Hello There, Guest! Login Register


Espressor+rasnita. buget 6000

#1
Salutare.
Dupa cum spune si titlul...ce recomandari ati avea pt un buget de 6000-7000.
Bugetul este oarecum flexibil pentru ca vreau sa imi cumpar ceva de calitate de la inceput si sa evit upgradurile macar vreo 2 ani. As putea sa mai urc daca e absolut necesar..dar inca ma obisuiesc cu ideea .
Mi-am ineput ziua cautand pe emag o automata pana in 30 mil [Image: confused.gif] ..si apoi v-am gasit pe voi cu ghidurile voastre... [Image: tongue.gif]
 
Reply
#2
Brewtus 4 dual boiler, la rasnita sunt subiectiv....depinde cate cafele faci pe zi, mie îmi place kinu 47 e manuala, scoate macinatura bună te încadrezi și cu banii
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#3
Si eu as merge pe expobar brewtus IV + Kinu M47, e configuratia mea actuala de care sunt foarte multumit
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#4
la banii astia voi ii dati manuala....macar un Jolly sh la 800lei, sau mai pune 2300lei dupa ce cumpara Brewtus IV si ia Macap MC7 nou, 5700+2300=8000 si sta linistit mai mult de doi ani.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#5
Aici nu sunt de acord, am testat rasnitele amintite de tine si am ramas cu m47 pt gust si usurinta in utilizare, curatare
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#6
Unii zic ca sa sustina economia nationala, deh... niste retrograzi...
Cu manuala sta linistit 10 ani Wink sa ridice mana careva care are o electrica care i-a mers 10 ani fara nici o interventie Confused Huh
Dar cand iti pui problema din start ca o sa cauti upgrade cu lumanarea la fiecare 2 ani, ca expresoru probabil e ca celularu... atunci recomandati electrica...
 
Reply
#7
ok, eu de manuala nu mai vreau sa aud, mai ales dimineata pe fuga [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#8
ma mira totusi ca se recomanda espressor ~5500 lei si rasnita de 700 lei. oare n ar castiga daca s ar balansa putin preturile?
eventual sa gaseasca un espressor la 5900 si sa ia un porlex second cu 100 ca sa se incadreze in cei 6000 Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#9
La bugetul asta eu zic cam asa: espressorul Expobar Brewtus dual boiler cu pompa vibratoare si rasnita cat mai buna de restul de bani. Poti sa ai in vedere calitatea macinaturii la Kinu este echivalenta cu cea a rasnitelor electrice din gama 500 euro si ulterior poate ramane ca a doua rasnita.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
Cafele fac pt 2 persoane..deci 4 maxim 6/zi.
Nu cred ca m-ar deranja o rasnita manuala atata timp cat is face treaba bine.
Unde gasesc Brewtus 4 la noi? sau trebuie luat de afara?
Ms pt raspunsuri.
 
Reply
#11
Aici:
http://www.espressoman.ro/reduceri-la-es...i-rasnite/

Vezi ca Brewtus se fabrica in mai multe variante, sa comanzi dual boiler cu pompa vibratoare.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#12
se vede ca te-ai virusat intrand pe forum [Image: smile.gif] Pentru preinfuzie comanda Brewtus cu pompa rotativa, daca locul de instalare este langa teava de apa.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#13
si bezzera strega + kinu 47 e o varianta. legat de rasnita sunt si eu sustinator kinu. gust bun in ceasca, constanta, usor de curatat, practic 0 retentie. si macap am avut si e ok dar cel putin dublu la pret.
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#14
(08-10-2016, 22:23)Fane Wrote: La bugetul asta eu zic cam asa: espressorul Expobar Brewtus dual boiler cu pompa vibratoare si rasnita cat mai buna de restul de bani. Poti sa ai in vedere calitatea macinaturii la Kinu este echivalenta cu cea a rasnitelor electrice din gama 500 euro si ulterior poate ramane ca a doua rasnita.

bine spus,asta era si ideea mea ,kinu suplineste lipsa unei rasnite mai bune ,are buget de 60oo....pe parcurs se lamureste ce si cum iar rasnita o poate vinde la un pret bun fara sa piarda prea mult la ea sau sa devina rasnita de camping
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#15
Acasa la colegul gabonne de pe forum testasem un set up de aprox. acest buget, Brewtus cu vibratoare + Ceado E5P. Daca sunt plate, cutitele le-as lua de 64mm. Ma rog, daca ai spatiu in casa pe inaltime, MC7 de la Macap are cutite de 75mm, si e chiar mai ieftina decat E5P, deocamdata.

