Hello There, Guest! Login Register

Espressor Rocket R NINE ONE

@FAB sunt curios daca ai reușit să setezi câteva profile pe care le folosești pe r91.
Mă interesează să share si sa testez și altceva decât am setat eu până acum.
Întrebare: daca adaugi timpi morți în timpul extracției ( că de exemplu după preinfuzie) că de exemplu:
T1 8 P1 4
T2 3 P2 0
T3 20 P3 9
...
La.tine intre T2 și T3 o ia manometru razna ? Al meu nu se hotărăște unde sa stea timp.de 2-3 secunde după care se stabilizează. Întreb asta pentru că debitul este direct proporțional și => haos în puc.

Merci
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX

Reply
Salut ! Pe scurt nu mai folosesc profiluri automate . Cu toata tehnologia , chiar si la acelasi tip de cafea pot exista diferente de tip si vechime a prajirii , grad de rasnire si tampare .
Presiunea...si manometrul mai fac mici oscilatii , atunci cand traseul e putin murdar , o iau ca pe un anunt . Dupa cateva backflush-uri cu EVO cafetto + 1 picatura de detergent de vase + clatire , merge ca tancul !
Reglez totul din prajire , grad de rasnire , nivelator , tampez dinamometric , reglez cantitatea din rasnita , preinfuzie la 2 pana la prima picatura , apoi in functie de tipul de cafea...am facut un Excel Smile merg intre 7,5 si 9 , pe cantitatea pe care o stabilesc pe Acaia .
Nu stiu cat de stiintific procedez sau prezint , rezultatele sunt wow !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele

Reply
interesant. sunt curios de reteta ta cu 2bari - x secunde si 7.5/8 y secunde.
am inceput sa prefer extractiile la 8 bari in loc de 9 ca peak de presiune. 
poti sa faci share la o reteta?

eu am reusit sa scot ceva wow cu urmatoarea:
T1 12s  -  P1 4 
T2 18s  -  P2 8
T3 5s.   -  P3 4 (aici incerc sa evit acreala)
T4  5s.  -  P4 0
T5  3s.  -  P5 0

si asta - unde am un cooldown la T2 - e cam nemultumita pompa da asta e (face cam urat acul manometrului)

T1 12s  -  P1 2.5 
T2 4s  -    P2 0
T3 3s  -    P3 4 
T4 18s  -   P4 8
T5  3s  -   P5 0
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47

Reply
(28-10-2023, 01:54)Mihai.B Wrote: poti sa faci share la o reteta?

Pai e simplu , ca a ramas numai una , cafeaua difera  Smile ! Vreo 2 luni am stat cu caiete...notari...Excel-uri , m-am plictisit  Smile , beau cafea nu sunt sef de laborator de analize .
Prajesc cam 2 kg o data , desigur 4 sarje X 500 g din aceeasi cafea !
Setez rasnita ca finete sa curga primul strop in ceasca in maxim 6...7 secunde la + - 2 bar , apoi setez timpul de rasnire pentru 18 g pe dublu .
Temperatura e setata pe 92,5 C .
Bag in jur de 2 bar...manual pana curge prima picatura in ceasca , asta ca sa fiu sigur ca exista presiune constanta in puc , apoi merg usor la aproximativ + - 8 bar , pana ce apare 50 ml pe Acaia .
Frotez intre 180 - 200 ml lapte , cu grija...stii ce debit are Smile  si asta bem noi in familie , asta ne place !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar

Reply
(28-10-2023, 02:34)FAP Wrote:
(28-10-2023, 01:54)Mihai.B Wrote: poti sa faci share la o reteta?

Pai e simplu , ca a ramas numai una , cafeaua difera  Smile ! Vreo 2 luni am stat cu caiete...notari...Excel-uri , m-am plictisit  Smile , beau cafea nu sunt sef de laborator de analize .
Prajesc cam 2 kg o data , desigur 4 sarje X 500 g din aceeasi cafea !
Setez rasnita ca finete sa curga primul strop in ceasca in maxim 6...7 secunde , apoi setez timpul de rasnire pentru 18 g pe dublu .
Temperatura e setata pe 92,5 C .
Bag in jur de 2 bar...manual pana curge prima picatura in ceasca , asta ca sa fiu sigur ca exista presiune constanta in puc , apoi merg usor la aproximativ + - 8 bar , pana ce apare 50 ml pe Acaia .
Frotez intre 180 - 200 ml lapte , cu grija...stii ce debit are Smile  si asta bem noi in familie , asta ne place !

