Hello There, Guest! Login Register


Demontare si curatare Lelit PL043MMI

#1
Salut,

Am vazut pe topicul rasnitei persoane ce au scos hopper-ul, cutitele si au curatat si aspirat pe acolo ca se depunde niste cafea si am incercat sa fac si eu asta, am vazut si niste filmulete pe youtube dar eu cand incerc sa desurubez surubul central din hopper care se duce in cutite se invarte tot mecanismul, cutitele cu totul... Cum ar trebui sa fac asta? Cand se invart cutitele se si departeaza sau apropie sau doar se invart in gol?

Multumesc.
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
#2
Nu am demontat niciodata o rasnita PL043MMI insa tin sa recomand marcarea cu un ac de trasat sau marker a pozitiei celor doua cutite in raport cu portcutitele fix si cel mobil.

Daca la asamblarea de catre producator a fost acordata atentie paralelismului cutitelor sau in timp, gradul de uzura a dus la corectarea acestuia, ideal ar fi sa le montezi in aceeasi pozitie pentru a evita o posibila decalibrare.
 
Reply
#3
Nu e nevoie sa desfaci si cutitul de jos. Acea piulita de care zici asta face.
Odata scos cutitul superior ai acces la toata zona pe unde trece cafeaua macinata.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#4
Deci sa înțeleg ca trebuie sa continui sa desurubez ca să scot șurubul și hopperul, chiar dacă se învârte și cuțitul în același timp?
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
#5
Nu scoti decat cutitul superior.
Adica extragi hoperul, demontezi melcul, dupa care rotesti liber partea de sus. Cand ai scos-o complet, se vede cutitul de jos si ai acces sa cureti toata zona pe unde trece cafeaua.

Cutitul de jos e prins pe axul motorului. Nu are sens sa-l desfaci, sub el nu intra nimic.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#6
Si ca să scot hopperul învârt șurubul ala central chiar dacă se învârte cuțitul cu el?
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
#7
Nu ai treaba cu surubul. Invarti de partea de plastic care are rotita dintata pe exterior (angrenata de melc). Cea in care intra hoperul.
Daca demontezi suportul pe care este montat melcul, se invarte usor pentru ca merge la mana. Cu melcul... imbatranesti pana faci atatea ture.  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
Cred ca vorbim despre șuruburi diferite Smile
Scuze, eu sunt complet atehnic. Asta e șurubul de care zic eu. 

[Image: I5NLk1s.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
#9
Cel din centru, presupun...?
E ceva nou, n-am mai vazut asta. Modelul clasic era asa:
[Image: 7cf0b48ed0e63edc7cadbb167d60658e.jpg]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
Înțeleg. Da, cel din mijloc, nu se poate scoate hopperul fără sa scoți șurubul ala. 
https://youtu.be/7jJCcsHMUpo
Nenea asta îl scoate, dar eu când încerc sa desurubez se învârte cu tot cu cuțite, sau doar cu cel de sus, nu știu...
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
#11
Incearca sa fortezi putin miscarea de rotire si sa te folosesti de inertia motorului.
Partea buna e ca nici nu poate fi strans foarte tare, din acelasi motiv.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#12
Eu zic să îți vezi de treabă!

​​​​​​Ex.; după ce am cumpărat râșnița, nu am curățat nimic în 4 luni de zile, după 4 luni când am desfăcut cuțitul, totul era ok, urme infime de cafea, așa că de multe ori ne complicăm inutil. Și pe cea Ascaso i mini i2 pe care am vândut-o după cca. 4 luni, am primit o poză de la colegul ce a cumpărat-o cu partea superioară desfăcută unde erau urme nesemnificative de cafea.

Sunt niște soluții speciale pentru așa ceva dacă chiar vrei să dormi liniștit, în rest, nu aș desface nici un șurub! Dacă un lucru funcționează, de ce să mă complic?  

Atenție, nu îndemn la o utilizare în bătaie de joc, ci doar keep it simple! Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)