Hello There, Guest! Login Register


Espressoare (Krups)

#31
in ce ma priveste, am un krups, arhivat in istorie - cam toti am avut "krups"-ul nostru...
si am incercat sa fiu util cu referire la modelul respectiv, dar atat;
...perseverare, diabolicum Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#32
catabossu , vrei sa spui ca fiind nemultumit de vechiul krups ti-ai luat alt krups?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
am luat la pretul de 100 lei cat as fi dat pe portafiltrul de la 5220.
 
Reply
#34
Si poti pune poze si cu portafiltrul depresurizat si sita noului espressor?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
revin cu pozele la ce modificari am facut:

[Image: IMG_0395.jpg]

[Image: IMG_0396.jpg]

[Image: IMG_0398.jpg]

[Image: IMG_0399.jpg]

[Image: IMG_0400.jpg]

[Image: IMG_0401.jpg]

[Image: IMG_0403.jpg]

[Image: IMG_0411.jpg]

[Image: IMG_0413.jpg]

[Image: IMG_0415.jpg]
 
Reply
#36
Salutare. Am si eu un krups xp 7220 de 1 an jumate si de vreo 2 luni imi face figuri gen macina cafeaua, pistonul apasa in jos, o preseaza si nu mai trece apa prin ea; l-am desfacut, l-am curatat cat si pe unde s-a putut si tot degeaba, care ar putea fi problema ??????? Huh Huh Huh
 
Reply
#37
(05-05-2014, 07:08)catabossu Wrote: am luat la pretul de 100 lei cat as fi dat pe portafiltrul de la 5220.

Cata , daca doresti poti trece pe la mine sa-ti fac o cafea . Sa ai un termen de comparatie .
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more
 
Reply
#38
(11-06-2014, 09:54)Adrian86 Wrote:
(05-05-2014, 07:08)catabossu Wrote: am luat la pretul de 100 lei cat as fi dat pe portafiltrul de la 5220.

Cata , daca doresti poti trece pe la mine sa-ti fac o cafea . Sa ai un termen de comparatie .

Multumesc de invitatie. As dori sa pot face o comparatie intre mai multe tipuri de aparate si cafele. Sunt constient ca se poate si mai bine, dar ma multumesc cu ce am si la ce bani am investit.
o zi placuta!
 
Reply
#39
salutare,
detin de la krups modelul EA8250 de circa 3 ani.problema ivita: dupa procedura de cleaning cu pastila sx3000 pur si simplu nu a mai mers, mai exact rasnita e ok, insa apa nu mai trece prin doza de cafea,...apoi arunca cafeaua la cos sa si cum totul ar fi ok...am initiat si procedura rinsing, apa o arunca in tava direct si nu pe magistrala de preincalzire...ma gandesc poate primesc un raspuns aici pana sa-i sun pe cei de la service.Multumesc.
 
Reply
#40
Bun venit,
Aici in niciun caz, caci vorbim despre un automat. Acestea sunt aparate inferioare, care produc rezultate mediocre, surogate ale bauturilor pretinse de fapt, si nu pot face obiectul de studiu al unei comunitati care analizeaza calitatea in espresso. Deci pregateste banutii la service Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
buna ziua ! detin un krups orchestro 889 , dar cand face cafeaua nu mai scoate prin cele doua tevi pe unde iese cafeaua decat foarte putin , cafeaua iese si se prelinge pe dispozitiv in jos pana in ceasca de cafea . cadn spun dispozitiv ma refer la partea aceea care se lasa si se ridica pe inatime pe unde iese cafeaua .  nu s-a confruntat nimeni cu problema asta ? va multumesc !
 
Reply
#42
Ce parere aveti despre espressoarele La SAN MARCO cu tot cu macinatoarele SM92
??
 
Reply
#43
Ce legătură are întrebarea cu subiectul Krups?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
Smile 
si- a facut si omul o intrare in forta si acum de iei de el ?   Big Grin
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#45
(21-01-2016, 18:03)Lyvyoo Wrote: Ce legătură are întrebarea cu subiectul Krups?
Are.
Mai mult ca sigur ca nu-ți place niciunul!!!
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#46
Ee, San Marco face espressoare, Krups artificii si pocrnitori.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#47
Bună seara,
Am un expresor Krups EA8038 la care am o problema. După prepararea cafelei la curățarea pistonului tot aparatul în interior se umple de cafea (zaț) și apa. După mai ulte folosiri cam 1 luna jumate sa zic asa datorita faptului ca apa sate pulverizat în tot dispozitivul de măcinare și preparare cafeaua rămasă în buza rasnitei se umezește și rănită se infunda(merge în gol)și aparatul înăuntru este plin de cafea
Nu știu sa va explic mai bine sau cum sa va spun altfel... Macină prea multa cantitate de cafea sau ce se întâmplă...?
Mulțumesc...!
 
