Hello There, Guest! Login Register


Espressor automat!

#1
Deschid acest topic, pentru ca mi se cere o consultatie, si e clar ca evoluam in universuri paralele [Image: smile.gif]

E vorba de un birou unde in momentul acesta sunt satui de ceva intre taciune si carbune medicinal, livrat de Alfredo ambalat in pod-uri, si preparat de un aparat care pare un fel de ceainic, doar trece apa fiarta prin pod, oribil...
Consumul e cam de 10 spa-laturi pe zi... si evident ca vor sa treaca la ceva superior.
Dar din pacate tot automat... le-am dat sa citeasca articolul de aici, le voi face o vizita sa le explic ce si cum, dar nu am sperante ca ii voi convinge sa isi rasneasca, sa tampeze si ce mai presupune o preparare corecta.

Asa ca intrebarea este: la un buget de aprox 2000 lei, gasesc ceva mai bun decat Gaggia Brera ?

PS: cafeaua o voi furniza eu [Image: biggrin.gif] 2kg pe luna pentru inceput.

*admin edit
 
Reply
#2
Ia uite un nou Cra fegiu. Discount pentru forum ai?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Nu mi-am propus sa prajesc "profesional".
Ei vor cumpara cafeaua verde facturata pe firma lor, eu o prajesc si atat...
Musterii sunt constienti ca la prajire se pierde un %... variabil Smile
 
Reply
#4
breville parca e un espressor manual dual boiler cu rasnita incorporata.
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#5
Care il cumperi... de unde... ? Smile
Nu pare sa il vanda nimeni... Confused
 
Reply
#6
Vezi ca era la kfea un gaggia platinum vogue la 1400-1500lei

Ei au la vanzare cu 1900lei dar este inclus un capucinator...vand si fara "cadou"

Este un singur dual boiler cu rasnita Breville dar este 2000 usd

Si mai au un dual boiler dar fara rasnita...sare de 2000lei
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#7
Era... acum nu mai e nicaieri, la nici un pret...
 
Reply
#8
Are anuntul pe olx dar cred ca a gresit pretul

Marian il cheama...il ate la 2800lei...cred ca e 1800lei

Suna si intreaba...si negociaza
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#9
Trebuie marfa noua, pe firma, factura Smile

Deci astept un sfat numai echipament care il pot lua acum din stoc/magazin.
Nu acum acum... saptamana aviatoare
 
Reply
#10
El mi-a spus ca lucreaza la kfea iar aparatul e unul care a stat in showroom, nu este folosit...se ofera factura...poti sa suni

http://olx.ro/oferta/gaggia-platinum-vogue-ID4FSao.html

Pretul este gresit...a fost 1900 cu cadou de 500 lei si il dadea si fara cadou
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#11
Ce ar avea diferit/in plus fata de Brera ?
 
Reply
#12
Brera este 2000-2200 lei iar vogue este 1500lei cel puti cu atat il dadea cand am intrebat eu pt cineva

Vogue are o supapa care ofera crema mai putina sau mai multa in functie de cum o setezi si mi se pare ca rasneste mai multa cafea la doza maxima 10.5gr fata de brera cu 9gr maxim
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#13
Se pare ca au mai crescut si la Brera gramajul...

"Reglare dozaj cafea : 7-10.5 g"

http://www.kfea.ro/gaggia-brera-black-un-cadou
 
Reply
#14
Da, stiam ca este mai mic dozajul...vogue este model mai vechi si nu cred ca se mai fabrica

Te orientezi...
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#15
Acest Gaggia Brera poate fi reglat de catre vanzator din start la 9 bari, daca il iau pe unul din canalele agreate de forum ?
 
Reply
#16
La acest aparat nu poate fi reglata presiunea fara sa adaugi un OPV.
 
