Hello There, Guest! Login Register


Espressor+rasnita. buget 6000

#31
Mda, sunteti boieri acolo! Constantenii mai ales cred ca va invidiaza Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
da, aici apa este din Canalul Dunare M Neagra, daca vezi ce au baietii sub chiuveta, centrala atomica [Image: smile.gif] Sub Dobrogea trece un fluviu de apa f buna, dar este la adancime si presiune mare, sub un start de roca f dura.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#33
@ripner sa ai grija ca in cazul tau premium mai rau face, daca la cj aveti 60, poate filtrul sa duca tds-ul sub 50 si atunci va extrage apa din cafea o groaza de chestii pe care nu vrei sa le extraga.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#34
Poate îți face cu ochiul jucărica asta.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#35
(10-10-2016, 18:28)ripner Wrote: Voi merge pe Brewtus cu pompa rotativa si o rasnita manuala Kinu M47.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri....revin cu feedback dupa ce imi ajung jucariile. [Image: biggrin.gif]

daca intri mai adanc in forum ai sa vezi recomandari aparent ciudate, rasnita trebuie sa fie mai scumpa decat espressorul....sau aproape cat espressorul. O recomandate la care ajungi dupa un an de chinuri....
Bun sfat Bogdane cu Alex Duetto, un espressor solid si f bine lucrat in interior.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#36
ca nu mai deschid alt topic:

as vrea sa fac upgrade la rasnita+expressor
le folosesc zilnic in regim de 1 espresso si un capuccino, maxim 2 in weekend
sotia bea espresso si este multumita cu ce livreaza setup-ul curent
eu nu sunt multumit pt capuccino deoarece gaggia nu poate sa prepare laptele la un nivel ok. am lucrat la tehnica, dar mai mult de 2-3 spumari acceptabile din 7 nu pot sa scot

dupa cum se vede nu suntem foarte pretentiosi, de aceea nu cred ca s-ar justifica un efort asa mare precum achizitia unui brewtus + o rasnita pe masura

as prefera ceva de nou si achizitia sa se intample in noiembrie
bugetul poate urca chiar si pana la 5000-6000 lei ambele, dar nu cred ca are rost sa investim atat de mult

ce mi-ati recomanda?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#37
Nu incerci o spumare la FrenchPress ? Poate ca iti schimba perspectiva Wink
 
Reply
#38
am uitat sa mentionez ca nu am vreme si nici pasiune sa migalesc foarte mult, mai ales dimineata  [Image: wink.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#39
(25-10-2016, 14:00)vladdooo Wrote: sotia bea espresso si este multumita ...
eu nu sunt multumit pt capuccino...

pentru sotie, o rasnita buna si o masina capabila espresso; vechea poveste [Image: smile.gif]
pentru tine, un boiler de abur cat mai mare iti poti permite, dar macar 2l...

nu te baza pe tidace, vst-uri si gauri la varful de abur! astea toate vin pe o baza existenta...

(p.s. parca suntem pe espressoman.ro, nu?)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#40
banal, dar.. poate asa ceva pentru frotare?

[Image: Cappuccino-Maker.jpg]

https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1iE0tLXXXX...-Maker.jpg
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#41
Tocmai ai tras una zdravana in biserica Big Grin ca mine cu minipresso Tongue
 
Reply
#42
acu vor curge comentariile. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#43
hai ma baieti: am zis expressor si rasnita, nu improvizatii  [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#44
Unora le place jazz-ul !
 
Reply
#45
Eu am de cateva saptamani Lelit-ul PL41TEM (impreuna cu rasnita PL043MMI), si le folosesc cam in acelasi regim, doua espresso si un capuccino pe zi (desi nu am foarte multa experienta, spuma de lapte imi iese decent). Costa 2850 impreuna, si consider ca-si fac treaba foarte bine pentru ce am eu nevoie.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#46
esti ca mine dimineata [Image: smile.gif] Deci rasnita cu timer la doua zecimale si boabe in hopper. Espressor fara migaleala doar  BW4 cu vibratoare, la rotativa intervine migaleala preinfuziei [Image: smile.gif] Mai jos de 7000  nu ai cum, doar ceva sh, Vivaldi.....Mazzer Mini E....Dar cum sotia are ultimul cuvant, 41TEM si Ceado E5P.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#47
HX cu E61 de 900E + E5P  (de urmarit si PL72 cand va intra in tara) + termometru Eric
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#48
da chiar ca-i place lapticul, Expobar Office Leva la 4085+2200 Ceado E5P=6285 lei, Eric-ul la 220lei mai tarziu dar obligatoriu.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#49
Cine doreste Expobar Brewtus 4 si mai are putina rabdare se poate alatura achizitiei noastre de grup, suntem 6 acum si tinta e cat mai aproape de 10 . Pretul 1150 eur la importatorul din Romania, cu garantia legala aferenta.

