelele mele Wink
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#14
Daca ai pe cineva in Italia, roaga-l sa-ti ia un Gaggia Evolution second. Se gasesc intre 30 si 70 de euro (+ transport). Si oricum sunt mai bune decat cele din lista ta.
 
Reply
#15
Deja termina bugetul doar din espressor. Ce face de rasnita?
Iar daca mai trebuie si reparat... iese complet din schema.
Un Aeropress eu zic ca e maxim de poate scoate, plus rasnita rezonabila.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#16
Daca insisti ia in considerare cu putin noroc, urmatoarele oferte:
o varianta mai veche a Evolution-ului
http://olx.ro/oferta/esspresor-gaggia-de...de488c0498
http://olx.ro/oferta/espresso-gaggia-cla...de488c0498
plus neaparat o rasnita manuala si boabe proaspat prajite
 
Reply
#17
Eu cand m-am saturat de ibric (acu vreun an) si am vrut sa trec pe espresso mi-am luat un automat pentru ca in capul meu o masina asa de mare si de grea sigur tre sa faca o cafea buna. M-am apucat de cumparat Kimbo si Lavazza oro si mi se parea ca e cea mai buna cafea. Intr-o zi cand dau comanda la kafea.ro vad Etolia, proasapt prajita...sun si ii rog sa imi trimita o mostra. Mi-au trimis 250 g de espresso blendproaspat prajit. Chiar si in Saeco Talea Giro a fost incredibil. A urmat apoi Columbia Supremo si Costa Rica Tarazu. Columbia aia....si acum o tin minte. Intr-o zi descopar forumul si vad ca toti ziceau de rau de espressorul automat, cum ca face ciorba sau zeama lunga. Imi zic atunci....baietii astia bat campii...si acum vre-o luna, cu treaba prin Sibiu, intru la Stravagantte, cer un doppio, primesc dulceata de trandafiri, un pahar cu apa si espresso-ul. Nu stiu cum sa reproduc dar tot ce citisem aici pe forum incepea sa prinda contur. Acum am un Gaggia Classic si Lelit 43mmi, ma chinui cu praguri de macinare, cu timpi de extracrie si mai ales cu gramajul si constanta extragerilor. Partea buna e ca e f distractiv. In concluzie cred ca pentru a ajunge pe drumul cel bun tre sa ne dam cu capul de pereti. Ia-ti un espressor, un Zass sau Ufesa , vezi ce iese, si usor usor vei vrea mai mult
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#18
Salut, am nevoie de un sfat.

Se apropie ziua de nastere a mamei si vreau sa le fac cadou un aparat de cafea (ca espressor nu pot sa-i zic), care sa fie okish pt cafea gata macinata din supermarket.

Buget 300-350 ron nou, ma gandeam sa-i iau un philips poemia 8323 nou, ceva sugestii?> poate am ratat eu ceva.
 
Reply
#19
Arunca un ban si vezi pe ce parte cade Smile  Oricare dintre variantele din aceasta gama sunt tot la fel. Poate cel cu garantia cea mai lunga.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
dupa cum pui problema se pare ca ai nivelul de asteptare corect de la un aparat din gama asta de pret. cred ca poemia e o alegere ok, philips au achizitionat in ultima vreme gaggia si saeco si fac aparate decente pt gama asta de pret.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#21
Sa ne intelegem, eu am un gaggia classic, cu o rasnita dk30 si cafea proaspata de la Sarkis/Claro iere treaba ok.

Am baut cafea de la philips poemia la munca, stiu cam ce iese din el. Ai mei beau cafea la espressor italian pe aragaz de 10 ani, ma gandeam sa le cumpar un philips poemia ca sa-i ajute dimineata, e mai usor, din cate imi amintesc la acest model nici macar nu trebuie sa tampezi pt ca se autotampeaza cand infiletezi portafiltru in grup.


Ma gandeam ca a experimentat cineva cu asa ceva si exista o optiune mai buna deccat acel philips.
 
Reply
#22
eu am luat acum o luna exact acest philips pt vacanta, si vreau sa spun ca, folosind cafea proaspata, a iesit neasteptat de bine (confirmat de 4 persoane). posibil ca folosind cafea din comert sa nu iasa bine deloc ca si rezultat in ceasca, dar sigur va functiona ok. si ai mei folosesc unul la fel de cativa ani, fara sa aiba grija, fara decalcifiere si inca functioneaza... deci pare bun pt banii astia Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#23
Am cumparat azi un Poemia HD 8325 la minunatul pret de 220 ron (Stare: SH cu ambalaj si garantie, folosit vreo 6 luni pana s-au terminat pad-urile). E destul de simplu de folosit si nu necesita mentenanta mare, gustul e indiscutabil mai bun la ce iese cu cafea proaspat prajita, rasnita pe loc cu gaggia, insa ca idee pt un buget asa de mic, e o optiune si asta.


https://www.ideall.ro/magazin-espressoar...-79--42927


Din cate stiu s-a deschis la Baia Mare de cateva luni o noua cafenea, trebuie sa vad daca vand si cafea proaspat prajita si daca da, poate o conving pe maicamea sa cumpere de la acolo cafea.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)