Hello There, Guest! Login Register


Doresc sa achizitionez rasnita plus espressor

#1
Salut,

 Am tot citit pe forum si am vazut tot felul de opinii dar tot am nevoie de ajutor.Bugetul este no limit dar doresc atat rasnita cat si espressorul sa fie fiablie si evident bune.
 Pana acum m-am hotarat pentru rasnita Hedone Honne( recunosc pentru ca si arata cool si se potriveste cu locatia) dar nu pot sa ma decid pentru un Espresor.
 Expobar Brewtus 4 sau Leit am vazut ca sunt foarte bine vazute dar totusi daca aveti alte recomandari as aprecia, la fel si pentru rasnita.

Multumesc

p.s: am uitat sa mentionez ca sunt pentru uz casinc
 
Reply
#2
Bianca + Honne Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#3
Ai mai detinut aparate / espressoare pana acum? Daca da, ce modele? Care este experienta ta pana in acest moment cand vine vorba de cafea ? Respectiv prajire / rasnire / extractie ? Cred ca este mai logic sa incepem cu aceste intrebari ca sa ne dam seama mai exact in ce directie te putem indruma.

Cu rasnita este de inteles sa poti trece direct la un Honne, desi si acolo sunt mai multe de invatat. Eu, dupa ani si ani, tot am fost putin ,,intimidat" de Honne Smile prietenii stiu de ce.

Cand vine vorba de un espressor, pareri si pareri, moduri diferite de extractie sau functionare, clar... Spre exemplu, mai sus cineva spune Bianca. Cunosti ce poate de exemplu un Bianca? Poti utiliza cu succes padela din lemn ? Intelegi principiile si modul de functionare aparatului ?
Sau mai bine ar fi sa incepi, de exemplu, cu un dual boiler (stabilitate termica), inveti cum sta treaba si poate dupa aceea un levier sau un Bianca? Mi se pare mai logic...

O spun din cunostinta de cauza, din experienta persoana dar si datorita faptului ca nu doar un user s-a aflat in situatia in care a vandut super aparatura din cauza ca...nu a inteles CE, CUM, CARE, CAND, DE CE NU IESE.
Te rog sa iei sfatul cat mai constructiv posibil. Nu este absolut nimic personal desigur, doar looking after you and maybe your money Smile
May God be with us.
 
Reply
#4
(05-03-2019, 11:57)TudorP Wrote: Cunosti ce poate de exemplu un Bianca? Poti utiliza cu succes padela din lemn ? Intelegi principiile si modul de functionare aparatului ?
Sau mai bine ar fi sa incepi, de exemplu, cu un dual boiler (stabilitate termica), inveti cum sta treaba si poate dupa aceea un levier sau un Bianca? Mi se pare mai logic...

Cum bugetul e no limit, poate incepe cu Bianca fara sa faca profilare, adica folosit ca un DB clasic, fara paddle. Apoi se poate juca cu preinfuzii, debite si alte fineturi.

Cat despre Honne, posesorii declara ca e cea mai buna optiune pentru espresso, si mai e si made in Ro, deci sustinem economia locala.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#5
Buget no limit? Prevad un topic interesant!
 
Reply
#6
buget no limit si tu te uiti la brewtus? nu zice nimeni ca e prost brewtus, da e ca si cum ai avea buget nelimitat la masina si ai tine mortis sa mergi in vw golf.
in locul tau as sari direct intrun bentley Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#7
Are @MyR la vanzare un GS3 care ar face sa planga orice Bianca...
 
Reply
#8
Pai nu facuse cineva pe aici un vs brewtus-gs3 si au iesit pe acolo? Smile
 
Reply
#9
Depinde ce cauti in ceasca, profilare sau nu. Ultiima oara a plans Marzocco Linea PB Smile

Intre alegeri mai ai si noul Dalla Corte Studio, neaparat de vazut as spune, daca tot esti din Bucuresti.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
(05-03-2019, 14:01)r1r2000 Wrote: Pai nu facuse cineva pe aici un vs brewtus-gs3 si au iesit pe acolo? Smile

Si un Logan te duce de la A la B...  Rolleyes
 
Reply
#11
Sunt de acord culmea cu dev Smile
Banii nu sunt o problema și totuși vesticii cumpăra Logan cu zecile de mii. Motivul cred ca îl cunoașteți.
Între un dual boiler și un Bianca cu profilare, trebuie în primul rand sa știi sa faci diferența de gusturi. Sa știi tehnica tata.
De aceea mulți merg pe drumul normal Gaggia Classic - hx single boiler - dual boiler și după aceea un vârf de gama gen DC. Poate ar avea direct bani de ceva tare daaaar....
Bafta.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
May God be with us.
 
