Hello There, Guest! Login Register


Dual boiler sau heat exchanger

#1
Va salut!

Pasionat de cafea fiind am testat multe metode de a-mi pregati cafeaua si trecand prin diverse espressoare automate am decis intr-o buna zi sa ma inham la un Sage Barista Express.
Toate bune si frumoase pana in acest moment cand odata cu acumularea experientei pe espressoare manuale am inceput sa imi doresc mai mult de la espressor. Cu alte cuvinte simt ca sunt limitat de cel pe care il detin si mi-as dori ceva mai performant ( poate moft Big Grin ).

In momentul de fata studiez forumul si piata dar s-a ivit o mare problema si anume Dual boiler sau Heat Exchanger.

Stiu ce presupun ambele ca si tehnologie de functionare doar ca nu vreau sa i-au decizia gresita deoarece costul unui nou espressor nu este similara cu cea a Sage-ului Tongue.

Tintesc intre Lelit Bianca V3 si Mara X v2 dar nu ma pot decide nici cum.

Doresc ca noul espressor sa il cumpar pentru o perioada lunga spre foarte lunga pe care doar sa il intretin cum se cuvine.

Mentionez ca o rasnita externa detin deja Smile


Va multumesc si sper ca nu am dublat vreun Thread ( nu am gasit altul)

Seara faina!
Lelit Bianca v3 Black | DF64 Gen 2 |
 
Reply
#2
Salut,

Daca ne referim doar la cele doua modele, și ai buget necesar, cred ca majoritatea membrilor de forum te vor îndruma către Bianca, fără îndoială.
Dacă îți iei Mara, mai devreme sau mai târziu, tot vei vinde și tot către DB vei migra, probabil ..
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)