Merci fain. Revin după câteva teste
Legat de frotare…da știu. Prima dată mi-a zburat laptele direct pe perete. Eu am scăzut temperatura ca să capăt presiune mai mică și ceva mai mult control.

Reply
Cu mare placere , pentru putin , sper sa iti placa , gusturile difera !
Uite si o cafea pe care o folosesc des si e in topul meu calitate - pret :
https://roastrebels.com/en/green-coffee/...er=DE.7814

Reply
Merci fain pt recomandarea de cafea.
Revin cu impresii.

Reply
Intampin o mica problema cu R9 One-ul meu si as vrea sa ma consult cu voi in urmatoarea speta:

Au inceput sa se scurga cateva picaturi de apa pe langa portafiltru, in timpul extractiei.
Intuind ca e vorba de o garnitura de grup uzata, am inlocuit-o rapid cu un cafelat e61 de 8mm(cea rosie).
Spre surprinderea mea, garnitura noua nu a rezolvat problema.
Am incercat si cu una originla noua(primita ca piesa de schimb) care e de calitate inferioara a celei Cafelat, iar problema persista, curge apa pe langa portafiltru in extractie. Am incercat chiar si cu un Cafelat e61 de 8.5mm, dar fara nici un rezultat.

Singura rezolvare care am gasit-o, e sa strang exagerat de mult portafiltrul in grup.
Spun exagerat pt ca Bianca-ul meu are un seal perfect si un workflow impecabil dupa 3 ani de uzura.

Intrebarile mele sunt:
1. ati intampinat cumva si voi aceasi problema?
2. ce garnitura grup folositi?
3. cand fixati portafiltru in grup, ati simtit vreodata ca urechile de fixare a portafiltrului parca "agata" ceva metalic in timp ce face seal-ul? (stiu ca suna ciudat intrebarea, insa am simtit asta de la primul shot, de cand a fost aparatul nou) 

thank you,
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero

Reply
Sper sa nu fie asa dar din ce expui pare ca un canal pe care se fixează o ureche a portafiltrului s-a uzat. Asa de mult încât sta înclinat. Ai putea inspecta situația. Eventual măsurat cu un subler ceva.
Eu la Bianca după ce ating garnitura mai împing 1cm și e suficient. Garnitura de silicon.
Ma rog, una din doua, fie portafiltrul, fie grupul.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1

Reply
(23-01-2024, 23:44)vlaicu Wrote: Sper sa nu fie asa dar din ce expui pare ca un canal pe care se fixează o ureche a portafiltrului s-a uzat. Asa de mult încât sta înclinat. Ai putea inspecta situația. Eventual măsurat cu un subler ceva.
Eu la Bianca după ce ating garnitura mai împing 1cm și e suficient. Garnitura de silicon.

Mersi de sugestie, insa pare putin probabil. Am sa incerc totusi cu un portafiltru nou, sa vad daca se reproduce.
Espressorul are doar cateva luni si un total de 500 shot-uri.
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero

Reply
Nu cumpăra altul nou dacă nu îl ai deja. Prima data inspectează grupul. Și cu o rigla poți vedea ce se petrece.
Poate garnitura nu se poziționează bine, deși ai încercat cu multiple. Poți scoate și garnitura și masori grupul, poate nu e paralel cu poziția portafiltrului, din cine știe ce motiv.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1

Reply
Ai montat corect garnitura de grup? pe interior are un sanfren, cu sanfrenul in sus la interior.

https://www.amazon.com/Cafelat-Silicone-...59S5Q?th=1

Cum te uiti la poza asta, sanfrenul e la interior, exact cum ein poza se monteaza cu scrisul in sus.

