Hello There, Guest! Login Register


Espressor gaggia evolution

#1
Salut,

Am achizitionat un espressor gaggia evolution . Aveam o rasnita mazzer major elecrtronic second hand. Espressorul l-am cumparat de la "fratii" nostri din targ. La prima proba functia de vaporizare functiona , la teste portafiltru se auzea pompa dar nu curgea nici un pic de apa. Am fost cu el la doctor de saeco si alte esprerssoare si tot ce avea era pompa dezamorsata. Va pot spune ca la achizitionare avea portafiltru cu sita nepresurizata . Espressorul arata super bine in interior ziceai ca e nou. Am macinat cafea dar din cauza macinaturii cafeas iesea f. bine dar nu facea spuma . Urmeaza sa repar rasnita . Astept si eu pareri sau useri care au asemenea aparat
rasnita Mazzer Super Jolly, Microcimbali, Gaggia Evolution
 
Reply
#2
Cand spui ca arata ca nou in interior, sa intelegem ca ai desfacut si boilerul?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Nu. Am desfacut decat capacul de sus si cel din fata pentru a amorsa pompa.
rasnita Mazzer Super Jolly, Microcimbali, Gaggia Evolution
 
Reply
#4
Deci nu poti spune ca arată ca nou... Sunt poze pe forum cu boilere negre! Mai ales dacă e luat din târg.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(13-05-2014, 15:22)Lyvyoo Wrote: Deci nu poti spune ca arată ca nou... Sunt poze pe forum cu boilere negre! Mai ales dacă e luat din târg.
Problema boilerelor de la Gaggia e ca sunt de aluminiu. Iar cea mai mare problema e ca se face constructiv, alaturarea aluminiului fata de cupru.
Aluminiul si cuprul in mediu electrolitic formeaza o pila electrica care conduce la consumarea electrodului de aluminiu si oxidarea lui.

De altfel specificatiile firmei spun ca boilerul de aluminiu este tratat in vederea stabilizarii prin anodizare.

Intrebarea mea e daca nu se poate face o operatie de eloxare a intregului boiler de aluminiu?
Face rau in alimentatie aluminiul eloxat?
 
Reply
#6
anodizare = eloxare.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#7
(13-05-2014, 21:17)amarok Wrote: anodizare = eloxare.
Prin eloxare am vrut sa zic si operatiile de colorare.
De exemplu exista in aparatele electronice radiatoare de aluminiu eloxate si colorate in negru. Arata foarte bine, rezista la caldura, sunt durabile in timp etc.
E drept ca nu sunt supuse la solicitari de eroziune prin curgerea apei.
Si nu stiu daca acei coloranti sunt nocivi pentru alimentatie.
Daca nu se face colorarea s-ar putea ca suprafata sa nu mai iasa lucioasa.

O solutie care sa rezolve problemele ar fi fost acoperirea cu teflon, sau si mai bine cu strat ceramic asa cum sunt tigaile.

In practica pentru a se evita procesul de reactie, la imbinarile dintre aluminiu si cupru se folosesc piese speciale din cupal. Cupalul este o tabla jumatate aluminiu jumatate cupru.
 
Reply
#8
Nici alama sau cuprul nu sunt mai breze

[Image: descale2.jpg]

Totusi, inoxul cam este evitat de producatorii de espressoare, nu numai din cauza costurilor dar si a faptului ca are o inertie termica mare si scaderea temperaturii pe un DB sau flush-ul pe un HX, ar insemna timpi mult mai mari de operare. In espresso e nevoie de o anumita elasticitate termica.

La boilerul Gaggia este implementat si un proiect patentat de ei, cu doua rezistente de incalzire plasate in exteriorul boilerului. Cum aluminiul cred ca este cel pretabil pentru un asemenea proiect, plus costurile reduse, nu au ezitat sa-l foloseasca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Asta sigur, deorece si timpul de incalzire este mai rapid
rasnita Mazzer Super Jolly, Microcimbali, Gaggia Evolution
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)