Reply
#17
Ceeace nu se face in garantie ... banuiesc,,, Confused
 
Reply
#18
Ma bate si pe mine gandul sa scad presiunea la 9 bari la Lelit-ul meu...chiar se simte diferenta?
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#19
As vrea sa achizitionez un espressor automat pentru acasa,nu ma pricep ,si nu stiu care este cel mai bun,mi-ar prinde foarte bine un sfat profesionist din partea voastra !!,va multumesc!
 
Reply
#20
cred ca ai nimerit unde trebuie. Smile aici sunt convertiti cei ca tine. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#21
E o intrebare capcana.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#22
(17-08-2016, 20:11)Fane Wrote: cred ca ai nimerit unde trebuie. Smile aici sunt convertiti cei ca tine. Smile
Daca se lasa.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#23
Cel mai bun espressor automat este un ibric. Pune langa el o rasnita, macar una electrica de 50lei cu lame si de restul banilor cafea proaspat prajita. Serios.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#24
(17-08-2016, 20:10)Dandan Wrote: As vrea sa achizitionez un espressor automat pentru acasa,nu ma pricep ,si nu stiu care este cel mai bun,mi-ar prinde foarte bine un sfat profesionist din partea voastra !!,va multumesc!
Iar se reprima unii pe forum.

(17-08-2016, 20:10)Dandan Wrote: As vrea sa achizitionez un espressor automat pentru acasa,nu ma pricep ,si nu stiu care este cel mai bun,mi-ar prinde foarte bine un sfat profesionist din partea voastra !!,va multumesc!
Pierzi timpul pe aici.
Dacă insiști pe un automat o iei spre stânga (Softpedia), dacă vrei un espresso bun ramai pe forum.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#25
Am avut discutii saptamana trecuta despre un automat pentru birou, pentru ca doar acolo se preteaza, unde 20 oameni diferiti nu vor decat sa apese pe un buton si sa curga...
A fost livrat marti, l-am montat, incercat... si... rezultatul, o zeama subtire, ce se poate scoate si din V60 sau aeropress, cu siguranta ce iese de acolo nu se poate numi espresso !
Si vorbim de un aparat de 2000 lei !
Noroc ca cei care l-au vandut au pus alaturi si ceva cafea buna, asa ca celor din birou li s-au deschis alte orizonturi... aia a fost de fapt revelatia, cafeaua proaspat prajita ! Si ei credeau ca aparatul face minunea... daca l-ar fi inaugurat cu ceva de supermarket probabil ca nu ar fi facut nici o diferenta fata de automatul Tchibo de la coltz...

Asa ca intai lamureste-te clar daca tu crezi ca stii pe bune ce este un espresso adevarat, si daca aia este ce vrei, si ai minim 2000 lei ca sa bagi in sculele second hand necesare ca sa scoti asa ceva...

Consolarea este ca se poate bea cafea buna si fara sa fie espresso... si fara bani multi... dar cafeaua proaspat prajita este numitorul comun care ne uneste aici.
 
Reply
#26
Dar nu ne-ai spus ce automat au cumparat
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#27
O sa postez impresii acolo, in topicul de birou.
 
Reply
#28
Se pare ca am multe de invatat!!,primul pas cred ca este alegerea cafelei,cel putin asta am inteles din cat am citit pe forum,apoi tehnica pe care trebuie s-o experimentez!!!,oricum va multumesc!
 
Reply
#29
Mie unul nu mi s-a părut o îmbunătățire majora folosirea cafelei proaspăt prăjită la un automat. La gaggia classic cu site nepresurizate cu siguranță se simte diferența.
Dar poate sa țină și de calitatea automatului.
Pe scurt, nu cu cafeaua trebuie să începi ci cu setup-ul.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#30
(18-08-2016, 00:24)amarok Wrote: ...Pe scurt, nu cu cafeaua trebuie să începi ci cu setup-ul.

Cred ca esti singurul cu parerea asta de pe aici Smile
Dumneata incepi cu frapiera inainte de a cumpara vinul ? Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)