Hello There, Guest! Login Register


Ecuator Cafe Pitesti

#31
Nickso nu-l cunosc pe Dnul Mitran dar am mai plasat si eu comenzi la el. Am luat si de la Sarkis si de la PJ.
La Mitran treaba sta mai simplu: comanda trimisa pe mail este de baza iar telefonul pentru lamuriri. O data adoptata aceasta modalitate de comanda lucrurile se simplifica. Cu site-ul nu se descurca si nu stie sa-l administreze iar comenzile cred ca ii vin spre o alta adresa de mail. Aceste lamuriri mi le-a dat la un telefon candva. Altfel intr-adevar mai exista neintelegeri spre ex. comandat o cantitate, venita alta (o data in plus, alta data in minus). De platit insa am platit cat a trebuit. La celelalte amanunte semnalate de tine nu ma pronunt. Am facut aceasta precizare ca nu stiu daca intra pe acest forum si pentru ca a mai fost cineva care a facut la fel (comanda pe site) si s-a mirat ca a intarziat mai bine de o luna.
As mai avea ceva de adaugat, un lucru care ma intereseaza demult sa-l lamuresc desi am tot uitat sa-l amintesc. Daca la Sarkis treaba e simpla, mergi in magazin si vezi instrumentul cu care se face prajirea... D-nul Mitran si respectiv PJ se stie ca prajesc insa nu cred ca a vazut mai nimeni cu ce. Cred ca ar fi interesant de vazut si nu cred ca ar dauna cu nimic business-ului ba din contra ar dovedi transparenta in relatia cu clientii.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#32
Liviu, am zis transparenta nu marketing. La ce te referi tu este greu sa nu faci diferenta. Si nu m.am referit numai la online..doar l.am dat exemplu pe sarkis..

Daca va veti uita la ce am avut de reprosat d.lui mitran (parca asa il cheama) este ca pe pachetele pe care le.am primit scrie ca produsul este expirat..

Eu nu cer reclame ci indicarea catorva elemente, ce tin de produs, pe ambalajul acestora. Daca datele sunt false cineva, cu mai multa experienta, va putea sa spuna daca vanzatorul minte...dar daca nu scrii nimic sau, ironic, imi spui ca e expirat...

Este o asteptare de la prajitor...si cred ca este pe topicul si in discutia potrivita...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#33
nickso eu am vorbit in general, ca o parere personala, independent de cazul tau, care este o reclamatie indreptatita pentru Ecuator.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#34
Cred ca de fapt eticheta mica este data prejirii.
Tu pe ce data ai primit cafeaua ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#35
(04-06-2013, 22:55)sorin2505 Wrote: Cred ca de fapt eticheta mica este data prejirii.
Tu pe ce data ai primit cafeaua ?

Pe 21 am comandat, pe 24 s-a expediat, pe 03 am primit. Si eu cred ca este data prajirii altfel as fi fost poate putin mai...agresiv. ce vreau sa spun este ca nu ar strica sa fie putin mai atent la detalii si sa se implice aici, pe forum, unde isi poate face si putina reclama.

Liviu...daca te uiti putin in urma vei vedea ca de aici a plecat prima data discutia. Angel
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#36
Am luat si eu o data de la Ecuator cafe , iar acum am dat a doua comanda , cafelele mi se par bune si ieftine.
Eu am luat : •Sumatra Mandheling(250 gr.) - mi-a placut , gust bun , aciditate scazuta si crema multa. Mai comand.
•Columbia Supremo fara cofeina(250 gr.) - nu mi-a placut , cred ca a fost prea prajita.
•Etiopia Harrar Longbery(250 gr.) - placuta cafea , chiar deosebita. Mai comand mai ales ca preturile sunt f. bune.

Cred ca Ecuator cafe , ca prajire , se afla undeva intre Sarkis si P.J.
Pt. moment am renuntat la cei 2 si merg pe Ecuator cafe.
Am mai comandat - Panama Geisha , Kenya Mugaya , Ethiopian Sidamo si Guatemala Antigua.
Tocmai m-a sunat sa-mi spuna ca nu mai are momentan Panama Geisha si am ales altceva.
Lelit PL41PLUS , Varia VS3 - 2nd generation[size=small] [/size], Tamper Concept Art Knock , Pre-tamper Hendi.
 
