Hello There, Guest! Login Register


De urmărit la achiziții la mâna a doua?

#1
Salutare, espressomani! După cum spune și titlul, atât pentru mine, cât și pentru cei care se uită la scule second-hand ar fi utile niște sfaturi.

La ce să fim atenți când urmărim o achiziție second hand? Ce să întrebăm vânzătorul? La ce detalii ne uităm în pozele din anunțurile online? Dar la fața locului? Cum probăm espressoarele sau rașnițele? Etc...

Am cautat un astfel de topic și nu am găsit pe forum. Dacă se consideră oportun, s-ar putea face "sticky" deși nu cred că se poartă. Dacă se consideră inutil, vă rog să îl mutați unde credeți de cuviință, doar să mă anunțați unde.
Mulțumesc!
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#2
cred ca cel mai important e sa fie in stare cat mai originala, atat espressorul cat si rasnita, in principiu daca fuctioneaza , se poate aduce la starea initiala cu costuri minime, o revizie se poate face usor daca aparatul nu a fost servisat si pregatit de vanzare, ca la masini; daca nu se cunoaste vanzatorul iar aparatul arata impecabil, cu revizii peste revizii, cu "totul functional" , eu as spune pas...... nimeni nu investeste inainte de vanzare bani , piese noi, revizii, ca apoi sa-l vanda la pretul pietei
un aparat cu urme de folosire, functional, cu site murdare poate, dar cu suruburi intacte, fara scursuri, cu mufe ok, e mai cinstit decat unul impecabil
 
Reply
#3
Cum arata niste cutite uzate care nu mai pot fi utilizate? Dar uzate care "mai merg"?
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#4
Vezi aici
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
OK, multumesc. Si o alta intrebare: am gasit cutite de schimb pentru cateva rasnite.
Cat de usor se gasesc alte componente predispuse la uzura/defectare: motoare, etc?
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)