Hello There, Guest! Login Register


Espressor + râșnița entry-level (cadou)

#1
Salut

Astazi (aproape) am convins un prieten sa renunțe la cafeaua la pod-uri in favoarea unui espressor + râșnița entry-level, buget redus.

Face 2-3 espresso / zi, cu lapte. Cafeaua care o are acum la pod-uri nu îl ajută deloc...e foarte greu spre imposibil sa o bei ca și espresso simplu. Și-ar face cappuccino probabil, dacă ar avea cu ce. Nu e un împătimit al cafelei, dar apreciază un espresso bun.

Pentru râșnița mi-a fost simplu sa ii prezint 2 modele - Kinu și Comandante, eventual sa găsească SH la un preț bun (a se citi "sa ii găsesc eu")...ma gândeam sa i-o fac cadou, ca vine ziua lui Smile

Pentru espressor...i-am recomandat Gaggia Classic / Baby, menționând că nu știu prea multe despre ele, decât că la un buget de aprox. 1000 lei sunt cele mai ok aparate capabile sa scoată espresso decent.

M-a întrebat care e diferența între ele, dar nu am știut să-i spun mare lucru (nu m-a interesat vreodată sa citesc amanuntit despre ele, dacă nu mi-era în plan sa cumpăr vreunul)...așa că am venit pe forum.

Am citit câteva articole mai vechi dar am rămas oarecum confuz...și site-ul Gaggia ma face si mai confuz: a fost un Gaggia Classic bun, reinventat prost in 2015, și-acum a apărut altul? Cel puțin așa văd pe site-ul lor. De asemenea...Gaggia Baby nu mai exista? Pe site nu îl văd. Tot pe site scrie că Gaggia Classic e "made in Italy" și pe forum am văzut că sunt asamblate în România...

Ideea e...sa ii recomand Gaggia pt un espressor in jurul sumei de 1000 lei? Sau mai bine altceva? Voi ce mi-ați recomanda? Classic mai vechi SH, Classic nou? Baby? Altceva?

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#2
Salut Daaaaan, ceva similar se discuta pe un topic paralel https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...at-rasnita.
Despre versiunile de Gaggia Classic s-a mai discutat in diverse ocazii, cauta pe forum. Baby cred ca nu se mai produce. 
Buget de nivelul 1000 lei s-a mai discutat pentru espressor, solutiile sunt foarte limitate, ar presupune second hand, multa mestereala si riscuri mari.
 
Reply
#3
multe situri mai de specialitate practica sfaturile si solutiile la conserva;
la noi - de, e mai multa vitalitate si... comoditate, ca sa o dau pe eufemistic - se reiau ciclic aceleasi opinii; se practica etichetele si stereotipurile atasate principalilor contributori la discutii;
undeva sigur am mai spus-o si eu: masinile espresso vin dintr-o istorie de masini cu abur; si pana cand surogatele din plastic, inox si sticla termorezistenta, plus electronica si automatizare pe la toate colturile, vor domina oferta de piata, situatia conpromisurilor posibile e foarte ingusta!
masina termica stabila inseamna masa termica multa, cat mai multa! iar aburul/boilerul/presiunea, implica solutii robuste si sigure; una peste alta, costuri mari!
nu se poate espresso altfel!
am zis-o de multe ori si mi s-au folosit cele vorbe si impotriva-mi, cand ma plangeam ca nu-mi pot permite solutii costisitoare!

si asta nu inseamna scepticism si pesimism: dar e realist sa intelegem si sa credem asta, dupa care decidem ceva mai in cunostinta de cauza!
cei mai multi lucreaza, au un salariu, venituri de diferite feluri si tot ce au de acceptat e ca o masina espresso e o investitie mai mare! nu cat un automobil nou, dar undeva in zona (acum) 3000-6000 lei!

amuzant poate, dar cei mai multi dintre noi s-au apropiat de lumea asta a espresso-ului, dinspre electrocasnice si espressoare entry-level; cand am inceput si eu, de capul meu, fara a apela la sfaturi (de conserva si ele...) am luat un krups de toata comedia si vreo jumatate de an mi-am pierdut zile si nopti luptand pentru remedieri in garantie la o aceeasi piesa!
culmea e ca atunci aveam parte de o cafea verde mult mai buna (pe care o prajeam cum puteam cu un popcorn maker modificat)!
nu, masinile entry-level nu sunt o solutie eleganta si nici practica, pentru a... intra in lumea asta a cafelei espresso preparata acasa!