Iar rasnita SH pe la 1000 lei, ca cea din semnatura, am vazut pe OLX, total 6175 Ron!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#50
Din ce am mai citit cred ca mi-ar fi de ajuns si un oscar sau un quick mill silvano. Ce parere aveti?
La rasnita cred ca mai bine astept sette
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#51
(28-10-2016, 00:04)vladdooo Wrote: ...  La rasnita cred ca mai bine astept setteEdit

mi se pare corect, dar mai bine tac in continuare, prea se recomanda in forum in asemenea cazuri rasnitele manuale...
presupun ca ai facut o precomanda (1800 lei) la distribuitorul Baratza din RO pentru ca nu am retinut vreo oferta speciala Baratza Sette 270/270W pentru forum...

in ce priveste masina espresso, n-am fost atent cata experienta ai si cu ce masini ai lucrat, dar poti lua in considerare si parerea mea, nu neaparat diferita fata de ce ti s-a mai spus: e important sa iei o decizie educata (in cunostinta de cauza, cum zic eu), ceea ce inseamna ca (1) te-ai documentat destul pentru a intelege cum functioneaza masinile astea espresso si poti sustine, cu argumentare proprie, o opinie aleasa si (2) ai lucrat deja, macar cateva luni pe o masina prosumer macar...

pentru cine e motivat de lucrul cu echipamentele, de ceva mesterire la ele in dorinta de a mai imbunatati cate ceva macar in zona intelegerii fenomenelor, dar fara sa astepte vreo sansa sa termine in breasla reparatorilor de echipamente de cafea, recomandarea este evident, un HX de calitate!
nu demult, mi s-a spus de cineva care si-a luat un Bezzera BZ10 cu PID, SH sau demo - nu am retinut, la 700 euro parca! mi se pare un steal, cum se zice...
pentru ca la noi SH-ul mai ales la masini (semi)profesionale este un risc si in acest caz n-a fost...
un Ofice Leva cu pompa rotativa (mai exista oferta?) si cu un Sette, iti permit si ceva cafea sau un portafiltru bottomless...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#52
ideal ar fi un boiler mic de maxim 1ooml legat de grup cat mai strans, la un control de PID oblogatoriu la boiler si grup, unde avem apa proaspata la fiecare extractie datorita volumului mic din boiler si temperatura exacta cu PID pe fiecare traseu. Acum se foloseste inertia termica din boilerele mari si a grupurilor masive, apa trece printr-o groaza de fieratanii care cededeaza apei acelasi gust specific de espresso [Image: smile.gif] Si totusi exista un espressor cu grup de 70ml unde intra apa proaspata incalzita deja, grupul are o rezistenta la care se poate atasa un PID [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#53
zi-le cu nume si prenume, mariano  [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#54
Stregaaaaaa [Image: smile.gif] Nu am scris degeaga sub numele user-ului.....scuze pentru repetabilitate. Daca acum sunt disperat, va dati seama dupa achizitie....noroc ca se poate aplica banarea [Image: smile.gif] Dar nu cred va fi nevoie, am prieteni dintre userii forumului care sunt doctori cu experienta, trecand de faza asta [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#55
@radudani
nu am facut precomanda la sette, deoarece scria ceva de transfer bancar: nu doresc sa platesc cu x luni inainte, mai ales unei companii noi care, practic, n-a livrat vreodata vreun produs

nu am experienta cu alte expresoare in afara de cel din semnatura
asa cum am mentionat, nu am timp si nici pasiune suficiente sa migalesc la masinarii si preparare. din comoditate inclin totusi catre db. dar nu sunt convins ca avand in vedere profilul meu (nici foarte pasionat, nici prea pretentios) merita sa platesc diferenta fata de un sbdu mai "bunicel"
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#56
(28-10-2016, 11:07)vladdooo Wrote: ....as vrea sa fac upgrade la rasnita+expressor
....avand in vedere profilul meu (nici foarte pasionat, nici prea pretentios) merita sa platesc diferenta fata de un sbdu mai "bunicel"

Se pare ca nu iti dai inca seama, ori nu vrei sa accepti ca incepi sa devii si pasionat si pretentios, din moment ce nu numai ca vorbesti despre un upgrade ci, ai si decis sa mergi in aceasta directie! [Image: biggrin.gif]
Ai mare grija ce alegi ca sa nu ajungi, intr-un an sau doi, sa iti doresti iarasi upgrade.   [Image: huh.gif]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#57
(28-10-2016, 11:07)vladdooo Wrote: @radudani
nu am facut precomanda la sette, deoarece scria ceva de transfer bancar: nu doresc sa platesc cu x luni inainte, mai ales unei companii noi care, practic, n-a livrat vreodata vreun produs
...

Transferul bancar il rezolvi cu transferwise, comiisioane spre nule, siguranta maxima...
Dar nu garanteaza nimic relativ la produs, ca paypal-ul Wink
 
Reply
#58
(28-10-2016, 11:07)vladdooo Wrote: nu am facut precomanda la sette, deoarece scria ceva de transfer bancar: nu doresc sa platesc cu x luni inainte, mai ales unei companii noi care, practic, n-a livrat vreodata vreun produs

Păi din ce zic ei pe site nu plătești înainte, doar te iau în evidență, probabil le este mai ușor să știe cât de mare să fie primul import.
Și eu sunt  foarte curios de Sette, ca un eventual potențial upgrade. Oare le-a propus deja Liviu un parteneriat cu comunitatea espressoman? Smile

"Însă, dacă și voi sunteți la fel de nerăbdători ca și noi, haideți și dați clic pe butonul de mai jos, și selectați transfer bancar ca metodă de plată. Vom primi informațiile voastre și vă vom trimite o factură proforma doar când noile râșnițe vor ajunge în Romania."
ECM Classika | Sette 270 | Past: Lelit PL41TEM, Ascaso Mini i2
 
Reply
#59
"Ai mare grija ce alegi ca sa nu ajungi, intr-un an sau doi, sa iti doresti iarasi upgrade"
Radu, din pacate nu poate sa evite upgrade-ul, asa suntem claditi. Ma uit la mine, cu sfatuitori buni in Cta si tot am dat pe langa [Image: smile.gif]  Dar  a fost si un avantaj ratarea din prima, am intrat in aparat cu capul inainte, apoi cu mintea la modificari serioase[Image: smile.gif]
Vladdooo daca vrei o ratare mai blanda, Silvano este de vanzare [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#60
Pentru HX cu rotativa am creat un subiect nou aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)