Reply
#37
(31-01-2014, 18:59)razvanpana Wrote: Am luat si eu o data de la Ecuator cafe , iar acum am dat a doua comanda , cafelele mi se par bune si ieftine.
Domnul Mitran face asta din pasiune, profit mai putin. Probleme nu apar decat cu expedierile (daca apar), dar le rezolva intotdeauna. Eu de peste jumatate de an am luat numai verde si am numai vorbe de bine.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#38
Incredibil ...... vorbeati de expediere .....
Am dat ieri la pranz comanda si azi la 14 aveam curierul la usa cu cafeaua comandata ieri.
Azi asteptam ceva prin curier de la Mag-Pro si credeam ca ei sunt , cand vad ca e vorba de cafea. Mag-pro ma lasa in asteptare , iar Ecuator Cafe ma surprinde cu teleportarea.
Am primit urm. cafele la 250 gr.:
-Indian Monsooned Malabar (am testat-o) - mi-a fost recomandata pt. espresso de baiatul lui la 15 lei/250 gr. E ok , cafea normala , intr-adevar se preteaza pt. espresso
-Ethiopian Yirgacheffe - nu am gustat-o inca
-Kenya AA Mugaya-Kirinyaga - nu am gustat-o inca
-Guatemala Antigua - nu am gustat-o inca
Este adevarat ca nu am data prajirii pe nicio punga , insa cafeaua e proaspat prajita, am pus una din ele(din prima comanda) in borcan etans si cand l-am deschis a "bufnit". Acesta, zic eu, este singurul minus de la Ecuator Cafe.
Revin cu impresii.
Lelit PL41PLUS , Varia VS3 - 2nd generation[size=small] [/size], Tamper Concept Art Knock , Pre-tamper Hendi.
 
Reply
#39
ma scuzati
eu intru mai greu (datorita si varstei) pe forum
acum am hotarat sa schimbam site ul apare intr o zi sau max 2
am citit si ma simt onorat de parerile pozitive
intr adevar nu sant pus in situatia ( cei cu care am intrat in contact pot confirma) sa mi pun problema sa mi castig existenta din aceasta activitate
daca am putut sa achizitionez cafele noi sa le incerc am fost multumit
dar in ultima vreme volumul a crescut peste ce reprezinta un hobby
asa ca l am cooptat si pe fiul meu (care mi-a pus la punct tot ce inseamna program de prajire...)
faptul ca nu este trecuta data prajirii se datoreaza in principal faptului ca unii clienti ( cei cu magazine) insista sa nu trec data
deoarece fiul meu se ocupa de expeditie si inca nu cunoaste clientii am omis sa l ma ibat la cap s icu data prajirii
tot din experienta nu am observat diferenta in decurs de 2 saptamani de la data prajirii
chiar am observat ca multe cafele evolueaza ( de ex sumatra sau kenya aa sant mai bune dupa 10 zile)
oricum nu veti gasi la noi cafele prajite de 2 saptamani
daca tot am scris as ruga pe oricine care comanda sa mi scrie impresii bune sau rele nu conteaza
 
Reply
#40
(01-02-2014, 20:47)ecuatorcafe Wrote: acum am hotarat sa schimbam site ul apare intr o zi sau max 2

http://www.ecuatorcafe.ro/

Noul site arata foarte bine. Felicitari!
 
Reply
#41
Da, felicitari pentru site, arata bine (din pacate putin cam lent, se misca greoi).
Diversitate mare de cafele, preturi interesante..., insa cred ca pentru multi ar fi util de vazut (poate in aceast forum) care sunt cafelele recent prajite, pentru a putea comanda o cafea cat mai proaspata, chiar daca am inteles ca nu pot fi cafele mai vechi de 2 saptamani.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#42
(05-02-2014, 22:01)ovisod Wrote: Da, felicitari pentru site, arata bine (din pacate putin cam lent, se misca greoi).
Diversitate mare de cafele, preturi interesante..., insa cred ca pentru multi ar fi util de vazut (poate in aceast forum) care sunt cafelele recent prajite, pentru a putea comanda o cafea cat mai proaspata, chiar daca am inteles ca nu pot fi cafele mai vechi de 2 saptamani.

Buna seara.
Cafelele sunt prajite la comanda. Adica cand strang un numar de clienti care doresc acelasi sortiment de cafea il prajesc de aceea timpul este diferit de la comanda la comanda. Oricum incerc ca nici o comanda sa nu o intrziu cu mai mult de 3 zile din momentul prajirii pana in momentu livrarii.
Multumesc iar cei care au comandat ii astept cu opinii la cafele savurate si pe ecuatorcafe.ro
 
Reply
#43
buna ziua,

pe site scrie ca se poate obtine discount in functie de cantitate. puteti detalia?
se are in vedere posibilitatea de a oferi un discount pt membrii forum-ului (cum acorda si alti prajitori)?

multumesc,

vlad
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#44
@vladdooo: am vazut pe site-ul lor ca daca schimbi cantitatea catre una mai mare, pretul/Kg scade.
De exemplu la Ethiopia vad ca pretul este de 17 lei la 250 g, deci 68 lei/Kg. Daca selectezi 1 Kg, vad ca este 62 lei, deci aici cred este discountul la cantitate.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#45
da, asa e. nu dadusem click pe detalii la fiecare origin.
thx

mai ramane a 2-a intrebare Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#46
Arata bine site-ul,imi place ca se poate comanda si cantitate mica de cafea ca sa poti alege mai multe sortimente.Am pus si eu astazi o comanda,astept sa o primesc ,apoi o sa imi dau cu parerea.
Gaggia Evolution , Hario Skerton , Lelit PL 043 MMI , Tamper RVS full inox
 
Reply
#47
(06-02-2014, 16:53)Valentin0 Wrote: Arata bine site-ul,imi place ca se poate comanda si cantitate mica de cafea ca sa poti alege mai multe sortimente.Am pus si eu astazi o comanda,astept sa o primesc ,apoi o sa imi dau cu parerea.

