Hello There, Guest! Login Register


Despre ce v-ar face plăcere să citiţi?

#1
Inspirat de topicul privind cărţile citite şi recomandate, poate prezintă interes unul puţin diferit: despre ce aţi dori să citiţi?

De exemplu, am ca preocupări curente reglajul velelor, tehnici de respiraţie (aici sunt un pic în ton cu covidul) şi citesc, regăsindu-mă în mare parte, Eric Fromm. Next, aş dori să recitesc The Denial of Death, de E. Becker.
BPlus Apollo şi La Pavoni Europiccola, Cafelat Robot şi Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso şi Porlex Mini
 
 
Reply
#2
Mmm... Dacă printre espressomani se regăsește cineva care lucrează la o editura, am o rugăminte. Sunt foarte multe cărți pe care le as dori sa le citesc, dar deseori, se întâmplă ca doar primele carti unei serii este tradusa. De exemplu, serie Cultura lui Iain Banks (editura Nemira), doar primele 3 cărți (din un total de șapte, parca) au fost traduse. Sau chiar cele pentru copii, întotdeauna doar câteva, niciodată seria completa.

Cred ca esista un motiv de business pt ca se practica asa...
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Presupun ca e vorba de costuri si de cerere.
Cartea e OK afara, dar nu stiu daca au cerere la intern. Si incearca cu una-doua piata.
La fel e si cu scriitorii/regizorii care aleg sa continue o carte sau un film pentru ca primul a fost de succes.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#4
(15-02-2021, 03:06)micrenda Wrote: Mmm... Dacă printre espressomani se regăsește cineva care lucrează la o editura, am o rugăminte. Sunt foarte multe cărți pe care le as dori sa le citesc, dar deseori, se întâmplă ca doar primele carti unei serii este tradusa. De exemplu, serie Cultura lui Iain Banks (editura Nemira), doar primele 3 cărți (din un total de șapte, parca) au fost traduse. Sau chiar cele pentru copii, întotdeauna doar câteva, niciodată seria completa.

Cred ca esista un motiv de business pt ca se practica asa...

Dap, si eu am problema asta cu ultima din trilogia The Three Body Problem ?
Pavoni Europiccola Pro, Compak K3
 
Reply
#5
Problema asta este şi la revistele care au părţi din kituri pentru diverse modele. Apar doar primele numere şi rămâi în final doar cu o parte din piese, neputând asambla modelul respectiv.
BPlus Apollo şi La Pavoni Europiccola, Cafelat Robot şi Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso şi Porlex Mini
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)