Hello There, Guest! Login Register


Diane aici!

#1
Buna! Ma bucur ca m am alaturat acestei comunitati minunate. Iubesc cafea si in special sortimentele de expresso cappucino si un singur sortiment de instant ( Starbucks VIA il comanda nepoata mea direct de la Starbucks pentru ca ea lucreaza acolo) si vreau sa spun ca cafeaua VIA este minunata ( o iau pe cea mai mild) . Intr o zi obisnuita beau o ceasca ( maxim 2 ) de cafea de obicei cea mai mica marime cand sunt acasa si Venti cand sunt in oras la Starbucks. Detin 2 aparate pentru cafea un esprwesso de la Starbucks si o presa franceza tot de la Starbucks iar cateodata mai utilizez si un ibric turcesc.

Va pup !
 
Reply
#2
Buna Diane. Bine ai venit pe forum. Ma bucur sa vad ca suntem din ce in ce mai multi pasionati de cafea la un loc.
Pari a avea o slabiciune pentru Starbucks. O buna parte din cei de pe forum nu apreciem Starbucks pentru ca in cafelele lor nu simti in general decat gust de ars.
Baga o fisa cu o cafea la Origo, dacă nu ai încercat încă. S-ar putea sa-ți schimbi perspectiva asupra cafelei Wink
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#3
Sau caută o cafenea în Cluj care folosește cafea proaspăt prăjită...sunt convins că sunt membri pe forum care îți pot recomanda un loc cu cafea bună...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#4
Buna! La Origo n am cum sa ajung , sunt din Cluj... cateodata si mie mi se pare ca Starbucks are un gust ars fad... dar despre accesorile Starbucks nu pot sa zic nimic rau. Sincer va spun ca cafea cu boabe prajite pe loc n am baut niciodata . Este mai buna la gust? Am auzit ca e altfel ca are alta aroma dar n am testat si nu pot sa spun .
 
Reply
#5
Nu cred ca vrei cafea boabe de la Origo. Este 200-220 ron/kg.
Cafenea la Cluj poti incerca la OlivoCafe.
Pt. cafea boabe Sarkis, PJ sau noua prajitorie Hedone.
 
Reply
#6
Multumesc pt recomandari . Chiar acum am vorbit cu o prietena pe facebook si i am zis despre forum si despre cafea . Ea e din Bistrita si mi a zis ca nu stie de vreo cafenea coffe shop ( ea bea 3 in 1 si vrea sa inlocuiasca chestia asta) nu o poate ajuta cineva??
 
Reply
#7
(19-07-2013, 20:32)Diane Wrote: Multumesc pt recomandari . Chiar acum am vorbit cu o prietena pe facebook si i am zis despre forum si despre cafea . Ea e din Bistrita si mi a zis ca nu stie de vreo cafenea coffe shop ( ea bea 3 in 1 si vrea sa inlocuiasca chestia asta) nu o poate ajuta cineva??

Eu la munca folosesc AeroPress+HarioMini+Cafea proaspat prajita. Si astfel am scapat de 3in1, 3+1...Smile
 
Reply
#8
Da dar ea nu gaseste acolo proaspat prajita Sad si mai are o intrebare Nescafe Brasero e ok? Nu am stiut ce sa ii raspund ca eu nu consum Brasero Smile
 
Reply
#9
(19-07-2013, 20:51)Diane Wrote: Da dar ea nu gaseste acolo proaspat prajita Sad si mai are o intrebare Nescafe Brasero e ok? Nu am stiut ce sa ii raspund ca eu nu consum Brasero Smile

Nici eu nu gasesc in oras proaspat prajita, dar comand on-line.
Cafeaua din comert e toata la fel, veche si obosita. Din pacate, o cafea buna te si costa. Sad
 
Reply
#10
M ai facut tare curioasa de cafeaua asta proaspat prajita. M as duce sa imi cumpar azi pana in 22 dar am o intrebare oare la Starbucks au? ( nu de alta dar stau foarte aproape de Iulius Mall unde e Starbucks...
 
Reply
#11
Nu au la Starbucks cafea proaspat prajita Sad. Uite o harta a prajitorilor din RO http://www.espressoman.ro/de-unde-cumpar...in-romania.
La Cluj se pare ca ai doua variante. Sa te uiti la data prajirii, sa fie maxim 30 zile.
 
Reply
#12
Multumesc pentru recomandari astinga! Am sa merg azi la Polus Center ( scria pe site ul PJ ca acolo gasesc 0cafea proaspat prajita) . Am sa revin azi cu pareri despre cafea :** . Mai am o ultima intrebare ce rasnita sa imi iau?
 
Reply
#13
Pentru rasnita, depinde de buget. Cel mai simplu este sa începi cu un Hario pentru french press-ul tau. Va face minuni cu cafea buna, proaspăt prajita.
Vezi ca a scris Liviu un articol foarte bun despre cum sa alegi o rasnita aici http://www.espressoman.ro/rasnita-de-caf...o-perfect/
Încearcă o cafea la Olivo, sa vezi cum ar trebui sa fie cafeaua. Vei găsi acolo multe tehnici de preparare.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#14
(20-07-2013, 10:55)Diane Wrote: Multumesc pentru recomandari astinga! Am sa merg azi la Polus Center ( scria pe site ul PJ ca acolo gasesc 0cafea proaspat prajita) . Am sa revin azi cu pareri despre cafea :** . Mai am o ultima intrebare ce rasnita sa imi iau?

Cafeaua Papa Jacques pe care o gasiti in comert este macinata pentru ibric. Pusa in portafiltru, acea cafea "infunda" orice espressor casnic sau profesional deoarece este macinata foarte fin.
Va recomand fie sa cumparati o rasnita si cafea boabe, fie sa comandati la mine sau la unul din ceilalti prajitori cafea macinata pentru espresso.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#15
Bun venit Diane,
Ma bucur ca incep sa se inmulteasca si fetele pe forum, caci majoritatea considera arta espresso mult prea "tehnica" si o inlocuiesc cu 3 in 1 sau dolce gusto Smile

Din ce am vazut pe alt topic, ai o bijuterie de espressor Nuova Simonelli de aprox. 2000E si tinand cont ca esti si de sex feminin si cu dare de mana, nu ai ce face cu o rasnita manuala, decat in vacante. E drept, si Porlex si Hario sunt alternative ok pentru inceput, dar cu performante sub cele electrice si nepotrivite profilului tau de consumator. Eventual, pe aria de Sfaturi la cumparare, poti deschide un topic nou, propunand un buget pentru o rasnita, si vei primi cu siguranta diverse sfaturi. La fel si pentru prietena ta, in functie de buget si dorinte, poti deschide un nou topic, in care pasionatii se vor implica imediat.

Referitor la cafea, sfatul nostru este sa te opresti o secunda cu Starbucks-ul, sa citesti acest articol cu atentie, si sa incepi sa compari origini si amestecuri de cafea de la diversi prajitori pana iti formezi anumite preferinte. Dar esential este sa resetezi informatiile detinute pana in prezent despre marcile boabelor de cafea si sa instalezi ca un Windows nou, pe "curat", informatiile simple din articolul de mai sus Smile Dupa care te asteptam desigur cu intrebari, pe topicurile potrivite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)