si alegerea - optimista - care ne sta la indemana daca dorim sa compromitem cat mai putin si sa renuntam (temporar macar) la costisitoarea cale numita espresso, este o metoda alternativa de preparare: drip sau press in principal;
nu varia dispozitive tip seringa de plastic! si eu folosesc dupamasa deseori V60-ul, in loc de ceai...
si in rest, sa ne concentram pe cafea, ca principal obiect al muncii Smile
care ea, in sine, la preturile (sau veniturile uzuale) practicate, inseamna anual inca o masina espresso, sau o parte din ea!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#4
Foarte de-acord cu ce spui tu. DAR:

Eu încerc sa merg pe principiul ăla celebru care spune că "cu 20% investiție pot obține 80% din rezultat"...și cam aici as vrea sa ajung in ce privește trecerea prietenului meu de pe pod-uri pe cafea măcinată.

Nu e cazul sa investească 2500 € într-un espressor și într-o rasnita pt un espresso de nota 9-10. Dar s-ar mulțumi cu 500 € investiti pentru un espresso de nota 7-8.

Plus de asta...ca sa apreciezi un espresso băut pe o mașină de minim 1500 €, trebuie sa fii si antrenat in asta. Ori aici nu e cazul. Si nici perspective nu sunt pt asta.

O sa mai aprofundez subiectul "Gaggia" pe unde pot...mi se pare o alegere buna alături de o rasnita manuală decentă pt un espresso cu minim 5 clase peste ce bea el acuma. Întradevăr, nu cu 10 clase peste...

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita

(23-03-2019, 15:13)mirceat Wrote: Salut Daaaaan, ceva similar se discuta pe un topic paralel https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...at-rasnita.
Despre versiunile de Gaggia Classic s-a mai discutat in diverse ocazii, cauta pe forum. Baby cred ca nu se mai produce. 
Buget de nivelul 1000 lei s-a mai discutat pentru espressor, solutiile sunt foarte limitate, ar presupune second hand, multa mestereala si riscuri mari.

Am citit aseară topicul ăla, dar e vorba în principal de Lelit acolo, respectiv un buget de 2000 lei pt espressor

O sa mai caut sa vad ce găsesc legat de Gaggia Classic...

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#5
La buget de brew, vrem espressor...
Este de inteles, cand intram in lumea asta, nu ne vine sa credem ca poate costa asa mult un setup de espresso pentru acasa.
Si nici nu facem un calcul de costuri totale (de genul total cost of ownership), sa adaugam accesorii, cafeaua consumata, timp consumat pentru invatat si intretinere si ce o mai fi.
Sa faca prietenul un calcul macar pe 3 ani, apoi un calcul si la pod-uri, poate isi ajusteaza cerintele si bugetul.
 
Reply
#6
(23-03-2019, 17:49)mirceat Wrote: La buget de brew, vrem espressor...
Este de inteles, cand intram in lumea asta, nu ne vine sa credem ca poate costa asa mult un setup de espresso pentru acasa.
Si nici nu facem un calcul de costuri totale (de genul total cost of ownership), sa adaugam accesorii, cafeaua consumata, timp consumat pentru invatat si intretinere si ce o mai fi.
Sa faca prietenul un calcul macar pe 3 ani, apoi un calcul si la pod-uri, poate isi ajusteaza cerintele si bugetul.

E conștient de costurile cu accesoriile necesare...cântar, tamper (dacă nu e inclus în vreo ofertă cu espressorul), perii de curățat, lavete, latiera eventual.

Nu îl deranjează sa dea 100 de lei pe cafea pe luna, respectiv 3600 lei in 3 ani...il deranjează sa dea 2000 lei odată pe tot setup-ul...așa e percepția lui Smile

Nu îl pot schimba pe el, dar pot sa încerc sa îl ajut cu bugetul asta de 2000 lei...dacă e posibil.

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#7
De ce nu i recomanzi prietenului Caffiano Kompresso? E un inceput foarte bun in ale espressoului, in caz de upgrade se poate revinde la pret bun sau ramane accesoriu pentru deplasari. Este , de departe, cea mai ieftina si simpla alegere, macar ca un prim pas.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)