Pe langa asta, trebuie sa te asiguri ca e super curat sub garnitura, daca e ceva mizerie intra apa pe sub ea.

Alte cauze sunt:
folosirea unei site in pf care nu este suficient de inalta (sunt site care au buza de sus cu raza mai mica sau chiar plata - incearca alta sita-originala
folosirea unui portafiltru aftermarket care nu e chiar perfect compatibil cu acel grup- incearca alt portafiltru 
de uzura la grup nu putem sa vorbim pentru ca grupul e din inox, si nu se uzeaza dupa 1-2-5 ani, nici daca tragi 500 shoturi pe zi.

Nu apare uzura la grup nici la astea de alama care e mult mai moale decat inox, deci clar nu e asta problema.
Roest L100+,KaffeLogic Nano7, Sculptor 078, 2xNiche, Ultra, Bentwood, Ek43, P64, DF64, Kinu, Kony, Guatemala SB, Favorite 2a, Decent, ACS Evo, Bezzera Mitica+Magica, Flair, 2xGaggia C, 2xRancilioS +ITO, 5xPeppina, 2xPavoni,Riviera, Breville BES860, Dip dk65

Reply
+1 la ce a spus Darsidius mai sus. Verifica cum e montata garnitura și inspectează grupul. Daca apa vine.pe langa sifon e o fisura in grup.
La al meu aparat, portafiltru cu o singura curgere nu se poate strânge mai mult de 10 grade. Cel naked merge până la capăt. Mă gândesc că asta nu ar trebui sa fie o problema. Curge pe lângă la orice presiune?

Reply
@Darsidius
garnitura e montata corect Smile
tot grupul a fost curatat foarte bine, deci nu se pune problema de mizerie, e impacabil in zona respectiva.
folosesc un VST intr-adevar, insa am incercat si cu sita originala, dar aceasi problema(nu as trece la sita stock oricum, si nu as vrea sa cred ca sita e problema)

@Mihai.B
nu e fisurat grupul, am verificat.
cred ca e o problema legata de relatia portafiltrul / garnitaura / grup, undeva.. faptul ca tu nu poti strage un PF decat 10 grade, imi confirma faptul ca PF-urile sufera in timp uzura in functie de cum e calibrat grupul din fabrica.

aceastea fiind zise, as avea o rugaminte, ati putea sa imi faceti o poza la PF-uri voastre, partea inferioara a urechilor? aveti uzura semnificativa in zona aia?

thank you guys!

Reply
Am arătat pozele. Poți vedea pe portafiltrul naked care merge până la capăt (înșurubat in grup) este puțin pilit. Cel cu o singura scurgere nu prezintă așa ceva, însă acesta nu merge decât câteva grade.
[Image: d9f8f1a57167bf5f24317a134781165c.jpg]
[Image: 8b560b34628e9135d34ca7aa282304af.jpg]

Reply
(23-01-2024, 22:50)priza Wrote: Singura rezolvare care am gasit-o, e sa strang exagerat de mult portafiltrul in grup.

La inceput si mie mi s-a parut ca trebuie strans mult mai puternic decat la Expobar ! In timp , m-am obisnuit !
Mai scoate sita de pe portafiltru si mai spala depunerile !
Si DA , cursa e destul de scurta pleci cam din 45 de grade si nu ajungi in 90 adica manerul perpendicular pe aparat !
Folosesc sita IMS si portafiltrul original , nu a curs nici o picatura niciodata .
PS - Intru foarte rar pe forum !

Reply
Multumesc frumos de raspunsuri!
Vin si eu cu un mic update: am schimbat portafiltrul cu unul nou, si problema a disparut.
Garnitura a ramas aceaiasi, adica un cafelat pt grup e61 de 8mm si am mai obeservat ca urechile portafiltrului nou nu au mai suferit zgaraieturi adanci la fel ca la primul portafiltru. (primul PF a suferit zgaraieturi adanci inca de la prima utilizare)
Nu trag inca concluzii, pt ca e prea devreme. Am sa il mai folosesc o vreme si pe urma revin cu info.

Enjoy your coffee!  Big Grin

Reply
Mă bucur că ai rezolvat.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)