Daca ai comandat 10 sortimente la 125 grame, iti poti da cu parerea decat despre transport. Daca au venit, daca sunt toate cele 10 pungute...
 
Reply
#48
Am luat la 250 grame, pai la punga de 125 g pana gasesc macinatura corecta se termina punga.Eu sunt la inceput cu cafeaua proaspat prajita si vreau sa incerc cat mai multe sortimente ,am cumparat doar de la Papa Jacques o data,Columbia si Guatemala(la 1kg ), care mi-au placut mult dar pacat ca are putine feluri de cafea.
Gaggia Evolution , Hario Skerton , Lelit PL 043 MMI , Tamper RVS full inox
 
Reply
#49
(06-02-2014, 17:36)Valentin0 Wrote: Am luat la 250 grame,
Asa da.
Chiar mica punga in comparatie cu 1kg.
 
Reply
#50
(06-02-2014, 17:46)astinga Wrote:
(06-02-2014, 17:36)Valentin0 Wrote: Am luat la 250 grame,
Asa da.
Chiar mica punga in comparatie cu 1kg.

O sa vina la 1 kg destul de multe de acum incolo ca deja m-a prins febra cu cafeaua proaspata.
Gaggia Evolution , Hario Skerton , Lelit PL 043 MMI , Tamper RVS full inox
 
Reply
#51
Ce discount pentru forum sa mai ofere si omul, la ce preturi are...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#52
(06-02-2014, 18:36)Lyvyoo Wrote: Ce discount pentru forum sa mai ofere si omul, la ce preturi are...
Macar o lumanare de la un chil in sus.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#53
Buna seara domnilor
Intradevar reducerile de pret se fac procentual in functie de cantitatea de cafea comandata lunar in baza unui contract (oricum la comenzi de peste 120 kg pe luna).
Deoarece ecuator cafe este importator direct de cafea verde putem oferi clientiilor nostri cafeaua la pret corect , credem noi. Pentru clientii de pe forum voi incerca sa fac alte oferte speciale. Aici astept sugestiile dvs !

(06-02-2014, 16:53)Valentin0 Wrote: Arata bine site-ul,imi place ca se poate comanda si cantitate mica de cafea ca sa poti alege mai multe sortimente.Am pus si eu astazi o comanda,astept sa o primesc ,apoi o sa imi dau cu parerea.

V.am trimis astazi cafeaua maine ar trebui sa o primiti guatemala bolivia si columbia au fost prajite azi deci va recomand sa le mai pastrati macar o zi dupa ce le primiti. Restul au fost prajite marti deci ar trebui sa fie perfecte. Multumim pentru feedback.ul pozitiv si va rugam ca dupa ce le savurati sa ne scrieti parerea si pe siteul nostru bineinteles dupa ce impartasiti opinia si pe forum .
 
Reply
#54
(06-02-2014, 12:47)ovisod Wrote: @vladdooo: am vazut pe site-ul lor ca daca schimbi cantitatea catre una mai mare, pretul/Kg scade.
De exemplu la Ethiopia vad ca pretul este de 17 lei la 250 g, deci 68 lei/Kg. Daca selectezi 1 Kg, vad ca este 62 lei, deci aici cred este discountul la cantitate.
Diferenta de pret este din cauza ambalajului, asa cum sunt sigur ca ati observat pungile noastre au 3 straturi pentru pastrarea aromei, zip pentru pastrare usoara a cafelei dupa desigilare si supapa pentru eliminarea gazelor dupa prajire. De aici apar si diferentele de pret 1 kg poate fi ambalat in o punga 4 pungi de 250g sau 8 de 125g.
 
Reply
#55
(06-02-2014, 23:33)ecuatorcafe_alex Wrote: Pentru clientii de pe forum voi incerca sa fac alte oferte speciale. Aici astept sugestiile dvs !

ceva in genul celor de aici http://www.espressoman.ro/forum/Forum-Pa...comunitate
sau un sistem pe baza de abonament
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#56
Care este minimul pe cuptor?
 
Reply
#57
(08-02-2014, 00:11)astinga Wrote: Care este minimul pe cuptor?

la ce va referiti cand spuneti minimul pe cuptor ?
 
Reply
#58
(08-02-2014, 00:15)ecuatorcafe_alex Wrote:
(08-02-2014, 00:11)astinga Wrote: Care este minimul pe cuptor?

la ce va referiti cand spuneti minimul pe cuptor ?

Cate grame se pot praji minim la o sarja.
 
Reply
#59
(08-02-2014, 00:19)astinga Wrote:
(08-02-2014, 00:15)ecuatorcafe_alex Wrote:
(08-02-2014, 00:11)astinga Wrote: Care este minimul pe cuptor?

la ce va referiti cand spuneti minimul pe cuptor ?

Cate grame se pot praji minim la o sarja.

Eu prajesc 2 kg pe sarja nici mai mult nici mai putin.
 
Reply
#60
Ca sa nu mai existe discutii cei care vor ca pe ambalaj sa fie si data de prajire sa imi scrie la observatii cand fac comanda.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)