Reply
#12
Open boiler ce echivalent auto are ? Smile

Vesticii cumpara Logan tocmai din motive de bani, nu va mai imbatati... nici la ei nu umbla cu covrigii...
 
Reply
#13
Asa, ca necunoscator, poate ...
[Image: 6IAddAg.jpg]
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#14
Pt espressor as recomanda quick mill rapida.. daca vrei semiautomat la buget no limit nu are rost sa te blochezi la E61.. direct grup saturat -  la marzocco gs3..

nu ai mentionat cate cafele pe zi si daca mai foloseste si altcineva.. exista si variante mai minimaliste, cel putin la acelas nivel  (probabil mai bune) cu apartele mentioante aici: strietman ct1  sau olympia cremina
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#15
Oh wow, multumesc mult pentru toate raspunsurile o sa le studiez cu atentie.

 Acum intradevar bugetul este no limit in ideea ca sunt dispus sa dau cat trebuie pe un aparat bun dar asa cum au zis cateva persoane degeaba cumpar un 'bentley' daca nu stiu sa il folosesc,valabil atat pentru espresor cat si pentru rasnita.Nu ma deranjeaza sa fie ceva progresiv la modul cumpar un aparat pe care sa 'invat' sa apreciez ce stie sa faca si ce nu si apoi sa trec la chestii exclusiviste unde pot fi folosite si apreciate la adevarata lor valoare.

 Acum pentru rasnita sunt decis si o sa ramana Honne, dar pentru un espresor o sa ma uit pe propunerile voastre sa ma documentez pentru ca multe din chestiile scrise inca nu le inteleg si nu stiu cu ce se manaca.

 Acestea fiind spuse poate ar fi bine sa adaug ca nu caut ceva complicat spunea cineva de o padela de lemn... imi pare rau si nu vreau sa fiu genul ala de persoana dar sunt la inceput si ma depasesc multe din ce imi spuneti tocmai din cauza asta ma ales sa deschid topicul.
 
Reply
#16
Trebuie intr-adevar sa te documentezi foarte bine inainte...
Faza cu padela este ca nici nu e nevoie sa te atingi de ea, o lasi asa cum e (la maxim) si faci espresso ca la oricare alt espressor fara sa te intereseze de ea. Insa peste un timp, cand vei fi prins de microb mai puternic, in loc sa vinzi aparatul si sa cumperi altul mai complex, incepi sa te folosesti si de padela, care in fond, are ca principala intrebuintare limitarea penru 10-15 secunde a volumului de apa care vine la inceput peste cafea, pentru o preinfuzie lenta, in locul celei normale. Cam asta inseamna simplist spus, Bianca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Un setup frumos si comod pe care si-l face Elian, Dalla Corte Studio si Compak E8.....grup saturat cu 83mm.
Dar astea sunt pentru next level....de intelegere.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#18
Abia asteptam review-ul lui Elian Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Si eu astept cu nerabdare sa ajunga....
Momentant am rezolvat cu E8-ul;
Studio e pe “loading....”
Dar - on topic.... conteaza cel mai mult ce vrei si ce cauti; daca esti o persoana ce prefera diversitatea in detrimentul exactitatii.... atunci Bianca sau un GS3 MP si o macinatoare pe masura.
Eu am ales E8 deoarece voi avea nevoie sa ma ajute si in mediu “office” + intruniri.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#20
Pt no limit e de luat in considerare și speedsterul de la kees Big Grin cel puțin eu in direcția asta as privi. Sau dc mina.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#21
Kees Van Der Westen, la fix pentru no limit....acum recomanda-i si rasnita.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#22
Ceado E37Z hero
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#23
sau Monolith Flat....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)