Reply
#48
Salut si bun venit,
Sper ca intrarea pe forum sa te faca sa scapi odata de acel automat si sa treci pe espressoare adevarate, semiautomate, cu o rasnita alaturi. Sau macar cu rasnita incorporata, caci am observat ca e un pas psihologic, o punte, dar sa nu mai fie automat.
In general, automatele au o mie de probleme de genul celor prezentate de tine, alaturi de altele gen nu merge led-ul stanga, afiseaza eroare 468, s-a infundat, apa miroase urat, touch-ul nu raspunde la comenzi, interiorul miroase a mucegai  etcccccc. Motive pentru care am ales sa nu tratam subiectul automatelor pe forum, decat asa, marginal sa spunem. Solutia in cazul tau este sa mergi la un service, unde vei gasi un teanc de automate la rand (daca mai gasesc poza chiar o upload-ez).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#49
[Image: 8EhCwUB.jpg][Image: aRsfEgu.jpg][Image: ApVbN4s.jpg]

Asa se face portafiltrul dupa vreo juma' de an.
 
Reply
#50
de acord cu pozitia generala in forum fata de 'expresoarele' actuale de supermarket!
multi de-nceput cad in plasa lor si eu am fost unul din cei ce-au folosit un expresor krups aproape un an!
ideea e ca la vremea respectiva nici n-am stiut ca exista si prosumere, masini de casa pentru entuziastii espresso!
in plus, n-am fost si nici nu cred ca sunt, mare entuziast al bautului espresso!
da, sunt, al prepararii cafelei si am devenit si dependent pe deasupra... dar nu ma dau in vant dupa varia arome straine de mirosul cafelei... drepte Smile 
dar altfel, viitorul, chiar si in lumea de acasa, e al masinilor automate! trecand desigur prin tot felul de catch-uri de marketing cum e si cel cu profilarea manuala... pana una alta, intamplator, am nimerit peste una cu 'profilare' (adica putiinta de a urmari profile programate - automat adica! nu de a merge... dupa ureche - manual adica) si... ieftina, cum place unora:
1240$  Espresso Machine WPM KD-310VPS with pressure profiling and bluetooth

de fapt, ce vreau sa spun: o masina espresso, fie ea si expresso de supermercato, sau ceva ezoteric gen Slayer, lucreaza cu 'noroi' de cafea care murdareste, apoi se 'intoxica' cu mucegaiuri si culturi de germeni toxici! ha!
se intampla la toate casele daca se neglijeaza partea cu curatatul, mai ales daca sunt multe cotloane si piese...

portafiltrul Krups folosit de mine, la multe luni dupa anul acela de utilizare, arata asa:
[Image: Qq7XDRX.jpg]

p.s.
nu va temeti de plastic, refugiindu-va in tancuri si caramizi de inox, alama, aluminiu etc.!
traim intr-o lume de plastic, ce mai! sa ne obisnuim cu ideea!
(disclaimer: eu inca mai cred in boilere de vapori saturati vs. termoblocuri!)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#51
Dupa cum observi nu este vorba ca nu a fost curatat. Acel strat subtire de inox pur si simplu a fost ridicat de catre rugina care era sub el. Dupa o scurta perioada de folosire nu am mai reusit sa-l demontez. A ramas intepenit.
 
Reply
#52
nu, eu n-am avut cum sa observ ca a fost sau n-a fost curatat!
si stratul ala subtire de care vorbesti, nu e de inox! God Forbid!
corpul portafiltrului parca e din plastic, cum ziceam sa nu va temeti (!), si e acoperit cu ceva metalizat etc.
gata, nu mai vorbesc aici, nu am ce!
am avut si eu pe vremuri, prin 2010-2011 un 'expresor' krups! mai exista si-acum undeva intr-o cutie, pe un raft...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)