Altfel, desi e greu de crezut, vad din review-uri ca M47 de la  Kinu multumeste multi (fosti) utilizatori de electrice. Dar e manuala.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Voi merge pe Brewtus cu pompa rotativa si o rasnita manuala Kinu M47.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri....revin cu feedback dupa ce imi ajung jucariile. [Image: biggrin.gif]
 
Reply
#17
(10-10-2016, 18:28)ripner Wrote: Voi merge pe Brewtus cu pompa rotativa si o rasnita manuala Kinu M47.
....revin cu feedback dupa ce imi ajung jucariile. [Image: biggrin.gif]

Ce solutie de alimentare ai avut in vedere?
In varianta conectare la rețea, ce sistem de filtrare ai in vedere?
In varianta bidon sub nivelul espresorului, ai informații dacă pompa va face fata, dacă va lucra in parametri si va asigura o presiune stabilă, așa cum a fost setată, pe toată durata extractiei?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#18
Conectare la retea cu un filtru BWT Bestmax Premium.
 
Reply
#19
(10-10-2016, 20:22)ripner Wrote: Conectare la retea cu un filtru.....

Felicitări pentru alegeri si extracții reușite !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#20
(10-10-2016, 20:22)ripner Wrote: Conectare la retea cu un filtru BWT Bestmax Premium.


eu am premium de ~ 1 an si cand am demontat ciuperca am gasit semne de coroziune, intradevar depuneri de calcar deloc dar mi se pare putin agresiv. poate studiezi si modelul soft, eu cred ca trec pe asta acum cand il schimb.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#21
Trebuie luat in functie de apa din Cluj Napoca, deci intreaba-i pe cei de la BWT Romania..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Apa din cj are 2-3 grade duritate si un tds pe la 60, pe testate la acvariu
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#23
Atunci si soft s-ar putea sa fie prea mult. Revino cu solutia propusa de ei, ca sa o aflam si noi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
pare ca la valorile astea nici nu trebuie filtru la cj, dar tds-ul bun pt espresso fiind pe la 150, posibil ca la 60 mai fie necesar de adaos de minerale in apa sa nu extraga prea mult din cafea.
ma indoiesc insa ca e tds-ul asa mic la cj, cand ma duc data viitoare iau cu mine tds metrul.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#25
Tds e confirmat de forumurile de acvaristica si de baietii de la yume. Eu nu detin aparat.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#26
da, nu contest, doar ma mir ca mi se pare prea mic si poate prea putin pt espresso
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#27
Ahhh, cu rotativa te-am convins dar cu rasnita....mai este timp [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#28
da, e posibil sa trebuiasca varianta fara rasina, doar cu filtrare pe gust / miros / clor / sedimente. Depinde si de experienta lor in cafenele, unde se vede cel mai bine cum sta treaba cu depunerile.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Gata, am aflat! De principiu bogdan_geor are dreptate, duritatea in Cluj Napoca si Sibiu este foarte mica si solutiile profesionale in aceste doua orase merg spre remineralizare controlata, adica inversul dedurizarii Smile  Cu alte cuvinte, daca vorbim de BWT, nu e vorba nici de Premium nici de Soft ci de altul, Bestmin, care pe langa filtrarea prin carbune activ si filtru de sedimente ar adauga o remineralizare ce dubleaza duritatea de obicei, deci se ajunge cumva in zona recomandata de SCAE, TDS-ul ducandu-se teoretic in 120.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
http://www.casomes.ro/wp-content/uploads...e-Cluj.pdf
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)